ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
30 жовтня 2020 року м. Київ № 640/11637/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Федорчука А.Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін клопотання представника позивача в адміністративній справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ІМПОРТ ТРАСТ-КОМПАНІ»
(61040, м.Харків, вулиця Беркоса, 86-А, прим №19)
до Київської міської митниці ДФС (03124, м.Київ, вулиця Гавела Вацлава, 8-А)
про визнання протиправними та скасування рішень про коригування митної
вартості,-
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «ІМПОРТ ТРАСТ-КОМПАНІ» (надалі по тексту - позивач) з адміністративним позовом до Київської міської митниці ДФС (надалі по тексту - відповідач), в якому просить суд з урахуванням уточненої позовної заяви:
- визнати протиправним та скасувати рішення про коригування митної вартості товарів №UA100000/2019/000096/2 від 19.04.2019 року Київської міської митниці ДФС та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA1000200/2019/00074 від 19.04.2019 року Київської міської митниці ДФС;
- визнати протиправним та скасувати рішення про коригування митної вартості товарів №UA100000/2019/000097/2 від 19.04.2019 року Київської міської митниці ДФС та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA1000200/2019/00075 від 19.04.2019 року Київської міської митниці ДФС;
- визнати протиправним та скасувати рішення про коригування митної вартості товарів №UA100000/2019/000098/2 від 22.04.2019 року Київської міської митниці ДФС та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA1000200/2019/00078 від 22.04.2019 року Київської міської митниці ДФС;
- визнати протиправним та скасувати рішення про коригування митної вартості товарів №UA100000/2019/000099/2 від 22.04.2019 року Київської міської митниці ДФС та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA1000200/2019/00079 від 22.04.2019 року Київської міської митниці ДФС;
- визнати протиправним та скасувати рішення про коригування митної вартості товарів №UA100000/2019/000100/2 від 22.04.2019 року Київської міської митниці ДФС та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA1000200/2019/00080 від 22.04.2019 року Київської міської митниці ДФС;
- визнати протиправним та скасувати рішення про коригування митної вартості товарів №UA100000/2019/000106/2 від 25.04.2019 року Київської міської митниці ДФС та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA1000200/2019/00085 від 25.04.2019 року Київської міської митниці ДФС;
- визнати протиправним та скасувати рішення про коригування митної вартості товарів №UA100000/2019/000109/2 від 26.04.2019 року Київської міської митниці ДФС та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA1000200/2019/00086 від 26.04.2019 року Київської міської митниці ДФС;
- визнати протиправним та скасувати рішення про коригування митної вартості товарів №UA100000/2019/000101/2 від 23.04.2019 року Київської міської митниці ДФС та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA1000200/2019/00081 від 23.04.2019 року Київської міської митниці ДФС;
- визнати протиправним та скасувати рішення про коригування митної вартості товарів №UA100000/2019/000102/2 від 23.04.2019 року Київської міської митниці ДФС та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA1000200/2019/00083 від 23.04.2019 року Київської міської митниці ДФС;
- стягнути з Київської міської митниці ДФС за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ІМПОРТ ТРАСТ-КОМПАНІ» (61040, м. Харків, вулиця Беркоса, 86-А, прим №19) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 19 210,00 грн та судові витрати на правову професійну правничу допомогу у розмірі 15 000,00 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 липня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі №640/11637/19, а розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Представник позивача подав до суду клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження з викликом сторін.
Розглянувши матеріали справи та клопотання про призначення розгляду справи за правилами загального позовного провадження з викликом сторін, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 2 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію.
Відповідно до частини 4 статті 260 Кодексу адміністративного судочинства України якщо відповідач в установлений судом строк подасть заяву із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, суд залежно від обґрунтованості заперечень відповідача протягом двох днів із дня її надходження до суду постановляє ухвалу про: 1) залишення заяви відповідача без задоволення; 2) розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
Згідно з частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до частини 6 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Дослідивши клопотання представника позивача, матеріали справи, предмет та підстави позову, склад учасників справи, суд не вбачає обґрунтованих підстав для розгляду справи за правилами загального позовного провадження з викликом сторін та приходить до висновку, про відмову в задоволенні клопотання.
Керуючись статтями 12, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Відмовити в задоволенні клопотання представника Товариства з обмеженою відповідальністю «ІМПОРТ ТРАСТ-КОМПАНІ» про розгляд справи за правилами загального позовного провадження з викликом сторін.
Відповідно до ч. 2 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями). Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя А.Б. Федорчук