Рішення від 30.10.2020 по справі 826/6087/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2020 року м. Київ №826/6087/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адмістратив-ну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації (далі - Управління) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у встановленні статусу та видачі посвідчення інваліда війни і зобов'язати відповідача встановити позивачу статус інваліда війни з моменту звернення до Управління з 13.04.2018 з відповідною заявою та видати посвідчення інваліда війни.

Позов обґрунтовано тим, що позивачем має право на встановлення статусу інваліда війни відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" й звернувся до відповідач з відповідною заявою, до якої додав необхід-ні документи, а саме документи про групу і причину інвалідності та документи, які підтвер-джують його участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань цивільної оборони. Зазначає, що подання інших документів не вимагається, тому відповідь відповідача у листі від 13.04.2018 є неправомірною.

Відповідач відзив на позов не подав, причин чого не повідомив. Копія ухвали суду від 25.04.2018 про відкриття провадження у справі та позовні матеріали відповідачем отримано належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №0105101177676.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї катего-рії, та учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується копіями посвідчення серії НОМЕР_1 від 29.11.1995 і вкладкою до нього від № НОМЕР_2 .

Позивачу встановлено 2 групу інвалідності (безстроково), яка пов'язана з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується копіями довідки до акта огляду МСЕК серії №005782 від 26.05.2005 і довідки сер. КА/1 №005782 від 26.05.2005.

Згідно з копією трудової книжки НОМЕР_3 (ст. 1-7) у період з 19.02.1981 по 29.10.1988 позивач працював на різних посадах на Чорнобильській АЕС.

У квітні 2018р. позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив надати йому статус інваліда війни та видати посвідчення інваліда війни. Копія цього звернення у справі відсутня, однак посилання на нього здійснено у листі Управління від 13.04.2018 №36-1183.

Листом Управління від 13.04.2018 №36-1183 позивачу повідомлено про відсутність підстав для встановлення йому зазначеного статусу і видачі посвідчення згідно з п. 9 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", оскільки позивач не надав жодного документу, який би підтверджував факт залучення його до форму-вань Цивільної оборони.

Спірні правовідносини виникли у сфері соціального захисту осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та стосуються підстав встановлення статусу інваліда війни, а також видачі посвідчення інваліда війни.

Згідно з п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України від 22.10.1993 №3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в редакції, чинній на час виникнення спірних право-відносин) (далі - Закон №3551) до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залу-чених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Згідно з п. 10 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 №302, посвід-чення інваліда війни видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.

Разом з тим, це не спростовує необхідність підтвердження особою факту залучення до складу формувань Цивільної оборони, що випливає зі змісту п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону №3551.

Такий же висновок зроблено Верховним Судом в постанові від 07.06.2018 у справі №377/797/17, який зазначив: "... для набуття статусу інваліда війни (з підстав, встановле-них п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону №3551) окрім як факту настання в особи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (стосовно позивача цей факт встановлено) Закон №3552 містить також умову, щоб така особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме у складі формувань Цивільної оборони.

Це пояснюється тим, що крім формувань Цивільної оборони, у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС брали участь інші формування, які створювались в іншому порядку, ніж невоєнізовані формування цивільної оборони та направлялись у райони вико-нання робіт згідно з розпорядженням керівників відповідних органів, відомств, організацій, установ та підприємств.".

Отже, враховуючи згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України вищезазначений висновок Верховного Суду, для визначення статусу інваліда війни ліквідаторам наслідків аварії па Чорнобильській АЕС слід надати докази на підтвердження залучення особи до складу формувань (воєнізованих чи невоєнізованих) Цивільної оборони.

Положенням про Цивільну оборону СРСР, затвердженим постановою КПРС і Ради Міністрів СРСР від 18.03.1976 №1111, та Положенням про невоєнізовані формування ЦО СРСР, затвердженим наказом начальника ІДО СРСР від 06.06.1975 №90, було передбачено, що формування Цивільної оборони, у т.ч. і невоєнізовані, створювались для виконання захо-дів по ліквідації аварій, катастроф, стихійних лих, великих пожеж, та їх наслідків, а також при застосуванні засобів масового ураження (у воєнний час), захисту і організації життє-забезпечення населення.

Як встановлено судом, у період з 19.02.1981 по 29.10.1988 позивач працював на різних посадах на Чорнобильській АЕС, а також отримав інвалідність у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з роботою на Чорнобильській АЕС. Ці обставини, свідчать про те, що на позива-ча, як на особу, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, поширюються пільги, гарантії і компенсації, передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Однак, вони не свідчать про залучення позивача до складу формувань (воєнізованих чи невоєнізованих) Цивільної оборони.

Оскільки надані позивачем відповідачу документи не підтверджували факт залучення його до складу формувань (воєнізованих чи невоєнізованих) Цивільної оборони, то у відпові-дача не було підстав для встановлення позивачу статусу інваліда війни і видачі відповідного посвідчення.

Інших належних доказів, які б підтверджували цей факт, позивач суду не надав, про їх наявність - не зазначив, клопотань про витребування - не заявляв, тому у суду підстав для самостійного збирання доказів не було.

Отже, доводи позивача і надані ним докази не спростовують правомірність спірної відмови і не доводять порушення відповідачем вимог законодавства і прав позивача, у зв'язку з чим суд вважає позов необґрунтованим.

Виходячи з меж позовних вимог, враховуючи встановлені судом обставини і викла-дені мотиви, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Позивач звільнений від сплати судового збору. Інших судових витрат сторонами не заявлялось, тому їх розподіл судом не проводиться.

Керуючись ст.ст. 2, 90, 241-246, 257-262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову повністю.

Позивач: ОСОБА_1 ;

АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 .

Відповідач: Управління праці та соціального захисту населення

Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації;

02232, м. Київ, вул. Закревського, буд. 87-Д, код ЄДРПОУ 37501611.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня підписання рішення.

Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.

Суддя Д.А. Костенко