05 листопада 2020 року Чернігів Справа № 620/2555/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Непочатих В.О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом керівника Прилуцької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської обласної державної адміністрації до Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Керівник Прилуцької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської обласної державної адміністрації звернувся до суду з позовом до Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області, яка полягає в не проведенні робіт із винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Леляківський», загальною площею 43 га, що знаходиться в адміністративних межах вказаної вище селищної ради, та закріплення їх в натурі (на місцевості);
- зобов'язати Варвинську селищну раду Варвинського району Чернігівської області, відповідно до вимог чинного законодавства України, забезпечити організацію проведення робіт із винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Леляківський», загальною площею 43 га, що знаходиться в адміністративних межах вказаної вище селищної ради, та закріплення їх в натурі (на місцевості).
В обґрунтування своїх вимог керівником Прилуцької місцевої прокуратури зазначено, що на території Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області розташований гідрологічний заказник місцевого значення «Леляківський». Стверджує, що бездіяльність відповідача щодо винесення меж та не закріплення меж в натурі (на місцевості) унеможливлює його належне використання та зберігання, існує ймовірність використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, земельна ділянка не внесена до Державного земельного кадастру. Зазначає, що листом від 17.06.2020 за вих. № 08-07/1748 Департамент екології та природних ресурсів Чернігівської обласної державної адміністрації повідомив, що ним заходи на усунення порушень інтересів держави не вживалися та про наміри їх вжити не повідомив, що свідчить про бездіяльність з боку даного органу державної влади та є виключним випадком для звернення прокурора до суду з вказаним позовом.
Департаментом екології та природних ресурсів Чернігівської обласної державної адміністрації надано до суду письмові пояснення в яких вказано, що ним в межах компетенції вживалися всі можливі заходи щодо винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Леляківський», загальною площею 43 га та закріплення його меж в натурі (на місцевості). Позовні вимоги керівника Прилуцької місцевої прокуратури підтримує та просить їх задовольнити.
Відповідач надіслав на адресу суду відзив на позов в якому визнав позовні вимоги в повному обсязі.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Рішенням виконавчого комітету Чернігівської обласної ради народних депутатів від 27.12.1984 № 454, створений гідрологічний заказник місцевого значення «Леляківський», загальною площею 43 га, який знаходиться в Варвинському районі і розташований на землях Варвинської селищної ради (а.с. 27-34).
Положення про гідрологічний заказник місцевого значення «Леляківський» (далі -Положення), було затверджено у 2002 році Державним управлінням екології та природних ресурсів в Чернігівській області, в пункті 3.3 якого визначено, що охорона території заказника покладається на Варвинську селищну раду (а.с. 13-16).
Крім того, Державним управлінням екології та природних ресурсів в Чернігівській області, з метою охорони та збереження гідрологічного заказника «Леляківський», було передано його під охорону (землекористувачу) Варвинській селищній раді, загальною площею 43 га, про що складено охоронне зобов'язання від 17.03.2003 № 4/6-578 (а.с. 17).
Наказом Департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської обласної державної адміністрації від 09.08.2019 № 80 затверджено нове Положення про гідрологічний заказник місцевого значення «Леляківський», яким передбачено, що землекористувач є Варвинська селищна рада. Межі Заказника встановлюються в натурі, оформляються відповідними знаками та інформаційними матеріалами в порядку, визначеному законодавством. Відомості про обмеження у використанні таких земельних ділянок, що встановлені законом та нормативно-правовими актами, в частині додержання природоохоронних вимог, вносяться до Державного земельного кадастру в установленому законом порядку та обов'язково враховується у схемі планування території області, містобудівній документації, схемі землеустрою і техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель відповідної адміністративно-територіальної одиниці (пункти 1.7; 1.10).
В зв'язку з чим, Державним управлінням екології та природних ресурсів в Чернігівській області, з метою охорони та збереження гідрологічного заказника «Леляківський» було передано під охорону (землекористувачу) Варвинській селищній раді, загальною площею 43 га, про що складено охоронне зобов'язання від 12.08.2019 № 4/6-578. Відповідно до вказаного охоронного зобов'язання, Варвинська селищна рада бере під охорону вищеназваний заповідний об'єкт і зобов'язується дотримуватись встановленого режиму для території (об'єкта) природно-заповітного фонду, дотримуватися вимог щодо використання території (об'єкта) природно-заповітного фонду (а.с. 23).
Прилуцькою місцевою прокуратурою в ході моніторингу використання земельних ділянок на території Варвинського району Чернігівської області виявлено факти порушення законодавства в сфері охорони об'єктів природно-заповідного фонду, а саме: невжиття заходів Варвинською селищною радою щодо винесенню меж гідрологічного заказника місцевого значення «Леляківський» та не закріпленню його межі в натурі (на місцевості).
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Статтею 2 Земельного кодексу України визначено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Відповідно пункту «в» частини першої до статті 19 Земельного кодексу України землі України за цільовим призначенням поділяються на категорії, в тому числі землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.
До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, окрім іншого, організація землеустрою та вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону (стаття 12 Земельного кодексу України).
В силу вимог частини першої статті 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
В свою чергу згідно частини першої статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Відповідно частини четвертої статті 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
Власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів, оголошених заказником, беруть на себе зобов'язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження (частина третя статті 26 Закону України «Про природно-заповідний фонд України»).
За приписами абзацу шостого частини першої статті 1 Закону України «Про землеустрій» проект землеустрою - сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом; цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до пункту «в» частини першої статті 2 Закону України «Про землеустрій» землеустрій забезпечує встановлення і закріплення на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць, територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, меж земельних ділянок власників і землекористувачів.
Згідно статті 19 Закону України «Про землеустрій» до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать: організація і здійснення землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою; координація здійснення землеустрою та контролю за використанням і охороною земель комунальної власності; інформування населення про заходи, передбачені землеустроєм; вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.
Статтею 47 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно- заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів розробляються з метою: а) збереження природного різноманіття ландшафтів, охорони довкілля, підтримання екологічного балансу; б) створення місць для організованого лікування та оздоровлення людей, масового відпочинку і туризму; в) створення приміських зелених зон, збереження і використання об'єктів культурної спадщини; г) проведення науково-дослідних робіт; г) встановлення меж водоохоронних зон та прибережних захисних смуг; д) визначення в натурі (на місцевості) меж охоронних зон та інших обмежень у використанні земель, встановлених законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, а також інформування про такі обмеження землевласників, землекористувачів, інших фізичних та юридичних осіб.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що на Варвинську селищну раду Варвинського району Чернігівської області покладено обов'язок із організації проведення робіт із винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Леляківський», загальною площею 43 га, що знаходиться в адміністративних межах вказаної селищної ради, та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Як вбачається з листа Головного управління Держгеокадастру в Чернігівській області від 28.05.2020 вих. № 10-25-0.2-2653/2-20 проект землеустрою щодо організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду гідрологічного заказника місцевого значення «Леляківський» на території Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області до Державного земельного кадастру на реєстрацію не надходив (а.с. 36).
Також відповідно до листа Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області від 21.05.2020 вих. № 02-25/1251 станом на 21.05.2020 землевпорядна документація на об'єкт природно-заповідного фонду, гідрологічний заказник місцевого значення «Леляківський» Варвинською селищною радою не розроблявся (а.с. 38).
Отже, суд приходить до висновку, що відповідачем не було забезпечено виконання вимог чинного законодавства в частині проведенні робіт із винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Леляківський», загальною площею 43 га, що знаходиться в адміністративних межах Варвинської селищної ради, та закріплення їх в натурі (на місцевості).
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов керівника Прилуцької місцевої прокуратури інтересах держави в особі Департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської обласної державної адміністрації підлягає задоволенню повністю.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 142 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вирішення справи шляхом примирення, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу п'ятдесяти відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Згідно з частиною третьою статті 7 Закону України «Про судовий збір» у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50% судового збору, сплаченого при поданні позову.
З матеріалів справи слідує, що згідно платіжного доручення від 10.06.2019 № 1399, прокурором при поданні позову до суду сплачено судовий збір у розмірі 2102,00 грн.
На підставі викладеного та враховуючи визнання позову відповідачем, суд приходить до висновку, що необхідно повернути прокуратурі Чернігівської області з державного бюджету 50% судового збору, сплаченого при поданні позову, в розмірі 1051,00 грн.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов керівника Прилуцької місцевої прокуратури (вул. 1-го Травня, буд. 50-а, м. Прилуки, Прилуцький район, Чернігівська область, 17500, код ЄДРПОУ 02910114) в інтересах держави в особі Департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської обласної державної адміністрації (просп. Миру, буд. 14, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 38709568) до Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області (вул. Пилипенка, буд. 3, смт. Варва, Варвинський район, Чернігівська область, 17600, код ЄДРПОУ 04412372) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області, яка полягає в не проведенні робіт із винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Леляківський», загальною площею 43 га, що знаходиться в адміністративних межах Варвинської селищної ради, та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Зобов'язати Варвинську селищну раду Варвинського району Чернігівської області забезпечити організацію проведення робіт із винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Леляківський», загальною площею 43 га, що знаходиться в адміністративних межах Варвинської селищної ради, та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Повернути прокуратурі Чернігівської області (вул. Князя Чорного, буд. 9, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 02910114) з державного бюджету 50% судового збору, сплаченого при поданні позову, в розмірі 1051,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 05 листопада 2020 року.
Суддя В.О. Непочатих