Рішення від 03.11.2020 по справі 560/1369/20

Справа № 560/1369/20

РІШЕННЯ

іменем України

03 листопада 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волочиської міської ради Хмельницької області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Волочиської міської ради Хмельницької області, в якому просить визнати протиправною та скасувати відмову Волочиської міської ради, викладену в листі від 13.11.2019 року №704 щодо надання позивачу дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безкоштовно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Соломнянської сільської ради Волочиського району Хмельницької області, та зобов'язати Волочиську міську раду надати ОСОБА_1 дозвіл на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безкоштовно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Соломнянської сільської ради Волочиського району Хмельницької області, в порядку, передбаченому статтею 118 Земельного кодексу України, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він звернувся до відповідача з заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безкоштовно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Соломнянської сільської ради Волочиського району Хмельницької області, на що 13.11.2019 року отримав відповідь №704 (не у формі розпорядчого акту), якою відповідач відмовив у наданні такого дозволу, у зв'язку з тим, що зазначена ним земельна ділянка перебуває у колективній власності сільськогосподарського виробничого кооперативу "Імені Котовського". Лише після припинення цієї юридичної особи зазначені землі стануть комунальною власністю, отже відповідач зможе вирішити заяву. Позивачу рекомендовано повторно звернутись з заявою після набуття Волочиською міською радою права власності на зазначену земельну ділянку. Позивач вважає, що надана відповідь не відповідає статті 118 Земельного кодексу України, оскільки викладена не у формі розпорядчого акту (наказу, рішення), а листом, який не містить конкретну підставу відмови з передбачених нормами ЗК України.

В поданому до суду відзиві, відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що бажана позивачем земельна ділянка досі перебуває у колективній власності cільськогосподарського виробничого кооперативу "ім. Котовського" с. Соломна, Волочиського району, що підтверджується відповідним Державним актом від 14.07.1995 року. Вважає, що відповідач не є розпорядником цих земель, а тому не має повноважень вирішити заяву позивача.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив таке.

ОСОБА_1 10.10.2019 року та 05.11.2019 року звертався до Волочиської міської ради Хмельницької області з заявами про надання йому дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,0 га. для ведення особистого селянського господарства, за межами населених пунктів Соломнянської сільської ради Волочиського району Хмельницької області.

До заяви позивач подав необхідні документи, у тому числі графічний матеріал, на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

Листом №704 від 13.11.2019 за підписом міського голови м.Волочиськ, відповідач повідомив позивача, що значена земельна ділянка є землями колективної власності cільськогосподарського виробничого кооперативу "ім.Котовського", який на даний час знаходиться в стані припинення. Після припинення вказаного кооперативу його землі будуть вважатись власністю територіальної громади (відповідно до пункту 21 розділу 10 Земельного кодексу України).

Вважаючи відмову Волочиської міської ради, викладену в листі від 13.11.2019 року №704 щодо надання позивачу дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безкоштовно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Соломнянської сільської ради Волочиського району Хмельницької області протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Відповідно до положень Земельного кодексу України (далі - ЗК України) набуття права на землю громадянами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, зокрема, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Такий порядок визначений статтею 118 Земельного кодексу України.

Згідно з частиною 6 статті 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для, зокрема, ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).

Згідно з частиною 7 статті 122 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Отже, обов'язковим є прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування за наслідками розгляду поданого клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою вмотивованого рішення про надання дозволу або відмову у його наданні із наведенням усіх підстав такої відмови. При цьому, підставою для відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Зазначений перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства є вичерпним.

Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 13 листопада 2019 року по справі №803/1244/16.

Відповідно до частини 1 статті 10 закону України "Про місцеве самоврядування" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно з пунктом 34 частини 1 статті 26 закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Відповідно до частини 1 статті 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Нормами чинного законодавства встановлено, що розгляд клопотання заінтересованої особи щодо земельних питань передбачає прийняття рішення, що є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування чи органів виконавчої влади виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Аналогічна правова позиція вказана в постанові Верховного Суду від 23.11.2018 по справі №826/8844/16.

Отже, рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою або відмову у наданні такого дозволу орган місцевого самоврядування приймає виключно на пленарних засіданнях відповідної ради, в порядку визначеному законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Рішення Волочиською міською радою Хмельницької області про розгляд заяви позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", не приймалось.

Суд вважає, що відповідач порушив порядок розгляду заяви позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оскільки така заява не розглядалася на пленарному засіданні сесії, відповідне рішення по суті заяви не приймалось.

У Рішенні від 20 жовтня 2011 року у справі «Rysovskyy v. Ukraine» Європейський суд з прав людини зазначив, що принцип «належного урядування» передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб («Beyeler v.Italy», «Oneryildiz v.Turkey», «Megadat.com S.r.l. v.Moldova», «Moskal v.Poland»). На державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок («Lelas v. Croatia» і «Toscuta and Others v. Romania») і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси («Oneryildiz v. Turkey», та «Beyeler v. Italy»).

Тому, відповідач зобов'язаний розглянути заяву ОСОБА_1 на пленарному засіданні і прийняти одне з рішень, передбачених статтею 118 ЗК України. на пленарному засіданні і прийняти одне рішення

Враховуючи викладене, вимоги позивача про визнання протиправною та скасування відмови Волочиської міської ради, викладеної в листі від 13.11.2019 року №704 щодо надання позивачу дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безкоштовно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Соломнянської сільської ради Волочиського району Хмельницької області, слід задовольнити.

Вирішуючи позовні вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, суд враховує таке.

Відповідно до частини 4 статті 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Суд встановив, що позивач неодноразово звертався до відповідача з заявами про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою. На звернення позивача відповідач надіслав листи №210 від 22.10.2019, №704 від 13.11.2019, у яких відмовляючи у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою відповідач щоразу посилався на інші обставини. Оскільки позивач зазначені відмови не оскаржував, суд позбавлений об'єктивної можливості встановити відповідність поданих позивачем документів для отримання дозволу на виготовлення проекту землеустрою вимогам ЗК України.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 05.11.2020 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безкоштовно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Соломнянської сільської ради Волочиського району Хмельницької області з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, в порядку та у спосіб, визначений статтею 118 ЗК України та статтею 59 Закону №280/97-ВР.

Враховуючи викладене, позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити частково. необхідно задовольнити частково.

У зв'язку із частковим задоволенням позовних вимог у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати відмову Волочиської міської ради, викладену в листі від 13.11.2019 року №704 щодо надання ОСОБА_1 дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безкоштовно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Соломнянської сільської ради Волочиського району Хмельницької області.

Зобов'язати Волочиську міську раду Хмельницької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.11.2019 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безкоштовно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Соломнянської сільської ради Волочиського району Хмельницької області з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, у порядку та у спосіб, визначений статтею 118 ЗК України та статтею 59 Закону №280/97-ВР.

Стягнути на користь ОСОБА_1 420,40 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Волочиської міської ради Хмельницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Волочиська міська рада Хмельницької області (вул. Незалежності, 88,Волочиськ,Хмельницька область,31200 , код ЄДРПОУ - 04060695)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук