про залишення позовної заяви без руху
04 листопада 2020 року м. Житомир справа № 240/18889/20
категорія 112010201
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Попова О. Г., розглядаючи позовну заяву ОСОБА_1 до Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області, в якому просить суд:
- Відкрити провадження у справі та розглянути її в порядку спрощеного провадження, відповідно до статей 257-263 КАС України,
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення основного розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії з 82 відсотків до 70 відсотків сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії в основному розмірі 82 відсотки сум грошового забезпечення, починаючи з 01,01.2018, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, з урахуванням проведених виплат;
- визнати протиправними дії відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо обмеження права на своєчасне і повне отримання розміру підвищення пенсії згідно чинного законодавства, зокрема, щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 05.03.2019 року 75% суми підвищення пенсії, після набрання з 05.03.2019 законної сили постанови Шостого апеляційного адміністративного суду за результатами розгляду адміністративної справи №826/3858/18;
- зобов'язати відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок (додатковий перерахунок) та подальшу виплату позивачу з 01.04.2019 пенсії з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, зокрема, з урахуванням його розмірів обрахованих та встановлених на підставі нової (оновленої) довідки УСБУ про розмір грошового забезпечення від 22.07.2020 № 57/85-2537, станом на 05.03.2019, наданої до ГУ ПФ України в Житомирській області, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, та забезпечити подальшу виплату встановленого нового (оновленого) розміру пенсії;
- зобов'язати відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області - забезпечити повернення заборгованості по пенсійних виплатах після їх перерахунку з 01.04.2019 з урахуванням визначеного рівня інфляції та індексації пенсій у повному розмірі та зазначити суму боргу, порядок і строки його погашення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області, у відповідності до Чинного законодавства.
Частиною 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд зазначає, що початок перебігу шестимісячного строку у процесуальному законі визначено альтернативно - це день, коли особа або дізналася, або повинна була дізнатися про порушення свого права.
Порівняльний аналіз термінів "дізнався" та "повинен був дізнатись", що містяться у частині 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, дає підстави для висновку про презумпцію можливості та обов'язку особи знати про стан своїх прав, а тому сама по собі необізнаність позивача з фактом порушення його прав не є підставою для автоматичного і безумовного поновлення строку звернення до суду.
При визначенні початку перебігу строку звернення до суду суд з'ясовує момент, коли особа фактично дізналася або мала реальну можливість дізнатися про наявність відповідного порушення (рішення, дії, бездіяльності), а не коли вона з'ясувала для себе, що певні рішення, дії чи бездіяльність стосовно неї є порушенням.
Суд також зауважує, що поважними причинами, що зумовили пропуск строку звернення до суду, визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними перешкодами, які не дозволяють вчасно реалізувати право на судовий захист.
Слід зауважити, що правовідносини, з приводу яких позивач звернулась до суду виникли у період з 01.01.2018 року, водночас з даним позовом до суду позивач звернулась у жовтні 2020 року, тобто з порушенням строку, визначеного статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України, більше ніж на два роки.
Суд наголошує, що пенсія є щомісячним платежем, а щодо її отримання, на думку позивача, в меншому розмірі, ніж передбачено законом, та про порушення своїх прав, позивач мала дізнатися, отримуючи таку виплату за відповідний місяць.
Позивач, звернувшись 30 жовтня 2020 року до суду з позовними вимогами за період з з 01.01.2018 та з 01.04.2019, пропустив строк звернення до суду.
Заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду позивачем до суду не подано.
При цьому статтею 123 КАС України визначено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно з частинами 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Недоліки позовної заяви мають бути усунені протягом семи днів з дня вручення копії цієї ухвали шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду, обґрунтувань за яких позивач вважає, що строк звернення до суду ним не пропущено.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248, 256 КАС України, суд
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.
Позивачу усунути зазначені в ухвалі суду недоліки протягом семи днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення.
У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя О.Г. Попова