04 листопада 2020 року Справа № 160/14245/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОлійника В. М.
за участі секретаря судового засіданняМаксімова А.С.
за участі:
представника позивача представника відповідача представника третьої особи Анкудінова А.О. Мазура Ю.В. Шпака В.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Марганецької міської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, - ОСОБА_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
02 листопада 2020 року о 20 годині 21 хвилин ОСОБА_1 звернулася до суду із позовною заявою до Марганецької міської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області, в якій просить:
Визнати протиправними дії Марганецької міської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області (ідентифікаційний код юридичної особи 43799323) щодо проведення 30.10.2020 року повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці №120728 з виборів Марганецького міського голови Нікопольський район, Дніпропетровська область (місцеві вибори 25 жовтня 2020 року).
Визнати протиправними дії Марганецької міської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області (ідентифікаційний код юридичної особи 43799323) щодо складання Протоколу Марганецької міської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області №120728 від 30.10.2020 р. про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №120728 з виборів Марганецького міського голови Нікопольський район, Дніпропетровська область (місцеві вибори 25 жовтня 2020 року).
Визнати протиправним і скасувати Протокол Марганецької міської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області № 120728 від 30.10.2020 р. про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №120728 з виборів Марганецького міського голови Нікопольський район, Дніпропетровська область (місцеві вибори 25 жовтня 2020 року).
Визнати протиправними та скасувати рішення Марганецької міської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області (ідентифікаційний код юридичної особи 43799323) прийняті 30.10.2020 р. за результатами повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці №120728 з виборів Марганецького міського голови Нікопольський район, Дніпропетровська область (місцеві вибори 25 жовтня 2020 року).
Визнати протиправною і скасувати Постанову Марганецької міської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області (ідентифікаційний код юридичної особи 43799323) від 27.10.2020 р. № 136 «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 120728».
Зобов'язати Марганецьку міську територіальну виборчу комісію Нікопольського району Дніпропетровської області скласти уточнений протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 120728 врахувати 2 голоси, як такі, що віддано за кандидата на посаду міського голови ОСОБА_1 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач 27.10.2020 року на своєму засіданні прийняв незаконне, протиправне рішення про проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці №120728 з перших виборів депутатів Марганецької міської ради Нікопольського району Дніпропетровської області 25.10.2020 р., виборів Марганецького міського голови.
На думку позивача, відповідачем було порушення вимоги ч. ч. 9, 12 ст. 254, ст.ст. 63-72 Виборчого кодексу України, а також постанови Центральної виборчої комісії №192 від 21.08.2020 року. При цьому скарга не містила всіх складових, які до неї пред'явлені. Комісією проведено перший розгляд скарги за відсутності заявника, під час розгляду скарги і прийнятті рішення комісія не встановила наявність порушення.
Так, відповідно до положень ч. 7 ст. 254 ВК України, у разі виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці виправлень, помилок, неточностей, які можливо усунути без повторного підрахунку голосів, територіальна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з позначкою «Уточнений».
Лише за наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними суб'єктами виборчого процесу про порушення вимог ВК України, у встановленому ст.ст. 63-68 ВК України порядку, під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці відповідно до ч. 9 ст. 254 ВК України.
Не зважаючи на зазначені положення ВК України, всупереч ст ст. 63-68, 254 ВК України, відповідач приймає рішення за необґрунтованими та немотивованими, безпідставними скаргами, штучно складеними суб'єктами виборчого процесу інших політичних сил, та акти фіксації порушень вимог виборчого законодавства, складені цими ж суб'єктами, водночас, як останні не брали участі у засіданнях дільничної виборчої комісії
30.10.2020 р., всупереч положень частин 9,10,12 ст. 254 Виборчого кодексу України, відповідачем у протиправний спосіб, всупереч зауваженням представників суб'єктів виборчого процесу, було розпочато протиправну процедуру підрахунку голосів, при цьому, всіх осіб, які присутні були в залі, де проводиться засідання відповідача, останній разом з працівниками поліції фактично відтіснив, чим позбавив присутніх в залі суб'єктів виборчого процесу, зокрема кандидатів в депутати, можливості спостерігати за виборчим процесом.
За результатами перерахунку визнали недійсним виборчий бюлетень з виборів Марганецького міського голови, в якому виборець віддав свій голос за ОСОБА_1 , на підставі невідповідності, на думку комісії, позначки вимогам виборчого законодавства, без надання будь-яких пояснень.
За результатами зазначеного підрахунку ТВК було складено Протокол від 30.10.2020 року.
Зазначені порушення вимог виборчого законодавства зафіксовані актом порушення Виборчого кодексу України, складеним кандидатами в депутати Марганецької міської ради 27.10.2020 року.
Враховуючи незаконні дії відповідача щодо проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці № 120728, з метою забезпечення виконання рішення суду в частині захисту та поновленню прав позивача, які порушено відповідачем, позивач вважає, що є наявні підстави для винесення у тому числі судом рішення про зобов'язання відповідача скласти уточнений протокол про повторний підрахунок голосів, в якому врахувати два голоси, які були безпідставно не враховані відповідачем, як такі, що віддано за кандидата на посаду міського голови м. Марганця ОСОБА_1 .
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02 листопада 2020 року справу передано для розгляду судді ОСОБА_3 .
Ухвалою суду від 03 листопада 2020 року позовну заяву ОСОБА_1 до Марганецької міської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області в частині позовних вимог про визнання протиправною і скасування постанови Марганецької міської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області (ідентифікаційний код юридичної особи 43799323) від 27.10.2020 р. № 136 "Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №120728" залишено без розгляду.
Ухвалою суду від 03 листопада 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/14245/20 за позовом ОСОБА_1 до Марганецької міської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, в частині позовних вимог:
Визнати протиправними дії Марганецької міської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області (ідентифікаційний код юридичної особи 43799323) щодо проведення 30.10.2020 року повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці №120728 з виборів Марганецького міського голови Нікопольський район, Дніпропетровська область (місцеві вибори 25 жовтня 2020 року).
Визнати протиправними дії Марганецької міської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області (ідентифікаційний код юридичної особи 43799323) щодо складання Протоколу Марганецької міської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області №120728 від 30.10.2020 р. про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №120728 з виборів Марганецького міського голови Нікопольський район, Дніпропетровська область (місцеві вибори 25 жовтня 2020 року).
Визнати протиправним і скасувати Протокол Марганецької міської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області № 120728 від 30.10.2020 р. про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №120728 з виборів Марганецького міського голови Нікопольський район, Дніпропетровська область (місцеві вибори 25 жовтня 2020 року).
Визнати протиправними та скасувати рішення Марганецької міської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області (ідентифікаційний код юридичної особи 43799323) прийняті 30.10.2020 р. за результатами повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці №120728 з виборів Марганецького міського голови Нікопольський район, Дніпропетровська область (місцеві вибори 25 жовтня 2020 року.
Зобов'язати Марганецьку міську територіальну виборчу комісію Нікопольського району Дніпропетровської області скласти уточнений протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчий дільниці № 120728 врахувати 2 голоси, як такі, що віддано за кандидата на посаду міського голови ОСОБА_1 .
Справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання на 03 листопада 2020 року о 15:30.
У підготовчому засіданні 03 листопада 2020 року судом прийнято ухвалу про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 .
03 листопада 2020 року об 19 годині 20 хвилин на адресу суду надійшов відзив на позов, в якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні адміністративного позову, посилаючись на наступне.
Доводи позивача щодо протиправності призначення повторного підрахунку голосів не входять до предмету доказування та є неспроможними.
Позивачем зазначається, що 30 жовтня 2020 року відповідачем у протиправний спосіб, всупереч зауваженням представників суб'єктів виборчого процесу, було проведено процедуру повторного підрахунку голосів. Однак, в чому саме полягала протиправність проведення процедури повторного підрахунку голосів відповідачем, позивачем так і не зазначено.
При цьому мотивувальна частина позовної заяви не співпадає з прохальною частиною.
Що стосується позовної вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача скласти уточнений протокол, в якому врахувати два голоси, які були безпідставно не враховані відповідачем, як такі що віддано за кандидата на посаду міського голови м. Марганця ОСОБА_1 , то така вимога суперечить вимогам закону та не може бути задоволена, так як відповідно до абз. 2 ч. 12 ст. 254 Виборчого кодексу України, повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів здійснюється членами територіальної виборчої комісії в порядку, визначеному Центральною виборчою комісією з урахуванням положень статті 250 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 250 Виборчого кодексу України, підрахунок голосів виборців з кожних місцевих виборів завершується складанням протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів в порядку, визначеному статтею 251 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 6 ст. 251 Виборчого кодексу України, якщо після підписання протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному окрузі дільнична виборча комісія виявила в ньому неточності (описку чи помилку в цифрах), вона розглядає питання про внесення змін до нього шляхом складення нового протоколу з позначкою "Уточнений". При цьому перерахунок бюлетенів не робиться. Протокол з позначкою "Уточнений" складається у кількості примірників, зазначеній у частині третій цієї статті.
Отже, під час проведення повторного підрахунку голосів, що проводився ТВК 30.10.2020 року по виборчій дільниці № 120728, дані дії ТВК регулюються ст. ст. 250. 251, 254 Виборчого кодексу України.
Частиною 29 ст. 250 Виборчого кодексу України передбачено випадки, за яких бюлетені вважаються недійсними,
У разі виникнення сумнівів щодо дійсності виборчого бюлетеня, питання вирішується дільничною виборчою комісією шляхом голосування. При цьому кожен член комісії має право особисто оглянути виборчий бюлетень. На час огляду виборчого бюлетеня підрахунок інших виборчих бюлетенів припиняється.
Крім того, зазначені позивачем дії ТВК не мали місця по цій дільниці.
Тобто, відповідач при здійсненні повторного підрахунку голосів виборців, діяв на підставі та в межах закону, та саме шляхом постановки на голосування та голосування більшістю голосів прийняв рішення про визнання бюлетеня недійсним. При цьому ніяких окремих думок про таке рішення комісії членами комісії не складалося.
Доводи позивача ніяким чином не вказують на протиправність самої процедури повторного підрахунку голосів по виборчій дільниці № 120728.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення адміністративного позову, посилаючись на правомірність дій та рішень територіальної виборчої комісії.
Представник третьої особи також просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову, посилаючись на його необгрунтованість та безпідставність.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши у судовому засіданні представників сторін та третьої особи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є кандидатом на посаду Марганецького міського голови Нікопольського району Дніпропетровської області.
25.10.2020 року відбулись місцеві вибори.
На виборчій дільниці № 120728 міста Марганця, Нікопольський район, Дніпропетровська область здійснено підрахунок голосів виборців, складено протокол та надано його до Марганецької міської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області.
Відповідно до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 120728 з виборів Марганецького міського голови, Нікопольський район, Дніпропетровська область, кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничною виборчою комісією - 2026; кількість невикористаних виборчих бюлетенів, погашених дільничною виборчою комісією - 1211; кількість виборців, включених до списків виборців на виборчій дільниці (на момент закінчення голосування) - 2022; кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування - 44; кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування - 786; кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування - 29; загальна кількість виборців, які отримали бюлетені - 815; кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню - 0; кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці - 815; кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними - 22.
Також у протоколі зазначена кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата на посаду міського голови: ОСОБА_4 - 26; ОСОБА_2 - 169; ОСОБА_1 - 263; ОСОБА_5 - 8; ОСОБА_6 - 11; ОСОБА_7 - 28; ОСОБА_8 - 126; ОСОБА_9 - 20; ОСОБА_10 -18; ОСОБА_11 - 26; ОСОБА_12 - 42; ОСОБА_13 - 56.
27.10.2020 о 12:31 за вхід. № 624 від ОСОБА_14 кандидата в депутати Нікопольської районної ради надійшла скарга від 26.10.2020 про порушення ВК України, в якій зазначено, що 26.10.2020 під час підрахунку голосів на міського голову міста Марганець членами дільничної виборчої комісії № 120728 в порушення вимог статей 250 та 254 ВК України без поставки на голосування дільничної виборчої комісії недійсні виборчі бюлетені зараховувалися на користь одного з кандидатів на посаду міського голови міста Марганець. Вказане порушення підтверджується складеним актом, який додається. Прошу провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці № 120728 з виборів Марганецького міського голови Нікопольського району Дніпропетровської області від 25.10.2020.
До скарги додано акт про виявлення порушень виборчого законодавства, який складено 26.10.2020 о 04:32 офіційним спостерігачем від кандидата в депутати Нікопольської районної ради ОСОБА_14 про те, що 25.10.2020 о 01:15 під час підрахунку голосів на виборчій дільниці № 120728, що розташована за адресою: м. Марганець, вул. Щербини, 26 було виявлено порушення ВК України статей 250, 254, яке полягало у наступному: члени дільничної виборчої комісії № 120728 в порушення вимог ВК України без постановки на голосування зарахували недійсні бюлетені на користь одного з кандидатів на посаду Марганецького міського голови.
27.10.2020 о 12:35 за вхід. № 626 від ОСОБА_15 кандидата в депутати Марганецької міської ради Нікопольського району Дніпропетровської області надійшла скарга від 26.10.2020, в якій зазначено, що 26.10.2020 на виборчій дільниці № 120728 під час підрахунку бюлетенів дільничною виборчою комісією всупереч статті 250 ВК України були зараховані бюлетені, які повинні бути виявленими недійсними за одного з кандидатів на посаду міського голови, що є порушенням ВК України. Ці дії виборчої комісії спотворюють результати волевиявлення громадян м. Марганець. У відповідності до статті 254 ВК України вимагаю провести перерахунок голосів з виборів Марганецького міського голови.
До скарги додано акт про виявлення порушень виборчого законодавства, який складено 26.10.2020 о 04:32 офіційним спостерігачем від кандидата в депутати Марганецької міської ради Нікопольського району Дніпропетровської області ОСОБА_15 про те, що 25.10.2020 о 04:00 на виборчій дільниці № 120728, що розташована за адресою: м. Марганець, вул. Щербини, 26 було виявлено порушення ВК України, яке полягало у наступному: дільничною виборчою комісією № 120728 порушено вимоги ВК України при підрахунку голосів на одного з кандидатів на посаду міського голови у м. Марганець були зараховані голоси бюлетенів, які є не дійсні,
Постановою Марганецької міської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 120728 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року» № 136, складеною 27.10.2020 о 21:30, вирішено: провести повторний підрахунок голосів виборців з виборів Марганецького міського голови на виборчій дільниці № 120728.
30 жовтня 2020 року в 20:50 Марганецькою міською територіальною виборчою комісією Нікопольського району Дніпропетровської області складено акт про виявлення порушень під час повторного підрахунку голосів, відповідно до якого при розгляді оригіналів виборчих документів дільничних виборчих комісій ТВК було виявлено 10 погашених виборчих бюлетенів, яких було більше, чим виборчих бюлетенів, отриманих ДВК від ТВК та більш, чим кількість корешків фактично використаних виборчих бюлетенів при видачі виборцям. Згідно з актом ДВК № 120728 розбіжності між підрахованою кількістю виборчих бюлетенів з виборів Марганецького міського голови та кількістю зазначеною у витягу з протоколу Марганецької міської територіальної виборчої дільниці про передачу дільничним виборчим комісіям виборчих бюлетенів отримано ДВК на 1 бюлетень більше.
У той самий час, як встановлено членами ТВК у ході підрахунку голосів, кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування на виборчій дільниці № 120728, на контрольних талонах 10 відсутні підписи виборців. При розгляді контрольних талонів і списків, на думку членів ТВК, підписи виборців не співпадають. На 2 талонах - відсутні підписи членів ДВК № 120728.
У результаті порівняння порядкових номерів включених до списку виборців з порядковими номерами на контрольних талонах виявили відсутність підписів виборців.
30 жовтня 2020 року в 21:52 відповідачем прийнято постанову № 143 «Про встановлення результатів голосування на перших місцевих виборах міських голів на дільниці № 120728», відповідно до якої під час повторного підрахунку голосів виборців на перших місцевих виборах міського голови Марганецької міської ради Нікопольського району Дніпропетровської області 25 жовтня 2020 року на виборчій дільниці № 120728 о 20.30 членами територіальної виборчої комісії при повторному підрахунку голосів виборців, відповідно до рішення ТВК про проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці № 120728 на виконання Постанови ТВК від 27.10.2020р. № 136 у зв'язку з наявністю скарг. підтвердженими відповідно оформленими актами, складеними кандидатом в депутати Нікопольської району Дніпропетровської області, про порушення вимог Виборчого кодексу України під час проведення голосування та підрахунку голосів виборців на виборчий дільниці № 120728, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців, згідно ВК України Стаття 254 п. 9 та п. 10. було встановлене наступне: при розгляді оригіналів виборчих документів дільничної виборчої комісії територіальною виборчою комісією було виявлено 10 (десять) невикористаних виборчих бюлетенів, яких було більше, чим зазначено в протоколі дільничної виборчий комісії № 120728.
У той самий час, як встановлено членами територіальної виборчої комісії у ході підрахунку голосів, кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року на виборчій дільниці № 120728, на контрольних талонах 10 (десяти) відсутні підписи виборців. При розгляді контрольних талонів і списків, на думку членів ТВК, підписи виборців не співпадають. На 2-х талонах - відсутні підписи членів ДВК № 120728.
У результаті порівняння порядкових номерів включених до списку виборців з порядковими номерами на контрольних талонах виявили відсутність підписів виборців.
Отже, законодавством передбачено можливість вирішувати питання про дійсність або недійсність голосування на виборчій дільниці у зв'язку із проведенням повторного підрахунку голосів, а ч. 9 ст. 254 Виборчого кодексу України надає право територіальній виборчій комісій за наявності сумніву про результати підрахунку голосів виборців, прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на відповідній виборчій дільниці:
Оскільки, кількість випадків незаконного голосування встановлено менше ніж 10%, Марганецька міська територіальна виборча комісія Нікопольського району Дніпропетровської області постановила:
1. Скласти протокол територіальної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 120728, поданих за кандидатів на посаду Марганецького міського голови Нікопольського району Дніпропетровської області.
2. Цю постанову оприлюднити шляхом розміщення її на стенді офіційних матеріалів Марганецької міської територіальної комісії Нікопольського району Дніпропетровської області та у порядку, визначеному частиною четвертою статті 37 Виборчого кодексу України.
Відповідно до протоколу Марганецької міської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області, про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 120728 з виборів Марганецького міського голови Нікопольський район, Дніпропетровська область, який складений 30 жовтня 2020 року об 22:15, кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничною виборчою комісією - 2026; кількість невикористаних виборчих бюлетенів, погашених дільничною виборчою комісією - 1221; кількість виборців, включених до списків виборців на виборчій дільниці (на момент закінчення голосування) - 2022; кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування - 44; кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування - 786; кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування - 29; загальна кількість виборців, які отримали бюлетені - 815; кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню - 0; кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці - 815; кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними - 23.
Також у протоколі зазначена кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата на посаду міського голови: ОСОБА_4 - 26; ОСОБА_2 - 169; ОСОБА_1 - 263; ОСОБА_5 - 8; ОСОБА_6 - 11; ОСОБА_7 - 28; ОСОБА_8 - 126; ОСОБА_9 - 20; ОСОБА_10 - 17; ОСОБА_11 - 26; ОСОБА_12 - 42; ОСОБА_13 - 56.
Допитана в якості свідка у судовому засіданні ОСОБА_16 пояснила, що вона є кореспондентом газети «Шахтар Марганця» та під час проведення засідань Марганецької міської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області знаходилась у приміщенні, де проводить роботу вказана комісія. ТВК розглядала скарги на порушення при підрахунку голосів на ДВК без участі самих скаржників. Скарги всі були шаблонні та вказували на порушення при підрахунку голосів. Після перерахунку голосів на виборчій дільниці № 120728 з виборів Марганецького міського голови розбіжностей між протоколом ДВК та ТВК щодо кандидатів ОСОБА_2 та ОСОБА_1 встановлено не було. Обидва кандидати були присутні у ТВК при перерахунку голосів.
Судом у судовому засіданні переглянуто фрагмент відеозапису засідання відповідача, на якому відображено процес прийняття комісією постанови Марганецької міської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 120728 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року».
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.
Постановою Верховної Ради України від 15.07.2020 року призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю 25 жовтня 2020 року.
Постановою ЦВК від 08 серпня 2020 року № 160 були призначені перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року.
Виборчий кодекс України відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.
Відповідно до ч. 1 ст. 273 КАС України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Згідно із частиною третьою статті 37 ВК України рішення виборчої комісії з розглянутого питання письмово оформляється у формі постанови, яка повинна містити: 1) найменування комісії; 2) найменування постанови; 3) дату, час та місце її прийняття і порядковий номер; 4) мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії; 5) посилання на конкретні положення нормативно-правових актів або постанову виборчої комісії вищого рівня чи судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті постанови; 6) резолютивну частину.
Постанова підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії (секретарем засідання).
Частиною четвертою статті 37 ВК України визначено, що постанова, прийнята виборчою комісією, не пізніше 11 години наступного дня після її прийняття, а прийнята напередодні дня голосування, у день голосування та під час підрахунку голосів, встановлення підсумків голосування, - не пізніш як через чотири години після завершення засідання виборчої комісії вивішується для загального ознайомлення на стенді офіційних матеріалів комісії, облаштованому у приміщенні комісії у місці, вільно доступному для відвідувачів.
З питань поточної діяльності виборча комісія може приймати протокольні рішення, зміст яких заноситься до протоколу виборчої комісії та не оформлюється окремим документом (частина п'ята статті 37 ВК України).
Відповідно до частини шостої статті 37 ВК України, виборча комісія складає акти та протоколи. Протокол комісії встановлює підсумки певних дій, виконаних комісією.
Процедура розгляду скарги виборчою комісією визначена статтею 70 ВК України.
Відповідно до частини першої статті 72 ВК України рішення суб'єкта розгляду скарги повинно бути законним і обґрунтованим.
Згідно із частиною другою статті 72 ВК України перед розглядом скарги по суті виборча комісія вивчає скаргу для встановлення: 1) чи подано скаргу належним суб'єктом звернення зі скаргою, визначеним цим Кодексом; 2) чи віднесено цим Кодексом розгляд скарги до повноважень виборчої комісії (належний суб'єкт розгляду скарги); 3) чи дотримано суб'єктом звернення зі скаргою строки оскарження, встановлені цим Кодексом.
Виборча комісія приймає рішення про залишення скарги без розгляду по суті, якщо вона подана неналежним суб'єктом звернення зі скаргою чи до неналежного суб'єкта розгляду скарги або з порушенням строків оскарження, встановлених цим Кодексом (частина третя статті 72 ВК України).
Частиною четвертою статті 72 ВК України визначено, що центральна виборча комісія, приймаючи рішення про залишення скарги без розгляду по суті, може з власної ініціативи взяти до розгляду факти, викладені у скарзі.
У разі якщо скаргу подано належним суб'єктом звернення зі скаргою до належного суб'єкта розгляду такої скарги в установлені цим Кодексом строки, виборча комісія переходить до розгляду скарги по суті (частина п'ята статті 72 ВК України).
Згідно із частиною восьмою статті 72 ВК України при розгляді скарги по суті виборча комісія може задовольнити скаргу повністю або частково чи відмовити в її задоволенні.
Виборча комісія, встановивши, що рішення, дії чи бездіяльність не відповідають законодавству про вибори, задовольняє скаргу. При задоволенні скарги виборча комісія може задовольнити усі або частину вимог суб'єкта звернення зі скаргою (частина дев'ята статті 72 ВК України).
Відповідно до частини десятої статті 72 ВК України у разі задоволення скарги виборча комісія може прийняти рішення, яким:
1) визнати рішення суб'єкта оскарження чи окремих його положень, дії чи бездіяльність такими, що не відповідають вимогам законодавства (є протиправними), порушують виборчі права громадян, права та законні інтереси суб'єкта виборчого процесу;
2) скасувати оскаржене рішення;
3) зобов'язати суб'єкта оскарження здійснити дії, передбачені законодавством, що регулює організацію та порядок проведення виборів;
4) зобов'язати суб'єкта оскарження утриматися від вчинення певних дій;
5) поновити в інший спосіб порушені виборчі права громадян, права та законні інтереси суб'єкта виборчого процесу;
6) зобов'язати суб'єкта оскарження здійснити передбачені законодавством, що регулює організацію та порядок проведення виборів, дії, які випливають із факту скасування рішення, визнання оскаржених дій або бездіяльності протиправними.
З моменту закінчення голосування територіальна виборча комісія розпочинає безперервне засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування та результатів відповідних місцевих виборів у виборчому окрузі. На цей час члени територіальної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії (частина перша статті 254 ВК України).
Засідання територіальної виборчої комісії, зазначене у частині першій цієї статті, оформляється протоколом безперервного засідання, який підписується головою або головуючим на засіданні, а також секретарем виборчої комісії та/або членом виборчої комісії, який виконував на зазначеному засіданні обов'язки секретаря. До протоколу приєднуються (за наявності) окремі думки членів виборчої комісії, які брали участь у засіданні і не згодні з прийнятим окружною виборчою комісією рішенням (частина друга статті 254 ВК України).
На засіданні територіальної виборчої комісії, зазначеному у частині першій цієї статті, голова територіальної виборчої комісії або визначений ним член комісії приймає запечатані пакети з протоколами дільничних виборчих комісій, розпечатує їх та оголошує зміст протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях, а також приймає запечатані пакети з іншими виборчими документами, передбаченими частиною десятою статті 251 цього Кодексу. Час прийняття територіальною виборчою комісією протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, перелік прийнятих виборчих документів і занесені до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці відомості фіксуються у протоколі засідання територіальної виборчої комісії (частина третя статті 254 ВК України).
При прийнятті документів дільничної виборчої комісії територіальна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами (частина четверта статті 254 ВК України).
Згідно із частиною п'ятою статті 254 ВК України, за результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до територіальної виборчої комісії, що надійшли до територіальної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, територіальна виборча комісія приймає одне з таких рішень:
1) врахувати відомості протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці;
2) зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу з позначкою «Уточнений»;
3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Кодексом.
Рішення, передбачене частиною п'ятою цієї статті, приймається шляхом голосування членів територіальної виборчої комісії більшістю голосів від загального складу комісії і фіксується у протоколі засідання територіальної виборчої комісії (частина шоста статті 254 ВК України).
Частиною сьомою цією статті визначено, що у разі виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці виправлень, помилок, неточностей, які можливо усунути без повторного підрахунку голосів, територіальна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з позначкою «Уточнений» відповідно до пункту 2 частини п'ятої цієї статті (якщо зміст таких виправлень, помилок та неточностей неможливо з'ясувати та усунути без складання протоколу з позначкою "Уточнений" дільничною виборчою комісією), про що зазначається у протоколі засідання територіальної виборчої комісії. Протягом часу розгляду цього питання дільничною виборчою комісією подані до територіальної виборчої комісії примірники протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, виборчі бюлетені та інші виборчі документи, зазначені у частині десятій статті 251 цього Кодексу, зберігаються в територіальній виборчій комісії.
У разі виявлення у протоколі виправлень, помилок та неточностей, які можливо усунути без повторного підрахунку голосів та які не потребують складання протоколу з позначкою «Уточнений», територіальна виборча комісія приймає рішення, передбачене пунктом 1 частини п'ятої цієї статті, із зазначенням виявлених виправлень, помилок та неточностей. Таке рішення додається до протоколу дільничної виборчої комісії.
За наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довіреними особами, уповноваженими особами організацій партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці (частина дев'ята статті 254 ВК України).
У разі наявності акта або письмової заяви осіб, зазначених у частині першій статті 253 цього Кодексу, про порушення вимог цього Кодексу під час транспортування протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів до територіальної виборчої комісії територіальна виборча комісія може, а в разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами, а також у разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії - зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій дільниці (частина десята статті 254 ВК України).
Відповідно до частини дванадцятої статті 254 ВК України повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів здійснюється територіальною виборчою комісією після розгляду і прийняття протоколів та інших документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку територіальною виборчою комісією голосів виборців на виборчій дільниці мають право брати участь усі члени цієї дільничної виборчої комісії і можуть бути присутніми кандидати в депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірені особи, уповноважені особи організацій партій, офіційні спостерігачі на відповідних місцевих виборах.
Частиною 13 статті 254 ВК України передбачено, що територіальна виборча комісія за результатами повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці складає протокол про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. Протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці може виготовлятися за допомогою технічних засобів.
Протокол про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці складається територіальною виборчою комісією у чотирьох примірниках. Примірники протоколу нумеруються і мають однакову юридичну силу. Кожен примірник протоколу зобов'язані підписати голова, заступник голови, секретар та інші члени територіальної виборчої комісії, присутні на засіданні комісії, та члени дільничної виборчої комісії, які брали участь у повторному підрахунку голосів. Кожен примірник протоколу засвідчується печаткою територіальної виборчої комісії. Відомості протоколу оголошуються. Перший примірник протоколу мають право підписати кандидати в депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірені особи, уповноважені особи організації партії, офіційні спостерігачі на відповідних місцевих виборах, присутні під час підрахунку голосів виборців. У разі незгоди з відомостями, що зазначені у протоколі, член комісії зобов'язаний викласти у письмовій формі свою окрему думку, яка додається до протоколу.
Непідписання або відмова від підписання протоколу окремих членів комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу. (Частина 14 статті 254 ВК України).
Приймаючи рішення у справі, суд враховує, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2020 року у справі № 160/13850/20 за адміністративним позовом кандидата на посаду Марганецького міського голови ОСОБА_1 до Марганецької міської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: кандидат в депутати Нікопольської районної ради Дніпропетровської області ОСОБА_14 , кандидат в депутати Марганецької міської ради Нікопольського району Дніпропетровської області ОСОБА_17 про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, яке набрало законної сили, відмовлено, зокрема у задоволенні адміністративного позову щодо визнання протиправними дій Марганецької міської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області щодо прийняття рішення від 27.10.2020 року «Про проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці № 120728».
Таким чином, правомірність проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці № 120728 вже перевірена судом у іншій справі.
Також суд враховує, що за результатами повторного підрахунку голосів кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата на посаду міського голови: позивача - ОСОБА_1 - 263, третьої особи - ОСОБА_2 - 169 не змінилась.
По тексту позовної заяви позивач посилається на те, що за результатами перерахунку визнали недійсним виборчий бюлетень, у якому виборець віддав свій голос за ОСОБА_1 , а в прохальній частині позову позивач вже просить скласти уточнений протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 120728 та врахувати 2 голоси, як такі, що віддано за кандидата на посаду міського голови ОСОБА_1 .
Під час судового засідання факт визнання недійсним виборчого бюлетеня, у якому виборець віддав свій голос за ОСОБА_1 , не знайшов свого підтвердження, так як кількість голосів виборців, поданих за ОСОБА_1 , залишилась незмінною.
Відповідно до частин 1 та 2 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
При вирішенні вказаного спору судом не встановлено порушень прав, свобод чи інтересів позивача з боку Марганецької міської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд вважає, що дії та рішення відповідача, які стосувались проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці №120728 з виборів Марганецького міського голови, Нікопольський район, Дніпропетровська область в повній мірі відповідають вищевказаним вимогам.
У зв'язку з цим суд приходить до висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Керуючись ст. ст. 243, 246, 270, 273 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Марганецької міської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, - ОСОБА_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двох днів з дня його проголошення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються у відповідності до пункту 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.М. Олійник