Рішення від 04.11.2020 по справі 160/10644/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2020 року Справа № 160/10644/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луніної О.С., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

04.09.2020 року ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) в якій просить, а саме:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в належному перерахунку, нарахуванні та виплаті пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , з 29.12.2015 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок, нарахування та негайну повну виплату пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , без обмеження граничного (максимального) розміру згідно довідки про розмір грошового забезпечення, оформленої та поданої на виконання рішення Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 24.07.2018 року по справі № 214/5234/17, з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, встановлених ПКМУ № 988 від 11.11.2015 року «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання», затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України № 260 від 06.04.2016 року, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, загальної суми в наступних розмірах:

- посадовий оклад - 2500 грн.;

- оклад за званням майор міліції (поліції) - 2000 грн.;

- надбавка за стаж служби (45% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням) - 2025 грн.;

- надбавка за специфічні умови проходження служби (100% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби) - 6525 грн.;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15% посадового окладу) 375 грн.;

- премія (63% посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби, надбавки за специфічні умови проходження служби) - 5775,75 грн;

усього - 19200 грн. 75 коп.

з урахуванням індексу інфляції відповідно до приписів статті 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та щомісячно проводити відповідні виплати, починаючи з 29.12.2015 року, з врахуванням фактично виплачених сум, до змін у законодавстві, передбачаючих збільшення виплат;

- рішення звернути до негайного виконання;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати до суду звіт про повне виконання судового рішення протягом місячного строку з моменту набрання законної сили рішенням суду.

В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, якому призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ. Рішенням Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 24.07.2018 року з ухвалою про виправлення описки від 05.03.2020 року у справі № 214/5234/17 задоволено позовні вимоги позивача та зобов'язано Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області виготовити та направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 29.12.2015 року з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством України з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених чинним законодавством України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393», з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 2500 грн.; оклад за званням майор міліції (поліції) - 2000,00 грн.; надбавка за стаж служби (45% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням) - 2025 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби (100% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби) - 6525 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15% посадового окладу) - 375 грн., премія (63% посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби, надбавки за специфічні умови проходження служби) 5775,75 грн. Позивач звернувся до відповідача із заявою щодо надання інформації стосовно стану проведення перерахунку його пенсії. Листом № 14988-14676/Ч-02/8-0400/20 від 05.08.2020 року відповідач зазначив, що оскільки рішенням суду Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не було зобов'язано вчинити певні дії, для проведення перерахунку пенсії на підставі наданої довідки немає законних підстав. Відповідно до Закону № 900, ст. 63 Закону № 2262 зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для проведення перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року. Проте, на виконання вимог вище наведених норм права відповідачем не було проведено перерахунок пенсії позивача, не зважаючи на те, що від Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області була отримана довідка, а отже, позивач має право на перерахунок призначеної йому відповідно до Закону № 2262 пенсії за вислугу років. При цьому, відповідач безпідставно посилається на відсутність у судовому рішенні, на виконання якого була складена та направлена довідка, зобов'язання пенсійного органу провести такий перерахунок пенсії позивачеві, як на підставу для невиконання покладених на нього функцій, оскільки зазначені ним обставини не звільняють його від обов'язку здійснити перерахунок пенсії після отримання відповідної довідки у порядку, визначеному ст. 63 Закону № 2262. Крім того, вказана довідка складена та направлена до відповідача на виконання рішення суду, яке набрало законної сили. Висновки, викладені у рішенні суду є обов'язковими для виконання, у тому числі, і відповідачем, та не можуть бути предметом спору у інших справах, де беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини згідно ч. 4 ст. 78 КАС України. Право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком № 45 для проведення перерахунку пенсії, а отже, позивач має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення, виданої на виконання рішення суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.09.2020 року відкрито провадження у справі №160/10644/20 та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.

21.09.2020 року судом отримано клопотання позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2020 року у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про розгляд справи № 160/10644/20 в порядку загального позовного провадження відмовлено.

19.10.2020 року судом отримано відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, вважає їх необгрунтованими з наступних підстав. ОСОБА_1 отримує пенсію по другій групі інвалідності від травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків, відповідно до Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Закон № 2262). Відповідно до ст. 21 Закону № 2263 пенсія по ІІ групі інвалідності особі з інвалідністю внаслідок війни встановлюється у розмірі 80 відсотків відповідних сум грошового забезпечення. Станом на 01.12.2015 розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 складав 3295,20 грн. На виконання постанови № 103 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 на підставі довідки, яка надана ліквідаційною комісією ГУМВС України в Дніпропетровській області, з наступних видів грошового забезпечення: посадового окладу 2500,00 грн.; окладу за спеціальним званням 2000,00 грн.; 45% надбавки за стаж служби 2025,00 грн.; 3,31 % премії 215,98 грн.; всього грошове забезпечення - 6740,98 грн. Основний розмір пенсії 80% складає - 5392,78 грн. До основного розміру пенсії ОСОБА_1 отримує встановлені наступні надбавки та підвищення: збільшення основного розміру пенсії на 25% - 1348,20 грн.; підвищення, як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи в розмірі 40% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність - 580,80 грн.; цільова грошова допомога особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи - 50,00 грн. Загальний розмір пенсійної виплати склав 7371,78 грн. Доплата за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в сумі 94167,32 грн. виплачувалась ОСОБА_1 за нормами Постанови № 103, у такому порядку:

- з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період 01.01.2016 по 31.12.2017, а саме по 1961,82 грн. щомісячно;

- з 01.01.2020 по 30.06.2021 щомісячно окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром отриманої пенсії з 01.01.2016 по 31.12.2017 та місячним розміром підвищеної пенсії, а саме по 3923,64 грн. щомісячно. З січня місяця 2020 року ОСОБА_1 отримує пенсію в розмірі 8599,50 грн. та доплату по Постанові № 1088 в сумі 3923,64 грн. Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» з 1 липня 2020 року розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлено на рівні 1712,00 грн. У зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни було перераховано. З 01.07.2020 позивач отримує пенсію в розмірі 8988,00 грн. та доплату по Постанові № 1088 в сумі 3923,64 грн. Довідки про зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій подаються державним органом звідки було звільнено особу на підставі списків осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії та сформованими органами Пенсійного фонду України після отримання відповідних повідомлень від державних органів на підставі прийняття Кабінетом Міністрів України відповідно нормативно-правового акта про перерахунок пенсій. Після скасування з 05.03.2019 Постанови № 103 та на час розгляду адміністративної справи, Урядом України не приймалось відповідного рішення про зміну грошового забезпечення військовослужбовців, що було б підставою для проведення перерахунку пенсії працівникам органів внутрішніх справ та не вносились зміни до Постанови № 988. Крім того, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від Пенсійного фонду України не отримувало повідомлень про прийняття Кабінетом Міністрів України нових рішень щодо перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ. Таким чином, заявлені позовні вимоги в цій частині відповідач вважає передчасними, оскільки у Головного управління ще не виникло обов'язку здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки з іншими складовими внаслідок не дотримання відповідної процедури порядку проведення перерахунку та відсутності відповідного нормативного акту Уряду України. На виконання рішення суду із супровідним листом від 01.03.2019 за № 19585/Лк Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Дніпропетровській області на адресу Головного управління була надана довідка від 28.02.2019 за № 14 про розмір грошового забезпечення, однак вказана довідка носить суто інформаційний характер, оскільки у ній зазначено, що вона видана на виконання рішення Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 24.07.2019 по справі № 214/5234/17. Також, за своїм змістом та формою довідка не відповідає встановленою Порядком № 45 та Порядку № 3-1 формі довідки для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії, а отже, не може бути підставою для проведення позивачу перерахунку пенсії.

У відповідності до вимог ст.ст. 258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

На підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області № 83/22776 від 28.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018, з урахуванням наступних видів грошового забезпечення:

- посадового окладу 2500,00 грн.;

- окладу за спеціальним званням 2000,00 грн.;

- 45% надбавки за стаж служби 2025,00 грн.;

- 3,31 % премії 215,98 грн.;

Всього грошове забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії складає - 6740,98 грн.

Основний розмір пенсії 80% складає - 5392,78 грн.

До основного розміру пенсії ОСОБА_1 отримує встановлені наступні надбавки та підвищення: збільшення основного розміру пенсії на 25% - 1348,20 грн.; підвищення, як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи в розмірі 40% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність - 580,80 грн.; цільова грошова допомога особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи - 50,00 грн.

Загальний розмір пенсійної виплати склав 7371,78 грн.

Доплата за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в сумі 94167,32 грн. виплачувалась ОСОБА_1 за нормами Постанови № 103, у такому порядку:

- з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період 01.01.2016 по 31.12.2017, а саме по 1961,82 грн. щомісячно;

- з 01.01.2020 по 30.06.2021 щомісячно окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром отриманої пенсії з 01.01.2016 по 31.12.2017 та місячним розміром підвищеної пенсії, а саме по 3923,64 грн. щомісячно.

З січня місяця 2020 року ОСОБА_1 отримує пенсію в розмірі 8599,50 грн. та доплату по Постанові № 1088 в сумі 3923,64 грн.

З 01.07.2020 позивач отримує пенсію в розмірі 8988,00 грн. та доплату по Постанові № 1088 в сумі 3923,64 грн.

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснило перерахунок пенсії з 1 січня 2018 року, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення на підставі Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року виходячи з основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення.

14.03.2019 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області отримало довідку Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області № 14 від 28.02.2019 року, яка видана на виконання рішення Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 24 липня 2018 року по справі № 214/5234/17 2-а/214/90/18 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 29.12.2015 року, із застосуванням складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством України з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених чинним законодавством України з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених чинним законодавством України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та «Внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393», з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМУ від 11.11.2015 № 988 розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського згідно з наказом МВСУ № 138 від 17.02.2017 Старший інспектор/Стройові підрозділи поліції посади ст. інспектор батальйона ДПС ДАІ, яку він займав на день звільнення зі служби, становить:

- посадовий оклад 2500 грн.;

- оклад за званням майор міліції - 2000,00 грн.;

- надбавка за стаж служби (45%) - 2025 грн.,

- надбавка за специфічні умови проходження служби (100% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби) - 6525 грн.;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15% посадового окладу)- 375 грн.;

- премія (63% посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби, надбавки за специфічні умови проходження служби) 5775,75 грн.

Всього: 19200,75 грн.

15.07.2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із запитом.

Листом № 14988-14676/Ч-02/8-0400/20 від 05.08.2020 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надало ОСОБА_1 відповідь, згідно з якою позивача повідомлено, що на виконання рішення суду супровідним листом від 01.03.2019 за № 19585/Лк Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Дніпропетровській області пенсійним органом отримано довідку від 28.02.2019 за № 14 про розмір грошового забезпечення. Оскільки, зазначеним рішенням суду Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не було зобов'язано вчинити певні дії, для проведення перерахунку пенсії на підставі наданої довідки немає законних підстав.

Позивач не погодившись із відмовою щодо проведення перерахунку його пенсії на підставі наданої на виконання рішення суду довідкою, звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-XIII перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.

Статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015).

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок проведення перерахунку).

Згідно п. 2 Порядку на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Таким чином, Порядком №45 передбачено, що Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.

Отже, виходячи з наведеного, зазначеним Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII встановлена наступна послідовність дій: Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

При цьому, органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 15 лютого 2018 року у зразковій справі №820/6514/17.

При цьому, після отримання довідки відповідного органу про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, органи Пенсійного фонду здійснюють перерахунок пенсії.

Так, судом встановлено, що рішенням Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 24.07.2018 року зобов'язано Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області виготовити та направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 пенсії.

При цьому, у вказаному судовому рішенні визначено розмір складових грошового забезпечення, які необхідно зазначити у довідці для перерахунку пенсії позивачу.

Вказане рішення Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу набрало законної сили та є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України у відповідності до вимог ст. 370 КАС України.

На виконання рішення Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 24.07.2018 року, Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Дніпропетровській області складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку № 14 від 28.02.2019 року, яка отримана відповідачем 04.03.2019 року за вх. № 3467/39-19.

Однак, після отримання довідки № 14 від 28.02.2019 року пенсійним органом відповідний перерахунок пенсії позивачу здійснено не було.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України

Враховуючи наведені обставини, порушення відповідачем його обов'язку щодо здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі наданої компетентним органом відповідної довідки, суд дійшов висновку про наявність законних підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 .

Щодо дати, з якої необхідно здійснити перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-XIII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Верховний Суд раніше сформулював правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії у подібних правовідносинах. Зокрема, у постанові від 20 лютого 2018 року (справа № 669/512/17) зазначено, що аналіз положень Закону України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», статті 63 Закону № 2262-ХІІ та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, дає підстави вважати, що зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Згідно зі статтею 51 Закону № 2262-ХІІ позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.

Таким чином, перерахунок пенсії необхідно здійснити з 01 січня 2016 року.

До доводів відповідача стосовно того, що довідка за своїм змістом та формою не відповідає встановленою Порядком № 45 та Порядку № 3-1 формі довідки для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії та носить лише інформативний характер, а тому не може бути підставою для проведення перерахунку пенсії, суд ставиться критично, з огляду на таке.

Надана до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області довідка Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області за своєю формою відповідає вимогам Порядку № 45, містить обов'язкові реквізити (номер та дату), підписана посадовою особою, підпис якої скріплений гербовою печаткою Головного управління МВС України в Дніпропетровській області.

Довідка містить відомості про розмір грошового забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 пенсії та направлена до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області на виконання рішення Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області.

Щодо позовної вимоги про урахування індексу інфляції відповідно до ст. 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», суд зазначає наступне.

Питання індексації пенсії врегульовано Законом України від 03.07.1991 року №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-XII) та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 (далі Порядок №1078).

Відповідно до ч.1, 5 ст. 2 Закону №1282-ХІІ, індексації підлягають грошові доходи, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема пенсії. Індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін поділений на 100 відсотків, що передбачено абз. 5 п. 4 Порядку №1078.

Відповідно до п. 5 Порядку №1078 сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Крім того зазначається, що до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Крім того, суд зазначає, що індексація нараховується на одержані доходи громадян, зокрема, пенсійні виплати.

Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» №2050-ІІІ (далі - Закон №2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №159 (далі - Порядок № 159).

Відповідно до ст. 1 Закону №2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Статтею 2 вказаного Закону зазначено, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі необхідно розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Згідно з ст. 3 Закону №2050-ІІІ сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Статтею 4 Закону №2050-ІІІ визначено, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Пунктом 2 Порядку №159 передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів нарахованих громадянам за період, починаючи з 01.01.2001 року.

Відповідно до п. 3 Порядку №159 компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: - пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат); - соціальні виплати (допомога сім'ям з дітьми, державна соціальна допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, матеріальна допомога по безробіттю, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах, щомісячна грошова сума в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, допомога дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності, тощо); - стипендії; - заробітна плата (грошове забезпечення).

Згідно з п. 4 Порядку №159 сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

З системного аналізу зазначених норм права встановлено, що компенсації підлягають нараховані грошові доходи, зазначені у п. 3 Порядку, разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, у разі затримки їх виплати на один і більше календарних місяців.

Таким чином, компенсація нараховується та проводиться при виплаті доходу тобто право на компенсацію позивач набуває у момент отримання доходу.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 11.07.2018 року у справі за №487/6923/16-а.

З огляду на зазначене, оскільки відсутні підстави вважати, що право на отримання індексації та компенсації при перерахунку пенсії буде порушене відповідачем, задоволення позову у цій частині свідчитиме про вирішення спору, який ще відсутній тобто на майбутнє, що суперечить засадам адміністративного судочинства та його принципам.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінюючи в сукупності наведені обставини справи, виходячи з вищевказаних положень нормативно-правових актів, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Відносно клопотання позивача щодо негайного виконання рішення суду в частині виплати пенсії у межах суми за один місяць, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 371 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів у межах суми стягнення за один місяць.

Зважаючи на наведені приписи п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України, а також оскільки, присуджені ОСОБА_1 виплати є періодичними та здійснюються з Державного бюджету України, це рішення суду підлягає негайному виконанню в частині присудження виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць.

Зважаючи на викладене, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання позивача та допустити до негайного виконання рішення суду в частині присудження виплати пенсії позивачу в межах суми стягнення за один місяць.

Вирішуючи питання щодо заявленого клопотання про встановлення судового контролю шляхом подання звіту про виконання судового рішення, суд зазначає, що положеннями статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені спеціальні способи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, а саме: суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Проте, у даному випадку суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень, адже у суду не має достатніх підстав вважати, що відповідач буде перешкоджати його виконанню після набрання ним законної сили.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що встановлення судом строку для виконання судового рішення та зобов'язання подати звіт є правом, а не обов'язком суду та не може бути обрано позивачем одним із способів захисту порушеного права.

Питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», за подання позову судовий збір не сплачував.

Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) згідно довідки № 14 від 28.02.2019 Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення, оформленої та поданої на виконання рішення Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 24.07.2018 року по справі № 214/5234/17, починаючи з 01.01.2016 року, з врахуванням фактично виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Допустити рішення суду до негайного виконання в частині присудження виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.С. Луніна