про залишення позовної заяви без руху
04 листопада 2020 року ЛуцькСправа № 460/7104/20
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Ксензюк А.Я., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Держави Україна, в особі Верховної Ради України про стягнення недоплаченої суми суддівської винагороди,
ОСОБА_1 звернулася в Рівненській окружний адміністративний суд із позовом до Держави Україна, в особі Верховної Ради України, у якому просить стягнути з Держави Україна шкоду у вигляді недоплаченої суми суддівської винагороди за період квітень - серпень 2020 року у розмірі 132419 грн. 64 коп.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07 жовтня 2020 року справу №460/7104/20 передано за підсудністю до Волинського окружного адміністративного суду.
30 жовтня 2020 року дана адміністративна справа надійшла до Волинського окружного адміністративного суду та автоматизованою системою документообігу суду визначено суддю для її розгляду.
Згідно із пунктами 3, 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу та чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Відповідно до пункту 4 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
За змістом пунктів 7, 9 частини першої статті 4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
В позовній заяві позивач визначила відповідачем Державу Україна, в особі Верховної Ради України. При цьому, просить стягнути з Держави Україна шкоду у вигляді недоплаченої суми суддівської винагороди за період квітень - серпень 2020 року у розмірі 132419 грн. 64 коп.
Позивач в позовній заяві вказує, що є суддею Рівненського окружного адміністративного суду. Починаючи з 18 квітня 2020 року розмір виплати суддівської винагороди позивача не відповідає розміру суддівської винагороди, встановленої нормами чинного законодавства.
Разом з тим, варто зазначити, що відповідно до частини першої статті 148 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» фінансування всіх судів в Україні здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Головними розпорядником бюджетних коштів за бюджетними призначеннями, визначеними законом про Державний бюджет України є Державна судова адміністрація України.
Виплата позивачу суддівської винагороди в період квітень - серпень 2020 року здійснювалася Рівненським окружним адміністративним судом.
З огляду на наведене, позивачу слід подати нову редакцію позовної заяви, у якій уточнити позовні вимоги та визначитися з відповідачем відповідно до заявлених позовних вимог про стягнення недоплаченої суми суддівської винагороди за період квітень - серпень 2020 року.
Відповідно до частин першої та другої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
На підставі наведеного позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви, а саме, надати суду нову редакцію позовної заяви, у якій уточнити позовні вимоги та визначитися з відповідачем відповідно до заявлених позовних вимог про стягнення недоплаченої суми суддівської винагороди за період квітень - серпень 2020 року, разом з її копіями відповідно до кількості учасників справи.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Держави Україна, в особі Верховної Ради України про стягнення недоплаченої суми суддівської винагороди залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити позивачеві, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачеві.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
Суддя А.Я. Ксензюк