29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"03" листопада 2020 р. Справа № 924/614/20
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Виноградової В.В.,
за участю секретаря судового засідання Баськової Л.В., розглянувши матеріали справи
за позовом заступника керівника Кам'янець-Подільської місцевої прокуратури, м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області в інтересах держави в особі Кам'янець-Подільської міської ради, м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області
до фізичної особи-підприємця Шпаковської Ольги Василівни, м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області
про внесення змін до договору оренди землі
за участю:
прокурора: Коломий О.Є. - прокурор відділу
представників:
позивача: не з'явився
відповідача: не з'явився
Відповідно до ст. 240 ГПК України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
встановив: заступник керівника Кам'янець-Подільської місцевої прокуратури, м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області в інтересах держави в особі Кам'янець-Подільської міської ради, м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області звернувся до суду з позовом до фізичної особи-підприємця Шпаковської Ольги Василівни, м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області, в якому просить внести зміни до договору оренди землі від 21.09.2007, укладеного між Кам'янець-Подільською міською радою та фізичною особою-підприємцем Шпаковською Ольгою Василівною: п. 2.4 Договору викласти в новій редакції: “Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1550200,00 грн. (один мільйон п'ятсот п'ятдесят тисяч двісті гривень)”; п. 4.1 Договору викласти в новій редакції: “річна орендна плата в розмірі 74409,60 грн., що становить 4,8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, вноситься Орендарем у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у м. Кам'янці-Подільському, на рахунок UA068999980334119815000022003, код отримувача (ЄДРПОУ) 37971377, код платежу 18010900, отримувач Кам'ян.-Поділ.УК/м. Кам.-Под., банк отримувача (ГУДКСУ) Казначейство України (ЕАП), призначення платежу орендна плата за землю з фізичних осіб".
Обґрунтовуючи позов, прокурор посилається на те, що укладений між сторонами договір оренди землі від 21.09.2007 підлягає приведенню у відповідність до вимог чинного законодавства шляхом внесення змін до умов договору щодо орендної плати з урахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Як на правову підставу позову посилається на положення ст. 651 ЦК України, ст. ст. 271, 228, 289 Податкового кодексу України, ст. ст. 15, 21, 30 Закону України “Про оренду землі”, ст. 23 Закону України “Про оцінку земель” Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затверджений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 №489.
Ухвалою суду від 02.06.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі; провадження у справі зупинено до закінчення перегляду Великою Палатою Верховного Суду рішення у справі №912/2385/18.
Ухвалою суду від 18.08.2020 провадження у справі поновлено, підготовче засідання призначено на 02.09.2020, яке відкладено на 23.09.2020 та у подальшому на 07.10.2020 та 21.10.2020. При цьому ухвалою суду від 23.09.2020 продовжено строк підготовчого провадження у справі на тридцять днів.
У засіданні 21.10.2020 судом прийнято заяву прокурора, підтриману позивачем, про зміну предмета позову, згідно з якою просить: внести зміни до договору оренди землі від 21.09.2007, укладеного між Кам'янець-Подільською міською радою та фізичною особою-підприємцем Шпаковською Ольгою Василівною: - п. 2.4 Договору викласти в новій редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1550200,00 грн. (один мільйон п'ятсот п'ятдесят тисяч двісті гривень)"; - п. 4.2 Договору викласти в новій редакції: "Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії та становить 60457,80 грн. (шістдесят тисяч чотириста п'ятдесят сім гривень вісімдесят копійок), з яких 37204,80 грн. (тридцять сім тисяч двісті чотири гривні вісімдесят копійок) - орендна плата, що становить 4,8 % від нормативної грошової оцінки частини земельної ділянки площею 575,0 кв.м. та 23253,00 грн (двадцять три тисячі двісті п'ятдесят три гривні) - орендна плата, що становить 3,0 % від нормативної грошової оцінки частини земельної ділянки площею 575,0 кв.м, вноситься Орендарем у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у м. Кам'янці-Подільському, на рахунок UA068999980334119815000022003, код отримувача (ЄДРПОУ) 37971377, код платежу 18010900, отримувач Кам'ян.- Поділ. УК/м. Кам.-Под., банк отримувача (ГУДКСУ) Казначейство України (ЕАП), призначення платежу орендна плата за землю з фізичних осіб".
Ухвалою суду від 21.10.2020 підготовче провадження у справі закрито, справу призначено до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 03.11.2020.
Позивач представника у засідання не направив. На адресу суду надіслав клопотання (від 28.10.2020) про відкладення розгляду справи у зв'язку з перебуванням представника на лікарняному.
Прокурор проти клопотання позивача про відкладення розгляду справи заперечила, посилаючись на відсутність підстав для відкладення судового засідання; звернула увагу на достатність наданих у матеріали справи доказів для ухвалення рішення у справі.
Клопотання позивача про відкладення розгляду справи залишено судом без задоволення. При цьому враховано положення ч. 3 ст. 56 ГПК України, відповідно до яких юридична особа бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника. Тобто закон наділяє сторони правом брати участь у справі як через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, так і через представника. Також враховано, що суд не викликав у засідання суду конкретного представника позивача та відсутність доказів у підтвердження зазначених у клопотанні обставин. Крім того, ухвалою суду від 21.10.2020 участь учасників справи у судовому засіданні обов'язковою не визнавалася.
Відповідач представника в судове засідання не направив, письмового відзиву на позов не надав, про причини неявки та неподання відзиву не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про судовий розгляд справи. Так, ухвали суду направлялись на адресу відповідача, зазначену у позовній заяві та відомостях з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Ухвала від 18.08.202 повернута на адресу суду із відміткою відділення поштового зв'язку "за закінченням терміну зберігання", ухвали від 02.09.2020, 23.09.2020, 07.10.2020, 21.10.2020 - із відмітками "адресат відсутній за вказаною адресою". При цьому судом враховано положення ч. 6 ст. 242 ГПК України.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Оскільки відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами відповідно до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримала.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
Рішенням Кам'янець-Подільської міської ради від 28.08.2007 №19, враховуючи, зокрема звернення підприємця Шпаковської О.В., затверджено проект відведення земельної ділянки площею 1150,0 кв. (0,1150 га) по просп. М. Грушевського, 33а для будівництва та обслуговування автосалону з продажу автозапчастин та офісу з надбудовою житла. Передано підприємцю Шпаковській О.В. в оренду терміном на три роки з дня прийняття рішення земельну ділянку площею 1150,0 кв.м. (0,1150 га) по просп: М.Грушевського, 33а для будівництва та обслуговування автосалону з продажу автозапчастин, офісу з надбудовою житла, встановивши на період будівництва, але не більше одного року з дня прийняття рішення, зокрема орендну плату в розмірі земельного податку.
21.09.2007 між Кам'янець-Подільською міською радою (орендодавець) та приватним підприємцем Шпаковською Ольгою Василівною (орендар) укладено договір оренди землі (далі - договір), згідно з п. 1.1. якого Орендодавець своїми рішенням від „28" серпня 2007 р. №19 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі іншого призначення, яка знаходиться в м. Кам'янці-Подільському про проспекту М. Грушевського, 33-а.
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 1150,0 кв.м. (п. 2.1 договору).
У п. п. 2.2, 2.3 договору зазначено про відсутність на земельній ділянці об'єктів нерухомого майна.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 64676 гривень (п. 2.4 договору).
Договір укладено на три роки, з дня прийняття рішення, тобто до 28.08.2010. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Поновлення договору здійснюється у відповідності до письмового рішення орендодавця (п. 3.1 договору).
Відповідно до п. 4.1 договору річна орендна плата в розмірі 646,76 грн вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у м. Кам'янці-Подільському.
Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії - згідно додатку №1. На період будівництва, але не більше одного року з дня прийняття рішення, для обчислення нормативної грошової оцінки та орендної плати за землю, встановлено коефіцієнт 0,5 (землі, зайняті поточним будівництвом) (п. 4.2 договору).
За умовами п. 4.4 договору розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; зміни умов господарювання, передбачених договором; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Земельна ділянка передається в оренду для: будівництва та обслуговування автосалону з продажу автозапчастин, офісу з надбудовою житла (п. 5.1 договору).
У п. 5.2 договору зазначено цільове призначення земельної ділянки: землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту її відведення (п. 6.1 договору).
Пунктом 7.1 договору передбачено, що після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
До прав орендодавця п. 9.1 договору віднесено, зокрема право вимагати від Орендаря збільшення розмірів орендної плати уразі збільшення, відповідно до законодавства України, розмірів земельного податку та інших мотивів.
Пунктом 9.2 передбачено обов'язок орендодавця, з-поміж іншого інформувати Орендаря про зміни в орендній платі.
Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку (п. 12.2 договору).
Договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації. Невід'ємними частинами договору є: розрахунок орендної плати; план земельної ділянки; кадастровий план земельної ділянки; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки.
Договір підписаний сторонами, скріплений відтисками печатки орендодавця; місить відмітку про реєстрацію в Кам'янець-Подільському міському відділі Хмельницької філії Центр державного земельного кадастру, про що в Державному реєстрі вчинено запис від 06.09.2007 №00248.
До договору додано розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, грошова оцінка якої проведена 21.09.2007 (646,76 грн), план земельної ділянки, кадастровий план земельної ділянки (кадастровий номер 6810400000:08:002:0040), акт про встановлення меж земельної ділянки на місцевості.
Також сторонами підписано акт від 21.09.2007 приймання - передачі земельної ділянки, що надається в користування на умовах оренди підприємцю Шпаковській О.В. за адресою: проспект М. Грушевського, 33а, відповідно до якого Орендодавець на підставі рішення сесії Кам'янець-Подільської міської ради від 28 серпня 2007 року №19 передав, а Орендар прийняв земельну ділянку загальною площею 1150,0 кв.м за адресою: проспект М. Грушевського, 33а для будівництва та обслуговування автосалону з продажу автозапчастин, офісу з надбудовою житла.
У матеріали справи надано копію проекта землеустрою щодо відведення земельної ділянки в тимчасове користування на умовах оренди для будівництва та обслуговування автосалону, магазину з продажу автозапчастин, офісу з надбудовою житла за адресою: м. Кам'янець-Подільський проспект М. Грушевського, 33 а (2007 рік; замовник - підприємець Шпаковська О.В.).
24.03.2008 сторонами укладено договір про внесення змін та доповнень до договору оренди від 21.09.2007, згідно з яким викладено в новій редакції п. 4.1 розділу 4 договору: річна орендна плата в сумі 1998,17 грн вноситься Орендарем з 01.01.2008 виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у м. Кам'янці-Подільському за відповідними реквізитами. Пункт 4.2 розділу 4 договору: обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії - згідно Додатку №2.
У додатку №2 визначено розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, грошова оцінка якої проведена на 01.01.2008.
Зміни до договору в частині встановлення розміру річної орендної плати в сумі 8046,96 грн внесені договором про внесення змін та доповнень від 16.10.2008 (п. п. 4.1, 4.2) (з додатком №3 - розрахунком розміру орендної плати).
Договором про внесення змін та доповнень від 09.08.2010 сторони виклали в новій редакції, зокрема п. 2.4: нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 01.01.2010 року становить 284245,5 грн, на 27.07.2010 року становить 403719,0 гривень. Пункт 3.1 договору доповнили: дія договору продовжена на три роки з дня прийняття рішення, тобто до 27.07.2013. У п. 4.2 договору зазначили зокрема: загальна сума орендної плати за рік становить 9818,62 грн з 01.01.2010 року, згідно Додатку № 5; загальна сума орендної плати за рік становить 13945,75 грн з 21.01.2010 року.
Доповнили п. 9.1 договору зокрема таким: при встановленні факту відмови Орендаря своєчасно внести зміни у діючий договір у зв'язку зазначеними змінами, визначеними на законодавчому рівні, Орендодавець має право при подальшому продовженні терміну дії такого договору встановлювати максимально дозволений у межах законодавства розмір орендної плати. Пункт 12.1 доповнили: при внесенні змін з підстав, передбачених п. 9.1 цього договору, умови договору вважаються зміненими з моменту виникнення такої підстави.
Зміни та доповнення до договору також вносились відповідними договорами у подальшому: від 30.07.2013 (нормативна грошова оцінка земельної ділянки встановлена в сумі 101750,5 грн (п. 2.4); визначена дія договору до 09.07.2023 (п. 3.1); загальна сума орендної плати за рік - 3052,23 грн, з 09.07.2013; від 23.09.2014 (нормативна грошова оцінка земельної ділянки з 09.07.2014 - 356074,50 грн, з 12.08.2014 - 101740,5 грн (п. 2.4); загальна сума орендної плати за 2014 рік - з 09.07.2014 - 15260,36 грн, з 12.08.2014 - 3052,23 грн) (п. 4.2); від 29.09.2015 (нормативна грошова оцінка земельної ділянки з 01.01.2015 - 127075,00 грн, з 12.08.2015 - 635352,00 грн, з 15.09.2015 - 127075,00 грн (п. 2.4); загальна сума орендної плати за рік - з 01.01.2015 - 3812,25 грн, з 12.08.2015 - 30496,90 грн, з 15.09.2015 - 3812,25 грн); від 26.10.2016 (нормативна грошова оцінка земельної ділянки з 01.01.2016 - 182091,00 грн, з 15.09.2016 - 637318,50 грн, з 18.10.2016 - 182091,00 грн; загальна сума орендної плати за рік - з 01.01.2016 - 5462,73 грн, з 15.09.2016 - 27713,65 грн, з 18.10.2016 - 5462,73 грн). При цьому у договорах про внесення змін і доповнень погоджено зміни до п. 4.2 договору щодо застосування відповідного коефіцієнта функціонального використання земельної ділянки (землі зайняті поточним будівництвом або відведені під майбутнє будівництво) для обчислення нормативної грошової оцінки земельної ділянки та визначення орендної плати.
Відповідно до договору від 26.10.2016 про внесення змін і доповнень до договору оренди землі від 21.09.2007 із змінами та доповненнями сторони внесли зміни до п. 2.4 договору, виклавши в редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з 01.01.2016 становить 182091 грн; з 15.09.2016 становить: 637318,50 грн; з 18.10.2016 становить: 182091 гривень. Також пункт 4.2 договору викладено в редакції, яка передбачає, зокрема, що з 18.10.2017 нормативна грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 1150,0 кв.м. (0,1150 га) буде перераховуватись на загальних підставах з яких: за частину земельної ділянки площею 575,0 кв.м. (0,0575 га) з урахуванням коефіцієнта індексації, коефіцієнта функціонального використання земельної ділянки - 2,5 (комерційне) та орендна плата буде визначена в розмірі 4,8% від нормативної грошової оцінки, за частину земельної ділянки площею 575,0 кв.м. (0,0575 га) з урахуванням коефіцієнта індексації, коефіцієнта функціонального використання земельної ділянки - 1,0 (житло) та орендна плата буде визначена в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки.
Згідно з наявним у матеріалах справи витягом від 16.01.2020 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 1150 м.к.в. кадастровий номер 6810400000:08:002:0040, місце розташування земельної ділянки: Хмельницька область, м. Кам'янець-Подільський, проспект Грушевського, 33а, категорія земель: землі житлової та громадської забудови, нормативна грошова оцінка становить 1550200,00 гривень.
У матеріали справи надано копії рішень Кам'янець-Подільської міської ради від 30.06.2015 №2/86 "Про затвердження положень про місцеві податки і збори у м. Кам'янці-Подільському"; від 31.01.2017 №10/25 щодо внесення змін до рішення від 30.06.2015 №2/86; від 05.06.2018 №2/56 "Про затвердження положень про місцеві податки і збори у м. Кам'янці-Подільському", яким затверджено, зокрема Положення про плату за землю (додаток 6 - розміри орендної плати за землю у м. Кам'янці-Подільському).
Відповідно до наданого позивачем на адресу керівника Кам'янець-Подільської місцевої прокуратури розрахунку розміру орендної плати за вказану земельну ділянку, нормативна грошова оцінка якої проведена станом на 16.01.2020, розмір орендної плати становить 74409,60 грн (4,8%).
Прокурор звернувся до позивача з листом (від 20.02.2020), в якому повідомив, зокрема про те, що при розрахунку орендної плати за використання відповідачем земельної ділянки за договором від 21.09.2007 використана нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка є значно нижчою від офіційної, та просив звернутися до орендаря з метою внесення змін до договору оренди щодо розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а також орендної плати за її використання.
Позивач звернувся до відповідача з листом (від 11.03.2020), в якому повідомив про розмір нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки, який становить 1550200,00 грн та запропонував звернутися із заявою щодо внесення змін до договору оренди в частині зміни нормативної грошової оцінки та відповідно перерахунку орендної плати.
Позивачем листом (від 25.03.2020), адресованому заступнику керівника Кам'янець-Подільської місцевої прокуратури, надано копію переліку орендарів, з якими укладено договори оренди землі станом на 01.01.2020 (фізичні особи), серед якого вказано договір від 21.09.2007 оренди земельної ділянки кадастровий номер 6810400000:08:002:0040, укладений зі ОСОБА_1 строком до 09.07.2023, нормативна грошова оцінка - 1085140,00 грн (77500,00 к, 310040,00 ж), розмір орендної плати - 3%, 4,8%.
Листом (від 05.05.2020) прокурор просив позивача надати інформацію про вжиті ним заходи щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині розміру орендної плати в судовому порядку, причини невжиття заходів в судовому порядку та чи будуть вживатися такі заходи у подальшому.
У відповідь листом (від 08.05.2020) позивачем повідомлено, що заходи щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки відповідачем в частині розміру орендної плати не вживалися та не будуть вживатися у зв'язку з відсутністю фінансування на 2020 рік.
Прокурор звернувся до позивача з повідомленням (від 14.05.2020) про встановлення підстав та намір здійснювати представництво інтересів держави в суді (в особі позивача до відповідача про внесення змін до договору оренди земельної ділянки комунальної власності).
Враховуючи вищезазначене, а також невідповідність розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, зазначеної у договорі оренди земельної ділянки, укладеному з відповідачем, дійсній нормативній грошовій оцінці, прокурор звернувся до суду в інтересах держави в особі позивача з позовом про внесення змін до договору (з урахуванням заяви про зміну предмета позову).
Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке.
Згідно із ст.131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, визначеному законом.
Частиною 3 ст. 4 ГПК України передбачено, що до господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Відповідно до ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у відсутності такого органу.
Частинами третьою - п'ятою статті 53 ГПК України передбачено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.
У разі відкриття провадження за позовною заявою особи, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб (крім прокурора), особа, в чиїх інтересах подано позов, набуває статусу позивача.
У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.
В обґрунтування наявності підстав для здійснення прокурором представництва в суді інтересів держави в особі позивача, прокурор посилається на те, що позивачем попри наділення його повноваженнями щодо приведення у відповідність вимогам законодавства розміру орендної плати за використання земельної ділянки комунальної власності згідно з договором оренди, укладеним із відповідачем, заходів захисту та відновлення порушення інтересів відповідної територіальної громади, а відтак і держави, у тому числі позовного характеру, не вжито та вживатися не буде. Зазначене свідчить про неналежне здійснення суб'єктом владних повноважень захисту інтересів держави та дає право прокурору здійснювати представництво інтересів держави в особі позивача в суді.
Як убачається з матеріалів справи, між Кам'янець-Подільською міською радою (орендодавець) та приватним підприємцем Шпаковською Ольгою Василівною (орендар) укладено договір оренди землі, згідно з яким орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі іншого призначення, яка знаходиться в м. Кам'янці-Подільському про проспекту М. Грушевського, 33-а.
З урахуванням змін, внесених до зазначеного договору договорами про внесення змін та доповнень від 09.08.2010, 30.07.2013 дія договору продовжена до 09.07.2023.
Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За приписами ст. 15 Закону України "Про оренду землі" та ст. 284 Господарського кодексу України однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
У статті 289 Податкового кодексу України зазначено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Статтею 23 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до витягу від 16.01.2020 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 1150 м.к.в. кадастровий номер 6810400000:08:002:0040, місце розташування земельної ділянки: Хмельницька область, м. Кам'янець-Подільський, проспект Грушевського, 33а, категорія земель: землі житлової та громадської забудови, нормативна грошова оцінка цієї земельної ділянки становить 1550200,00 гривень.
Як убачається із п. 2.4 договору оренди з урахуванням змін, внесених договором від 26.10.2016, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з 18.10.2016 становить 182091,00 гривень.
Отже, виходячи з наведеного, встановлення у договорі нормативної грошової оцінки земельної ділянки в розмірі 182091,00 суперечить дійсному розміру нормативної грошової оцінки, визначеному у витязі із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а саме: 1550200,00 гривень.
Враховуючи те, що нормативна грошова оцінка землі використовується для визначення розміру орендної плати (ст. 289 ПК України), а розмір орендної плати є істотною умовою договору, наявність у договорі оренди землі нормативної грошової оцінки, що не відповідає вимогам законодавства, призводить до неналежної реалізації принципу платного використання землі.
Пунктом 4.4 договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; зміни умов господарювання, передбачених договором; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 30 Закону України "Про оренду землі" та п. 12.1 договору зміни умов договору оренди землі здійснюються за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Суд зазначає, що, передбачивши умови про перегляд розміру орендної плати в п. 4.4 договору, сторони тим самим погодили можливість таких змін в розумінні ст. 651 ЦК України.
При цьому, зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 1150 кв.м. з 182091,00 грн на 1550200,00 грн розмір орендної плати, який є істотною умовою договору, змінюється відповідно до 60457,80 грн, з яких 37204,80 грн орендної плати в розмірі 4,8% від нормативної грошової оцінки частини земельної ділянки площею 575 кв.м. та 23253,00 грн орендної плати в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки частини земельної ділянки площею 575 кв.м. При цьому враховано зміни, внесені до договору договором про внесення змін та доповнень від 26.10.2016 щодо викладення в новій редакції п. 4.2 договору оренди.
Таким чином, передбачена договором можливість внесення змін до нього та фактична зміна нормативної грошової оцінки орендованої відповідачем земельної ділянки є підставами внесення відповідних змін до договору оренди.
Позиція щодо наявності підстав для зміни розміру орендної плати, який є істотною умовою договору, в результаті зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки викладена, зокрема у постановах Верховного Суду від 16.04.2018 у справі №910/7905/17, від 07.06.2018 у справі №922/518/14, від 22.01.2019 у справі №922/539/18.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч. 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Таким чином, враховуючи вищезазначені обставини справи та положення законодавства, позовні вимоги заступника керівника Кам'янець-Подільської місцевої прокуратури, м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області в інтересах держави в особі Кам'янець-Подільської міської ради, м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області до фізичної особи-підприємця Шпаковської Ольги Василівни, м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області про внесення змін до договору оренди землі (з урахуванням заяви про зміну предмета позову) є правомірними та підлягають задоволенню.
Відшкодування витрат зі сплати судового збору відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 74, 86, 129, 233, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов заступника керівника Кам'янець-Подільської місцевої прокуратури, м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області в інтересах держави в особі Кам'янець-Подільської міської ради, м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області до фізичної особи-підприємця Шпаковської Ольги Василівни, м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області про внесення змін до договору оренди землі задовольнити.
Внести зміни до договору оренди землі від 21.09.2007, укладеного між Кам'янець-Подільською міською радою та фізичною особою-підприємцем Шпаковською Ольгою Василівною:
пункт 2.4 договору викласти в редакції: “Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1550200,00 грн. (один мільйон п'ятсот п'ятдесят тисяч двісті гривень)”;
пункт 4.2 договору викласти в редакції: "Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії та становить 60457,80 грн. (шістдесят тисяч чотириста п'ятдесят сім гривень вісімдесят копійок), з яких 37204,80 грн. (тридцять сім тисяч двісті чотири гривні вісімдесят копійок) - орендна плата, що становить 4,8 % від нормативної грошової оцінки частини земельної ділянки площею 575,0 кв.м. та 23253,00 грн (двадцять три тисячі двісті п'ятдесят три гривні) - орендна плата, що становить 3,0 % від нормативної грошової оцінки частини земельної ділянки площею 575,0 кв.м, вноситься Орендарем у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у м. Кам'янці-Подільському, на рахунок UA068999980334119815000022003, код отримувача (ЄДРПОУ) 37971377, код платежу 18010900, отримувач Кам'ян.- Поділ. УК/м. Кам.-Под., банк отримувача (ГУДКСУ) Казначейство України (ЕАП), призначення платежу орендна плата за землю з фізичних осіб".
Стягнути з фізичної особи-підприємця Шпаковської Ольги Василівни, АДРЕСА_1 (номер НОМЕР_1 ) на користь Хмельницької обласної прокуратури, м. Хмельницький, пров. Військоматський, буд. 3 (код 02911102) 2102,00 грн (дві тисячі сто дві гривні 00 коп.) витрат зі сплати судового збору.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).
Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України, з урахуванням п. 17.5 Розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України.
Повне рішення складено 04.11.2020.
Суддя В.В. Виноградова
Віддрук. 4 прим.: 1 - до справи, 2 - Кам'янець-Подільській місцевій прокуратурі (32300, Хмельницька область, м. Кам'янець-Подільський, вул. Драгоманова, 11), 3 - позивачу (32300, Хмельницька область, м. Кам'янець-Подільський, майдан Відродження, 1), 4 - відповідачу (32300, Хмельницька область, м. Кам'янець-Подільський, вул. Пушкінська, 37, кв. 90). Всім рек. з пов. про вруч.