ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
03 листопада 2020 року Справа № 923/815/20
Господарський суд Херсонської області у складі судді Литвинової В.В. за участю секретаря судового засідання Горголь О. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Товариства з додатковою відповідальністю "Особливе конструкторське бюро "Пріор", м.Херсон
до Херсонського державного підприємства геодезії, картографії та кадастру "ХЕРСОНГЕОІНФОРМ" , м. Херсон
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - Херсонська міська рада
про зобов'язання прийняти до виконання замовлення на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації, встановлення меж в натурі (на місцевості) земельної ділянки
за участю представників сторін:
від позивача: не прибув;
від відповідача: Гераскін М.В.
від третьої особи: не прибув
Товариство з додатковою відповідальністю "Особливе конструкторське бюро "Пріор" (позивач), яке є правонаступником Відкритого акціонерного товариства "Особливе конструкторське бюро "Пріор", звернувся з позовом до Державного підприємства геодезії, картографії та кадастру "ХЕРСОНГЕОІНФОРМ" (відповідач) про зобов'язання прийняти до виконання замовлення позивача на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації, встановлення меж в натурі (на місцевості) земельної ділянки за адресою м. Херсон вул. Робоча 66, з метою визначення меж цієї земельної ділянки та внесення відомостей до Державного земельного кадастру.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між
суддями від 12.08.2020 року, справу розподілено судді Литвиновій В.В.
Ухвалою суду від 14.08.2020 за вказаним позовом відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначено на 08.09.2020 року. Цією ж ухвалою до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, залучено Херсонську міську раду.
До суду 03.09.2020 надійшли додаткові пояснення позивача (а.с. 45) про реорганізацію відповідача Державного підприємства геодезії, картографії та кадастру "ХЕРСОНГЕОІНФОРМ" і те, що його правонаступником є Південна регіональна філія Державного підприємства «Українське державне аерогеодезичне підприємство.
Ухвалою суду від 08.09.2020 підготовче засідання у даній справі відкладено до 22.09.2020 року.
У зв'язку з виконанням завдань підготовчого провадження, суд своєю ухвалою від 22.09.2020 закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 20.10.2020 року.
За результатами судового засідання 20.10.2020 року, суд своєю ухвалою продовжив строк розгляду справи по суті та призначив судове засідання із розгляду справи по суті на 03.11.2020 року.
Позивач у судове засідання не прибув, просить розглядати справу без його участі, наполягає на задоволенні позовних вимог у повному обсязі, відповідно до підстав, зазначених ним у позовній заяві (а.с. 1-4).
Відповідач 03.09.2020 направив до суду відзив (а.с. 42-44), який підтримав у судовому засіданні. Просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити повністю з підстав, зазначених у відзиві на позовну заяву.
Від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача, - Херсонської міської ради, 15.09.2020 надійшла заява, у якій остання просить розглядати справу без участі своїх представників, справу вирішити - на розсуд суду (а.с. 64).
Дослідивши матеріали справи та надані докази, заслухавши представника відповідача, який прибув в судове засідання, суд
встановив:
ВАТ "Особливе конструкторське бюро "Пріор" (правонаступником якого є ТОВ "Особливе конструкторське бюро "Пріор") набув права власності на нежитлові приміщення площею 1073,5 кв.м за адресою: м. Херсон вул. Робоча 66, що підтверджується Інформацією з державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с. 14).
Листом Міжрегіонального управління у м. Херсоні та Автономній Республіці Крим Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 12.07.2019 № 28-21-0.171-191/118-19 у відповідь на заяву ТОВ "Особливе конструкторське бюро "Пріор" від 14.06.2019 року, позивачеві роз'яснено, що для визначення кадастрового номеру ділянці, на якій знаходиться нежитлова будівля, будова, майновий комплекс або ж інше нерухоме майно, необхідно замовити технічну документацію з інвентаризації земельної ділянки, на підставі якої можна сформувати земельну ділянку в Державному земельному кадастрі і визначити їй кадастровий номер (а.с. 15).
Для визначення меж земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номеру під існуючими об'єктами нерухомості, а саме: нежитловою будівлею площею 1073, 5 м кв., розташованої у м. Херсоні по вул. Робочій, 66, позивач звернувся до Херсонської міської ради 30.06.2019 із клопотанням надати дозвіл на виготовлення технічної документації з інвентаризації земельної ділянки (а.с. 16).
Листом Херсонської міської ради від 20.08.2019 № 8-6457-17/15 ТОВ "Особливе конструкторське бюро "Пріор" повідомлено, що формування земельної ділянки має здійснюватися виключно за проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування в порядку, передбаченому ст.ст. 123, 124 Земельного кодексу України. Вказано, що для отримання дозволу Херсонської міської ради на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування позивачеві необхідно звернутися до виконавчих органів міської ради із відповідним клопотанням (а.с. 17).
ТОВ "Особливе конструкторське бюро "Пріор" 09.09.2019 року звернулося до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просило:
- визнати протиправною бездіяльність Херсонської міської ради щодо неприйняття рішення по суті поданого 30 липня 2019 року письмового клопотання товариства з додатковою відповідальністю "Особливе конструкторське бюро "Пріор" про надання дозволу на виготовлення технічної документації з інвентаризації земельної ділянки за адресою: м. Херсон, вул. Робоча, 66;
- зобов'язати Херсонську міську раду прийняти рішення по суті поданого 30 липня 2019 року товариством з додатковою відповідальністю "Особливе конструкторське бюро "Пріор" письмового клопотання про надання дозволу на виготовлення технічної документації з інвентаризації земельної ділянки за адресою: м. Херсон, вулиця Робоча, 66.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 22.11.2019 у справі № 540/1852/19 (яке набрало законної сили 19.02.2020 року) позов ТОВ "Особливе конструкторське бюро "Пріор"задоволено повністю (а.с. 18-20).
Постановою від 03.07.2020 головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Херсонській області Південного міжрегіонального управління Міністкрства юстиції (м. Одеса) Григоренком М.Ю., на підставі виконавчого листа № 540/1852/19 від 27.12.2019 року, відкрито виконавче провадження про зобов'язання Херсонської міської ради прийняти рішення по суті поданого 30.07.2019 товариством з додатковою відповідальністю "Особливе конструкторське бюро "Пріор" письмового клопотання про надання дозволу на виготовлення технічної документації з інвентаризації земельної ділянки за адресою: м. Херсон, вулиця Робоча, 66 (а.с. 23).
ТОВ "Особливе конструкторське бюро "Пріор" 09.09.2019 звернулось до Херсонського державного підприємство геодезії, картографії та кадастру "ХЕРСОНГЕОІНФОРМ" із замовленням на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації, встановлення меж в натурі (на місцевості) земельної ділянки за адресою: м. Херсон вул. Робоча 66 (а.с. 25).
Відповідач листом № 1/639 від 19.09.2019 повідомив позивачу про необхідність для розробки землевпорядної документації отримати дозвіл (рішення Херсонської міської ради), відповідно з вимогами ст. 57 Закону України «Про землеустрій», вказав на безпідставне посилання ТОВ "Особливе конструкторське бюро "Пріор" на положення п. 3 ст. 123 ЗК України (а.с. 27).
Вважаючи, що лист Херсонського державного підприємство геодезії, картографії та кадастру "ХЕРСОНГЕОІНФОРМ" № 1/639 від 19.09.2019 є відмовою у задоволенні замовлення на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації, встановлення меж в натурі (на місцевості) земельної ділянки за адресою: м. Херсон, вул. Робоча 66, а Херсонське державне підприємство геодезії, картографії та кадастру "ХЕРСОНГЕОІНФОРМ" порушило його права, ТОВ "Особливе конструкторське бюро "Пріор" звернувся до господарського суду із даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно із ч.ч. 1, 6 ст. 120 Земельного кодексу України, уразі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Істотною умовою договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, є кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з набуттям права власності на ці об'єкти, крім об'єктів державної власності, що підлягають продажу шляхом приватизації.
Абзац 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» визначає, що державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр», внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Частинами 14 і 17 ст. 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр» встановлено, що документація із землеустрою і технічна документація з оцінки земель подається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, відповідно до їх повноважень, визначених цим Законом, разом з електронним документом, що містить результати робіт із землеустрою та оцінки земель. Подання Державному кадастровому реєстратору заяви про внесення відомостей до Державного земельного кадастру разом із документацією із землеустрою чи документацією із оцінки земель здійснюється розробником такої документації, якщо інше не встановлено договором на виконання робіт із землеустрою чи оцінки земель.
Згідно із абз. 1 ч. 3 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр», державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.
Частиною 1 ст. 122 Земельного кодексу України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
За абзацами 1 і 3 ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про землеустрій", розробниками документації із землеустрою є:
юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників, які є відповідальними за якість робіт із землеустрою;
фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.
Взаємовідносини замовників і розробників документації із землеустрою регулюються законодавством України і договором.
Подання документації із землеустрою до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, для внесення відомостей до Державного земельного кадастру від імені замовника документації здійснюється її розробником, якщо інше не встановлено договором.
Згідно із ст. 27 Закону України "Про землеустрій", замовники документації із землеустрою за рахунок власних коштів мають право на вибір розробника та укладення з ним договору, якщо інше не передбачено законодавством України.
Судом встановлено, що позивач, не маючи дозволу органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України (третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - Херсонська міська рада) на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, керуючись, абз. 3 ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України, звернувся до відповідача із замовленням на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації, встановлення меж в натурі (на місцевості) земельної ділянки за адресою: м. Херсон вул. Робоча 66.
Отже, між сторонами склалися правовідносини, врегульовані, зокрема Земельним кодексом України та Законом України «Про землеустрій».
Щодо доводів відповідача з приводу невірного тлумачення ТОВ "Особливе конструкторське бюро "Пріор" положень абз. 3 ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України шляхом розповсюдження їх дії на технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель, тоді як зазначені норми стосуються лише проекту землеустрою, то суд вважає їх хибними і безпідставними з огляду на таке.
Зі змісту абз. 3 ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України вбачається, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення місячного строку з дня реєстрації клопотання, має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу.
Відповідно до п. к) ч. 2 ст. 25 Закону України «Про землеустрій», до видів документації із землеустрою, у тому числі належить і технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель.
Отже, на думку суду, ТОВ "Особливе конструкторське бюро "Пріор" мало право, не маючи дозволу органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України (третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - Херсонська міська рада) на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, звернутися до розробника документації із землеустрою.
Із матеріалів справи (а.с. 24, 27) вбачається, що відповідач Державне підприємство геодезії, картографії та кадастру "ХЕРСОНГЕОІНФОРМ" є розробником документації із землеустрою у розумінні абз. 2 ч. 2 ст. 26 Закону України «Про землеустрій».
З приводу посилання відповідача на те, що позивач не скористався своїми правами, передбаченими п. 15 ст. 123 Земельного кодексу України, а саме: не отримав вказаного вище дозволу органу місцевого самоврядування, і подача даного позову до Державного підприємства геодезії, картографії та кадастру "ХЕРСОНГЕОІНФОРМ" - є, у тому числі вирішенням проблеми з Херсонською міською радою, то суд також вважає їх хибними і безпідставними з огляду на такі обставини.
Як встановлено судом під час судового розгляду, ТОВ "Особливе конструкторське бюро "Пріор" звертався з адміністративним позовом до Херсонської міської ради, у якому просив: визнати протиправною бездіяльність Херсонської міської ради щодо неприйняття рішення по суті поданого 30.07.2019 письмового клопотання товариства з додатковою відповідальністю "Особливе конструкторське бюро "Пріор" про надання дозволу на виготовлення технічної документації з інвентаризації земельної ділянки за адресою: м. Херсон, вул. Робоча, 66; зобов'язати Херсонську міську раду прийняти рішення по суті поданного 30.07.2019 товариством з додатковою відповідальністю "Особливе конструкторське бюро "Пріор" письмового клопотання про надання дозволу на виготовлення технічної документації з інвентаризації земельної ділянки за адресою: м. Херсон, вулиця Робоча, 66.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 22.11.2019 у справі № 540/1852/19 обидві позовні вимоги ТОВ "Особливе конструкторське бюро "Пріор" задоволено повністю.
Після набрання вказаним рішенням адміністративного суду законної сили 19.02.2020 року, на його виконання відкрите виконавче провадження, яке на день розгляду даної господарської справи не виконано з незалежних від ТОВ "Особливе конструкторське бюро "Пріор" причин.
Отже, позивачем вживалися, передбачені законодавством України, заходи щодо отримання дозволу органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України (третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - Херсонська міська рада) на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні.
Одночасно, надаючи оцінку, діям ТОВ "Особливе конструкторське бюро "Пріор" щодо звернення до Державного підприємства геодезії, картографії та кадастру "ХЕРСОНГЕОІНФОРМ" із замовленням на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації, встановлення меж в натурі (на місцевості) земельної ділянки за адресою: м. Херсон вул. Робоча 66, то суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до абз. 1 ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Підпунктом а) ч. 1 ст. 6 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що землеустрій базується, зокрема на принципі дотримання законності.
Згідно із п. а) ч. 2 ст. 28 Закону України «Про землеустрій», до обов'язків розробників документації із землеустрою, у тому числі належить дотримання законодавства України, що регулює земельні відносини, а також норм і правил при здійсненні землеустрою.
Виходячи з положень абз. 3 ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України, вбачається, що обов'язковою підставою, яка уможливлює звернення замовника документації із землеустрою із замовленням щодо розроблення документації із землеустрою без надання дозволу органом місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, у місячний строк з дня закінчення місячного строку з дня реєстрації відповідного клопотання, - є письмове повідомлення відповідного органу місцевого самоврядування замовником документації із землеустрою про таке звернення.
До матеріалів справи позивачем ТОВ "Особливе конструкторське бюро "Пріор" належних, допустимих, достовірних і вірогідних доказів вищевказаного повідомлення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - Херсонської міської ради, про факт звернення до відповідача Херсонського державного підприємства геодезії, картографії та кадастру "ХЕРСОНГЕОІНФОРМ" із замовленням на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації, встановлення меж в натурі (на місцевості) земельної ділянки за адресою: м. Херсон вул. Робоча 66, не надано.
Отже, позивачем не було дотримано порядку звернення із замовленням щодо розроблення документації із землеустрою без надання дозволу органом місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, передбачений абз. 3 ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України.
Щодо способу захисту свого цивільного права, обраного позивачем, то суд зазначає наступне.
ТОВ "Особливе конструкторське бюро "Пріор" у своїй позовній заяві, поданій до господарського суду, заявлено вимогу про зобов'язання Херсонського державного підприємства геодезії, картографії та кадастру "ХЕРСОНГЕОІНФОРМ" прийняти до виконання замовлення позивача на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації, встановлення меж в натурі (на місцевості) земельної ділянки за адресою м. Херсон вул. Робоча 66, з метою визначення меж цієї земельної ділянки та внесення відомостей до Державного земельного кадастру.
Право особи на захист своїх цивільних прав та інтересів забезпечено законом (ст. 15 ЦК України), способи якого визначенні ст. 16 ЦК України та не є вичерпними. Водночас, відповідно до ст. 13 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини (Право на ефективний засіб юридичного захисту) кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
З огляду на це, мають бути вичерпані лише ті засоби правового захисту, які є ефективними.
Велика Плата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулась особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам. Відповідні висновки сформульовані у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі № 338/180/17 (провадження № 14-144цс18), від 11.09.2018 у справі № 905/1926/16 (провадження № 12-187гс18), від 30.01.2019 у справі № 569/17272/15-ц (провадження № 14-338цс18).
Характеристику змісту права, за захистом якого звернулося до господарського суду ТОВ "Особливе конструкторське бюро "Пріор", характеру його порушення, судом надано вище.
З аналізу положень ч. 3 ст. 26 Закону України «Про землеустрій» вбачається, що правовідносини між сторонами щодо замовлення і розроблення документації із землеустрою (до якої відноситься і технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель), регулюються законодавством України і договором.
Отже, засобом формалізації вищезазначених правовідносин між замовником і розробником документації із землеустрою є саме договір.
Договір, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України, є підставою виникнення цивільних прав та обов'язків.
Зазначене вище кореспондується із п.3 ч. 1 ст. 174 ГК України, згідно із яким, господарські зобов'язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Частиною 1 ст. 20 ГК України встановлено, що держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів.
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 20 ГК України, кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом установлення, зміни і припинення господарських правовідносин.
За таких обставин і правових підстав, належним і ефективним способом захисту прав та законних інтересів ТОВ "Особливе конструкторське бюро "Пріор" є звернення до господарського суду із позовною вимогою про зобов'язання Херсонського державного підприємства геодезії, картографії та кадастру "ХЕРСОНГЕОІНФОРМ" про спонукання відповідача укласти договір про надання послуг із розробки технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації, встановлення меж в натурі (на місцевості) земельної ділянки за адресою м. Херсон вул. Робоча 66, у разі його ухилення від такого укладення.
Одночасно, суд наголошує на тому, що замовлення на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації, встановлення меж в натурі (на місцевості) земельної ділянки за адресою: м. Херсон вул. Робоча (а.с. 25), 66, з яким ТОВ "Особливе конструкторське бюро "Пріор" 09.09.2019 звернулось до Херсонського державного підприємство геодезії, картографії та кадастру "ХЕРСОНГЕОІНФОРМ", не є пропозицією укласти договір про надання послуг із розробки технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації, встановлення меж в натурі (на місцевості) земельної ділянки за адресою м. Херсон вул. Робоча 66, у розумінні ст. 641 ЦК України та ст. 181 ГК України.
Інших доказів, які б підтверджували пропозицію ТОВ "Особливе конструкторське бюро "Пріор" Херсонському державному підприємству геодезії, картографії та кадастру "ХЕРСОНГЕОІНФОРМ" укласти зазначений договір позивачем до матеріалів справи не надано.
Отже, суд погоджується з доводами Херсонського державного підприємства геодезії, картографії та кадастру "ХЕРСОНГЕОІНФОРМ" про те, що безпосередньо лист № 1/639 від 19.09.2019 року, яким позивача повідомлено про необхідність для розробки землевпорядної документації отримати дозвіл (рішення Херсонської міської ради), відповідно з вимогами ст. 57 Закону України «Про землеустрій», не є відмовою у розробленні технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, оскільки вищевказане замовлення позивача не є пропозицією укласти відповідний договір, про що суд вже зазначив.
За таких обставин, Херсонське державне підприємство геодезії, картографії та кадастру "ХЕРСОНГЕОІНФОРМ", надавши відповідь своїм листом № 1/639 від 19.09.2019 на замовлення на розробку технічної документації із землеустрою від 09.09.2019 ТОВ "Особливе конструкторське бюро "Пріор", не порушило права та законні інтереси останнього.
Європейський суд з прав людини у рішенні по справі “Серявін та інші проти України” від 10.02.2010 вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча, пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Відповідно до ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
За змістом ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Водночас обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. 77 ГПК України).
Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги не є обґрунтованими та у їх задоволенні належить відовити повністю.
Відповідно до вимог п. 2 ч. 4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у розмірі 2102, 00 грн., сплачених відповідно до платіжного доручення № 1 від 20.07.2020 року, покладаються на позивача.
На підставі вищевикладених норм права, керуючись ст.ст. 126, 129, 231-240 Господарського процесуального кодексу України, суд
ухвалив:
1.У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційна скарга подається до Південно-західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Херсонської області (підпункт 17.5 пункту 1 Розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України).
Повний текст рішення складено 04.11.2020 р.
Повне рішення складено 04.11.2020
Суддя В.В.Литвинова