Ухвала від 02.11.2020 по справі 906/1030/20

Господарський суд

Житомирської області

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

"02" листопада 2020 р. м. Житомир Справа № 906/1030/20

Господарський суд Житомирської області у складі: судді Машевської О.П.

за участю секретаря судового засідання: Веркалець У.Д.

розглядаючи справу за позовом: Виконувача обов'язків керівника Коростенської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області ( м. Житомир)

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Народицької селищної ради (смт. Народичі)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Екоагроферма" (с.Новий Дорогинь)

про зобов'язання звільнити земельні ділянки

за участю представників сторін:

від позивача: не прибув,

від відповідача: не прибув,

від третьої особи: не прибув

взяла участь : прокурор Ревелюк Т.О., посвідчення № 038654 від 11.01.16

ВСТАНОВИВ:

Господарським судом Житомирської області розглядається справа за позовом Виконувача обов'язків керівника Коростенської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Екоагроферма" про звільнення земельних ділянок з кадастровими номерами 1823786600:11:000:0001 площею 99,0194 га, 1823755100:12:000:0001 площею 308,7153 га, 1823755100:13:000:0001 площею 319, 8333 га та 1823755100:07:002:0006 площею 45,1954 га шляхом їх передачі до Народицької селищної ради ( надалі у тексті - 4 земельні ділянки загальною площею 772,7634га).

У доводах позову прокурор наголошує на такому:

- земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у користування для всіх потреб передає центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи ( ст. 15-1 , ч.4 ст. 122 ЗК України);

- у державній власності залишаються землі зон відчуження та безумовного (обов'язкового ) відселення , що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи ( п.п. в, г п. 4 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.12р. № 5245-VI);

- передача в оренду земельних ділянок , що перебувають у державній власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або за результатами аукціону за договором оренди ( ст. ст. 116, 124, ч.1 ст. 134 ЗК України);

- земельні ділянки можуть бути об'єктом цивільних прав за договором оренди виключно з моменту їх формування та державної реєстрації права власності на них ( ч.ч. 9 та 10 ст. 79-1 та ст . 125 ЗК України, ст. 15 Закону України "Про оренду землі" );

- всупереч викладеному, рішенням Народицької селищної ради № 1439 від 06.05.20р. надано ТОВ "Екоагроферма" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва землі загальною площею 865,00га із земель реформованого КСП ім. Шевченка та "Зоря" на території Народицької селищної ради за межами села Новий Дорогинь на умовах попереднього договору оренди землі № 8, укладення якого законом не передбачено, у строкове платне користування до 06.12.20р.;

- однак фактично в користування ТОВ "Екоагроферма" передано 4 сформовані як об'єкти цивільних прав земельні ділянки загальною площею 772,7634 га , які не є земельними ділянками комунальної форми власності та щодо яких встановлені обмеження у використанні ( зона радіоактивно забрудненої території );

- оскільки попередній договір оренди землі № 8 від 06.05.20р. не містить кадастрового номеру земельної ділянки та відсутня державна реєстрація права оренди на землі загальною площею 865,00га за ТОВ "Екоагроферма", відсутні підстави визнавати такий договір недійсним в судовому порядку;

- оскільки органом місцевого самоврядування порушено встановлений законом порядок надання земельних ділянок державної власності у користування юридичній особі, є всі підстави вимагати їх звільнення відповідачем шляхом передачі органу місцевого самоврядування ;

- оскільки Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області всупереч вимог ст. 5 ЗУ "Про державний контроль за використанням та охороною земель" усіх категорій та форм власності не здійснює державний нагляд (контроль) за використанням земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за дотриманням вимог земельного законодавства в процесі надання їх в оренду органами місцевого самоврядування , в тому числі, позовного характеру, чим допускає протиправну бездіяльність, прокурором подано позов в порядку ст. 23 ЗУ "Про прокуратуру" в інтересах держави в особі вказаного органу;

Ухвалою суду від 02.10.20р. відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, в межах стадії підготовчого провадження призначено підготовче засідання на 11:00 год. 02.11.20р. та вжито заходи щодо підготовки справи до розгляду.

Враховуючи зміст позову та додані до нього документи суд залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Народицьку селищну раду (смт. Народичі), якій мають бути повернуті земельні ділянки загальною площею 772,7634га ТОВ "Екоагроферма".

Прокурор у підготовчому засіданні в усній формі заявила про можливість проведення підготовчого засідання у справі за відсутності представників інших учасників справи та що прокурор підтримує позов у повному обсязі.

У письмових поясненнях щодо предмету спору позивач Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області від ( вх. № г/с 24570/20 від 22.10.20р.), погоджуючись з доводами позову прокурора, звертає увагу, що відповідно до ч.4 ст. 122 ЗК України є розпорядником земель сільськогосподарського призначення державної форми власності на території Житомирської області , які розташовані за межами населених пунктів та що використання 4 земельних ділянок загальною площею 772,7634га є обмеженим, оскільки вони розташовані у зоні радіоактивно забрудненої території .

У письмових поясненнях щодо предмету спору третя особа Народицька селищна рада від 22.10.20р. за вих. № 01-26/1129 (вх. № г/с 24677 від 23.10.20р.) з доводами позову прокурора не згідна, оскільки за попереднім договором оренди землі №8 від 06.05.20р. відповідачу у строкове платне користування передано землі сільськогосподарського призначення площею 865, 00га, яка є землями запасу селищної ради, а правило ст. 204 ЦК України встановлює презумпцію його дійсності . Однак у позові відсутні вимоги як про визнання цього договору недійсним, так і про недійсність рішення Народицької селищної ради від 06.05.20р. №1139. Окрім того, наголошує третя особа, прокурор просить зобов'язати відповідача звільнити 4 земельні ділянки загальною площею 772,7634га, тоді як не зрозумілою залишається доля залишкової площі, оскільки в оренду передано 865, 00га. Третя особа також доводить помилковість встановленого обмеження у використанні 4 земельних ділянок загальною площею 772,7634га як радіоактивно забруднених, оскільки останні розташовані за межами населених пунктів , а визначений рівень їх забрудненості радіонуклідами у 1991-1992 роках вже не є актуальним . Третя особа також акцентує на тому, що прокурор у питанні захисту інтересів держави у даних правовідносинах помилково вважає компетентним і повноважним суб'єктом владних повноважень Головне управління Держгеокадастру в Житомирській області.

Завданнями підготовчого провадження, серед іншого, є остаточне визначення позовних вимог, обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів ( ч.1 ст. 177 ГПК України).

Станом на дату підготовчого засідання відповідач правом подати відзив на позов не скористався та не заявив суду будь-яких заяв з процесуальних питань, хоча повідомлений про судовий розгляд справи. Суд враховує, що відповідно до ст. 161 ГПК України подання відзиву на позов є правом відповідача, тому у разі його неподання справу може бути вирішено за наявними матеріалами ( ст. ст. 165, 178 ГПК України).

У підготовчому засіданні, суд, може роз'яснювати учасникам справи, які обставини входять до предмета доказування, які докази мають бути подані тим чи іншим учасником справи ( п.5 ч.1 ст. 182 ГПК України).

Головуючий забезпечує послідовність і порядок вчинення процесуальних дій, керуючись завданням господарського судочинства, яке зобов'язує суд вирішити спір насамперед справедливо (правильно ) ( ч.1 ст. 2, ч. 2 ст. 2, п.19 ч.2 ст.182, ч. 3 ст. 198 ГПК України).

Обов'язок керуватися завданням господарського судочинства , яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі, покладено цим Кодексом також і на учасників судового процесу ( ч.2 ст.2 та гл. 4 ГПК України).

Заслухавши прокурора та дослідивши наявні у справі матеріали, суд дійшов висновку застосувати процесуальний механізм ч.4 ст. 74 ГПК України та витребувати у позивача додаткові докази. Так, згідно поданих до позову витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, 4 земельні ділянки загальною площею 772,7634га зареєстровані як об'єкти цивільних прав у період з 23.11.2018р. по 26.11.2018р. включно на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель від 22.11.2018р. без визначення форми власності. Суд ухвалює витребувати у позивача копію одного проекту документації із землеустрою для дослідження.

З врахуванням письмових пояснень третьої особи суд також дійшов висновку витребувати додаткові докази. Так, згідно з чинною редакцією ст. 2 ЗУ "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" територія, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, поділяється на зони: зона відчуження; зона безумовного (обов'язкового) відселення; зона гарантованого добровільного відселення. Карти зазначених зон, перелік населених пунктів, віднесених до цих зон, та дані щорічних дозиметричних паспортизацій із зазначенням очікуваних доз опромінення населення один раз на три роки публікуються в загальнодержавних та регіональних друкованих засобах масової інформації і зберігаються у відповідних центральних та місцевих органах виконавчої влади.

Якщо йдеться про зону гарантованого добровільного відселення, то у статті 15 цього Закону передбачено, що земельні ділянки, розташовані у зоні гарантованого добровільного відселення, належать до радіоактивно забруднених і використовуються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

У розділі 4 Закону йдеться про зону посиленого радіоекологічного контролю.

Оскільки третя особа наполягає на тому, що 4 земельні ділянки загальною площею 772,7634га розташовані за межами населених пунктів , однак у будь-якому разі вони входять у межі певної зони, суд витребовує у Народицької селищної ради відповідні докази.

Оскільки відповідач не подав відзив на позов, суд не вчиняє процесуальні дії щодо встановлення позивачу та прокурору строку на подання відповіді на відзив в порядку статті 166 ГПК України.

Враховуючи необхідність виконати завдання підготовчого провадження , суд на підставі ч.3 ст. 177 ГПК України ухвалює продовжити його строк та відкласти підготовче засідання.

Керуючись ст.ст. 15, ч.4 ст. 74, 81, 114, 119, 169, 177, 182, 183, 195, ч.2 ст.232, 233-235 ГПК України, господарський суд,-

УХВАЛИВ:

1. Продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів по 02.01.2021р.

2. Відкласти підготовче засідання на "24" грудня 2020 р. о 11:00 год. в приміщенні Господарського суду Житомирської області, в залі судових засідань № 108

3. Витребувати у Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області у строк до 10.12.20р.:

- належним чином засвідчену копію технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель від 22.11.18р. щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1823786600:11:000:0001 площею 99,0194 га .

4 . Витребувати у Народицької селищної ради у строк до 10.12.20р.:

- докази на підтвердження розташування наданих ТОВ "Екоагроферма" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земель загальною площею 865,00га за межами села Новий Дорогинь на умовах попереднього договору оренди землі від 06.05.20р. № 8 в межах однієї юридично встановленої зони радіоактивно забруднених територій із числа наведених у ст. 2 та розділі 4 ЗУ "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи".

5. Роз'яснити учасникам справи, що їх представники мають процесуальність можливість взяти участь у підготовчому засіданні в порядку та на умовах, викладених у п.8 резолютивної частини ухвали суду від 02.10.20р.

Ухвала складена та підписана 03.11.20р., набрала законної сили та апелційному оскарженню не підлягає.

Суддя Машевська О.П.

Друк. :

1- у справу, 2- керівнику Коростенської місцевої прокуратури (простою) + на ел. пошту: kprokuratura@ukr.net

3 - прокурору області (нарочним) ,

4 - позивачу Головному управлінню Держгеокадастру у Житомирській області (простою) + на ел. пошту zhytomyr@land.gov.ua

5 - відповідачу ТОВ "Екоагроферма" (рек. з пов.) + телефонограма 0993151230 + на ел. пошту: ekoagroferma@ukr.net

6 - третій особі Народицькій селищній раді ( простою) + на ел. пошту :