Справа № 305/1676/20
Номер провадження № 3/305/652/20
03.11.2020. Суддя Рахівського районного суду Закарпатської області Марусяк М.О., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли від Відділу прикордонної служби "Ділове" Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця та мешканця АДРЕСА_1 , неодруженого, інспектора прикордонної служби майстра-начальника 2 групи ІПС ВІПС "Горонглаб" ВПС "Лужанка",
за ч.2 ст.172-18 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 , 19 жовтня 2020 року, о 04:50 год., був виявлений начальником відділення зв?язку лейтенантом ОСОБА_2 , спільно з солдатом строкової служби ОСОБА_3 , сплячими у вагончику (пункті обігріву), під час виконання наказу на охорону державного кордону в період з 20 год. 00 хв.? 18.10.2020 року по 08 год. 00 хв. 19.10.2020 року в прикордонному наряді «прикордонний патруль» в тилу 330 прикордонного знаку у пункті обігріву (територія Діловецької сільради Рахівського району Закарпатської області).
Своїми діями солдат ОСОБА_1 порушив вимоги абз. 13 п. 7 п. 2. розділу 2 (під час несення служби прикордонні наряди зобов'язані: ... здійснювати контроль за дотриманням режиму державного кордону, прикордонного режиму...), абзацу 6 підпункту 11 пункту 2 (Прикордонним нарядам забороняється:...залишати ділянку, що охороняється (місце несення служби), або перемішуватись на іншу до зміни чи закінчення терміну несення служби... ) розділу II Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.15 р. № 1261, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06.11.15 р. за № 1391/27836, тобто порушив правила несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, вчиненні в умовах особливого періоду(особливий період діє відповідно Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» №15 від 14 січня 2015року), чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-18 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 , свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав повністю та пояснив, що він перебуваючи в прикордонному наряді «Прикордонний патруль» на пункті обігріву в тилу, в районі 330 прикордонного знаку, увечері, спільно з солдатом ОСОБА_3 пішли у кунг (вагончик), де розпалили буржуйку щоб погрітися після чого заснули. Їх розбудив лейтенант ОСОБА_2 , який прийшов з перевіркою.
Вивчивши матеріали справи, оцінюючи фактичні обставини справи на предмет їх відповідності вимогам чинного законодавства, констатую наступне.
Згідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Стаття 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.
В силу принципу презумпції невинуватості, діючого в адміністративному праві, всі сумніви у винності особи, що притягується до адміністративної відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.
Згідно ст.252 КУпАП орган (посадова особа), що розглядає справу про адміністративне правопорушення оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
За приписами ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Правопорушення стверджено протоколом серії ЗхРУ №008401 від 20.10.2020, рапортом начальника відділення звязку відділу прикордонної служби "Ділове" (тип В) лейтенанта Яремчука А. від 20.10.2020, витягом з книги прикордонної служби відділу прикордонної служби "Ділове" (тип В) з 20:00 год. 18.10.2020 по 20:00 год. 19.10.2020, витягом з книги прикордонної служби відділу прикордонної служби "Ділове" (тип В) з 20:00 год. 18.10.2020 по 20:00 год. 19.10.2020, письмовим та особистим поясненням ОСОБА_1 .
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст.172-18 КУпАП, яке виразилося у порушенні правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, вчинені в умовах особливого періоду.
Згідно ст.22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності та застосовується з метою виховання особи, що вчинила адміністративне правопорушення, у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
У справі «Ізмайлов проти Росії» (п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 року), Європейський Суд вказав, що при призначенні покарання для того, щоб втручання (вилучення спеціального права) вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити особистий надмірний тягар для особи.
Враховуючи, особу ОСОБА_1 , з пояснення якого слідує, що він порушення вчинив із власної необережності, характер вчиненого адміністративного правопорушення, відсутність будь-яких негативних наслідків від його дій, вчинене правопорушення необхідно вважати малозначним, внаслідок чого відповідно до вимог ст.22 КУпАП ОСОБА_1 підлягає звільненню від адміністративної відповідальності, а справа відносно нього закриттю, з оголошенням усного зауваження.
Відповідно до положень ст.40-1 КУпАП судовий збір стягується в разі накладення на особу адміністративного стягнення. Оскільки, на ОСОБА_1 адміністративне стягнення не накладено, підстави для стягнення судового збору відсутні. З урахуванням наведеного судовий збір віднести за рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 22, 40-1, п. 3 ч. 1, ч. 2 ст. 284 КУпАП,-
ОСОБА_1 визнати винуватим у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-18 КУпАП.
ОСОБА_1 звільнити від адміністративної відповідальності за ч.2 ст.172-18 КУпАП за малозначністю, обмежившись усним зауваженням.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. ст.172-18 КУпАП- закрити.
Судовий збір в сумі 420 гривень 40 копійок віднести за рахунок держави.
На постанову може бути подана апеляційна скарга в судову палату з кримінальних справ Закарпатського апеляційного суду через Рахівський районний суд Закарпатської області протягом 10 діб з моменту її проголошення.
Суддя Рахівського районного суду: М.О. Марусяк