Справа № 344/14291/20
Провадження № 2-а/344/348/20
26 жовтня 2020 року місто Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Тринчука В.В.,
секретаря Горайської Ю.В.
за участі представника позивача Думенко В.П.,
відповідача Зозрашвілі Р.К.,
представника відповідача Кучер Н.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області до громадянина Республіки Грузія ОСОБА_1 про примусове видворення та затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, строком на 6 (шість) місяців,-
Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області звернулося до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області до громадянина Республіки Грузія ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 про примусове видворення та затримання з метою забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, строком на 6 (шість) місяців.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у адміністративному позові, просив задовольнити в повному обсязі.
Відповідач та його представник у судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову не заперечили.
Беручи до уваги пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Як вбачається з матеріалів справи громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином Республіки Грузія.
05.10.2020 року до Управління ДМС України в Івано-Франківській області (далі - У ДМС в
Івано-Франківській області) надійшло інформування відділу по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Управління СБУ в Івано- Франківській області про те, що 26.10.2020 з Державної установи «Коломийська виправна колонія №41» звільняється засуджений громадянин Республіки Грузія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 по закінченню строку відбування покарання.
20.10.2020 року до У ДМСв Івано-Франківській області надійшло обґрунтоване звернення
відділу БЗТЛ ГУ НП в Івано-Франківській області про примусове видворення (повернення) та застосування заборони в'їзду в Україну щодо громадянина Республіки Грузія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З метою з'ясування правового статусу та підстав подальшого перебування на території України громадянина Республіки Грузія ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 УДМС в Івано-Франківській області проведено відповідну перевірку. У ході перевірки встановити час та обставини прибуття в Україну ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 не вдалось.
В інтегрованій міжвідомчій інформаційно-телекомунікаційній системі щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон, «Аркан» інформація про особу з установчими даними « ОСОБА_1 » за період з 26.10.2015 року відсутня. Відповідач надав інформацію, що перебуває на території України з 2012 року.
Разом з тим встановлено, що громадянин Республіки Грузія ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 впродовж 2014 року на території України вчинив низку тяжких та особливо тяжких злочинів, передбачених ч.2 ст. 186, ч.2,3 ст. 187 КК України.
18.07.2014 року відповідач засуджений Дніпровським районним судом м. Києва за скоєння злочинів передбачених ч.2 ст. 186, ч.2,3 ст. 187 КК України до 7 (сім) років 1 (один) місяць позбавлення волі.
Паспортний документ, що дає право на перетин державного кордону у нього відсутній. Під час відбування покарання відповідач не звертався до дипломатичного представництва країни своєї громадської належності - Республіка Грузія в Україні щодо виготовлення йому документа, що дає право на перетин державного кордону з метою повернення на батьківщину.
Відповідно до міжнародних угод та чинного законодавства України громадяни Республіки Грузія можуть перебувати на території України протягом 90 діб впродовж 180 діб.
Зазначені вище обставини свідчать про те, що громадянин Республіки Грузія ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на території України нелегально та не має правових підстав для подальшого перебування в Україні.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», який визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.
В силу вимог ч. 1 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Іноземець або особа без громадянства зобов'язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення (ч. 5 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»).
Відповідно до ст. 288 КАС України позовні заяви іноземців та осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну, а також позовні заяви центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України подаються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органу охорони державного кордону чи Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Між тим, частина 1 статті 289 КАС України визначає що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
У підпункті "f" п.1 статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод вказано, що кожен має право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом: законний арешт або затримання особи з метою запобігання її недозволеному в'їзду в країну чи особи, щодо якої провадиться процедура депортації або екстрадиції.
Враховуючи те, що відповідач відповідно до ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», грубо та свідомо порушив законодавство України, останній не підпадає під захист статті 3 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод», статті 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» тому суд має всі підстави вважати, що відповідач буде ухилятися від виїзду за межі території України.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, а також беручи до уваги, що відповідач грубо порушив законодавство України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих підстав для задоволення позову.
В силу приписів п. 3 ч. 2 ст. 371 КАС України звернути до негайного виконання рішення в частині примусового видворення.
На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 6, 7, 9, 72-77, 241-246, 288-289, 371 Кодексу адміністративного судочинства України , суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Примусово видворити за межі України громадянина Республіки Грузія ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 в країну походження - Республіку Грузія.
Затримати громадянина Республіки Грузія ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, строком на 6 (шість) місяців.
Рішення суду допустити до негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Належним чином завірену копію рішення суду невідкладно видати особам, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області.
Суддя Тринчук В.В.