Справа №345/2768/20
Провадження № 3/345/800/2020
03.11.2020 року м. Калуш
Суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області Онушканич В.В., з участю секретаря судового засідання Пукіш В.В., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , тимчасово не працюючого, громадянина України, розлученого, за ст. 173 КУпАП,
ОСОБА_1 06.08.2020 р. о 23 год. 50 хв. в с. Верхня по вул. Молодіжна, в нічний період часу ображав нецензурною лайкою громадянку ОСОБА_2 в присутності працівників поліції, тим самим порушив громадський порядок та спокій громадян.
У судовому засіданні ОСОБА_1 не визнав вини у вчиненні правопорушення яке ставиться йому у вину, і спершу відмовився давати будь які пояснення на підставі ст. 63 Конституції України. Проте, після дослідження письмових доказів пояснив, що жодних порушень діючого законодавства він не вчиняв. Він паркував свій транспортний засіб відповідно до ПДР. Нікого він не ображав, а тільки голосно висловлювався.
За клопотанням ОСОБА_1 розгляд даної справи відкладався у зв'язку з його бажанням залучити захисника з метою отримання кваліфіковано правової допомоги. Проте, в подальшому ОСОБА_1 захисника не залучив, ствердив, що йому відмовили надати захисника за дорученням центру БПД і він захист своїх прав здійснюватиме самостійно.
Також розгляд справи неодноразово відкладався через неявку в судове засідання потерпілої і поліцейського, який складав протокол. Зазначені особи не з'явились і в судове засідання 03.11.2020 р., проте, враховуючи необхідність дотримання розумного строку розгляду справи, було прийнято рішення про розгляд справи без їхньої участі.
Окрім того, від представника потерпілої ОСОБА_2 - адвоката Зубарєвої Л.Б. через канцелярію суду надійшла заява, в якій вона зазначає, що її довірителька на даний час перебуває за межами Івано-Франківської області, а сама вона перебуває на лікуванні. Тому просить розгляд справи провести без її участі та без участі потерпілої, а рішення прийняти на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суддя приходить до наступного висновку.
Відповідно до диспозиції ст. 173 КУпАП, адміністративна відповідальність настає у разі вчинення дрібного хуліганства, тобто нецензурної лайки в громадських місцях, образливого чіпляння до громадян та інших подібних речей, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері охорони громадського порядку. Об'єктивна сторона цього правопорушення виражається у нецензурній лайці в громадських місцях, образливому чіплянні до громадян та інших подібних діях, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Найбільш розповсюдженою формою дрібного хуліганства є нецензурна лайка у громадських місцях, під якою необхідно розуміти найбільш цинічні лайки, непристойні висловлювання, один із найогидніших різновидів словесної брутальності.
Громадський порядок - це обумовлена потребами суспільства система врегульованих правовими та іншими соціальними нормами система відносин, що складаються у громадських місцях в процесі спілкування людей, і яка має на меті забезпечення спокійної обстановки суспільного життя, нормальних умов для праці і відпочинку людей, для діяльності державних органів, а також підприємств, установ та організацій.
Обов'язковою ознакою об'єктивної сторони вищевказаного правопорушення є місце його скоєння, а саме громадське місце, яке дістало законодавче визначення - частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, зокрема під'їзди, а також підземні переходи, стадіон (п. 1 ст. 1 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» від 22.09.2005 року).
Відповідно ст.ст. 245, 251, 252, 280, 283 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Не зважаючи на невизнання своєї вини, вина ОСОБА_1 у скоєному доводиться відомостями, які містяться в протоколі про адміністративне правопорушення від 06.08.2020 р. серії АПР18 № 377706, в якому зафіксовано обставини події, яка відбувалася 06.08.2020 р. о 23:50 год. в с. Верхня по вул. Молодіжна (а.с. 1). Протокол про адміністративне правопорушення є документом, що офіційно засвідчує факт вчинення ОСОБА_1 неправомірних дій, і є одним із джерел доказів в силу положень ст. 251 КУпАП.
Викладені у протоколі про адміністративне правопорушення обставини підтверджуються рапортом ДОП Калуського ВП ГУНП Боринець В.О. від 07.08.2020 року (а.с. 4), в якому зазначено, що 06.08.2020 року о 23.11 год. на службовий планшет по лінії 102 від ОСОБА_2 надійшло повідомлення про те, що її колишній чоловік ОСОБА_1 у своєму транспортному засобі, перебуваючи біля її помешкання, спостерігає за нею. Прибувши на адресу, вказану в повідомленні, на місці події були виявлені ОСОБА_2 та ОСОБА_1 і в подальшому у вищевказаних громадян виникла словесна перепалка, в ході якої ОСОБА_1 ображав нецензурною лайкою ОСОБА_2 , на зауваження працівників поліції не реагував.
Також вина ОСОБА_1 у скоєному доводиться заявою та письмовими поясненнями потерпілої ОСОБА_2 (а.с. 2, 3), які за своїм змістом аналогічні із викладом обставин, зафіксованих у протоколі про адмінправопорушення та рапорті працівника поліції.
Отже, в ході судового розгляду встановлено, що подія мала місце в с. Верхня по вул. Молодіжна, тобто у громадському місці. Події відбувалися в нічний період доби, а тому нецензурні висловлювання ОСОБА_1 в сторону потерпілої в присутності працівників поліції неминуче призвели до порушення громадського порядку і спокою громадян.
Доводи ОСОБА_1 з приводу відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП, є необґрунтованими та такими, що не заслуговують на увагу. Таку позицію останнього слід розцінювати, як намагання уникнути встановленої законом відповідальності за скоєне.
З наведених підстав, суд прийшов до висновку, що у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, а саме, що він вчинив дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, що порушило громадський порядок і спокій громадян.
Копії судового рішення, які подані представником потерпілої, не слід брати до уваги на підтвердження тих чи інших обставин, оскільки це судове рішення на даний час ще не набуло законної сили.
У відповідності з вимогами ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, зокрема суд бере до уваги, що особа притягується вперше за подібне правопорушення, тому з метою виховання останнього і запобіганню вчинення нових правопорушень накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції ст. 173 КУпАП у виді штрафу.
Відповідно до ч. 1 ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 283-285 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, та призначити стягнення у вигляді штрафу в розмірі семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 119,00 грн.
Стягнути із ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь держави отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106 - 420,40 грн. судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя