Рішення від 22.10.2009 по справі 13/2271

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" жовтня 2009 р. Справа № 13/2271

Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого -судді Скиби Г.М., при секретарі судового засідання Бордунос Л.І., за участю представників сторін:

від позивача -ОСОБА_1 -за нотаріально посвідченою довіреністю;

від відповідача -участі не брав, причини неприбуття невідомі;

у відкритому судовому засіданні розглянув справу за позовом фізичної особи -підприємця ОСОБА_2, АДРЕСА_1

до відповідача: Черкаської міської ради, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 36

про визнання незаконним рішення, визнання права та спонукання до вчинення дій.

Справа розглядається за наявними в ній доказами та матеріалами відповідно до вимог ст. 75 ГПК України.

Позивач звернувся до господарського суду з позовом, в якому просить:

- визнати недійсним та скасувати рішення Черкаської міської ради від 16 липня 2009 року №4-1377;

- визнати за приватним підприємцем ОСОБА_2 право на отримання в оренду земельної ділянки (кадастровий номер 7110136700:06:066:0002) площею 1001 кв.м. для розміщення складу будматеріалів з офісом, шляхом укладання прямого договору оренди строком на 49 років з Черкаською міською радою м. Черкаси;

- зобов'язати Черкаські міську раду укласти з приватним підприємцем ОСОБА_2 договір оренди земельної ділянки площею 1001 кв.м., що знаходиться по АДРЕСА_3 в м. Черкаси.

В обґрунтування позовних вимог посилається на таке:

30 червня 2004 року приватний підприємець ОСОБА_2 звернувся із заявою до міського голови м. Черкаси з проханням виділення мені земельної ділянки по вул. Смілянська 189/1 загальною площею 0,10 га під розташування складу будматеріалів з офісом.

Після розгляду заяви позивачу було повідомлено про необхідність збору висновків відповідних служб міста щодо погодження місця розташування зазначеного об'єкта на згаданій земельній ділянці.

Позивач розпочав роботу по збиранню необхідних для надання дозволу на виготовлення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки висновків відповідних служб. Було отримано висновок Черкаської міської санітарно-епідеміологічної служби від 29 листопада 2004 року №521, в якому відображено, що земельна ділянка розміщена за адресою м. Черкаси, вул. Смілянська 189/1 придатна для розміщення складу будматеріалів з офісом;

висновок Відділу екології та раціонального природокористування від 19 листопада 2004

року, де вказується, що відділ погоджує позивачу розміщення складу будматеріалів з офісом;

висновок начальника археологічної інспекції від 10 грудня 2004 року, в якому зазначається, що археологічна інспекція не заперечує проти розташування вказаного об'єкта на спірній території.

Також були отримані позитивні висновки Управління містобудування та архітектури. Черкаського міського управління земельних ресурсів, в яких було погоджено місце розташування складу будматеріалів з офісом по АДРЕСА_3.

Зібрані матеріали були передані до виконкому Черкаської міської ради з метою прийняття рішення про погодження місця розташування складу будматеріалів з офісом по АДРЕСА_3 та надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки.

7 липня 2005 року відповідач прийняв рішення № 8-425, яким розглянув клопотання позивача, та, враховуючи висновки відповідних служб міста, погодив місце розташування вище вказаного об'єкту на спірній земельній ділянці, надав дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 1001 кв. м. по АДРЕСА_3

З метою виготовлення проекту відведення земельної ділянки позивач уклав договір з організацією, що має ліцензію на проведення такого виду робіт -TOB «ГЕОЗЕМПРОЕКТ».

Наслідком цих договірних відносин стало виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватному підприємцю ОСОБА_2 під розміщення складу будматеріалів з офісом по АДРЕСА_3 площею 1001 кв. м.

Проект землеустрою погоджений відповідними службами міста, в порядку передбаченому Земельним кодексом України, які надали позитивні висновки по проекту відведення земельної ділянки:

- Черкаська міська санітарно-епідеміологічної служби від 17.01.2006 року № 17:

- Відділ екології та раціонального природокористування від 18.01.2006 року №12-ЗК; Черкаська археологічна інспекція 20.01.2006 року № 60;

- Управління містобудування та архітектури від 10.02.2006 року № 687/14 Черкаське міське управління земельних ресурсів від 09.02.2006 року № 879-15.

20 березня 2006 року проект відведення земельної ділянки передано позивачем до Черкаської міської ради з метою прийняття рішення про передачу визначеної земельної ділянки в оренду приватному підприємцю ОСОБА_2.

Стаття 123 Земельного кодексу України передбачає порядок надання земельних ділянок, а, зокрема, частина 5 ст.123 названого кодексу визначає, що відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк.

В зазначений в Законі термін, міська рада не прийняла відповідного рішення про передачу в користування мені спірної земельної ділянки. 8 липня 2008 року позивач звернувся з позовною заявою до господарського суду Черкаської області з проханням визнати бездіяльність Черкаської міської ради щодо розгляду питання про надання мені в оренду земельної ділянки та зобов'язати відповідача винести на розгляд чергової сесії питання щодо надання приватному підприємцю ОСОБА_2 земельної ділянки по АДРЕСА_3 під розміщення складу будматеріалів з офісом.

17 вересня 2008 року постановою у справі №04/3561а суд позовні вимоги задовольнив повністю.

16 липня 2009 року питання про надання мені земельної ділянки в оренду було винесено на розгляд сесії міської ради. Рішенням від цього числа за номером 4-1377 міська рада відмовила приватному підприємцю ОСОБА_2 у наданні земельної ділянки в оренду. Причини відмови наведені не були.

Позивач вважає, що оспорюване рішення порушує його законні інтереси стосовно користування земельною ділянкою та не відповідає вимогам земельного законодавства України з наступних підстав.

Так, стаття 55 Конституції України, стаття 15 Цивільного Кодексу України гарантують кожній особі забезпечення права на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Приписи ст. 13 та 41 Конституції України визначають, що від імені Українського народу право власності здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією, і усі суб'єкти права власності рівні перед законом.

Відповідно до ч. 2, ч. 4 ст. 4 Закону України «Про оренду землі»орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом та районні, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації на земельні ділянки, що перебувають у державній власності в межах повноважень, визначених законом.

Стаття 116 Земельного кодексу України визначає, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Частина 1 ст. 124 Земельного кодексу України передбачає, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди.

Згідно ст. 16 Закону України "Про оренду землі" особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводиться у порядку, встановленому Земельним кодексом України, що безпідставно Черкаською міською радою зроблено не було, наслідком чого стало порушення законних інтересів приватного підприємця.

Статті 12, 17 Земельного Кодексу України визначають повноваження сільських, селищних, міських рад та місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин, до яких, зокрема, належить розпорядження відповідно землями територіальних громад, землями державної власності.

Згідно п. 12 розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до п. 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання надання земельної ділянки в оренду вирішується на пленарному засіданні ради -сесії.

Отже, аналіз наведених приписів законодавства дає підстави зробити висновок, що для укладення договору оренди земельної ділянки необхідно, по-перше, подати заяву (клопотання) відповідному органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання її в оренду, а по-друге, має бути рішення цього органу про надання земельної ділянки в оренду.

При цьому, згідно ст.16 Закону України "Про оренду землі" розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Стаття 123 Земельного кодексу України, в редакції, що діяла на момент звернення позивача, передбачає порядок надання земельних ділянок, а, зокрема, частина 5 ст.123 названого кодексу визначає, що відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк.

Згідно ч.9 ст.123 ЗК України відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду може бути оскаржено в судовому порядку. Рішення про відмову у наданні земельної ділянки у користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.

Відповідно до ст. 40 Конституції України - всі мають право направляти письмові звернення до органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обгрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Позивач вважає, що приватний підприємець ОСОБА_2 має всі законні підстави на визнання права на передачу йому в оренду земельної ділянки по вул. Смілянській 189/1 під розміщення складу будматеріалів з офісом.

Враховуючи те, що всі необхідні матеріали для передачі в оренду спірної земельної ділянки до Черкаської міської ради були подані ще в 2003 році, то дії відповідача з цього питання є протиправними.

Саме тому, відповідно до вимог п. 1 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України, статті 152 Земельного кодексу України порушені права позивача потребують захисту шляхом звернення до суду з захистом цивільних прав та інтересів, а саме -визнання права.

Відповідач, незважаючи на наданий тривалий термін часу, відзив на позов не надав. Мотивів ухилення від розгляду звернення позивача не надано. Витребуваних доказів чи пропозицій по врегулюванню спору до суду не надходило.

Суд, дослідивши подані позивачем докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представника позивача, вважає вимоги такими, що підлягають до часткового задоволення з мотивів:

Сторони перебувають в абсолютних, позадоговірних відносинах -на підставі Конституції України та земельного законодавства.

Відповідач своїм рішенням №4-1377 від 16.07.2009р. відмовив позивачу в наданні в оренду спірної земельної ділянки.

Суд знаходить очевидним, що не добуто доказів порушення позивачем порядку відведення земельної ділянки та отримання ділянки в довгострокову оренду, але мотиви відмови у наданні в оренду позивачу земельної ділянки в оспореному рішенні ради не наведені.

Суд дійшов висновку, що у відповідача немає законних підстав стверджувати, що позивачем порушено норми чинного земельного законодавства.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оспорене рішення №4-1377 Черкаської міської ради суд вважає незаконним, оскільки воно не мотивоване по суті і прийняте із порушенням земельного законодавства, не наведено належних та обґрунтованих доказів та мотивів, які б підтверджували необхідність відмовити заявнику в наданні в оренду спірної земельної ділянки. спірне рішення є актом індивідуальної дії, що впливає на права та обов'язки позивача.

За таких обставин вимоги позивача стосовно визнання незаконним рішення Черкаської міської ради від 16.07.2009р. №4-1377 в частині відмови позивачу у наданні в оренду земельної ділянки по АДРЕСА_3 - є обґрунтованими, а його порушене право підлягає захисту. Позов належить в цій частині задовольнити.

Суд визнає також право за приватним підприємцем ОСОБА_2 право на отримання в оренду земельної ділянки (кадастровий номер 7110136700:06:066:0002) площею 1001 кв.м. для розміщення складу будматеріалів з офісом, шляхом укладання прямого договору оренди строком на 49 років з Черкаською міською радою м. Черкаси.

Вимога позивача про зобов'язання Черкаську міську раду укласти з ним договір оренди спірної земельної ділянки є неналежним способом захисту порушеного права відповідно до вимог ст.ст. 15-16 ЦК України, тому суд відмовляє в задоволенні цієї вимоги.

Відповідно вимог ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 49, 75, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати недійсним та скасувати рішення Черкаської міської ради від 16 липня 2009 року №4-1377.

Визнати за приватним підприємцем ОСОБА_2 право на отримання в оренду земельної ділянки (кадастровий номер 7110136700:06:066:0002) площею 1001 кв.м. для розміщення складу будматеріалів з офісом, шляхом укладання прямого договору оренди строком на 49 років з Черкаською міською радою м. Черкаси.

Стягнути з Черкаської міської ради, код ЄДРПОУ 22809050, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 36

на користь приватного підприємця ОСОБА_2, ід. номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1

85 грн. державного мита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

В задоволенні решти вимог відмовити.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття. Сторони у справі протягом цього строку мають право подати апеляційну скаргу до апеляційного суду на вказане рішення через Господарський суд Черкаської області.

Суддя Скиба Г.М.