03 листопада 2020 р. м. Чернівці Справа № 600/1608/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лелюка О.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Чернівецького обласного військового комісаріату Міністерства оборони України щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру його пенсії;
- зобов'язати Чернівецький обласний військовий комісаріат Чернівецької області Міністерства оборони України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії.
Позов обґрунтовано тим, що у зв'язку із набранням законної сили 05 березня 2019 року судовим рішенням у справі № 826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова №103) та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Порядок № 45), зокрема щодо переліку видів грошового забезпечення, що обов'язково повинні включатися до довідки про розмір грошового забезпечення позивача та, які в подальшому повинні враховуватися пенсійним органом під час обчислення пенсії та під час проведення її перерахунку, а також щодо форми цієї довідки, відповідач повинен керуватись положеннями статей 43 та 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-XII, які визначають перелік таких видів грошового забезпечення.
На думку позивача, відмова відповідача у підготовці та надані до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року є протиправною і такою, що порушує вимоги Конституції України та пенсійного законодавства України.
При цьому в обґрунтуванням своєї позиції позивач посилався на рішення Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі №160/8324/19.
Ухвалою суду від 30 вересня 2020 року відкрито провадження у даній справі та вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України; встановлено строки для подання заяв по суті справи; залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області; витребувано з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області копію пенсійної справи ОСОБА_1 .
Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначав про те, що на момент прийняття оскаржуваної відмови він не міг вживати будь-яких заходів, спрямованих на перерахунок пенсії позивача, зокрема, готувати та направляти до органів Пенсійного фонду України довідку про розміри грошового забезпечення, оскільки позивач не отримував пенсію за вислугу років.
Водночас, з моменту поновлення позивачу виплати такої пенсії і по даний час, на переконання відповідача, не наступало умов, які передбачають застосування названого Закону. Тобто, у цей період не відбувалося підвищення грошового забезпечення військовослужбовців, отже, не виникало підстав для перерахунку пенсій, у тому числі позивачу.
Стосовно позовної вимоги про зобов'язання підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року відповідач звертав увагу на те, що станом на указану дату позивач отримував пенсію Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому вказана у позовній заяві підстава - набрання законної сили рішенням суду у справі №826/3858/18 не може бути врахована у даній справі.
Крім цього, відповідач зазначив про те, що даний спір взагалі не підпадає під ознаки типової справи, викладені в рішенні Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19.
Враховуючи наведене, відповідач вважає, що вимоги позивача є безпідставними, а тому просить суд відмовити у їх задоволенні у повному обсязі.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області подано до суду письмові пояснення, в яких зазначено, що на підставі поданої позивачем заяви виплату пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» припинено у зв'язку з переходом на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Поряд з цим, при переході позивача у серпні 2020 року на пенсію за вислугу років враховано грошове забезпечення, за яким проводилось обчислення пенсії на момент її припинення. Вказано також і про те, що відповідно до статті 99 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та постанови Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2006 року №1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функції з призначення і виплати пенсії деяким категоріям громадян» з 01 січня 2007 року органи Пенсійного фонду України виконують функції лише з призначення (перерахунку) та виплати пенсій. Обчислення грошового забезпечення для призначення чи перерахунку пенсій залишилось у компетенції органів силових міністерств (відомств), де особа проходила службу. Згідно з вимогами Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, у випадку позивача - Чернівецьким обласним військовим комісаріатом. Крім цього, відповідно до норм Постанови №103, з січня 2018 року перерахунок пенсії особам, звільненим, зокрема, із військової служби, проводиться з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби, що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови №704. Врахування інших видів і сум грошового забезпечення при перерахунку раніше призначених пенсій згаданим вище рішенням Уряду не передбачено. Просило суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що починаючи з 01 грудня 2005 року позивачу призначено пенсію за вислугу років (34 роки вислуги) у відповідності до Закону №2262-XII в розмірі 90% від суми грошового забезпечення з урахуванням таких складових: за посадою (п.коеф. 12,5), за звання, надб. за в/років (40%), 100% від (ПО+ВЗ+% надбавка за висл. років); 90% за безперервну службу; 33,3% премія.
31 липня 2017 року позивач подав до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області заяву про припинення виплати йому пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку з переходом на пенсію за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до атестата по зняття з обліку №207 ОСОБА_1 припинено виплату пенсії за віком у зв'язку із переходом на пенсію за іншим законом.
15 червня 2020 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою, у якій просив надати довідку про грошове утримання для проведення йому перерахунку пенсії.
16 червня 2020 року Чернівецький обласний військовий комісаріат надіслав на адресу позивача лист №751/соц, в якому навів положення нормативно-правових актів, що регулюють питання пенсійного забезпечення військовослужбовців, а також зазначив, що на його адресу з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області не надходили списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, для складання довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Видання Міністром оборони України наказів стосовно зміни складових грошового забезпечення та премій військовослужбовців не є підставою для проведення перерахунку пенсій. У зв'язку з цим, підстави для складання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням оновленого грошового забезпечення відсутні.
Водночас відповідач зазначив і те, що з 01 серпня 2017 року позивач не отримує пенсію згідно із Законом №2262-XII і на нього довідки для перерахунку пенсії не складаються. Також з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області інформації про перехід позивача на пенсію згідно Закону №2262-XII, а також запитів на надання відповідних довідок про розмір грошового забезпечення не надходило.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою про поновлення пенсії за вислугу років, за результатами розгляду якої з 04 серпня 2020 року поновлено виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII з урахуванням таких видів грошового забезпечення для обчислення пенсії: посадовий оклад; оклад за військове звання; процентна надбавка за вислугу років 40%; робота з таємн.виробами, носіями, док. 10%; надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 10%.
Крім цього, судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області листом від 31 серпня 2020 року №1630-1442/К-02/8-2400/20 позивача повідомлено про те, що відповідно до поданої ним заяви від 04 серпня 2020 року про перехід на пенсію за вислугу років враховане грошове забезпечення, за яким проводилося обчислення пенсії на момент її припинення. Для визначення розміру пенсії враховано 34 роки вислуги та проведено розрахунок основного розміру з урахуванням 90% сум грошового забезпечення. Отже, розмір пенсії з 04 серпня 2020 року складає 3202,80 грн, в тому числі: 2739,15 грн - основний розмір пенсії; 463,65 грн - підвищення згідно із Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 (різниця між розміром пенсії, яка обчислена за діючим законодавством, виходячи із грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01 квітня 2012 року - 3202,80 грн та основним розміром пенсії 2739,15 грн). Відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Зазначено, що на сьогодні діє Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45. Також відповідач зауважив, що частиною 2 статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду. Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року (набрало законної сили 05 березня 2019 року) окремі положення постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, зокрема пункти 1 та 2, визнано нечинними. Нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», після дати набрання рішенням суду законної сили, окрім рішень Уряду від 14 серпня 2018 року №804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» та від 24 грудня 2019 року №1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» не приймалися. Враховуючи викладене вище, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області вказало на відсутність підстав для направлення запиту до ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.
За таких обставин ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з даним позовом.
У зв'язку з цим суд зазначає таке.
Згідно з частинами першою та другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до пунктів 7-9 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг; позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду; відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
За змістом частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Таким чином, за положеннями Кодексу адміністративного судочинства України в порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, які безпосередньо порушували права, свободи або інтереси позивача.
Адміністративне судочинство спрямоване на захист уже порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, а для задоволення позову адміністративний суд повинен встановити, що в зв'язку з прийняттям суб'єктом владних повноважень рішення, вчиненню ним дій чи допущенням бездіяльності порушуються права позивача.
Захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Отже, правовою підставою для звернення до адміністративного суду є захист порушених прав, свобод чи інтересів; право на позов у особи виникає лише після порушення відповідачем її права, тобто захисту підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушено у майбутньому і щодо якого невідомо, буде воно порушено чи ні.
Як вбачається зі змісту позовної заяви та вимог, заявлених у ній, позивач фактично не погоджується із діями відповідача щодо не підготовки й не направлення до пенсійного органу довідки про розмір грошового забезпечення у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень Постанови №704 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру його пенсії. Така довідка потрібна позивачу для здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії згідно Закону №2262-ХІІ.
При цьому позивач посилається на те, що він у серпні 2020 року був переведений пенсійним органом на пенсію за вислугою років на підставі Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з чим, на його думку, Чернівецький обласний військовий комісаріат зобов'язаний вчинити дії щодо підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року.
Між тим, на переконання суду, заявлені у цьому позові вимоги є передчасними, оскільки, як вбачається з обставин справи, після переведення на пенсію за вислугу років згідно Закону №2262-ХІІ позивач не звертався до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про підготовку та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року.
Тобто оскаржувані позивачем дії, враховуючу обставину переведення та отримання позивачем у серпні 2020 року пенсії за вислугу років згідно Закону №2262-ХІІ, не були предметом розгляду ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Отже, ІНФОРМАЦІЯ_2 не приймалось рішення (не вчинялись дії) щодо відмови у видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивачу як особі, якій з 04 серпня 2020 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є передчасними, а тому задоволенню не підлягають.
За указаних обставин, не підлягають правовій оцінці як посилання позивача в обґрунтування заявлених позовних вимог на норми законодавства, яке регулює пенсійні відносини військовослужбовців, так і на правову позицію Верховного Суду, викладену у рішенні від 17 грудня 2019 року у зразковій справі №160/8324/19.
Щодо посилань позивача на відмову у видачі йому довідки про грошове забезпечення, оформлену Чернівецьким обласним військовим комісаріатом листом від 16 червня 2020 року №751/соц, то варто зауважити те, що вказаним діям ІНФОРМАЦІЯ_1 уже було надано правову оцінку у рішенні Чернівецького окружного адміністративного суду від 23 липня 2020 року, яке набрало законної сили, у справі №600/853/20-а за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Таким чином, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.
Керуючись статтями 9, 72, 74-76, 77, 78, 90, 241 - 246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 03 листопада 2020 року.
Повне найменування учасників процесу: позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ); відповідач - Чернівецький обласний військовий комісаріат ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ); третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (м. Чернівці, площа Центральна, будинок 3, код ЄДРПОУ 40329345).
Суддя О.П. Лелюк