02 листопада 2020 р. м. Чернівці Справа № 600/1184/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнір В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
У поданому до суду позові ОСОБА_1 просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та невиплати індексації грошового забезпечення під час проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 в період з 01 січня 2016 року по 27 липня 2019 року;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату належної йому індексації грошового забезпечення під час проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 в період з 01 січня 2016 року по 27 липня 2019 року шляхом зарахування на особистий картковий рахунок.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що військовою частиною НОМЕР_1 не нараховано та не виплачено йому індексацію грошового забезпечення під час проходження військової служби в період з 01.01.2016р. по 27.07.2019р. Таку бездіяльність відповідача позивач вважає протиправною, у зв'язку з чим зазначає, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці і її проведення, у зв'язку із зростанням споживчих цін, є обов'язковою для всіх роботодавців, незалежно від форм власності та виду юридичної особи. Вказує, що 15.07.2020р. звернувся до командира військової частини із заявою, у якій просив надати інформацію щодо виплати йому індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016р. по 26.07.2019р., а у разі невиплати такої надати довідку-розрахунок про розмір невиплаченої індексації у зазначений період та здійснити таку виплату. Однак, позивач зазначає, що на свою заяву отримав відмову у видачі довідки, обґрунтовану неможливістю встановити базовий місяць та відсутністю можливості у Міноборони у межах наявного фінансового фонду виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям у січні 2016 року - травня 2018 року.
Відповідач подав до суду відзив, у якому зазначає про безпідставність позовних вимог. Вказує, що згідно з роз'ясненнями, наданими Міністерством соціальної політики України виплата сум індексації грошового забезпечення має здійснюватися у межах коштів установ та організацій, передбачених на ці цілі. Також вказує, що директором Департаменту фінансів Міноборони підготовлено та відправлено вказівку від 04.01.2016 №248/3/9/1/2 про призупинення нарахування та виплати індексації грошового забезпечення до окремого роз'яснення, у зв'язку з відсутністю бюджетних призначень на зазначені цілі. У листі-відповіді від 03.03.2018 - №248/927 - заступник директора Департаменту фінансів Міністерства оборони України та в телеграмі від 26.03.2018 №248/1485 директор Департаменту фінансів Міністерства оборони України повідомили щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям за 2016 - 2018 роки та зазначили, що відповідно до роз'яснень Міністерства соціальної політики України механізму нарахування та виплати індексації грошового забезпечення та складання довідки за попередні періоди немає.
Відповідач зазначає, що відповідно до листа Директора Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 11.04.2019 №248/2839 «Щодо індексації грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України» - індексація грошових доходів населення здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, з урахуванням якого величина індексу споживчих цін за попередні місяці (наростаючим підсумком) перевищила поріг індексації - 103 %. У зв'язку з цим вказує, що суми індексації грошового забезпечення у військовослужбовців, яким грошове забезпечення нараховане за повний місяць, почали нараховувати та виплачувати з грудня 2018 року. Таким чином повідомляє, що за періоди:
- січень 2016 - лютий 2018 років виплата індексації грошового забезпечення військовослужбовцям була призупинена на підставі рішень та вказівок директора Департаменту фінансів (зазначених вище) у зв'язку з відсутністю у Міноборони можливості виплати індексації грошового забезпечення в межах наявного фінансового ресурсу;
- з березня 2018 по липень 2019 року - оскільки величина індексу споживчих цін не перевищувала поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка, індексація грошового забезпечення позивачу за даний період нарахована в розмірі 0,00грн. згідно розрахунку суми індексації грошового забезпечення.
Ухвалою суду від 24.07.2020р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомленням учасників справи.
Ухвалою суду від 15.10.2020р. відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи в судовому засіданні за участю сторін.
Ухвалою суду від 15.10.2020р. відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду.
Судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , де отримував грошове забезпечення (а.с.9-10).
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 26.07.2019р. №161, старшого сержанта військової служби за контрактом ОСОБА_1 , начальника складу роти забезпечення, звільнено наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 16.07.2019р. №9-РС у запас, виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення з 26.07.2019р. (а.с.15).
Позивач 15.07.2020р. звернувся до відповідача із заявою, у якій просив надати інформацію щодо виплати (або не виплати) нарахування (не нарахування) йому відповідно до Закону України "Про індексацію грошових коштів" індексації грошового забезпечення в період з 01.01.2016р. по день виключення зі списків особового складу військової частини, а у разі невиплати індексації грошового забезпечення нарахувати та виплатити (а.с.13-14).
У відповідь на заяву позивача останньому направлено лист від 31.07.2020р. №543ч, у якому командування військової частини вказало на те, що за період січень 2016 року - лютий 2018 рік виплата індексації грошового забезпечення військовослужбовцям була призупинена на підставі рішень та вказівок директора Департаменту фінансів (зазначених вище) у зв'язку з відсутністю у Міноборони можливості виплати індексації грошового забезпечення в межах наявного фінансового ресурсу. За решту періоду з квітня 2018 року по 26 липня 2019 року індексація грошового забезпечення позивачу виплачена в повному обсязі згідно розрахунку суми індексації грошового забезпечення (а.с.16-17).
Позивач вважає протиправною бездіяльність (дії) військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та невиплати йому індексації грошового забезпечення під час проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 в період з 01 січня 2016 року по 26 липня 2019 року включно, та такою, що порушує його законні права та інтереси. У зв'язку з цим, звернувся до суду з даним позовом.
До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення чинного законодавства та робить висновки по суті спору.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Спеціальним законом, який здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби, порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців є Закон України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон №2011-XII).
Частиною 1 статті 9 Закону №2011-XII встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
В силу ч.2 ст.9 Закону №2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (ч.3 ст.9 Закону №2011-XII).
Абзацом 2 частини 4 статті 9 Закону №2011-XII встановлено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Абзацом 2 частини третьої статті 9 Закону №2011-ХІІ встановлено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03.07.1991 №1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон №1282-ХІІ).
Відповідно до ст.1 Закону №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Судом встановлено, що в період з 01 січня 2016 року по лютий 2018 року індексація грошового забезпечення не проводилась, у зв'язку з призупиненням такої виплати на підставі рішень та вказівок директора Департаменту фінансів (зазначених вище) у зв'язку з відсутністю у Міноборони можливості виплати індексації грошового забезпечення в межах наявного фінансового ресурсу, що підтверджується самим відповідачем у відзиві.
Проте, з розрахунку, доданого позивачем до позову вбачається, що таку виплату відповідач не здійснював до листопада 2018 року (включно).
Таким чином, в період з 01 січня 2016 року по листопад 2018 року (включно) позивачу не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення.
Згідно листів Міністерства соціальної політики України від 16.07.2015 №10685/0/14-15/10, від 09.06.2016 №252/10/136-16, від 08.08.2017 №13700 проведення індексації доходів населення, у тому числі грошового забезпечення, здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік. Виплата сум індексації грошового забезпечення має здійснюватися у межах коштів установ та організацій, передбачених на ці цілі (а.с.18-19).
Згідно листа Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 26.03.2018р. №248/1485, направленому, зокрема, командирам (начальникам) військових частин у січні 2016 року - лютому 2018 року у межах наявного фінансового ресурсу можливості виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України у Міноборони не було. Що стосується індексації грошового забезпечення за березень 2018 року, то відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" було підвищено розміри посадових окладів всіх категорій військовослужбовців. У листі вказано, що відповідно до Порядку №704, обчислення споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення необхідно здійснювати з квітня 2018 року. У зв'язку з цим, передбачено забезпечити виплату індексації грошового забезпечення військовослужбовцям з квітня 2018 року після надходження відповідного фінансування за умови перевищення встановленого порогу індексації 103 відсотка (а.с.22).
З наданої військовою частиною відповіді на звернення позивача, а також з повідомлених у відзиві обставин, суд встановив, що зазначене вище стало підставою для призупинення та не здійснення нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення протягом періоду з 01 січня 2016 року по березень 2018 року.
Стосовно наявності у позивача права на проведення індексації його доходів, суд зазначає наступне.
Згідно з ч.1 ст.2 Закону №1282-ХІІ, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення), оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів (ч.1 ст.9 Закону №1282-ХІІ).
Статтею 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.2000 №2017-III визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі ст.19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003, з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок № 1078).
Згідно з п.6 Порядку №1078, виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме:
1) підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів;
2) підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету;
3) об'єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів;
4) індексація допомоги по безробіттю, що надається відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, проводиться за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття;
5) індексація стипендій особам, які навчаються, проводиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються;
6) індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, проводиться за рахунок коштів платника аліментів;
7) індексація сум відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також сум, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, проводиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються.
У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговості його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.
Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Аналіз наведених вище нормативно-правових актів, за відсутністю затвердженого особливого порядку індексації військовослужбовців, дає підстави для нарахування індексації грошового забезпечення у встановленому Урядом України порядку, а саме Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.
Тобто, сума індексації грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону, підлягає обов'язковому нарахуванню та виплаті.
Натомість, як вже зазначалося вище, позивачу за період з 01 січня 2016 року по листопад 2018 (включно) року не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача в цій частині.
Суд критично оцінює посилання відповідача на відсутність можливості у Міноборони на виплату індексації грошового забезпечення у межах наявного фінансового ресурсу.
Відповідно до ст.1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 1952 року, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У рішенні Конституційного Суду України від 15.10.2013 у справі № 9-рп/2013 щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України зазначено, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги. Тому системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 19.07.2019 (справа № 240/4911/18), від 07.08.2019 (справа №825/694/17), від 23.10.2019 (справа №825/1832/17).
Відповідно до ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного суду.
Крім того, суд зазначає, що відсутність механізму виплати індексації не може позбавляти позивача права на отримання належних йому сум невиплаченого доходу.
У зв'язку з цим, суд приходить до висновку про обґрунтованість позову в частині визнання протиправною бездіяльності щодо не нарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по листопад 2018 року (включно).
З огляду на встановлену під час розгляду справи протиправну бездіяльність відповідача, з метою належного захисту прав позивача, виходячи з повноважень, встановлених ст.245 КАС України, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу належної йому суми індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по листопад 2018 року шляхом зарахування на особистий картковий рахунок останнього.
В даному випадку, задоволення позовної вимоги про зобов'язання відповідача вчинити певні дії, є дотриманням судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
За таких обставин, позов у наведеній вище частині підлягає задоволенню.
Водночас, позивач просив визнати протиправною бездіяльність щодо не нарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 27 липня 2019 року та зобов'язати провести таку індексацію до 27 липня 2019 року шляхом зарахування на особистий картковий рахунок.
Однак, з розрахунку суми індексації грошового забезпечення по ОСОБА_1 вбачається, що з грудня 2018 року по день виключення зі списків військової частини позивачу здійснено нарахування та виплату індексації грошового забезпечення. Будь-яких обґрунтувань чи зауважень щодо їх розміру у позові не наведено. У зв'язку з цим, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення цієї частини вимог позивача.
За таких обставин, суд доходить висновку, що позов необхідно задовольнити частково.
Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За змістом ч.1 та ч.2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В ході судового розгляду справи відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності не нарахування та невиплати позивачу індексації за період з 01.01.2016р. по листопад 2018 року (включно), що свідчить про його бездіяльність в цій частині. В свою чергу з матеріалів справи слідує, що нарахування та виплата позивачу індексації здійснювалась в період з грудня 2018 року по липень 2019 року, при цьому заперечень щодо розміру таких виплат позивач не висловлював, відтак позов в частині цього періоду є необґрунтованим.
За таких обставин, позовна заява підлягає задоволенню частково.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, відсутні підстави для його повернення, передбачені ст.139 КАС України. Інших клопотань про розподіл судових витрат суду не заявлено.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення під час проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 в період з 01 січня 2016 року по листопад 2019 року.
3. Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 належної йому індексації грошового забезпечення під час проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 в період з 01 січня 2016 року по листопад 2019 року шляхом зарахування на особистий картковий рахунок.
4. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
5. Розподіл судових витрат не здійснюється.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ід.ном. НОМЕР_2 )
Відповідач - Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 )
Суддя В.О. Кушнір