Рішення від 28.10.2020 по справі 560/1271/20

Справа № 560/1271/20

РІШЕННЯ

іменем України

28 жовтня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

за участю:секретаря судового засідання Гільовського О.І. позивача ОСОБА_1 представника відповідача Кравець І.В.

розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови в перерахунку пенсійного забезпечення та їх виплати;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зробити перерахунок пенсійного забезпечення відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з моменту подання заяви про перерахунок.

В обгрунтування позовних вимог зазначає, що він є учасником ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом IІ групи за захворюванням, пов'язаним із виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Вказує, що ним було надано до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку про заробітну плату в зоні відчуження, видану ВАТ "Віньковецьким ремонтно-транспортним підприємством" №55 від 10.08.2009 року, для перерахунку пенсії по інвалідності. Однак отримав відмову в якій зазначено, що первинними документами не підтверджено період роботи в зоні відчуження, тому для обчислення пенсії по інвалідності із заробітної плати в зоні відчуження, немає підстав.

Вважаючи відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.03.20 року відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.

23.03.2020 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить у задоволенні позовних вимог відмовити. Вказує, що довідка від 11.08.2009 року №55, видана ВАТ "Віньковецьке ремонтно-транспортне підприємство" не містить підстави для видачі, розрахунок сум не підтверджено первинними документами (відсутній табель обліку робочого часу), не вірно застосовано кратність, тому підстав для врахування даної довідки при перерахунку пенсії немає законних підстав.

Ухвалою від 29.04.2020 року задоволено клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відкладення розгляду справи №560/1271/20 до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.

Після пом'якшення таких заходів, судове засідання відбулося 09.10.2020 року, на якому оголошено перерву до 28.10.2020 року для надання сторонами додаткових доказів.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та надав пояснення за змістом позовної заяви.

Представник відповідача проти позову заперечила та надала пояснення за змістом відзиву на позовну заяву.

Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач є учасником ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом IІ групи за захворюванням, пов'язаним із виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області. Розрахунок пенсії позивача проводився відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2019 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно наказу ВАТ "Віньковецьке ремонтно-транспортне підприємство" від 22.05.1986 року № 6 позивача було відряджено в район Чорнобильської АЕС з 02.05.1986 року по 06.05.1986 року. Згідно наказу від 30.04.1986 року №15 позивача було відряджено в м. Чорнобиль для евакуації живності з 02.05.1986 року по 06.05.1986 року.

Рішенням Віньковецького районного суду Хмельницької області від 20.07.2009 року встановлено, що позивач - ОСОБА_1 з 02 по 06 травня 1986 року був командирований в м. Чорнобиль Київської області для евакуації живності та в цей же період надавав транспортні послуги населенню знаходячись у відрядженні в с. Копачі та м. Прип'ять Чорнобильського району Київської області.

10.08.2009 року ВАТ "Віньковецьке ремонтно-транспортне підприємство" позивачу видано довідку №55, в якій розрахунок заробітної плати за роботу в зоні відчуження проведено з урахуванням 60 годин за 5 робочих днів та застосовано кратність 4.

Позивач в липні 2019 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо проведення перерахунку пенсії на підставі довідки №55 від 10.08.2009 року.

Листом №23369/03 від 15.71.2019 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки довідка №55 від 10.08.2009 року не містить підстави видачі, розрахунок сум не підтверджено первинними документами (відсутній табель обліку робочого часу), не вірно застосовано кратність, тому врахувати зазначену довідку при проведенні перерахунку пенсії немає законних підстав.

Позивач, вважаючи дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними, звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

Відповідно до статті 15 цього ж Закону визначено, що видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

10.08.2009 року ВАТ "Віньковецьке ремонтно-транспортне підприємство" видано позивачу довідку № 55 про заробітну плату в зоні відчуження за період з 02.05.1986 року по 06.05.1986 року, в якій розрахунок заробітної плати проведено з урахуванням 60 годин за 5 робочих днів та застосовано кратність 4.

Однак, відповідач відмовився приймати до розгляду зазначену довідку, оскільки вона не містить підстави для видачі, розрахунок сум не підтверджено первинними документами, не вірно застосовано кратність.

Суд звертає увагу на те, що відповідач може перевірити лише обґрунтованість видачі довідки, а не її зміст, який в даному випадку він без належних підстав поставив під сумнів.

Згідно статті 1 Конвенції про захист заробітної плати, ратифікованої 30 червня 1961 року, Україна прийняла на себе зобов'язання заробітною платою рахувати будь-яку винагороду або заробіток, які можуть бути обчислені в грошах за виконану роботу або послуги працівникові.

Згідно з статтями 1, 2 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства. Основна заробітна плата. Це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до статті 49 Кодексу законів про працю України передбачено, що власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

Отже, суд вважає, що довідка про заробітну плату під час роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, видана підприємствами, установами, є підставою для перерахунку пенсії.

В зв'язку із цим дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії з урахуванням довідки №55 від 10.08.2009 року є необґрунтованими та протиправними, оскільки дана довідка була видана ВАТ "Віньковецьке ремонтно-транспортне підприємство", яким підтверджено участь позивача у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та нарахування заробітної плати за період такої участі.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

В процесі судового розгляду відповідач не довів правомірність дій щодо відмови стосовно здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу, а тому позов необхідно задовольнити в повному обсязі.

Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Оскільки позивач на підставі статті 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору, тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 із врахуванням довідки від 10.08.2009 року №55 про заробітну плату за роботу в зоні відчуження за період з 02.05.1986 року по 06.05.1986 року, виданої ВАТ "Віньковецьке ремонтно-транспортне підприємство".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із врахуванням довідки від 10.08.2009 року №55 про заробітну плату за роботу в зоні відчуження за період з 02.05.1986 року по 06.05.1986 року, виданої ВАТ "Віньковецьке ремонтно-транспортне підприємство" із врахуванням проведених виплат.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 02 листопада 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя В.К. Блонський