про залишення позовної заяви без руху
03 листопада 2020 р. м. ХерсонСправа № 540/3295/20
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Гомельчук С.В., перевіривши виконання вимог статей 160-161 КАС України за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, у якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні періодів роботи до пільгового стажу;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи повний робочий день на ПАТ «Херсонський завод карданих валів» з 02.11.1981 року по 10.09.1985 року на посаді майстра ливарної і термічної дільниці інструментального цеху, з 22.08.2005 року по 01.07.2008 року на посаді плавильника металів і сплавів інструментального цеху, з 01.07.2008 року по 16.10.2008 року на посаді терміста на нагрівальних печах і ваннах з розплавленими солями інструментального цеху, та призначити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників зі шкідливими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 461 від 24.06.2016 року, починаючи з моменту звернення - 09.11.2017 року, і здійснити відповідні виплати з врахуванням раніше сплачених грошових коштів.
Відповідно до вимог статті 171 КАС України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі. Суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суд зазначає, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч. 2 ст. 122 КАС України).
У разі пропуску строку звернення до адміністративного суду, позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску (ч. 6 ст. 161 КАС України).
З огляду на позовну заяву та додані до неї документи, вбачається, що оскаржуване рішення-повідомлення, як на те вказує позивач, прийняте 05.02.2020 року за № 251-227/Л-02/8-2100/20.
Проте, відомості про дату отримання позивачем означеного рішення-повідомлення у матеріалах справи відсутні, що у свою чергу позбавляє суд можливості встановити день, коли позивач дізнався про порушення своїх прав.
Відтак, позивач повинен надати до суду інформацію, яка свідчитиме про дату ознайомлення останнього зі змістом оскаржуваного рішення-повідомлення, та докази на підтвердження своїх доводів або заяву про поновлення пропущеного строку із вказанням підстав такого пропуску, які також мають підтверджуватися відповідними доказами.
Посилання позивача на необхідність звернення до адвоката за правовою допомогою в обґрунтування поважності причин пропуску строку звернення до суду із даним позовом, суд вважає недоречним, так як довіреність №2422 на здійснення представництва позивача у суді, яка видана на ім'я адвоката Токаленко В.М., підписана позивачем ще 10.01.2020 року. Водночас вперше із даною позовною заявою позивач звернувся до суду лише 17.09.2020 року.
Посилання позивача на віддаленість місця проживання в обґрунтування поважності причин пропуску строку звернення до суду із даним позовом, суд вважає необґрунтованим, оскільки позивач (його представник) не був позбавлений права на направлення позовної заяви разом із додатками до суду засобами поштового зв'язку.
Відповідно до ч.3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч.1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Стаття 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" передбачає встановлення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, станом на 01 січня 2020 року, в сумі 2102 грн.
Підпунктом 1 п. 3 ч.2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" передбачена ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем у розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З наведеного вище вбачається, що позовна заява містить вимоги немайнового характеру, за які позивачу необхідно було сплатити судовий збір за подання адміністративного позову в сумі 840,80 грн. Проте, позивачем не сплачено судовий збір у згаданому розмірі.
Надана до суду квитанція про сплату судового збору в сумі 840,80 грн. від 16.09.2020 року №ПН1633, не може бути використана у даній справі, так як вказана сума збору повернута позивачеві ухвалою суду від 24.09.2020 року, у зв'язку із чим, означена сума на рахунках суду не обліковується.
Відтак, позивач має сплатити судовий збір за звернення до суду із даним позовом та надати докази на підтвердження такої сплати.
Таким чином, позовна заява відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення її недоліків, тому керуючись ч. 1 ст. 169 КАС України, суд
ухвалив:
Залишити позовну заяву без руху та надати позивачу десятиденний строк з моменту отримання даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із вказівкою на номер справи №540/3295/20 та зазначенням прізвища судді, який прийняв ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
У разі невиконання цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
Ухвала окремо не оскаржується.
Суддя С.В. Гомельчук