про залишення позовної заяви без руху
02 листопада 2020 р. м. ХерсонСправа № 540/3229/20
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Хом'якова В.В., перевіривши виконання вимог статей 160-161 КАС України, за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Щасливцевської сільської ради, Виконавчого комітету Щасливцевської сільської ради про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
встановила:
Позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом до відповідачів, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення № 2405 від 10.07.2020 року, прийняте 122 сесією Щасливцевської сільської ради 7 скликання, в частині відмови ОСОБА_1 у задоволенні клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, що розташована на території Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області, яка детально позначена в графічних матеріалах із відповідними розмірами та бажаним місцерозташуванням, доданих до клопотання ОСОБА_1 від 17.06.2020 року;
- зобов'язати Щасливцевську сільську раду надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, що розташована на території Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області, яка детально позначена в графічних матеріалах із відповідними розмірами та бажаним місцерозташуванням, доданих до клопотання ОСОБА_1 від 17.06.2020 року;
- зобов'язати Щасливцевську сільську раду подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Позовна заява не відповідає вимогам ст.ст. 160, 161 КАС України, з огляду на наступне.
Так, частиною 3 статті 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України "Про судовий збір".
Згідно ст. 1 Закону України "Про судовий збір", судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Цією ж нормою встановлено, що за подання до адміністративного суду фізичною особою позову немайнового характеру судовий збір складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2020 рік" встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу з 1 січня 2020 року у розмірі 2102,00 грн.
Враховуючи, що позивачем подано позов з однією вимогою немайнового характеру - судовий збір становить 840,80 грн. (2102,00 грн. * 0,4 = 840,80 грн.)
Дослідивши адміністративний позов та додані до нього документи судом встановлено, що позивачем не надано доказів сплати судового збору. Натомість, позивачем подано заяву про відстрочення сплати судового збору, з підстав незадовільного майнового стану.
Частиною 1 ст. 133 КАС України встановлено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Вказана норма кореспондується з положеннями ст. 8 Закону України "Про судовий збір".
Аналіз зазначених норм показує, що єдиною підставою для вчинення судом зазначених у цих нормах дій є майновий стан заявника. Обґрунтування пов'язаних з цим обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, покладається на цю особу.
В даному випадку на підтвердження незадовільного стану ОСОБА_1 надано лист №290-58/2812-8/8 від 30.09.2020 Департаменту соціального розвитку ХОДА про те, що в базі діючих та архівних особових рахунків одержувачів допомог та компенсацій Херсонської області ОСОБА_1 не значиться; лист-відповідь ГУ ПФУ в Херсонській області про те, що ОСОБА_1 не перебуває на обліку як отримувач пенсії; довідку про доходи № 1207/б/21-22-51-08-02-08 від 22.07.2020 року, видану Херсонським ДПІ Херсонського управління Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.
Суд зазначає, що вищенаведені відомості (довідка про доходи № 1207/б/21-22-51-08-02-08 від 22.07.2020 року) самі по собі не можуть бути прийняті як доказ незадовільного майнового стану особи та неспроможності позивача сплатити 840 грн. 80 коп. судового збору, оскільки вони по суті підтверджують тільки розмір отриманого оподатковуваного доходу та не відображають розмір виплат, що не оподатковується. Разом з тим, варто зауважити, враховуючи лист №290-58/2812-8/8 від 30.09.2020 Департаменту соціального розвитку ХОДА та лист-відповідь ГУ ПФУ в Херсонській області, що позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є особою працездатного віку та надав відомості про відсутність власного доходу лише за попередній - 2019 рік, однак не надав жодних відомостей про дохід у поточному 2020 році. Крім того, суд звертає увагу на те, що предметом спору є відмова позивачу у задоволенні клопотання про надання дозволу, фактично, на будівництво житлового будинку, яке є фінансово значно витратним за своєю природою в порівнянні з сумою судового збору, яку, як стверджує позивач, він не в змозі сплатити. Таким чином, суд вбачає відсутність обставин, які б підтверджували скрутний фінансовий стан позивача. Можливість відстрочення сплати судового збору є також правом, а не обов'язком суду та розцінюється у кожному випадку окремо, з врахуванням конкретних обставин.
Відповідно до положень Конституції України, однією із засад судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги положення норм процесуального законодавства щодо вимог до позовної заяви, а також вимоги Закону України "Про судовий збір", відсутні підстави для відстрочення сплати судового збору.
Також, відповідно до положень п.4 ч.5 ст. 160 КАС України в позовній заяві, окрім іншого, зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів. Так, позивач зазначивши в якості другого відповідача Виконавчий комітет Щасливцевської сільської ради, не сформулював до нього жодної позовної вимоги. Позивачу необхідно уточнити позовні вимоги або склад відповідачів у справі. Суд звертає увагу, що в разі, якщо позивач вважає за необхідне залучити виконавчий комітет через те, що рішення в справі може вплинути на його права та обов'язки, то зазначена обставина є підставою для залучення учасника процесу в якості третьої особи, в порядку ст. 49 КАС України.
Крім того, позивач до позовної заяви не додав копії паспорта, ідентифікаційного коду, що унеможливлює встановлення його особи.
Відповідно до положень ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Тому, така позовна заява, відповідно до ч.1 ст. 169 КАС України, підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення її недоліків.
Керуючись ч. 1 ст. 169 КАС України, суд, -
ухвалив:
Залишити позовну заяву без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення даної ухвали.
Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із вказівкою на номер справи 540/3229/20 та зазначенням прізвища судді, який прийняв ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
У разі невиконання цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
Ухвала окремо не оскаржується.
Суддя В.В. Хом'якова