Ухвала від 27.10.2020 по справі 240/14529/20

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

27 жовтня 2020 року м. Житомир справа № 240/14529/20

категорія 106030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Токаревої М.С.,

секретар судового засідання Гаєвська С.В.,

за участю: представників відповідачів Фещенко Л.М., Майданика А.О., Хорошун К.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області, Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними, визнання протиправними та скасування наказу і розпорядження,

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області, Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області у якому просить:

- визнати дії управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації щодо мого звільнення протиправними;

- визнати протиправним та скасувати наказ начальника управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації від 02.03.2020 №17/к "Про звільнення ОСОБА_1 ";

- визнати протиправним та скасувати:

- розпорядження голови Коростенської районної державної адміністрації від 24.12.2019 №193 "Про структуру та граничну чисельність Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області" в частині скорочення 8 штатних одиниць в управлінні праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації;

- розпорядження голови Коростенської районної державної адміністрації від 28.12.2019 №26-к "Про попередження про заплановане вивільнення працівників у зв'язку зі скороченням чисельності штату та істотні зміни умов державної служби" в частині скорочення 8 штатних одиниць в управлінні праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації;

- наказ начальника управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації від 26.12.2019 №62/0 "Про структуру та граничну чисельність управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області";

- наказ начальника управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації від 28.12.2019 №85/к "Про попередження про заплановане вивільнення працівників у зв'язку зі скороченням чисельності штату та істотні зміни умов державної служби";

- поновити ОСОБА_1 на посаді провідного спеціаліста відділу персоніфікованого обліку пільг та з питань обслуговування інвалідів ветеранів війни та праці управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації;

- стягнути з управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області на її користь:

- середній заробіток за час вимушеного прогулу з 2 березня 2020 року до дня фактичного поновлення на роботі;

- на відшкодування моральної (немайнової) шкоди, заподіяної протиправними рішеннями відповідачів, суму в 30000 (тридцять тисяч) гривень.

- зобов'язати управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області виконати Рішення суду у частині поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку у межах суми стягнення за один місяць негайно та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.

Відповідачем Коростенською районною державною адміністрацією Житомирської області було подано до суду відзив у якому серед іншого заявлено клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.

Клопотання аналогічного змісту у відзиві також було заявлено Управлінням соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області.

Позивач подав до суду клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Заслухавши думку представників, дослідивши подані відповідачами відзиву суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви в частині без розгляду.

Статтею 44 КАС України встановлено, що учасники справи мають рівні процесуальні права та обов'язки. Учасники справи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

нормами ч.5 ст.122 КАС України визначено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Відповідно до ч. 1 ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. При цьому поважними причинами пропуску строку звернення до суду відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій, в тому числі звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.

Водночас, ч.1 ст.120 КАС України визначено, що перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Аналіз наведеної норми свідчить, що зазначені вимоги процесуального закону пов'язують початок перебігу строку звернення до адміністративного суду безпосередньо з датою, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Предметом даного судового розгляду серед іншого є правомірність:

- розпорядження голови Коростенської районної державної адміністрації від 24.12.2019 №193 "Про структуру та граничну чисельність Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області" в частині скорочення 8 штатних одиниць в управлінні праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації;

- розпорядження голови Коростенської районної державної адміністрації від 28.12.2019 №26-к "Про попередження про заплановане вивільнення працівників у зв'язку зі скороченням чисельності штату та істотні зміни умов державної служби" в частині скорочення 8 штатних одиниць в управлінні праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації;

- наказу начальника управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації від 26.12.2019 №62/0 "Про структуру та граничну чисельність управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області";

- наказу начальника управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації від 28.12.2019 №85/к "Про попередження про заплановане вивільнення працівників у зв'язку зі скороченням чисельності штату та істотні зміни умов державної служби" залишити без розгляду.

В той же час, доказів існування обставин, які перешкоджали чи утруднювали своєчасне звернення до суду з даним позовом до суду, як і доказів поважності причин пропуску процесуального строку позивач до суду не надав.

При вирішенні процесуального питання щодо дотримання строків звернення до суду суд також враховує практику Європейського суду з прав людини.

Так, у справах "Стаббігс та інші проти Великобританії", "Девеер проти Бельгії" Суд дійшов висновку, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав.

У Справі "Пономарьов проти України" Європейський суд зазначив, що вирішення питання щодо поновлення строку на оскарження перебуває в межах дискреційних повноважень національних судів, однак такі повноваження не є необмеженими. Від судів вимагається вказувати підстави.

Також прецедентна практика Європейського суду з прав людини у справах "Осман проти Сполученого королівства" та "Круз проти Польщі" виходить з того, що реалізуючі п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.

Відповідно до ч. 3 ст. 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.

Керуючись статтями 240, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ухвалив:

Позовну заяву ОСОБА_1 в частині позовних вимог щодо - визнання протиправними та скасування:

- розпорядження голови Коростенської районної державної адміністрації від 24.12.2019 №193 "Про структуру та граничну чисельність Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області" в частині скорочення 8 штатних одиниць в управлінні праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації;

- розпорядження голови Коростенської районної державної адміністрації від 28.12.2019 №26-к "Про попередження про заплановане вивільнення працівників у зв'язку зі скороченням чисельності штату та істотні зміни умов державної служби" в частині скорочення 8 штатних одиниць в управлінні праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації;

- наказу начальника управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації від 26.12.2019 №62/0 "Про структуру та граничну чисельність управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області";

- наказу начальника управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації від 28.12.2019 №85/к "Про попередження про заплановане вивільнення працівників у зв'язку зі скороченням чисельності штату та істотні зміни умов державної служби" залишити без розгляду.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.

Ухвала суду може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст ухвали складено 02 листопада 2020 року.

Суддя М.С. Токарева