Рішення від 02.11.2020 по справі 200/6589/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2020 р. Справа№200/6589/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Дмитрієва В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військово-цивільної адміністрації м. Торецьк Донецької області (місцезнаходження: Донецька область, м. Торецьк, вул.Маяковського, б.24-А, код ЄДРПОУ 41552929) про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду в інтересах ОСОБА_1 до Військово-цивільної адміністрації м. Торецьк Донецької області про зобов'язання провести реєстрацію зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 .

Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідачем протиправно відмовлено у знятті з місця реєстрації, оскільки ненадання компетентному органу паспорта громадянина України та військового квитка, ніяким чином не повинні обмежувати конституційне право позивача на свободу пересування та вільний вибір місця проживання, при цьому наведені документи лише входять до переліку документів, до яких можуть вноситись відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації та його неподання не являється безумовною підставою для відмови у знятті з реєстрації місця проживання. Представник позивача зазначив, що ОСОБА_1 16 квітня 2019 року виїхав за межі України до Російської Федерації на постійне місце проживання, до м. Торецьк Донецької області за цей час не повертався. Наразі він отримав громадянство Російської Федерації, 25.12.2019 ГУ МВС Росії по Ставропольському Краю, отримав паспорт громадянина Російської Федерації, зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується відповідним свідоцтвом №1876 від 28.12.2019, виданим відділом міграції ОМВС Росії по Будьоновському району.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 липня 2020 року позовну заяву залишено без руху, у зв'язку із поданням позову без дотримання вимог, встановлених статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 31 серпня 2020 року відкрито провадження у справі в порядку письмового провадження.

В матеріалах справи наявний відзив відповідача на позовну заяву, обґрунтований тим, що позивачу відмовлено у знятті з реєстрації місця проживання, оскільки представником не були надані паспорт ОСОБА_1 та його військовий квиток або посвідчення про прописку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають у військовому обліку). Зазначив, що відсутність зазначених документів унеможливлюють зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 . Крім того, у відзиві відповідачем зазначено, що акт про фактичне проживання (не проживання) особи від 01.07.2020 не є правочинним, оскільки відповідно до розпорядження керівника ВЦА міста Торецька від 20.02.2019 № 136 р «Про затвердження Положення про видачу довідок громадянам», після затвердження вказаного акту трьома підписами сусідів, завіряється підписом фахівця сектору реєстрації місця проживання ВЦА міста Торецьк, відповідального за видачу довідок та скріплюється печаткою «Для довідок». Зазначені вимоги відсутні на Акті про фактичне проживання (не проживання) ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 .

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .

ОСОБА_1 та ОСОБА_4 12 вересня 2013 року придбали по 1/2 частки будинку у АДРЕСА_3 , що підтверджується договором купівлі-продажу квартири зареєстрованим в реєстрі за №2-1699 та посвідченим державним нотаріусом Дзержинської державної нотаріальної контори Донецької області Саданов О.В. ( а.с. 18)

Також, ОСОБА_1 та ОСОБА_4 12 вересня 2013 року придбали по 1/2 частки земельної ділянки, кадастровий номер 1411200000:00:002:1005, розташовану за адресою: АДРЕСА_3 , загальною площею 0,0601 га, що підтверджується договором купівлі-продажу квартири зареєстрованим в реєстрі за №2-1700 та посвідченим державним нотаріусом Дзержинської державної нотаріальної контори Донецької області Саданов О.В. ( а.с. 21)

05 червня 2020 року ОСОБА_2 , на підставі довіреності від 12 квітня 2019 року, звернулася до Сектору реєстрації місця проживання військово-цивільної адміністрації м. Торецьк Донецької області із заявою встановленого зразка про зняття з реєстрації місця проживання.

05 червня 2020 року за результатом розгляду заяви Сектором реєстрації місця проживання військово-цивільної адміністрації м. Торецьк Донецької області у знятті з реєстрації місця проживання відмовлено на підставі п. 11 Правил реєстрації місця проживання: особа не подала необхідних документів, а саме - документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації та військовий квиток або посвідчення про прописку.

Відповідно до довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 23.06.2020 №5511, що складена Військово-цивільною адміністрацією м. Торецьк Донецької області за адресою: АДРЕСА_3 , зареєстровані: ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до акту про фактичне проживання (не проживання) особи від 01.07.2020, засвідчено ОСОБА_6 зареєстрована АДРЕСА_4 , ОСОБА_7 зареєстрований АДРЕСА_5 , ОСОБА_8 зареєстрована АДРЕСА_6 , що за адресою АДРЕСА_2 фактично не проживає громадянин ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 виїхав до Російської Федерації. В вказаному будинку мешкає дві особи. (а.с.28)

Позивач не погоджується з діями відповідача щодо відмови у знятті з реєстрації місця проживання, тому звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіривши законність дій та рішень відповідача, суд прийшов до висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.

Статтею 33 Конституції України передбачено , що кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Питання реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання осіб врегульовано Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11 грудня 2003 року № 1382-VI (далі по тексту - Закон № 1382) та Постановою Кабміну «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру» від 02 березня 2016 року № 207 (далі по тексту - Правила № 207).

Згідно ст. 2 Закону № 1382 громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі, зокрема, заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації (ст. 7 Закону № 1382).

Орган реєстрації здійснює: формування та ведення Реєстру територіальних громад; реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці; передачу інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру (ч. 11 Закону № 1382).

Відповідно до п. 6 Правил № 207 у разі коли особа не може самостійно звернутися до органу реєстрації, реєстрація може бути здійснена за зверненням її законного представника або представника на підставі довіреності, посвідченої в установленному законом порядку.

Документи для здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи подаються до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) з урахуванням вимог Закону України "Про адміністративні послуги". Особа може доручити в установленому законодавством порядку подати заяву про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання відповідній посадовій особі виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителю багатоквартирного будинку за місцем її проживання (п. 8 Правил № 207).

Таким чином, законодавець передбачив можливість звернення осіб до відповідного суб'єкта владних повноважень для зняття з реєстрації місця проживання через своїх представників, за умови наявності довіреності, якою представники уповноважуються на здійснення відповідних дій.

Як вже встановлено судом, при зверненні до відповідача із заявою про зняття позивача з реєстрації місця проживання від 23 жовтня 2018 року, представник позивача надав органу державної влади завірену довіреність, якою підтвердив своє право на представлення його інтересів при вирішенні відповідного питання.

Згідно п. 26 Правил № 207 зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:

1) заяви особи або її представника за формою згідно з додатком 11;

2) рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про зняття з реєстрації місця проживання особи, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;

3) свідоцтва про смерть;

4) повідомлення територіального органу або підрозділу ДМС із зазначенням відповідних реквізитів паспорта померлої особи або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;

5) інших документів, які свідчать про припинення:

6) підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства (інформація територіального органу ДМС або територіального підрозділу ДМС, на території обслуговування якого зареєстровано місце проживання особи, про закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання або копія рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання чи скасування дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання в Україні);

7) підстав для проживання бездомної особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту (письмове повідомлення соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту);

8) підстав на право користування житловим приміщенням (закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення, строку навчання в навчальному закладі (у разі реєстрації місця проживання в гуртожитку навчального закладу на час навчання), відчуження житла та інших визначених законодавством документів).

Разом із заявою особа подає:

1) документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження; квитанцію про сплату адміністративного збору;

2) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

У разі подання заяви представником особи, крім зазначених документів, додатково подаються:

1) документ, що посвідчує особу представника;

2) документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли заява подається законними представниками малолітньої дитини - батьками (усиновлювачами).

Наведене кореспондується із положеннями статті 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - документи, до яких вносяться відомості про місце проживання), а відомості про реєстрацію місця перебування - до довідки про звернення за захистом в Україні (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування) шляхом проставлення в них відповідного штампа реєстрації місця проживання/перебування особи за формою згідно з додатком 1 (п. 9 Правил № 207).

Зняття з реєстрації здійснюється в день звернення особи. За заявою особи зняття з реєстрації може бути здійснено одночасно з реєстрацією нового місця проживання з урахуванням вимог, визначених частиною одинадцятою статті 6 цього Закону (абз. 2 ст. 7 Закону № 1382).

Пунктом 11 Правил № 207 визначено, що орган реєстрації відмовляє в реєстрації / знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала необхідних документів або інформації; у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними; звернулася особа, яка не досягла 14 років. Рішення про відмову в реєстрації / знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.

Аналіз наведених норм законодавства дає підстави для висновку про те, що для зняття з реєстрації з місця проживання, крім паспорта можуть подаватися інші документи, передбачені п. 9 Правил № 207, до яких вносяться відповідні відомості.

Зі змісту матеріалів справи вбачається, що представнику позивача відмовлено у знятті ОСОБА_1 з реєстрації місця проживання, оскільки особа не подала необхідних документів, а саме - документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації та військовий квиток або посвідчення про прописку.

Судом, відповідно до акту про фактичне проживання (не проживання) особи від 01.07.2020, встановлено, що за адресою АДРЕСА_2 фактично не проживає громадянин ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 виїхав до Російської Федерації. В вказаному будинку мешкає дві особи. Акт засвідчений: ОСОБА_6 зареєстрована АДРЕСА_4 , ОСОБА_7 зареєстрований АДРЕСА_5 , ОСОБА_8 зареєстрована АДРЕСА_6 .

Відповідно до статті 2 протоколу № 4 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод» кожен, хто законно перебуває на території будь-якої держави, має право вільно пересуватися і вільно вибирати місце проживання в межах цієї території.

Суд погоджується з твердженнями позивача, що відмова відповідача у знятті особи з реєстраційного обліку за адресою АДРЕСА_2 , обмежує реалізацію його прав, гарантованих Конституцією та законами України, зокрема права на вільний вибір місця проживання, користування і розпорядження своєю власністю.

Відповідно до статті 27 Конвенції про права дитини держави-учасниці визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. На здійснення цих прав не можуть бути встановлені жодні обмеження, крім тих, що передбачені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної чи громадської безпеки, для підтримання публічного порядку, запобігання злочину, для захисту здоров'я чи моралі або з метою захисту прав і свобод інших осіб.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з такого.

Відповідно до частини 1статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно квитанції від 07 липня 2020 року позивачем сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн., який підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Військово-цивільної адміністрації м. Торецьк Донецької області на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Зобов'язати Військово-цивільну адміністрацію м. Торецьк Донецької області провести реєстрацію зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 з адреси: АДРЕСА_3 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Військово-цивільної адміністрації м. Торецьк Донецької області (місцезнаходження: Донецька область, м. Торецьк, вул.Маяковського, б.24-А, код ЄДРПОУ 41552929) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 840,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя В.С. Дмитрієв