03 листопада 2020 року Справа № 160/7137/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 30.06.2020 Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу у розмірі 199 930,28 грн.
2. 06.07.2020 судом з метою встановлення місця проживання відповідача здійснено запит до відділу обліку та моніторингу інформації Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області.
3. 21.07.2020 засобами поштового зв'язку надійшли відомості адресно-довідкового підрозділу ГУДМС, УДМС України в Дніпропетровській області, відповідно до яких ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
4. Ухвалою суду від 27.07.2020 прийнято адміністративний позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
5. Ухвала про відкриття спрощеного позовного провадження направлена сторонам у справі та отримана:
- 06.08.2020 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області;
- поштовий конверт, направлений на адресу ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 , 14.08.2020 повернуто до суду зворотно, причина повернення: «адресат відсутній».
6. Оскільки до матеріалів справи долучені всі необхідні документи та судом вжиті всі необхідні заходи з метою повідомлення сторін про розгляд справи, суд перейшов до розгляду справи по суті.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
7. Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звернулось до суду, оскільки, відповідач має податковий борг перед бюджетом, який у добровільному порядку не сплачує.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
8. Відповідач заяв по суті спору не надав.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
9. ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ) перебуває на обліку у Криворізькому північному управлінні ГУ ДПС у Дніпропетровській області.
10. В інтегрованих картках платника обліковується податковий борг у розмірі всього 199 930,28 грн, утому числі: по податку на доходи фізичних осіб (код 11010500) в сумі 185 317,26 грн та по військовому збору (код 11011001) в сумі 14 613,02 грн.
11. Заявлена контролюючим органом до стягнення сума боргу виникла на підставі:
1) по податку на доходи фізичних осіб в сумі 185 317,26 грн:
- податкової декларації про майновий стан і доходи за 2016 рік від 13.04.2017 № 1700003620 на суму 2 217,35 грн терміном сплати 31.07.2017. У зв'язку із наявною переплатою в сумі 1 950 грн, залишок боргу складає 267,35 грн;
- податкового повідомлення-рішення від 24.06.2019 № 0049565750 на суму штрафу у розмірі 35 грн. Рішення прийнято ГУ ДФС у Дніпропетровській області на підставі акта від 06.05.2019 № 24797/04-36-57-50/ НОМЕР_1 , та було направлено на адресу платника податків за зареєстрованим місцезнаходженням, однак поштовий конверт повернуто до контролюючого органу без вручення адресату. Строк сплати 30.08.2019;
- податкового повідомлення-рішення від 30.08.2019 № 0029501304, яким збільшено суму грошового зобов'язання у розмірі 124 978,50 грн (за податковими зобов'язаннями 99 982,80 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями 24 995,70 грн). Рішення прийнято ГУ ДФС у Дніпропетровській області на підставі акта від 16.06.2019 № 32941/04-36-13-04/ НОМЕР_1 , та було направлено на адресу платника податків за зареєстрованим місцезнаходженням, однак поштовий конверт повернуто до контролюючого органу без вручення адресату. Строк сплати 24.10.2019;
- податкового повідомлення-рішення від 30.08.2019 № 0029491304 на суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) 170 грн. Рішення прийнято ГУ ДФС у Дніпропетровській області на підставі акта від 16.06.2019 № 32941/04-36-13-04/ НОМЕР_1 , та було направлено на адресу платника податків за зареєстрованим місцезнаходженням, однак поштовий конверт повернуто до контролюючого органу без вручення адресату. Строк сплати 24.10.2019;
- на підставі підпункту 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 ПК України нараховано пені у розмірі 59 866,41 грн за 1175 календарних днів (з 31.07.2016 по 18.10.2019) заниження податкового зобов'язання у розмірі 99 982,80 грн за 2015 рік за обліковою ставкою НБУ 15,5%.
2) по військовому збору в сумі 14 613,02 грн:
- податкової декларації про майновий стан і доходи за 2016 рік від 13.04.2017 № 1700003620 на суму 665,21 грн терміном сплати 31.07.2017;
- податкового повідомлення-рішення від 30.08.2019 № 0029541304, яким збільшено суму грошового зобов'язання у розмірі 9 430,48 грн (за податковими зобов'язаннями 7 544,38 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями 1 886,10 грн). Рішення прийнято ГУ ДФС у Дніпропетровській області на підставі акта від 16.06.2019 № 32941/04-36-13-04/ НОМЕР_1 , та було направлено на адресу платника податків за зареєстрованим місцезнаходженням, однак поштовий конверт повернуто до контролюючого органу без вручення адресату. Строк сплати 24.10.2019;
- на підставі підпункту 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 ПК України нараховано пені у розмірі 4 517,33 грн за 1175 календарних днів (з 31.07.2016 по 18.10.2019) заниження податкового зобов'язання у розмірі 7 544,38 грн за 2015 рік за обліковою ставкою НБУ 15,5%.
12. У зв'язку із наявністю у відповідача податкового боргу ГУ ДПС у Дніпропетровській області сформовано ОСОБА_1 податкову вимогу від 28.10.2019 № 94341-57/18, згідно якої сума податкового боргу станом на 27.10.2019 становить 199 930,28 грн, у тому числі: основні платежі - 108 459,74 грн, штрафні (фінансові) санкції (штрафи) - 27 086,80 грн, пеня - 64 383,74 грн.
13. Податкову вимогу направлено на адресу платника податків поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення за зареєстрованим місцезнаходженням, проте відправлення повернуто на адресу контролюючого органу у зв'язку із неврученням.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
14. Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
15. Стаття 36 ПК України закріплює, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
16. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.
17. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
18. Виконання податкового обов'язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента.
19. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
20. Згідно із пунктом 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
21. Пунктом 57.1 статті 57 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
22. Відповідно до підпунктів 54.3.2, 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо:
- 54.3.2. дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках;
- 54.3.3. згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
23. Згідно із пунктом 54.5 статті 54 ПК України якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
24. Відповідно до пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
25. Згідно положень пункту 58.1 статті 58 ПК України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян).
26. Податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу (пункт 58.3 статті 58 ПК України).
27. Відповідно до підпункту 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 ПК України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов'язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
28. Згідно пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
29. Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання (абзац перший пункту 59.3 статті 59 ПК України).
30. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу (абзац другий пункту 59.3 статті 59 ПК України).
31. Відповідно до пункту 42.1 статті 42 ПК України податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу.
32. Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику) (пункт 42.2 статті 42 ПК України).
33. Згідно положень пункту 19-1.1 статті 19 ПК України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу:
- 19-1.1.22. здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів;
- 19-1.1.45. звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством.
34. Пунктом 87.11 статті 87 ПК України визначено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
35. Заявлені до стягнення нараховані суми грошових зобов'язань є узгодженими та несплаченими, що є порушенням обов'язку платника податків.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
36. З матеріалів справи вбачається наявність податкового боргу, сплата якого не здійснена на час розгляду справи, що є підставою для задоволення позову. Застосування судом наведених норм ПК України відповідає правовому висновку, наведеному Верховним Судом у постанові від 11.09.2020 у справі № 804/2924/17.
37. Судові витрати за подання цього позову покладаються на позивача, який є суб'єктом владних повноважень, відповідно до статті 139 КАС України.
38. Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд, -
вирішив:
39. Адміністративний позов Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 43145015; вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, 49000) до ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) про стягнення податкового боргу - задовольнити повністю.
40. Стягнути з ОСОБА_1 суму податкового боргу у розмірі 199 930,28 грн.
41. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя І.О. Верба