02 листопада 2020 року Справа № 160/13735/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., перевіривши у місті Дніпрі матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Держави в особі Державної казначейської служби про стягнення матеріальної шкоди, -
встановив:
1. 26.10.2020 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Держави в особі Державної казначейської служби про:
- стягнення з Держави України за рахунок бюджетних коштів Державного бюджету України шляхом безспірного списання з відповідного казначейського рахунку на користь ОСОБА_1 матеріальної шкоди у вигляді недоотриманої заробітної плати та її складових, внаслідок прийняття неконституційного акту, у розмірі.
2. Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 КАС України суддя з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
3. Суддею встановлено, що адміністративний позов не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України.
4. Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
5. Позовна заява надійшла до суду 26.10.2020, тому п'ятим днем для вирішення питання про залишення позовної заяви без руху є 31.10.2020 (субота - вихідний день).
6. За правилами частини шостої статті 120 КАС України якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
7. З урахуванням викладеного, суд вирішив питання про залишення позовної заяви без руху в адміністративній справі № 160/13735/20 02.11.2020.
щодо відповідача
8. Відповідно до частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
9. Частиною четвертою статті 46 КАС України встановлено, що відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
10. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
11. Відповідно до пункту 4 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
12. Позивач пред'явив позов до Держави в особі Державної казначейської служби України.
13. Предметом спору позивач визначив стягнення матеріальної шкоди внаслідок прийняття неконституційного закону.
14. Відповідно до частини третьої статті 152 Конституції України матеріальна чи моральна шкода, завдана фізичним або юридичним особам актами і діями, що визнані неконституційними, відшкодовується Державою у встановленому законом порядку.
15. Органи, через які діє Держава у цивільних відносинах, визначені статтею 170 ЦК України, а саме Держава набуває і здійснює цивільні права та обов'язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом.
16. Держава бере участь у справі як відповідач через відповідні органи державної влади або орган, діями якого завдано шкоду.
17. Велика Палата Верховного Суду у постанові від 27.11.2019 у справі № 242/4741/16-ц, вирішуючи правову проблему, з метою забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовної практики, зробила висновки, відповідно до яких Держава бере участь у справі як відповідач через відповідні органи державної влади, зазвичай, орган, діями якого завдано шкоду. Разом із тим, залучення або ж незалучення до участі у таких категоріях спорів ДКСУ чи її територіального органу не впливає на правильність визначення належного відповідача у справі, оскільки відповідачем є Держава, а не Державна казначейська служба України чи її територіальний орган.
18. Таким чином, саме через орган Державної казначейської служби України здійснюються виплати сум, стягнутих за рішенням суду, однак вказаний орган не є тим органом, який порушив права позивача, зворотне подана позовна заява не містить.
19. Відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
20. З огляду на викладене, позивачу належить визначити відповідача у справі, який порушив його право на отримання спірних виплат.
щодо змісту позовних вимог
21. У поданій позовній заяві позивачем зазначено неповний зміст заявлених вимог, зокрема, не зазначено суми заявленої до стягнення.
22. У зв'язку з викладеним, суд вважає за необхідне запропонувати позивачу уточнити позовні вимоги у відповідності до приписів Кодексу та зазначити відповідача за заявленим позовом, визначить розмір суми заявленої до стягнення, що є підставою для залишення позовної заяви без руху із наданням строку для усунення недоліків.
23. Керуючись статтями 160, 161, 169 КАС України, суд, -
ухвалив:
24. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Держави в особі Державної казначейської служби про стягнення матеріальної шкоди - залишити без руху.
25. Надати строк для усунення недоліків позовної заяви, який складає 10 (календарних) днів з дня отримання копії цієї ухвали.
26. Недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом надання належним чином оформленого адміністративного позову з урахуванням вимог статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме із зазначенням відповідача за поданим адміністративним позовом та викладенням повного змісту позовних вимог до такого відповідача.
27. Копію ухвали направити особі, що звернулась із позовною заявою.
28. Якщо недоліки позовної заяви не будуть усунені у зазначений строк, позовна заява буде повернута позивачеві.
29. Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та не може бути оскаржена.
Суддя І.О. Верба