Рішення від 02.11.2020 по справі 140/13222/20

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2020 року ЛуцькСправа № 140/13222/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Дмитрука В.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою» від 27.08.2020 №18-26606/16-20-СГ, яким відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої за межами населених пунктів на території Волошнівської сільської ради Роменського району Сумської області, орієнтовний розмір якої 1,00 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, зобов'язання надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 1,00 га, для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель сільськогосподарського призначення, землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам), яка розташована за адресою: за межами населеного пункту на території Волошнівської сільської ради Роменського району Сумської області.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач наказом від 27.08.2020 №18-26606/16-20-СГ відмовив позивачу в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з підстав, що бажана для відведення земельна ділянка згідно з наявною інформацією входить до масиву, який включений до переліку земельних ділянок, право на які буде виставлено на земельні торги, відповідно частина третя статті 136 Земельного кодексу України передбачає, що земельна ділянка, включена до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватись, передаватись у заставу, надаватись у користування до завершення торгів. Позивач вважає таку відмову протиправною, оскільки вона суперечить вимогам статті 118 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), якою встановлено вичерпний перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Крім того, стаття 136 ЗК України встановлює заборону щодо відчуження тих земельних ділянко які вже виставлені на земельні торги, однак відповідачем не надано жодних доказів як стосовно проведення торгів відносно спірної земельної ділянки, так і щодо факту включення даної земельної ділянки до переліку земельних ділянок, право на які буде виставлено на земельні торги саме на момент звернення позивача з відповідної заявою (28.07.2020).

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін.

Відповідач відзиву на позову не подав, про причини його неподання не повідомив.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 21.07.2020 ОСОБА_1 звернулася до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 1,00 га, для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель сільськогосподарського призначення, землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам), яка розташована за адресою: за межами населеного пункту на території Волошнівської сільської ради Роменського району Сумської області, до якого позивачем були додані також копії паспорта, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, графічні матеріали, на яких зазначене бажане місце розташування земельної ділянки (а. с. 13-17). Зазначена заява з доданими до неї копіями документів направлена на адресу відповідача, відповідно до копії фіскального чека, листом 22.07.2020.

27.08.2020 ГУ Держгеокадастру у Сумській області відповідно до статей 15-1, 118, 122, 136 Земельного кодексу України, Положення про Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, прийнято наказ №18-26606/16-20-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою», яким відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої за межами населених пунктів на території Волошнівської сільської ради Роменського району Сумської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 1,00 га, із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства з наступних підстав: бажана до відведення земельна ділянка згідно наявної інформації входить до масиву, який включений до переліку земельних ділянок, право на які буде виставлено на земельні торги. Згідно ч. 3 ст. 136 Земельного кодексу України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.

Крім того, на запит позивача від 01.09.2020 про надання публічної інформації, Головним управлінням Держгеокадастру у Сумській області направлено на адресу ОСОБА_1 лист від 03.09.2020 №ПІ-378/0-336/0/63-20, до якого долучено ряд документів: копія оскаржуваного наказу від 27.08.2020 №18-26606/16-20-СГ; копію наказу №64-Т від 26.08.2020 «Про внесення змін до додатку 1 наказу «Про визначення переліку земельних ділянок» від 09.04.2014 №23»; копію листа Відділу у Роменському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 29.07.2020 №755/110-20 щодо висловлення позиції стосовно надання громадянам дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок на території Волошнівської сільської ради Роменського району Сумської області; копію листа Волошнівської сільської ради Роменського району Сумської області «Про надання інформації» від 06.08.2020 №02-23/351; копію протоколу від 26.08.2020 №28 засідання комісії з добору земельних ділянок та/або прав на них, які можуть виставлятися на земельні торги окремими лотами.

Не погодившись із прийнятим рішенням відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України.

Так, частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Тобто Земельним кодексом України передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.

Частиною 4 ст. 122 ЗК України передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно до ч. 1 ст. 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Частиною 2 вказаної статті передбачено земельні ділянки, які не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах).

Статтею 136 ЗК України визначено порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах.

Організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.

У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.

Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.

Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.

Аналіз статті 136 Земельного кодексу України свідчить про те, що в разі віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах, то це є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.

Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, приймаючи наказ від 27.08.2020 №18-26606/16-20-СГ, виходило з того, що бажана до відведення земельна ділянка накладається на масив, який включено до переліку земельних ділянок, право на які буде виставлено на земельні торги.

З матеріалів справи вбачається, що наказом ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 26.08.2020 №64-Т земельна ділянка, на яку позивач просить надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, включена до переліку вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах (а.с.22-23).

При цьому, відповідно до графічних матеріалів місця розташування бажаної земельної ділянки, що долучались позивачем до заяви від 21.07.2020, та додатку до наказу ГУ Держгеокадастру у Сумській області №64-Т від 26.08.2020, земельна ділянка, яка планується для отримання ОСОБА_1 , відноситься до земель сільськогосподарського призначення (цільове призначення, функціональне використання - 01.01. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва), і дана земельна ділянка складає частину раніше сформованої земельної ділянки кадастровий номер 5924183800:02:002:0588 площею 28,2762 га (а.с. 17, 23).

На момент розгляду заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою та прийняття Головним управлінням Держгеокадастру у Сумській області наказу з цього питання, земельна ділянка, щодо якої позивачем було подано клопотання, наказом ГУ Держгеокадастру у Сумській області №64-Т від 26.08.2020, була включена до переліку вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах.

Вказане в силу приписів частини третьої статті 136 Земельного кодексу України є підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Тому відповідач, відмовляючи у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, діяв у межах повноважень та відповідно до вимог законодавства.

При цьому, неврахування позиції Волошнівської сільської ради Роменського району Сумської області, викладеної у листі «Про надання інформації» від 06.08.2020 №02-23/351 щодо відсутності заперечень на надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам, в тому числі ОСОБА_1 , не впливає на правомірність прийняття відповідачем оскаржуваного наказу від 27.08.2020 №18-26606/16-20-СГ.

Щодо твердження позивача стосовно того, що земельна ділянка лише пропонується до продажу, а не вже виставлена на земельні торги, суд зазначає, що відповідно до ст. 136 Земельного кодексу України, яка регулює порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах, видача наказу від №64-Т від 26.08.2020 про внесення земельної ділянки до Переліку вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах, а також присвоєння кадастрового номеру, свідчить про те, що сформована земельна ділянка кадастровий номер 5924183800:02:002:0588, на частину якої претендує позивач, виставлена на торги (розпочата процедура виставлення земельної ділянки на торги).

Згідно з п. 4 ч. 4 ст. 136 Земельного кодексу України підготовка лотів до проведення земельних торгів включає державну реєстрацію земельної ділянки.

Аналогічний правовий висновок сформований Верховним Судом у постановах від 03.04.2018 у справі № 815/3059/17 та від 17.10.2019 у справі № 823/1120/16, від 08.11.2019 у справі № 420/914/19.

При цьому, посилання позивача на правову позицію Верховного Суду, викладену в судовому рішенні від 08.11.2019 у справі № 420/914/19, судом до уваги не приймається, оскільки позивачем помилково зроблено висновок, що оскільки до переліку вільних земельних ділянок відповідачем включено саме масив, а не окремі земельні ділянки, то земельна ділянка щодо якої ОСОБА_1 просить надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, є не сформованою, а тому не може бути включена до такого переліку.

Як вже вказувалось судом, бажана позивачем земельна ділянка є частиною вже сформованої земельної ділянки з визначеним кадастровим номером - 5924183800:02:002:0588 і саме остання правомірно включена до Переліку вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу від 27.08.2020 №18-26606/16-20-СГ, зобов'язання надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої за межами населених пунктів на території Волошнівської сільської ради Роменського району Сумської області, орієнтовний розмір якої 1,00 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.

Враховуючи відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , у суду відсутні підстави для відшкодування судових витрат.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволені адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В.В. Дмитрук