про відкриття провадження в адміністративній справі
м. Вінниця
03 листопада 2020 р. Справа № 120/5805/20-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Сало Павло Ігорович, перевіривши матеріали:
за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403, місцезнаходження: вул. Хмельницьке шосе, буд. 7, м. Вінниця, 21100)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
19.10.2020 до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про:
- визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення складових розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії;
- зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок пенсії виходячи з розміру відповідного грошового забезпечення та включити додаткові види грошового забезпечення, що мали постійний характер виплати при несенні служби, а саме: надбавка за режим (10%), надбавка за виконання особливо важких завдань (50%) та премія (33,3%);
- зобов'язання відповідача виплатити позивачу різницю між нарахованою та отриманою пенсією за період з 01.01.2018 по день, з якого починається виплата перерахованої пенсії у пункті 2.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Розмір пенсії позивача на час її призначення становив 73% грошового забезпечення. На виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та на підставі довідки Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про розмір грошового забезпечення, територіальним пенсійним органом з 01.01.2018 здійснено перерахунок пенсії позивача, однак без урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а саме надбавки за таємний режим (10%), надбавки за виконання особливо важких завдань (50%) та премії (33,3%). Позивач вважає дії відповідача при здійсненні перерахунку пенсії протиправними, а тому звертається до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 26.10.2020 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху з підстав її невідповідності вимогам статті 160 КАС України, з наданням позивачу строку для усунення виявлених судом недоліків позовної заяви.
29.10.2020 до суду надійшла заява про усунення недоліків, в якій позивач уточнив заявлені позовні вимоги та остаточно просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення складових розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії;
- зобов'язання відповідача з 25.04.2018 провести позивачу перерахунок пенсії виходячи з розміру відповідного грошового забезпечення, включивши до нього додаткові види грошового забезпечення, що мали постійний характер виплати при несенні служби, а саме: надбавка за режим (10% від посадового окладу), надбавка за виконання особливо важких завдань (50% грошового забезпечення) та премія (33,3% грошового забезпечення);
- зобов'язання відповідача виплатити позивачу різницю між нарахованою та отриманою пенсією за період з 25.04.2018 по день, з якого починається виплата перерахованої пенсії у пункті 2.
Крім того, до заяви позивач додав копії наступних документів, а саме: заяви від 28.02.2020, відповіді Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 16.03.2020, протоколу від 25.04.2018 про грошове забезпечення для обчислення пенсії та заяви від 05.10.2020, оригінал довідки про розмір додаткових видів грошового забезпечення.
Таким чином, позивач усунув недоліки позовної заяви, про які було зазначено в ухвалі суду від 26.10.2020.
Отже, на даний час позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України та підсудна Вінницькому окружному адміністративному суду. Судовий збір сплачений позивачем у передбачених законом порядку і розмірі. Підстав для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі не встановлено.
Відтак позовну заяву ОСОБА_1 належить прийняти до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі.
Визначаючись щодо того, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа, суд враховує положення ч. 2 ст. 257 КАС України, згідно з якими за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі (ч. 1 ст. 260 КАС України).
Крім того, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
З огляду на викладене та беручи до уваги, що за характером спірних правовідносин, предметом доказування і складом учасників ця справа має ознаки адміністративної справи незначної складності, суд доходить висновку про можливість її розгляду та вирішення в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними у ст. 263 КАС України. При цьому враховується клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Крім того, частиною другою статті 49 КАС України визначено, що якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Відповідно до ч. 5 ст. 49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Предметом позову у цій справі стосується перерахунку пенсії позивача з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, що під служби позивача мали постійний характер. При цьому позивач вказує на те, що уповноважений орган надав до пенсійного органу довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням зазначених складових.
Таким чином, оскільки відповідно до вимог чинного законодавства перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", здійснюється відповідними територіальними пенсійними органами на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих уповноваженими органами, з яких особи були звільнені зі служби, суд доходить висновку, що рішення у цій справі може вплинути на права та обов'язки Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, що свідчить про необхідність його залучення до участі в справі третьою особою без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
Окрім того, суд зазначає, що одним з принципів адміністративного судочинства є офіційне з'ясування всіх обставин у справі. Цей принцип визначає особливості адміністративного судочинства і полягає у більш активній ролі суду: саме на суд покладено обов'язок вживати передбачені законом заходи, необхідні для всебічного з'ясування обставин у справі. Тобто адміністративний суд має повністю встановити обставини справи, щоб на засадах верховенства права ухвалити законне та обґрунтоване рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
В силу вимог ч. 3 ст. 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Про витребування доказів за власною ініціативою суд постановляє ухвалу (ч. 3 ст. 80 КАС України).
Згідно з ч. 4 ст. 11 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
З огляду на вищезазначені норми процесуального права, для забезпечення повного та всебічного з'ясування всіх обставин у справі і постановлення законного та обґрунтованого рішення по суті спору, суд доходить висновку про необхідність витребування:
1) з Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області матеріалів пенсійної справи позивача (в оригіналі або їх належним чином завірені копії);
2) з Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції відомостей про те, чи:
- звертався позивач за отриманням довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, і якщо звертався, то коли саме та чи була видана позивачу відповідна довідка;
- чи у зв'язку з набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 оформлялась та надавалась до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновлена довідка про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із зазначенням у довідці відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення а (надбавки за таємний режим (10%), надбавки за виконання особливо важких завдань (50%) та премії (33,3%), для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача.
Керуючись ст.ст. 32, 72, 73, 77, 80, 160, 161, 171, 248, 256, 257, 260, 263, 294 КАС України, -
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
2. Розгляд справи здійснювати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтею 263 КАС України.
3. Роз'яснити учасникам справи, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті розпочнеться через 15 днів з дня відкриття провадження у справі.
4. Встановити відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву з дотриманням вимог, передбачених ст. 162 КАС України. Подання відзиву є правом відповідача, однак неподання без поважних причин відзиву суб'єктом владних повноважень може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
5. На підставі положень ч. 12 ст. 171, ч. 2 ст. 260 КАС України визначити відповідачу 5-денний строк з дня вручення ухвали для подання заяви із запереченнями щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження (у разі наявності таких заперечень).
6. Залучити до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Центрально-Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 40867306, місцезнаходження: вул. Брацлавська 2-А, м. Вінниця, 21100).
7. Встановити третій особі 15-денний строк з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі для подання пояснень щодо позову з дотриманням правил, встановлених частинами другою-четвертою статті 162 КАС України.
7. Витребувати з Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та зобов'язати його у 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надати суду матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 (в оригіналі або їх належним чином завірені копії).
8. Витребувати з Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції та зобов'язати його у 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відомості про те, чи:
- звертався позивач за отриманням довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, і якщо звертався, то коли саме та чи була видана позивачу відповідна довідка;
- чи у зв'язку з набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 оформлялась та надавалась до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновлена довідка про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із зазначенням у довідці відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення а (надбавки за таємний режим (10%), надбавки за виконання особливо важких завдань (50%) та премії (33,3%), для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача.
9. Роз'яснити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Вінницькій області та Центрально-Західному міжрегіональному управлінню з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, що згідно з ч. 7, 8 ст. 80 КАС України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення судової ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
10. Інформацію по справі сторони можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: "http://court.gov.ua/fair/".
11. Копію ухвали суду надіслати учасникам справи, а відповідачу та третій особі також копію позовної заяви з доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя Сало Павло Ігорович