про відкриття провадження у адміністративній справі
м. Вінниця
02 листопада 2020 р. Справа № 120/6239/20-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Чернюк Алла Юріївна, розглянувши матеріали позовної заяви:
за позовом: ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 )
до: Уланівської сільської територіальної виборчої комісії Хмільницького району Вінницької області (код ЄДРПОУ: 43802215, адреса: вул. Миру, 9, с. Уланів, Хмільницький район, Вінницька область, 22032), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Центральна виборча комісія (код ЄДРПОУ: 21661450, адреса: площа Лесі Українки, 1, м. Київ, 01133)
про: визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Уланівської сільської територіальної виборчої комісії Хмільницького району Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Центральна виборча комісія про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю, на думку позивача, рішення відповідача щодо підсумків голосування та результатів виборів Уланівського сільського голови Хмільницького району Вінницької області від 25.10.2020 року, оформленого протоколом Уланівської сільської територіальної виборчої комісії Хмільницького району Вінницької області від 31.10.2020 року.
Посилаючись на невиконання відповідачем положень Виборчого кодексу України щодо забезпечення дільничних виборчих комісій виборчими бюлетенями з виборів Уланівського сільського голови, позивач вважає рішення Уланівської сільської територіальної виборчої комісії Хмільницького району Вінницької області протиправним та таким, що порушує виборчі права громадян, права та законні інтереси суб'єктів виборчого процесу.
Відповідно до частини першої статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом КАС України) право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Суд вирішує адміністративні справи, визначені статтею 273 КАС України, у строк, встановлений частиною одинадцятою цієї статті.
У даному випадку, позовна заява відповідає вимогам, установленим статтями 160, 161 КАС України, і її належить розглядати в порядку адміністративного судочинства з урахуванням вимог статті 273 КАС України. Підстав для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі судом не встановлено.
Відтак, подану позовну заяву належить прийняти до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі.
Визначаючись щодо форми адміністративного судочинства для розгляду цієї справи, суд враховує положення статті 12 КАС України, відповідно до яких адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Частиною третьою статті 257 КАС України встановлено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до вимог пункту 4 частини 9 статті 171 КАС України питання про те, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа, вирішується в ухвалі про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі.
З огляду на викладене, враховуючи характер спірних правовідносин, категорію справи, предмет доказування, склад учасників справи, а також те, що з метою забезпечення правильного і безперешкодного розгляду справи по суті є необхідним проведення підготовчого провадження, суд доходить висновку про необхідність розгляду цієї справи в порядку загального позовного провадження.
Згідно зі статтею 32 КАС України усі адміністративні справи в суді першої інстанції, крім випадків, встановлених цим Кодексом, розглядаються і вирішуються суддею одноособово.
За правилами частини першої статті 33 КАС України адміністративні справи, предметом оскарження в яких є рішення, дії чи бездіяльність Кабінету Міністрів України, Національного банку України, окружної виборчої комісії (окружної комісії з референдуму), розглядаються і вирішуються в адміністративному суді першої інстанції колегією у складі трьох суддів.
Частиною другою статті 33 Виборчого кодексу України передбачено, що до виборчих комісій належать: 1) Центральна виборча комісія; 2) окружні виборчі комісії; 3) територіальні виборчі комісії; 4) дільничні виборчі комісії.
Предметом оскарження у даній адміністративній справі є рішення Уланівської сільської територіальної виборчої комісії Хмільницького району Вінницької області, а тому встановлені КАС України підстави для розгляду цієї справи колегією суддів відсутні.
Одночасно, позивачем подано клопотання про витребування додаткових доказів.
Вирішуючи питання щодо витребування зазначених у клопотанні доказів, суд зазначає, що одним із принципів адміністративного судочинства є офіційне з'ясування всіх обставин у справі. Цей принцип визначає особливості адміністративного судочинства і полягає у більш активній ролі суду: саме на суд покладено обов'язок вживати передбачені законом заходи, необхідні для всебічного з'ясування обставин у справі. Отже, адміністративний суд має повністю встановити обставини справи, щоб на засадах верховенства права ухвалити законне та обґрунтоване рішення.
Відповідно до частини першої статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною третьою статті 80 КАС України визначено що, про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Згідно з частиною 6, 7 статті 80 КАС України, будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
З огляду на зміст спірних правовідносин, а також оцінивши докази, які містяться у матеріалах справи, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання позивача та витребувати наступні докази:
- з Уланівської сільської територіальної виборчої комісії Хмільницького району Вінницької області - протокол від 31.10.2020 року щодо підсумків голосування та результатів виборів Уланівського сільського голови;
- з Центральної виборчої комісії - інформацію про звернення виборців села Морозівки Хмільницького району Вінницької області з заявами про ненадання їм 25.10.2020 року на виборчій дільниці виборчих бюлетеней з виборів Уланівського сільського голови;
- з Хмільницького відділення поліції Калинівського відділу поліції ГУНП у Вінницькій області - інформацію про звернення виборців села Морозівки Хмільницького району Вінницької області за фактами не надання їм 25.10.2020 року на виборчій дільниці виборчих бюлетеней з виборів Уланівського сільського голови.
Окрім того, з метою повного та всебічного з'ясування обставин даної справи, суд вважає за необхідне витребувати з відповідача:
- відомості про кількість виборців, включених до списків виборців на виборчих дільницях № 051240 та № 051262, що отримані від органу ведення Державного реєстру виборців, станом на 25.10.2020 року;
- договір, укладений між Уланівською сільською територіальною виборчою комісією Хмільницького району Вінницької області та поліграфічним підприємством, про виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на місцевих виборах та акт виконаних робіт;
- акт приймання-передачі за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, про отримання виборчих бюлетеней від підприємства-виготовлювача;
- протокол за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, про передачу та отримання дільничними виборчими комісіями виборчих дільниць № 051240 та № 051262 виборчих бюлетеней.
При цьому, суд зауважує, що витребувані письмові докази мають бути належної якості, доступними для читання та оцінки інформації, що на них міститься.
Вирішуючи питання про необхідність залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета, суд враховує наступне.
Відповідно до частини 2 статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Отже, необхідною умовою залучення третіх осіб є той факт, що судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки осіб, які не є стороною у справі.
Як уже встановлено судом, предметом оскарження у межах даної справи є рішення відповідача щодо підсумків голосування та результатів виборів Уланівського сільського голови Хмільницького району Вінницької області від 25.10.2020 року. Як зазначає позивач, відповідно до підсумків голосування та результатів виборів найбільше голосів набрав кандидат ОСОБА_2 - 1304, на другому місці - кандидат ОСОБА_1 - 1260, на третьому місці - кандидат ОСОБА_3 - 1232 голоси.
Таким чином, зважаючи на те, що результати розгляду даної адміністративної справи можуть у подальшому вплинути на права та обов'язки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , як кандидатів на посаду Уланівського сільського голови, суд вважає необхідним залучити вказаних осіб до участі у справі як третіх осіб без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
Керуючись статтями 12, 32, 42, 49, 72, 80, 171, 268-273, 276 КАС України, суд
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Уланівської сільської територіальної виборчої комісії Хмільницького району Вінницької області (код ЄДРПОУ: 43802215, адреса: вул. Миру, 9, с. Уланів, Хмільницький район, Вінницька область, 22032), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Центральна виборча комісія (код ЄДРПОУ: 21661450, адреса: площа Лесі Українки, 1, м. Київ, 01133) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
2. Розгляд справи здійснюватиметься суддею Чернюк Аллою Юріївною одноособово за правилами загального позовного провадження.
3. Призначити підготовче засідання на 03 листопада 2020 р. о 11:00 год. в залі судового засідання № 7 Вінницького окружного адміністративного суду, що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Брацлавська, 14.
4. Залучити до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_2 ) та ОСОБА_3 (адреса: АДРЕСА_2 ).
5. Встановити відповідачу строк до 10:00 год. 03 листопада 2020 року для подання відзиву на позовну заяву в порядку статтею 162 КАС України із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення, та документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
6. Повідомити відповідача, що згідно з вимогами частини 4 статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
7. Встановити третім особам строк для подання письмових пояснень щодо позову або відзиву до 10:00 год. 03 листопада 2020 року.
8. Звернути увагу учасників справи, що заяви по суті справи повинні відповідати вимогам, передбаченими статтями 159, 162 КАС України.
9. Витребувати з Уланівської сільської територіальної виборчої комісії Хмільницького району Вінницької області та зобов'язати надати суду до 10:00 год. 03 листопада 2020 року, у тому числі шляхом направлення їх на електронну адресу суду (inbox@adm.vn.court.gov.ua):
- протокол від 31.10.2020 року щодо підсумків голосування та результатів виборів Уланівського сільського голови;
- відомості про кількість виборців, включених до списків виборців на виборчих дільницях № 051240 та № 051262, що отримані від органу ведення Державного реєстру виборців, станом на 25.10.2020 року;
- договір, укладений між Уланівською сільською територіальною виборчою комісією Хмільницького району Вінницької області та поліграфічним підприємством, про виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на місцевих виборах та акт виконаних робіт;
- акт приймання-передачі за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, про отримання виборчих бюлетеней від підприємства-виготовлювача;
- протокол за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, про передачу та отримання дільничними виборчими комісіями виборчих дільниць № 051240 та № 051262 виборчих бюлетеней.
Витребувати з Центральної виборчої комісії та зобов'язати надати суду до 10:00 год. 03 листопада 2020 року, у тому числі шляхом направлення їх на електронну адресу суду (inbox@adm.vn.court.gov.ua) інформацію про звернення виборців села Морозівки Хмільницького району Вінницької області з заявами про ненадання їм 25.10.2020 року на виборчій дільниці виборчих бюлетеней з виборів Уланівського сільського голови.
Витребувати з Хмільницького відділення поліції Калинівського відділу поліції ГУНП у Вінницькій області та зобов'язати надати суду до 10:00 год. 03 листопада 2020 року, у тому числі шляхом направлення їх на електронну адресу суду (inbox@adm.vn.court.gov.ua) інформацію про звернення виборців села Морозівки Хмільницького району Вінницької області за фактами не надання їм 25.10.2020 року на виборчій дільниці виборчих бюлетеней з виборів Уланівського сільського голови.
У випадку невиконання вимог ухвали суду повідомити суд про причини такого невиконання.
10. Сторонам забезпечити явку в судове засідання представників відповідно частини 1 статті 57 КАС України, із визначеними статтею 59 КАС України доказами про повноваження, та з документами, що посвідчують їх особу.
11. Копію ухвали негайно надіслати учасникам справи та виборчій комісії вищого рівня.
12. Копію позовної заяви та доданих до неї документів направити відповідачу та третім особам, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
13. Інформацію по справі сторони можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: "http://court.gov.ua/fair/".
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Чернюк Алла Юріївна