Справа № 686/11759/20
Провадження № 3/686/3946/20
28 жовтня 2020 року м. Хмельницький
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Антонюк О.В., розглянувши об'єднану справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , не працюючого,
за ч.ч.1,2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ДПР18 № 376489 від 01.05.2020 р., ОСОБА_1 інкримінується те, що він «01.05.2020 року, приблизно о 02 год. 49 хв., в м. Хмельницькому по вул. І.Франка, 4А, керував автомобілем «Опель Віваро», державний номерний знак НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння: звужені зіниці, які не реагують на світло, сповільнення мови, неприродна блідість. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку, відмовився в присутності двох свідків, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП».
Крім того, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ДПР18 №301435 від 01.05.2020р., ОСОБА_1 інкримінується те, що він «01.05.2020р. приблизно о 05 год. 40 хв., в с.Скаржинці Ярмолинецького району Хмельницької області по а/д Н-03 194 км, в порушення п. 2.9(а) ПДР України, повторно протягом року, керував транспортним засобом «Опель Віваро», д.н.з. НОМЕР_1 , в стані наркотичного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку проводився у лікаря нарколога в с. Скаржинці Ярмолинецького району Хмельницької області». Такими діями, згідно протоколу, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні 19.06.2020р. пояснив, що 01.05.2020р. приблизно о 02 год. 49 хв. він дійсно відмовився проїхати з працівниками поліції в медичний заклад для проходження огляду на стан наркотичного сп?яніння, оскільки хотів пройти огляд на місці зупинки транспортного засобу, на що поліцейські йому відмовили. Також 01.05.2020р. приблизно о 05 год. 40 хв. він дійсно проходив огляд на стан наркотичного сп'яніння в с. Скаржинці, однак в стані наркотичного сп'яніння він не був, лабораторних досліджень біоматеріалу для визначення стану сп'яніння лікарі не проводили.
Допитана в судовому засіданні 10.07.2020р. свідок ОСОБА_2 - лікар-психіатр КНП «ХОЗзНПД» ХОР, пояснила, що 01.05.2020р. вона проводила огляд ОСОБА_1 . Для визначення стану сп'яніння проводився швидкий тест на 6 видів наркотиків, який не є лабораторним дослідженням. Чи сертифікований зазначений тест не знає.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , свідка, дослідивши представлені докази, приходжу до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу інкримінованих йому адміністративних правопорушень, у зв'язку з чим провадження по справі слід закрити, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 266 КУпАП та п.7 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015р. № 1452/735 оглядові підлягають лише водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного чи іншого сп'яніння, згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС. Сам огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу у присутності двох свідків з використанням спеціальних технічних засобів. Лише у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Як слідує з досліджених в судовому засіданні доказів, зокрема, досліджених в судовому засіданні відеозаписів, працівники поліції не пропонували ОСОБА_1 пройти огляд на стан наркотичного сп?яніння на місці зупинки транспортного засобу, як того вимагає Інструкція, а одразу запропонували проїхати до медичного закладу для проходження такого огляду.
Наведене обґрунтовано приводить до висновку, що працівниками поліції порушено порядок проведення огляду особи на стан наркотичного сп?яніння.
Крім того, відповідно до ст. 266 КУпАП, «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 (далі - Порядок) та «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 р. № 1452/735 (далі - Інструкція), особи, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я проводиться в будь-який час доби за методикою та із застосуванням приладів, дозволених для використання Міністерством охорони здоров'я України (далі - МОЗ). Проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове. Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння. Використання в закладах охорони здоров'я для проведення лабораторних досліджень вимірювальної техніки та обладнання, дозволених МОЗ, підтверджується сертифікатом відповідності та свідоцтвом про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
За результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду, на підставі якого видається висновок щодо результатів медичного огляду.
Огляд же особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог ст. 266 КУпАП, та висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог Інструкції, вважаються недійсними (ч.ч. 1-3, 5 ст. 266 КУпАП, п.п. 2-3, 10 Порядку, п.п. 2, 7 Розділу І, п.п. 7-9, 15, 16, 22 Розділу ІІІ Інструкції).
Судом встановлено, що огляд ОСОБА_1 на стан наркотичного сп'яніння проводився лікарем в медичному закладі, де дослідження проводилося за допомогою «Швидкого тесту на виявлення 6 видів наркотичних речовин», що підтверджується наданою на запит суду відповіддю з КНП «Хмельницький обласний заклад з надання психіатричної допомоги» Хмельницької обласної ради. Відповідно до акту медичного огляду на стан сп'яніння № 1075 від 01.05.2020 р. лабораторне дослідження зразків біоматеріалу (сечі) ОСОБА_1 у вказаному закладі не проводилось.
Більше того, матеріали справи не містять сертифікату відповідності та свідоцтва про повірку тесту «Швидкий тест на виявлення 6 видів наркотичних речовин», а також даних, що він дозволений МОЗ для використання в закладах охорони здоров'я для проведення медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Наведене вище свідчить про те, що при проведенні огляду ОСОБА_1 на стан сп'яніння лікарем закладу охорони здоров'я не було дотримано передбаченої законом процедури, адже лабораторне дослідження біологічного середовища на визначення наркотичного засобу, яке згідно з вимогами Інструкції є обов'язковим, не проводилось.
З урахуванням вищенаведеного дані висновку № 1075 від 01.05.2020 р. щодо результатів медичного огляду ОСОБА_1 на стан наркотичного сп'яніння, за обставин не проведення лабораторного дослідження, відповідно до вимог п. 22 Розділу ІІІ Інструкції є недійсними і не можуть бути покладені в обґрунтування доведеності вини особи, а відтак суд визнає їх недостовірним та недопустимим доказом у справі.
Інших належних, достовірних та допустимих доказів, які б об'єктивно доводили факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом в стані наркотичного сп'яніння, що було б зафіксовано у спосіб, передбачений чинним законодавством, в матеріалах справи немає.
Відповідно до ч. 2 ст. 62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину, а згідно з частини третьої цієї статті обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Оцінюючи встановлені факти, приходжу до висновку, що вчинення ОСОБА_1 порушення п. 2.5 та п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху не доведено, а тому провадження у справі підлягає закриттю, за відсутністю в його діях складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.1,2 ст. 130 КУпАП.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 247 п.1, 283, 284 КУпАП, суддя -
Закрити адміністративне провадження відносно ОСОБА_1 за відсутністю в його діях складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч. 1,2 ст. 130 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення її через Хмельницький міськрайонний суд.
Суддя: