Провадження №3/760/9492/20
Справа №760/22368/20
16 жовтня 2020 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Букіна О.М., при секретарі Цигановій Ю.М., за участю представника Київської митниці Держмитслужби Юрківа В.В., розглянувши у судовому засіданні адміністративний матеріал, що надійшов з Київської митниці Держмитслужби ДМС України про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина Республіки Білорусь ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , народилася в Р. Білорусь м. Гомель, проживає: АДРЕСА_1 ; зі слів - не працює, паспорт громадянина Р. Білорусь НОМЕР_1 , виданий 05.12.2017 року Центральним РВВС м. Гомеля, за ознаками порушення митних правил, передбаченого ч.6 ст. 481 Митного Кодексу України, -
До Солом'янського районного суду м. Києва від Київської митниці Держмитслужби ДМС України надійшов адміністративний матеріал з протоколом про порушення митних правил № 1232/10000/19 від 18.07.2020 р., складений відносно громадянина Республіки Білорусь ОСОБА_1 , за порушення митних правил, передбачених ч.6 ст. 481 МК України.
З зазначеного протоколу вбачається, що 18 липня 2020 року о 18 год. 44 хв. до зони митного контролю пункту пропуску «Виступовичі» відділу митного оформлення № 1 митного поста "Овруч" Київської митниці Держмитслужби у напрямку руху «виїзд з України» смугою руху «зелений коридор» в'їхав транспортний засіб особистого користування «MERCEDES-BENZ C180» реєстраційний номер НОМЕР_2 (країна реєстрації - Республіка Білорусь) під керуванням громадянина Р. Білорусь ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ). На етапі документального контролю згідно з даними Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби України (далі - ЄАІС) було отримано інформацію, що 07.05.2017 р. транспортний засіб особистого користування «MERCEDES-BENZ C180» реєстраційний номер НОМЕР_2 VIN-код: НОМЕР_3 був ввезений на митну територію України в зоні діяльності Рівненської (Поліської) митниці громадянином Р. Білорусь ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) у режимі «тимчасового ввезення до 1року» і на даний час не вивезено ним за межі митної території України.
Строк тимчасового вивезення даного транспортного засобу закінчився 07.05.2018 року.
До митних органів з метою продовження строку тимчасового ввезення транспортного засобу «MERCEDES-BENZ C180» реєстраційний номер НОМЕР_2 VIN-код: НОМЕР_3 , країна реєстрації - Республіка Білорусь (BY), громадянин ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) не звертався та документів, що підтверджують факт аварії чи дії обставин непереборної сили, виданих компетентними органами (установами) та засвідчених в установленому порядку громадянин не має.
Пунктом 1 статті 380 Митного кодексу України Закону України від 13.03.2012 року № 4495-VI, встановлено, що тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено органами доходів і зборів з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин. Але не більше як на 60 днів.
Відповідно до частини 6 статті 380 Митного кодексу України тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог Митного кодексу України або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
Виходячи з вищенаведеного, громадянин ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) повинен був вивезти з митної території України (доставити до митниці призначення) даний транспортний засіб особистого користування марки «MERCEDES-BENZ C180» реєстраційний номер НОМЕР_2 VIN-код: НОМЕР_3 , країна реєстрації - Республіка Білорусь (BY), до 07.05.2018 року.
З 22.08.2019 року набрали чинності зміни до статті 481 Митного кодексу України, згідно із Законами України від 08.11.2018 р. №2612-VIII «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України», та від 16.05.2019 р. №2725-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України, у зв'язку з прийняттям Закону України «Про електронні довірчі послуги».
Таким чином, громадянин ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) перевищив встановлений пунктом 1 статті 380 Митного кодексу України строк тимчасового ввезення транспортного засобу особистого користування марки «MERCEDES-BENZ C180» реєстраційний номер НОМЕР_2 VIN-код: НОМЕР_3 , країна реєстрації - Республіка Білорусь (BY), більше ніж на тридцять діб.
По даному факту 18.07.2019 року відносно громадянина Республіки Білорусь ОСОБА_1 складено протокол про порушення митних правил № 1232/10000/20 за ознаками порушення митних правил, передбаченого частиною 6 статтею 481 Митного кодексу України.
Представник Київської митниці Держмитслужби пояснив, що гр. ОСОБА_1 порушив митні правила, у зв'язку з чим відносно останнього складено протокол про порушення митних правил № 1232/10000/20 за ч.6 ст.481 МК України. Протокол підтримав в повному обсязі та просив гр. ОСОБА_1 визнати винним за порушення митних правил, передбачених ч.6 ст.481 МК України.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил громадянин Республіки Білорусь ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомлений про день, час та місце судового засідання.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, гр. ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про день, час та місце судового засідання.
З урахуванням вимог ст. 526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил.
Суд, заслухавши представника митного органу, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
За змістом ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.
Порушення митних правил передбачене диспозицією ч.6 ст.481 МК України, полягає у перевищенні строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування. Санкція вказаної статті передбачає покарання у виді накладення штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскації таких транспортних засобів.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України. Іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Згідно ст. 380 МК України, тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено органами доходів і зборів з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.
Тимчасове ввезення громадянами-резидентами транспортних засобів особистого користування, що класифікуються за товарними позиціями 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД та причепів до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД дозволяється на строк до одного року під письмове зобов'язання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, після сплати всіх митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
Тимчасове ввезення громадянами-резидентами на митну територію України інших транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року під письмове зобов'язання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, та із застосуванням до них заходів гарантування, передбачених розділом Х цього Кодексу.
Строки, передбачені абзацами першим та другим цієї частини, можуть бути продовжені органами доходів і зборів з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів.
В письмових поясненнях гр. ОСОБА_1 в доданих до протоколу про порушення митних правил, громадянин Республіки Білорусь зазначив, що автомобіль не було вчасно вивезено із території України у зв'язку із його викраденням.
Проте будь-яких доказів на підтвердження даних обставин до суду надано не було.
На підставі вищезазначеного, обираючи вид стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, а також обставини, за яких було вчинено правопорушення.
З огляду на викладене, громадянина Республіки Білорусь ОСОБА_1 слід визнати винним у порушенні митних правил, передбачених ч. 6 ст. 481 МК України та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та ЗУ «Про судовий збір» з громадянина Республіки Білорусь ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 420,40 грн.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 245, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 380, 458, 481 ч.6, 489, 526-529 Митного кодексу України, -
Громадянина Республіки Білорусь ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) грн.
Стягнути з громадянина Республіки Білорусь ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) на користь держави судовий збір у розмірі 420,40 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя О.М. Букіна