Ухвала від 29.09.2020 по справі 758/10660/20

Подільський районний суд міста Києва

Справа № 758/10660/20

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2020 року слідчий суддя Подільського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СВ УП в метрополітені ГУ Національної поліції у м. Києві ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, -

ВСТАНОВИВ:

Слідчий СВ УП в метрополітені ГУ Національної поліції у м. Києві за погодженням з прокурором Київської місцевої прокуратури № 7 ОСОБА_4 звернувся до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.

Обґрунтовуючи клопотання, слідчий зазначив, що в СВ УП в метрополітені ГУ Національної поліції у м. Києві здійснюється досудове розслідування, в рамках кримінального провадження, відомості щодо якого 12.04.2016 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42016101070000071, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 25.04.2002 між ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) - далі Продавець, в особі начальника представництва ОСОБА_5 , який діє на підставі наказу № 15-к від 30.01.1995 р. регіонального відділення ФДМ України по м. Києву, Положення про представництво ІНФОРМАЦІЯ_1 , затвердженого регіональним відділенням ІНФОРМАЦІЯ_2 17.02.2002 р., надалі по тексту «Продавець», з одного боку та ПП « ОСОБА_6 » (Ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_1 ; АДРЕСА_2 ; зареєстроване ІНФОРМАЦІЯ_3 , 04.11.1996 р., за № НОМЕР_2 ) - далі у тексті - «Покупець», в особі директора ОСОБА_7 , який діє на підставі Статуту, - з другої сторони, уклали договір купівлі - продажу нежитлового приміщення АДРЕСА_3 .

Крім того, 07.07.2005 між ІНФОРМАЦІЯ_4 , в особі голови ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_8 , що мешкає за адресою: АДРЕСА_4 , який діє на підставі розпорядження № 125к від 15.05.2003 р. ІНФОРМАЦІЯ_6 , затвердженого ІНФОРМАЦІЯ_7 18.12.2003 р., надалі по тексту «Продавець» та ПП « ОСОБА_6 » (Ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_1 ; АДРЕСА_2 ; зареєстроване ІНФОРМАЦІЯ_7 , 04.11.1996 р., за № НОМЕР_3 ) - далі у тексті - «Покупець», в особі директора ОСОБА_7 , що мешкає за адресою: м. Київ, який діє на підставі Статуту, - з другої сторони, уклали договір купівлі - продажу нежитлового приміщення № 67 підвалу (в літ.В) (приміщення №№ 1-6), загальною площею 214,3 (двісті чотирнадцять цілих три десятих) кв.м., яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_5 .

Враховуючи те, що у ПП « ОСОБА_6 » (Ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_1 ) на праві власності належить нежитлове приміщення АДРЕСА_6 , яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_7 ), загальною площею 214,3 (двісті чотирнадцять цілих три десятих) кв.м., яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_5 приблизно в квітні місяці 2013 року у ОСОБА_7 виник злочинний умисел на самовільне будівництво споруд на самовільно зайнятій земельній ділянці, що знаходиться в охоронних зонах, шляхом прибудови споруди до нежитлових приміщень № 64 та № 67 підвалу, яке на праві власності належить ПП « ОСОБА_6 » (Ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_1 ), а саме на земельній ділянці з обліковим кодом 85:386:0009, яка обліковується на підставі технічного звіту по встановленню меж землекористування за комунальним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_8 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 ».

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля являється об'єктом права власності Українського народу.

Згідно зі ст. 14 Конституції України земля є основним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до закону.

Частинами 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають право власності на право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності в межах їх повноважень. Набуття права на землю громадянами та юридичним особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно зі ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки вникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтею 126 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку та право постійного користування земельними ділянками посвідчується державними актами. Пунктом «б» ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни несуть кримінальну відповідальність за самовільне зайняття земельних ділянок.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», самовільне зайняття - це будь - які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Згідно ч. 1 ст. 112 Земельного кодексу України, охоронні зони створюються:

а) навколо особливо цінних природних об'єктів, об'єктів культурної спадщини, гідрометеорологічних станцій тощо з метою охорони і захисту їх від несприятливих антропогенних впливів;

б) уздовж ліній зв'язку, електропередачі, земель транспорту, навколо промислових об'єктів для забезпечення нормальних умов їх експлуатації, запобігання ушкодження, а також зменшення їх негативного впливу на людей та довкілля, суміжні землі та інші природні об'єкти.

Частина 2 вказаної статті передбачає, що правовий режим земель охоронних зон визначається законодавством України.

Відповідно до ч. 1 ст. 376 ЦК України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Згідно ч. 7 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» виконання будівельних робіт без відповідного документа, передбаченого цією статтею, вважається самочинним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Відповідно до ст. 34 Закону України «Про охорону культурної спадщини» землі, на яких розташовані пам'ятки, історико - культурні заповідники, історико - культурні заповідні території, охоронювані археологічні території, належать до земель історико - культурного призначення, включаються до державних земельних кадастрів, планів землекористування, проектів землеустрою, іншої проектно - планувальної та містобудівної документації.

Так, всупереч зазначеним нормам законодавства, не маючи рішень органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу у власність чи надання у користування земельної ділянки, діючи з прямим умислом, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, у ОСОБА_7 приблизно в квітні місяці 2013 року виник умисел на самовільне будівництво прибудови до № 64 та № 67 підвалу заклад громадського харчування « ІНФОРМАЦІЯ_10 », на самовільно зайнятій земельній ділянці, яка має обліковий код 85:386:0009 та розташовується за адресою: АДРЕСА_5 в охоронних зонах, об'єктів культурної спадщини, а саме в Центральному історичному ареалі міста, в архітектурній та археологічній охоронних зонах (відповідно до діючого Генерального плану міста Києва та проекту планування його приміської зони на період до 2020 року, затвердженого рішенням ІНФОРМАЦІЯ_11 від 28.03.2002 № 370/1804; розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_12 від 17.05.2002 № 979 «Про внесення змін та доповнень до рішення виконкому ІНФОРМАЦІЯ_13 від 16.07.1979 № 920 «Про уточнення меж історико - культурних заповідників і зон охорони пам'яток історії та культури в м. Києві»), на території пам'ятки ландшафту і історії місцевого значення « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (наказ ІНФОРМАЦІЯ_15 від 03.02.2010 № 58/0/16-10, в редакції наказу ІНФОРМАЦІЯ_16 від 16.06.2011 № 453/0/16-11, охоронний № 560-Кв), на території пам'ятки археології місцевого значення «Культурний шар Подолу ІХ-ХVІІІ ст.» (рішення ІНФОРМАЦІЯ_17 від 17.11.1987 № 1112), на території пам'ятки археології місцевого значення «Дерев'яний водогін та замощення вулиць, ХVІІ- ХVІІІ ст.» (рішення ІНФОРМАЦІЯ_17 від 17.11.1987 № 1112), на території ІНФОРМАЦІЯ_18 » (розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_12 від 17.05.2002 № 979 «Про внесення змін та доповнень до рішення виконкому ІНФОРМАЦІЯ_13 від 16.07.1979 № 970 «Про уточнення меж історико - культурних заповідників і зон охорони пам'яток культури в м. Києві»).

В подальшому, продовжуючи виконувати свій злочинний умисел, ОСОБА_7 , в порушення вимог статей 29, 34, 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», тобто без одержання містобудівних умов та обмежень, реєстрації документів, які надають право на проведення будівельних робіт, здійснив підготовчі роботи для будівництва, шляхом підготовки ґрунту земельної ділянки та встановлення споруди, а саме закладу громадського харчування « ІНФОРМАЦІЯ_10 », таким чином здійснивши всі дії, необхідні для будівництва на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, та з істотними порушеннями будівельних норм і правил, самовільно зайнявши при цьому земельну ділянку загальною площею 0,0022 га.

Відповідно до висновку експерта № 24/204 від 24.07.2020 порушення меж (накладання) земельної ділянки (код ділянки 85:386:0009), на якій фактично розташовується прибудова до багатоповерхового будинку (ресторану « ІНФОРМАЦІЯ_10 ») за адресою: АДРЕСА_5 , відповідно до «Технічного звіту щодо вишукувальних робіт при здійсненні моніторингу земель та контролю за їх використанням і охороною (за вимогою судів та інших правоохоронних органів) матеріали топографо - геодезичних та вишувальних робіт земельної ділянки 85:386:0009 по АДРЕСА_5 » на земельну ділянку з кадастровим номером 8 000 000 000:85:386:0009 (згідно «Технічного звіту (топографо - геодезичні роботи) по встановленню зовнішніх меж ДКП по утриманню житлового господарства Подільського району, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » АДРЕСА_5 кадастровий номер 8 000 000 000:85:386:0009» має місце.

Площа самовільно занятої земельної ділянки, утвореної в результаті накладання земельної ділянки з обліковим кодом 85:386:0009 (згідно «Технічного звіту щодо вишукувальних робіт при здійсненні моніторингу земель та контролю за їх використанням і охороною (за вимогою судів та інших правоохоронних органів) матеріали топографо - геодезичних та вишувальних робіт земельної ділянки 85:386:0009 по АДРЕСА_5 » на земельну ділянку з кадастровим номером 8 000 000 000:85:386:0009 (згідно «Технічного звіту (топографо - геодезичні роботи) по встановленню зовнішніх меж ДКП по утриманню житлового господарства Подільського району, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » АДРЕСА_5 кадастровий номер 8 000 000 000:85:386:0009), становить S=0,0022 га. Конфігурація земельної ділянки є простою (у вигляді прямокутника), довжина меж земельної ділянки складають 1,36 м, 11,62 м, 1,93 м та 11,62 м.

Окрім того, в ході допиту в якості підозрюваного, ОСОБА_7 вказав, що будь - яких документів на проведення будівництва прибудови, а саме ресторану швидкого харчування « ІНФОРМАЦІЯ_10 » чи будь - якої іншої прибудови останній не подавав. Однак згідно вилучених копій документів з ІНФОРМАЦІЯ_19 вбачається, що замовником, а саме ПП « ОСОБА_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), в особі директора ОСОБА_7 до ІНФОРМАЦІЯ_19 подавалась на реєстрацію декларація про початок виконання будівельних робіт «Реставрація нежитлових приміщень (групи приміщень № 64,67) під ресторан по АДРЕСА_5 » та декларація про готовність до експлуатації об'єкта який належить до І - ІІІ категорії складності «Реставрація нежитлових приміщень (групи приміщень № 64,67) під ресторан по АДРЕСА_5 », код об'єкта 1122.1. Крім того, із отриманих копій декларацій вбачається, що головним архітектором проекту був зазначений ОСОБА_9 , паспорт серії НОМЕР_4 , виданий ІНФОРМАЦІЯ_20 , Ідентифікаційний код НОМЕР_5 , однак відповідно до заяви ОСОБА_9 останній повідомив про те, що архітектурною діяльністю займався до 2013 року, тому будь - яких документів щодо проектних документацій та декларацій про початок будівельних робіт та декларацій про готовність об'єктів до експлуатації останній не підписував та не виготовлював.

В ході подальшого досудового розслідування виникла необхідність у встановленні обставин щодо реєстрації, діяльності, складу засновників, керівників ПП « ОСОБА_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), їх посадових обов'язків та повноважень, інших обставин, що підлягають встановленню під час кримінального провадження.

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань реєстраційна справа ПП « ОСОБА_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) знаходиться в ІНФОРМАЦІЯ_21 , розташованій за адресою: АДРЕСА_8 .

Згідно з положеннями Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень основним завданням почеркознавчої експертизи є ідентифікація виконавця рукописного тексту, обмежених за обсягом рукописних записів (буквених та цифрових) і підпису.

Для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів.

Посилаючись на зазначені обставини, слідчий просив клопотання задовольнити.

Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, з метою проведення судових експертиз, необхідно отримати тимчасовий доступ вище вказаних документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_22 , розташованій за адресою: АДРЕСА_8 .

В судове засіданні слідчий не з'явилась, звернувся до суду із заявою, в якій просив розглянути клопотання без його участі, просив його задовольнити.

Крім того, враховуючи те, що існує реальна загроза знищення, пошкодження, зміни або передачі іншим особам документів та інформації, які мають значення для доказування у кримінальному провадженні, слідчий просила розглянути клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться витребовувані речі та документи.

Враховуючи викладене, слідчий суддя дійшов висновку про можливість розгляду клопотання без участі слідчого та особи у володінні якої знаходяться речі та документи.

Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Враховуючи викладене, слідчий суддя дійшов висновку про можливість розгляду клопотання без участі слідчого та особи у володінні якої знаходяться речі та документи.

Вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про задоволення клопотання у зв'язку з наступним.

Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Згідно з ч. 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

Надання слідчим суддею тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України можливе при наявності доказів про те, що речі (документи) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; відомості, що містяться в цих речах і документах, можуть бути використані як докази, та довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, іншими способами неможливо.

Із даних, що містяться в клопотанні про надання тимчасового доступу до речей і документів та наявних додатків вбачається, що відомості про кримінальне правопорушення за ч. 1 ст. 366, ч. 4 ст. 197-1 КК України внесено до ЄРДР під № 42016101070000071 від 12.04.2016.

Слідчий, у поданому клопотанні та додатками до нього, довів, що речі та документи, до яких необхідно отримати тимчасовий доступ, та які містять охоронювану законом таємницю, мають суттєве значення для встановлення обставин у вказаному кримінальному провадженні, та відповідно до вимог ст. 84 КПК України, є процесуальними джерелами доказів, які можливо здобути лише за умови отримання до них тимчасового доступу на підставі рішення суду.

Керуючись ст. ст. 159-166 КПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого СВ управління поліції в метрополітені ГУ Національної поліції у м. Києві ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів - задовольнити.

Надати дозвіл слідчій групі: слідчому слідчого відділу УП в метрополітені ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 , слідчому слідчого відділу УП в метрополітені ГУНП у м. Києві ОСОБА_10 , слідчому слідчого відділу УП в метрополітені ГУНП у м. Києві ОСОБА_11 та/або за дорученням співробітникам оперативних підрозділів, на тимчасовий доступ до оригіналів документів з можливістю їх вилучення (здійснити виїмку), які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_22 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_8 , а саме:

- реєстраційної справи ПП « ОСОБА_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).

Строк дії ухвали становить один місяць з дня її постановлення.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала виготовлена у двох примірниках, один з яких знаходиться в матеріалах справи.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження у суді.

Слідчий суддя ОСОБА_1