Рішення від 02.11.2020 по справі 855/86/20

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 855/86/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2020 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Коротких А.Ю.,

суддів: Сорочка Є.О.,

Чаку Є.В.,

при секретарі Григорук В.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративні позови довіреної особи кандидата у народні депутати ОСОБА_1 - Місюренка Євгенія Валерійовича, до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною Постанови, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Центральної виборчої комісії "Про призначення проміжних виборів народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 208 (Чернігівська область)" від 05 червня 2020 року № 20 призначено проміжні вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 208 (Чернігівська область) на неділю, 25 жовтня 2020 року.

25.10.2020 року відбулися проміжні вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 208 (Чернігівська область).

Довіреною особою кандидата у народні депутати ОСОБА_1 Амельченком В.В. 27 жовтня 2020 року до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 25 жовтня 2020 року в одномандатному виборчому окрузі № 208 подано скарги, в яких він просив прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів на виборчих дільницях №№ 740407, 740794 в порядку, встановленому Законом України "Про вибори народних депутатів України".

Постановою Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 25 жовтня 2020 року в одномандатному виборчому окрузі № 208 "Про прийняття протоколів дільничних виборчих комісій" від 27 жовтня 2020 року №32, зокрема скарги довіреної особи кандидата у народні депутати ОСОБА_1 - Амельченка В.В. від 27 жовтня 2020 року залишено без розгляду.

28 жовтня 2020 року позивачем до відповідача подано скарги, в яких він просив визнати бездіяльність Окружної виборчої комісії в одномандатному виборчому окрузі №208 такою, що не відповідає вимогам законодавства про вибори депутатів, порушує права та законні інтереси кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 ; зобов'язати Окружну виборчу комісію в одномандатному виборчому окрузі № 208 розглянути скарги позивача від 27 жовтня 2020 року; зобов'язати Окружну виборчу комісію в одномандатному виборчому окрузі № 208 здійснити перерахунок голосів на виборчих дільницях №№740407, 740794.

Постановою Центральної виборчої комісії від 30 жовтня 2020 № 440 скарги позивача, які зареєстровані Центральною виборчою комісією, зокрема за №№21-36-20545, 21-36-20551 залишено без розгляду по суті.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою відповідача, довірена особа кандидата у народні депутати ОСОБА_1 - Місюренко Євгеній Валерійович звернувся до Шостого апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії, в якому просив: 1) визнати протиправним рішення Центральної виборчої комісії, яке полягає у нерозгляді скарги від 28 жовтня 2020 року по суті і невжитті заходів для встановлення законності при порушені виборчих прав кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 ; 2) зобов'язати Центральну виборчу комісію розглянути скаргу від 28 жовтня 2020 року по суті, встановити законність і прийняти рішення про зобов'язання ОВК здійснити перерахунок голосів на виборчій дільниці № 740407.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2020 року відкрито провадження у справі № 855/86/20 за адміністративним позовом довіреної особи кандидата у народні депутати ОСОБА_1 - Місюренка Євгенія Валерійовича, до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною Постанови, зобов'язання вчинити певні дії (а.с. 25-26).

Також довірена особа кандидата у народні депутати ОСОБА_1 - Місюренко Євгеній Валерійович звернувся до Шостого апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії, в якому просив: 1) визнати протиправним рішення Центральної виборчої комісії, яке полягає у нерозгляді скарги від 28 жовтня 2020 року по суті і невжитті заходів для встановлення законності при порушені виборчих прав кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 ; 2) зобов'язати Центральну виборчу комісію розглянути скаргу від 28 жовтня 2020 року по суті, встановити законність і прийняти рішення про зобов'язання ОВК здійснити перерахунок голосів на виборчій дільниці № 740794.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2020 року відкрито провадження у справі № 855/93/20 за адміністративним позовом довіреної особи кандидата у народні депутати ОСОБА_1 - Місюренка Євгенія Валерійовича до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною Постанови, зобов'язання вчинити певні дії (а.с. 27-28).

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2020 року об'єднано в одне провадження для спільного розгляду і вирішення адміністративні справи №855/86/20, № 855/93/20. Присвоїно об'єднаним справам загальний № 855/86/20. Призначено судове засідання на 02 листопада 2020 року на 15 год. 30 хв., яке буде проводитись колегією суддів в приміщенні Шостого апеляційного адміністративного суду за адресою: м. Київ, вул. Московська, 8, корпус 30, зал 4 із повним фіксуванням судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши доводи позовної заяви, колегією суддів встановлено наступне.

Порядок утворення, правовий статус, основні засади організації діяльності Центральної виборчої комісії як постійно діючого колегіального державного органу, до компетенції якого належить забезпечення організації підготовки та проведення виборів і референдумів в Україні, забезпечення реалізації та захисту конституційних виборчих прав громадян України і прав на участь у референдумах, суверенного права Українського народу на виявлення своєї волі визначено Законом України "Про Центральну виборчу комісію" від 30 червня 2004 року № 1932-IV (далі - Закон № 1932-IV).

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону № 1932-IV Центральна виборча комісія (далі - Комісія) є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.

Згідно з частиною 1 статті 14 Закону № 1932-IV виборці, виборчі комісії, комісії з референдумів, інші суб'єкти виборчого і референдумного процесів, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, об'єднання громадян, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, іноземці та особи без громадянства, а також органи влади іноземних держав, міжнародні організації мають право звернутися до Комісії із зверненнями з питань, що належать до повноважень Комісії, в порядку, встановленому цим Законом, Законом України "Про звернення громадян" та іншими законами України. Звернення може бути подано як окремою особою (індивідуальне), так і групою осіб (колективне).

Відповідно до частини 3 статті 14 Закону № 1932-IV під зверненням за цим Законом слід розуміти: 1) заяву, в якій міститься прохання сприяти реалізації виборчих прав, права на участь у референдумі, надати консультативно-методичну допомогу чи рекомендації щодо підготовки та проведення виборів і референдумів, роз'яснення з питань застосування законодавства України про вибори і референдуми або в якій висловлюються думки, рекомендації, поради щодо вдосконалення законодавства України з питань виборів і референдумів та правового регулювання виборів і референдумів в Україні, стосовно покращання діяльності виборчих комісій, комісій з референдумів тощо; 2) скаргу, в якій міститься інформація про порушення законодавства України про вибори і референдуми та вимога забезпечити реалізацію і захист виборчих прав, права на участь у референдумі, законних інтересів суб'єктів виборчого і референдумного процесів, поновити порушені виборчі права та право на участь у референдумі.

Згідно з частиною 4 статті 14 Закону № 1932-IV скарги, що стосуються виборів чи референдумів, подаються до Комісії у порядку та строки, встановлені законом про вибори чи законом про референдуми.

Організація і порядок проведення виборів народних депутатів України встановлено Законом України "Про вибори народних депутатів України" від 17 листопада 2011 року №4061-VI (далі - Закон №4061-VI).

Підпунктом 2 пункту 2 Розділу XXXXII Прикінцевих та перехідних положень Виборчого кодексу України, який набрав чинності з 01 січня 2020 року, визнано таким, що втратив чинність з дня набрання чинності цим Кодексом Закон України "Про вибори народних депутатів України" (Відомості Верховної Ради України, 2012 року, № 10 - 11, ст. 73 із наступними змінами), крім положень щодо організації та проведення проміжних виборів і заміщення народних депутатів України, обраних у загальнодержавному виборчому окрузі, повноваження яких достроково припинені, що діють до наступних чергових або позачергових виборів народних депутатів України.

Оскільки у даній справі призначено проміжні вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 208, застосуванню підлягає саме Закон №4061-VI.

Відповідно до частини 1 статті 108 Закону №4061-VI кандидат у депутати, зареєстрований у встановленому Законом порядку, партія - суб'єкт виборчого процесу, в особі її керівника, представника партії у Центральній виборчій комісії, уповноваженої особи партії чи іншої особи, уповноваженої рішенням центрального керівного органу партії, довірена особа кандидата у депутати, офіційний спостерігач, виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону, виборець, чиї особисті виборчі права або охоронювані законом інтереси щодо участі у виборчому процесі, у тому числі на участь у роботі виборчої комісії чи на здійснення спостереження, порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 109 - 113 цього Закону.

Згідно з частиною 2 статті 108 Закону №4061-VI суб'єкти звернення зі скаргою, зазначені в частині першій цієї статті, можуть з урахуванням вимог цього Закону оскаржити до відповідної виборчої комісії рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, таких суб'єктів оскарження: виборчої комісії, члена виборчої комісії; політичної партії - суб'єкта виборчого процесу; кандидата у депутати; уповноважених осіб партій, довірених осіб кандидатів у депутати, офіційних спостерігачів від партій, кандидатів у депутати та громадських організацій - лише щодо скарг, передбачених частиною шостою статті 111 цього Закону.

Відповідно до частини 6 статті 108 Закону №4061-VI, рішення, дії чи бездіяльність окружної виборчої комісії, її члена може бути оскаржено до суду. Скарга щодо бездіяльності окружної виборчої комісії також може бути подана до Центральної виборчої комісії.

Згідно з частиною 1 статті 110 Закону №4061-VI скарга до виборчої комісії подається у письмовій формі. Скарга повинна містити: назву виборчої комісії, до якої вона подається; прізвище, ім'я, по батькові (найменування) суб'єкта звернення зі скаргою, його місце проживання (поштову адресу), а також номер засобу зв'язку, адресу електронної пошти, якщо такі є; прізвище, ім'я, по батькові (найменування) суб'єкта оскарження, його місце проживання (поштову адресу), а також номер засобу зв'язку, адресу електронної пошти, якщо такі є; суть порушеного питання; виклад обставин і зазначення доказів, якими суб'єкт звернення обґрунтовує свої вимоги; чітко сформульовані вимоги із зазначенням суті рішення, ухвалення якого вимагається від виборчої комісії; перелік документів і матеріалів, що додаються; зазначення заінтересованих осіб, яких суб'єкт звернення зі скаргою вважає за потрібне залучити до розгляду скарги; підпис суб'єкта звернення зі скаргою чи особи, яка його представляє відповідно до статті 108 цього Закону, із зазначенням дати підписання.

Відповідно до частини 11 статті 111 Закону №4061-VI виборча комісія приймає рішення про залишення скарги без розгляду по суті, якщо вона подана неналежним суб'єктом звернення зі скаргою, до неналежного суб'єкта розгляду скарги або з порушенням строків оскарження, встановлених статтею 109 цього Закону.

Як зазначено в позовних заявах, оскільки скарги позивача, зареєстровані в Центральній виборчій комісії за №№21-36-20545, 21-36-20551, подані належним суб'єктом звернення, до належного суб'єкта її розгляду і без порушення строків оскарження, встановлених статтею 109 цього Закону, то оскаржувана постанова відповідача в частині залишення без розгляду його скарг по суті є протиправною.

Проте, згідно з частиною 12 статті 111 Закону №4061-VI Центральна виборча комісія, приймаючи рішення про залишення скарги без розгляду по суті, може з власної ініціативи взяти до розгляду факти, викладені у скарзі.

Крім того, з метою забезпечення однакового застосування виборчими комісіями Закону України "Про вибори народних депутатів України" (далі - Закон) при розгляді скарг, що стосуються виборчого процесу з виборів народних депутатів України (далі - вибори депутатів), відповідно до пунктів 1, 2, 22 частини другої статті 30, частини першої статті 111 Закону України "Про вибори народних депутатів України", керуючись статтями 11 - 13, пунктами 4, 5 статті 17, пунктом 2 статті 19 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральною виборчою комісією Постановою від 31 липня 2012 року №133 розроблено та затверджено Порядок розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України (далі - Порядок).

Згідно з п. 7.2. Порядку під час вивчення скарги виборча комісія встановлює: чи подано скаргу належним суб'єктом звернення зі скаргою, визначеним Законом; чи віднесено Законом розгляд цієї скарги до повноважень виборчої комісії (належний суб'єкт розгляду скарги); чи дотримано суб'єктом звернення зі скаргою строки оскарження, встановлені Законом.

Відповідно до п. 7.4. Порядку при вирішенні питання, чи належить розгляд поданої скарги до повноважень виборчої комісії, необхідно враховувати не лише зазначені у скарзі предмет та суб'єкт оскарження, а й проаналізувати сформульовані суб'єктом звернення зі скаргою вимоги та суть рішення, ухвалення якого вимагається від виборчої комісії.

Як вбачається з оскарженої постанови відповідача, проаналізувавши зміст скарг позивача та отримані від Окружної виборчої комісії пояснення і документи, Центральна виборча комісія звернула увагу, що суб'єкт звернення зі скаргою фактично оскаржує рішення Окружної виборчої комісії.

Крім того, як зазначено в самих скаргах позивача, 27 жовтня 2020 року Окружною виборчою комісією його скарги від 27 жовтня 2020 року залишено без розгляду, що є бездіяльністю, яка порушує права та законні інтереси кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 .

Дійсно, як вже було зазначено раніше, постановою Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 25 жовтня 2020 року в одномандатному виборчому окрузі № 208 "Про прийняття протоколів дільничних виборчих комісій" від 27 жовтня 2020 року №32, зокрема скарги довіреної особи кандидата у народні депутати ОСОБА_1 - Амельченка В.В., від 27 жовтня 2020 року залишено без розгляду.

Отже, позивачем у поданих до Центральної виборчої комісії та зареєстрованій нею за №№21-36-20545, 21-36-20551 скаргах від 28 жовтня 2020 року фактично оскаржено постанову Окружної виборчої комісії в одномандатному виборчому окрузі № 208 від 27 жовтня 2020 року №32, а не її бездіяльність, у зв'язку з чим колегія суддів дійшла висновку, що оскаржена ним постанова в частині залишення без розгляду по суті зазначених скарг є правомірною, тому адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Згідно з частиною 9 статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до частини другої ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно з частиною першою ст. 4 Закону України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 року №3674-VI (далі - Закон №3674-VI) судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону №3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано, зокрема фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлено Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", який на перше січня 2020 року становив 2102,00 грн.

Позивачем подано два адміністративні позови немайнового характеру, у зв'язку з чим він мав сплатити судовий збір у сумі 1681,60 грн. ((2102,00 грн. х 0,4) х 2).

Згідно з частиною 1 статті 9 Закону №3674-VI судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.

На момент вирішення даної справи судовий збір позивачем не сплачено, у зв'язку з чим з нього підлягає стягненню в дохід Державного бюджету України 1681,60 грн. судового збору.

Керуючись ст.ст. 242, 245, 246, 271, 272, 273, 278 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративних позовів довіреної особи кандидата у народні депутати ОСОБА_1 - Місюренка Євгенія Валерійовича, до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною Постанови, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Стягнути з кандидата у народні депутати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Шостого апеляційного адміністративного суду судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1681 грн. 60 коп. за наступними реквізитами: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ 37993783); Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. Рішення може бути оскаржено через Шостий апеляційний адміністративний суд до Верховного Суду у дводенний строк з дня його проголошення.

Суддя-доповідач Коротких А.Ю.

Судді: Сорочко Є.О.

Чаку Є.В.

Головуючий суддя Коротких Андрій Юрійович

Судді: Чаку Євген Васильович

Сорочко Євген Олександрович