Справа № 855/83/20
02 листопада 2020 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Кучми А.Ю.,
суддів Аліменка В.О., Безименної Н.В.
за участю секретаря Островської О.В.,
за участю позивача ОСОБА_1
за участю представника відповідача Максименко А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом кандидата у народні депутати України на проміжних виборах 25 жовтня 2020 року в Одномандатному виборчому окрузі №208 Чернігівської області ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,-
Кандидат у народні депутати України на проміжних 25 жовтня 2020 року в Одномандатному виборчому окрузі №208 Чернігівської області ОСОБА_1 звернувся до Шостого апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить:
- визнати бездіяльність Центральної виборчої комісії протиправною;
- накласти на відповідача адміністративне стягнення у грошовій формі - 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (рівноцінно податковій соціальній пільзі або рівноцінно 50% прожиткового мінімуму громадян);
- зобов'язати відповідача розглянути скаргу позивача від 29.10.2020 по суті справи за його участю та надати копії прийнятих рішень ДВК за №740005, №74003, №740023, №740111 щодо результату розгляду скарг позивача від 25.10.2020;
- зобов'язати відповідача належним чином відреагувати на допущенні порушення ДВК за №740005, №74003, №740023, №740111 ОВК №208;
- зобов'язати відповідача належним чином відреагувати на допущенні порушення ОВК №208.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що при огляді 25.10.2020 приміщень ДВК №740005, №740003, №740023, №740111 не було виявлено жодного вивішеного інформаційного плакату позивача, що на його думку є значим порушенням його прав, тому вибори не могли бути об'єктивними та рівними. Позивач звернувся до Центральної виборчої комісії зі скаргою з метою належного реагування на виявлення порушення його виборчих прав, однак станом на 31.10.2020 відповідачем жодної відповіді на подану скаргу надано не було.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 01.11.2020 відкрито провадження у адміністративній справі та призначено її до розгляду у відкритому судовому засіданні на 13:00 год. 02.11.2020.
До Шостого апеляційного адміністративного суду від Центральної виборчої комісії надійшов відзив на позовну заяву, в якому остання просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову, посилаючись на те, що в даному випадку відсутня бездіяльність з боку відповідача, що підтверджується відповідними доказами. Наголошено на правомірному поверненні без розгляду скарги позивача через недотримання її форми, що суперечить приписам чинного законодавства
У судовому засіданні позивач підтримав вимоги позовної заяви та просив задовольнити позов.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти позову, посилаючись на те, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, не порушуючи прав позивача.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явились у судове засідання, перевіривши доводи позовної заяви та відзиву на неї, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення спору, колегією суддів встановлено наступне.
Постановою ЦВК від 05 червня 2020 року № 99 «Про призначення проміжних виборів народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі №208 (Чернігівська область)», у зв'язку з достроковим припиненням з підстави, передбаченої пунктом 7 частини другої статті 81 Конституції України та пунктом 5 статті 4 Закону України «Про статус народного депутата України», повноважень народного депутата України ОСОБА_2 , обраного на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року в одномандатному виборчому окрузі № 208 (Чернігівська область), відповідно до частини п'ятої статті 15, частини шостої статті 16, статті 106 Закону України «Про вибори народних депутатів України», підпункту 2 пункту 2 розділу ХХХХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Виборчого кодексу України, керуючись статтями 11 - 13, пунктом 3 статті 19 Закону України «Про Центральну виборчу комісію», Центральна виборча комісія постановила: призначити проміжні вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 208 (Чернігівська область) на неділю, 25 жовтня 2020 року.
29.10.2020 кандидат у народні депутати України на проміжних виборах 25 жовтня 2020 року в Одномандатному виборчому окрузі №208 Чернігівської області ОСОБА_1 подав до Центральної виборчої комісії скаргу, в якій просив:
- визнати результати проведених виборів на проміжних виборах 25.10.2020 в Одномандатному виборчому окрузі №208 Чернігівської області такими, що не відповідають чинному законодавству;
- звернутися в правоохоронні органи з метою розслідування фактів підкупу, підроблення, зловживання повноваженнями, фальсифікації результатів виборів, обмеження прав виборців і кандидата у народні депутати;
- накласти стягнення головам ДВК №740005, №74003, №740023, №740111;
- надати дублікати рішень, прийнятих ДВК №740005, №74003, №740023, №740111 за результатами розгляду скарг позивача;
- надати відповідь за результатами розгляду цієї скарги на комісії.
Позивач у поданій до ЦВК скарзі детально описує сутність виявлених порушень та зазначає норми виборчого законодавства, які не були дотримані на проміжних виборах 25 жовтня 2020 року в Одномандатному виборчому окрузі №208 Чернігівської області. Зокрема вказує на порушення приписів ст.ст.63, 64 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
Разом із тим, станом на 31.10.2020 термін, відведений відповідачу на розгляд даної скарги минув, відповіді позивач не отримав, що на думку позивача вказує на очевидну бездіяльність відповідача, яка порушує права позивача як кандидата у народні депутати України, що передбачає наявність процесуального права на звернення до суду.
Позивач вважаючи наявною в даному випадку протиправної бездіяльності з боку Центральної виборчої комісії щодо не розгляду його скарги, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам в межах доводів адміністративного позову, колегія суддів зазначає наступне.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про вибори народних депутатів України» від 17.11.2011 №4061-VI (далі - Закон № 4061-VI), Законом України «Про Центральну виборчу комісію» від 30.06.2004 №1932-IV (далі - Закон №1932-IV), в редакціях, що були чинними на момент виникнення цих правовідносин, та підзаконними нормативно-правовими актами, прийнятими на їх виконання.
Приписами ст. 38 Конституції України, закріплено право громадян брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 3 ст. 77 Конституції України, порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.
Організація і порядок проведення виборів народних депутатів України визначені Законом України «Про вибори народних депутатів України».
Постанови Центральної виборчої комісії № 99 від 05 червня 2020 року було призначено проміжні вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 208 (Чернігівська область) на неділю, 25 жовтня 2020 року.
Згідно з підпунктом 2 пункту 2 розділу ХХХХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Виборчого кодексу України визнано такими, що втратили чинність з дня набрання чинності цим Кодексом, зокрема, Закон України «Про вибори народних депутатів України», крім положень щодо організації та проведення проміжних виборів і заміщення народних депутатів України, обраних у загальнодержавному виборчому окрузі, повноваження яких достроково припинені, що діють до наступних чергових або позачергових виборів народних депутатів України.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.1 Закону України «Про центральну виборчу комісію» Центральна виборча комісія (далі - Комісія) є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.
Комісія очолює систему виборчих комісій та комісій з референдуму, які утворюються для організації підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, всеукраїнського референдуму. Комісія здійснює контроль за діяльністю та консультативно-методичне забезпечення виборчих комісій, які утворюються для організації підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, та комісій з місцевих референдумів
Згідно ст.2 Закону України «Про центральну виборчу комісію» комісія відповідно до своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого і референдумного процесів, реалізацію виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі, однакове застосування законодавства України про вибори і референдуми на всій території України. Комісія будує свою діяльність на принципах верховенства права, законності, незалежності, об'єктивності, компетентності, професійності, колегіальності розгляду і вирішення питань, обґрунтованості прийнятих рішень, відкритості і публічності.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.30 Закону України «Про вибори народних депутатів України» повноваження Центральної виборчої комісії щодо підготовки та проведення виборів депутатів визначаються цим Законом, Законом України «Про Центральну виборчу комісію» та іншими законами України. Крім повноважень, визначених Законом України «Про Центральну виборчу комісію», Центральна виборча комісія, зокрема, розглядає заяви і скарги на рішення, дії або бездіяльність окружних виборчих комісій і приймає рішення з цих питань.
Згідно п.5 ч.9 ст. 78 Закону України «Про вибори народних депутатів України» офіційний спостерігач від партії, кандидата у депутати, громадської організації має право звертатися із заявою чи скаргою до відповідної виборчої комісії, інших державних органів чи до суду щодо усунення порушень цього Закону в разі їх виявлення.
Частиною 4 ст.111 Закону України «Про вибори народних депутатів України» встановлено, що скарга, оформлена з дотриманням вимог статті 110 цього Закону, розглядається відповідною виборчою комісією на своєму засіданні не пізніш як на другий день з дня її отримання, за винятком випадків, передбачених частинами п'ятою - сьомою цієї статті.
Відповідно до ст.110 Закону України «Про вибори народних депутатів України» скарга до виборчої комісії подається у письмовій формі. Скарга повинна містити:
1) назву виборчої комісії, до якої вона подається;
2) прізвище, ім'я, по батькові (найменування) суб'єкта звернення зі скаргою, його місце проживання (поштову адресу), а також номер засобу зв'язку, адресу електронної пошти, якщо такі є;
3) прізвище, ім'я, по батькові (найменування) суб'єкта оскарження, його місце проживання (поштову адресу), а також номер засобу зв'язку, адресу електронної пошти, якщо такі є;
4) суть порушеного питання;
5) виклад обставин і зазначення доказів, якими суб'єкт звернення обґрунтовує свої вимоги;
6) чітко сформульовані вимоги із зазначенням суті рішення, ухвалення якого вимагається від виборчої комісії;
7) перелік документів і матеріалів, що додаються;
8) зазначення заінтересованих осіб, яких суб'єкт звернення зі скаргою вважає за потрібне залучити до розгляду скарги;
9) підпис суб'єкта звернення зі скаргою чи особи, яка його представляє відповідно до статті 108 цього Закону, із зазначенням дати підписання.
До скарги додаються її копії, докази, зазначені у скарзі, та копії усіх документів, що приєднуються до неї, у кількості, яка дорівнює кількості суб'єктів оскарження та заінтересованих осіб, зазначених у скарзі.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем до суду було подано копію відповіді Центральної виборчої комісії №21-36/1-4067 від 30.10.2020 (20750), яким скаргу позивача від 29.10.2020 повернуто без розгляду.
Дане рішення обґрунтовано тим, що всупереч п. 3 ч.1 ст.110 Закону України «Про вибори народних депутатів України» скарга позивача не містить прізвищ, імен, по батькові (найменувань) суб'єкта оскарження, їх місце проживання (поштових адрес), а також їх номерів засобів зв'язку, адрес електронної пошти, якщо такі є.
Крім того скарга повинна містити зазначення заінтересованих осіб, яких суб'єкт звернення зі скаргою вважає за потрібне залучити до розгляду скарги.
Також, всупереч ч. 3 ст.110 Закону України «Про вибори народних депутатів України» до скарги позивача не було додано її копій та копій усіх документів, що приєднуються до неї.
Відповідно до ч.2 ст.111 Закону України «Про вибори народних депутатів України» скарга, оформлена без дотримання вимог статті 110 цього Закону, повертається відповідно Головою Центральної виборчої комісії або іншим членом Центральної виборчої комісії за дорученням Голови Центральної виборчої комісії чи головою або заступником голови окружної або дільничної виборчої комісії суб'єкту звернення зі скаргою без розгляду не пізніш як на наступний день після дня надходження скарги, а скарга, подана напередодні дня голосування, в день голосування чи наступного дня, - невідкладно. При поверненні скарги без розгляду зазначається вичерпний перелік недоліків, які перешкоджають розгляду скарги, і вказується на можливість повторного звернення із скаргою, оформленою відповідно до вимог статті 110 цього Закону, у передбачені цим Законом строки.
За таких обставин, враховуючи, що скарга позивача оформлена без дотримання вимог, передбачених ст.110 Закону України «Про вибори народних депутатів України», вона підлягала поверненню без розгляду у відповідно до приписів чинного законодавства.
Колегія суддів вказує, що на відповідача покладено імперативний обов'язок повернення без розгляду скарги, яка оформлена без дотримання приписів ст.110 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
Разом із тим, відповідно до ч.6 ст.109 Закону України «Про вибори народних депутатів України» строк подання скарги продовженню або поновленню не підлягає, крім випадку повторного подання скарги після усунення її недоліків не пізніше наступного дня після дня її повернення виборчою комісією без розгляду відповідно до частини другої статті 111 цього Закону.
Таким чином, позивач не позбавлений можливості скористатися своїм правом повторного звернення до відповідача з відповідною скаргою у разі виправлення всіх зазначених недоліків та оформленої відповідно до приписів чинного законодавства.
Крім того, доводи позивача про те, що відповідач повинен був надати йому копії рішень ДВК за №740005, №74003, №740023, №740111 щодо результату розгляду скарг позивача від 25.10.2020 суд не приймає до уваги, оскільки в даному випадку скарга позивача взагалі не розглядалася, а була повернута без розгляду, тому по суті скарги така вимога не могла бути задоволена.
Матеріали справи містять докази направлення позивачу рішення Центральної виборчої комісії №21-36/1-4067 від 30.10.2020 (20750), яким скаргу позивача від 29.10.2020 повернуто без розгляду, а саме: картка реєстрації вихідної кореспонденції, інформація про документи, що відправлені з ЦВК станом на 02.11.2020.
Разом із тим, долучені до справи матеріали не містять доказів отримання позивачем вказано рішення, тому суд не може надавати оцінку даній обставині, а лише встановлює обставини щодо направлення рішення Центральної виборчої комісії №21-36/1-4067 від 30.10.2020 (20750).
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що враховуючи, що відповідно повідомлення ЦВК №21-36/1-4067 від 30.10.2020 (20750) про залишення без розгляду скарги позивача від 29.10.2020 з огляду на порушення її форми, тобто невиконання приписів ст.110 Закону України «Про вибори народних депутатів України», відсутня в даному випадку бездіяльність відповідача щодо не розгляду такої скарги. При цьому, при поверненні скарги позивача Центральна виборча комісія діяла на підставі, в межах повноважень, в порядку та у спосіб, визначені Конституцією України, та законами України, тому відсутні підстави для задоволення позову.
Керуючись ст. ст. 34, 242-246, 250, 271-273, 277, 278 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
В задоволенні адміністративного позову кандидата у народні депутати України на проміжних виборах 25 жовтня 2020 року в Одномандатному виборчому окрузі №208 Чернігівської області ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження в порядку частини першої ст. 272 КАС України та може бути оскаржене до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду в порядку та строки визначені статтею 278 КАС України.
Відповідно до пп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу - тобто через Шостий апеляційний адміністративний суд.
Повний текст рішення виготовлено 02.11.2020.
Головуючий суддя: А.Ю. Кучма
В.О. Аліменко
Н.В. Безименна
Головуючий суддя Кучма Андрій Юрійович
Судді: Безименна Наталія Вікторівна