Постанова від 02.11.2020 по справі 540/199/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2020 р.м.ОдесаСправа № 540/199/20

Головуючий в 1 інстанції: Дубровна В.А.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Димерлія О.О.

суддів: Танасогло Т.М. , Єщенка О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 10.03.2020р. у справі № 540/199/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

У січні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не проведення перерахунку та виплати призначеної ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_1 , пенсії за віком;

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_1 , пенсії за віком з дати первинного звернення про призначення пенсії та її виплату з урахуванням довідок ПАТ "Херсонський суднобудівний завод" від 13.06.2017 року № 757/14-227, № 757/14-228, № 757/14-229, та виплатити різницю між перерахованою та фактично отриманою пенсією.

В обґрунтування позовних вимог позивач наголошував на наявності у нього законодавчо передбаченого права на перерахунок пенсії з урахуванням довідок ПАТ "Херсонський суднобудівний завод" від 13.06.2017 року № 757/14-227, № 757/14-228, № 757/14-229.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з позовними вимогами не погоджувалось, та вважало їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву, наголошуючи, зокрема, на тому, що 04.10.2019 року ОСОБА_1 до Херсонського відділу обслуговування громадян подано заяву про перерахунок пенсії, до якої додано оригінали довідок про заробітну плату № 757/14-228 від 13.06.2017 р. та № 757/14-229 від 13.09.2017 р. При цьому, довідка № 757/14-227 від 13.06.2017 р. в матеріалах пенсійної справи відсутня. Крім того, в порушенням п. 2.9 Порядку, позивачем не надано документів, які підтверджують місце проживання (реєстрації) на території України. Також, рішення Херсонського міського суду Херсонської області від 10.11.2016 року у справі № 766/10167/16-а не містить зобов'язання для ГУ ПФУ в Херсонській області щодо здійснення позивачу перерахунку його пенсії. Таким чином, законодавчо передбачені підстави для проведення перерахунку вже призначеної пенсії та виплати різниці між перерахованою та фактично отриманою пенсією позивачу, як пенсіонеру, який мешкає за кордоном, відсутні.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 10.03.2020р. по справі №540/199/20 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_1 , пенсії за віком.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 11.10.2019 р. № 19/03-16.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком з 01.10.2019 р., з урахуванням довідок ПАТ "Херсонський суднобудівний завод" від 13.06.2017 року № 757/14-228, № 757/14-229, та виплатити різницю між перерахованою та фактично отриманою пенсією.

В частині позовних вимог щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком з дати первинного звернення про призначення пенсії та з урахуванням довідки ПАТ "Херсонський суднобудівний завод" від 13.06.2017 року № 757/14-227 - відмовлено.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що питання щодо перерахунку пенсії позивача після її призначення не було предметом розгляду у справі № 766/10167/16-а, а відтак посилання представника відповідача на відсутність у резолютивній частині судового рішення зобов'язань про перерахунок пенсії позивача після її призначення - є необґрунтованим. Також, з моменту призначення позивачу пенсії він має право на її подальший перерахунок (за наявності підстав), в порядку, визначеному Законом № 1058-IV та Порядком №22-1. Відносно доводу відповідача про порушення позивачем п. 2.9 Порядку в частині не надання документів, які підтверджують місце проживання (реєстрації) на території України, судом зазначено, що означене не було покладено в основу рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 11.10.2019 р. № 19/03-16. Оскільки в межах розгляду даних спірних правовідносин судом встановлено протиправність відмови у перерахунку пенсії позивача, оформленої рішенням від 11.10.2019 р. № 19/03-16, з метою ефективного захисту порушених прав позивача, суд вийшов за межі позовних вимог, та скасував рішення ГУ ПФУ в Херсонській області від 11.10.2019 р. № 19/03-16. З огляду на те, що з заявою про перерахунок пенсії за віком позивач звернувся 04.10.2019 року, суд першої інстанції дійшов висновку, що перерахунок пенсії за вказаною заявою має бути проведено з 01.10.2019 р.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції ГУ ПФУ в Херсонській області подано апеляційну скаргу у якій зазначено, що рішення суду першої інстанції в частині задоволення позову прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому відповідач просить оскаржуване рішення у вказаній частині скасувати та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

В обґрунтування апеляційної скарги Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області наводить тіж самі доводи, які зазначено у відзиві на позовну заяву.

У зв'язку з відсутністю клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю, апеляційний суд, з урахуванням приписів п. 1 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснює розгляд справу в порядку письмового провадження.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, у системному зв'язку з положеннями чинного законодавства, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга відповідача задоволенню не підлягає, з урахуванням наступного.

Зокрема, колегію суддів установлено, що з 26.07.2016 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області, як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Вказуну пенсію ОСОБА_1 територіальним органом Пенсійного фонду призначено на виконання постанови Херсонського міського суду Херсонської області від 10.11.2016 р. у справі № 766/10167/16-а, що підтверджується протоколом про призначення пенсії № 4301 від 06.04.217 р.

04.10.2019 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Херсонській області із заявою № 14176/3/4085 про перерахунок пенсії більшого заробітку до 01.01.2000 р.

Відповідно до розписки - повідомлення до вказаної заяви позивачем було додано, серед іншого: паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 , виданий 06.12.2017 р., орган видачі 2ISR; копію картки платника податків; довідку про заробітну плату для обчислення пенсії від 13.06.2017 р. № 757/14-228; довідку про заробітну плату для обчислення пенсії від 13.06.2017 р. № 757/14-229; довідку ПАТ "Херсонський суднобудівний завод" про перейменування від 13.06.2017 р. № 757/14-230.

За наслідками розгляду вищеозначеної заяви, начальником Відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №15 Управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ в Херсонській області прийнято рішення № 19/03-16 від 11.10.2019 р., яким відмовлено у проведенні перерахунку пенсії з більшого заробітку згідно заяви ОСОБА_1 від 04.10.2019 р.

Вказана відмова обґрунтована тим, що ні постанова Херсонського міського суду Херсонської області від 10.11.2016 р. по справі №766/10167/16-а, ні ухвала Одеського апеляційного адміністративного суду від 31.01.2017 р., на виконання яких позивачеві призначено пенсію, не містять зобов'язань про перерахунки після призначення, тобто на майбутнє.

За результатом розгляду заяви позивача від 04.10.2019 р., ГУ ПФУ в Херсонській області на ім'я ОСОБА_1 надіслано Лист від 12.11.2019 р. № 260/М-99-1, яким адресата повідомлено, що оскільки постанова Херсонського міського суду Херсонської області від 10.11.2016 р. по справі №766/10167/16-а та ухвала Одеського апеляційного адміністративного суду від 31.01.2017 р. не містять зобов'язань про перерахунок після призначення пенсії (тобто на майбутнє), рішенням від 11.10.2019 р. у перерахунку пенсії за заявою від 04.10.2019 р. позивачу відмовлено.

Згідно із ч.1 ст.1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до статті 1 якого пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до ст.7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" принципами загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, поряд з іншими, є рівноправність застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат, державна гарантія реалізації застрахованими особами своїх прав, передбачених цим Законом, відповідальність суб'єктів системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків.

Статтею 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у ст.36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Статтею 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" установлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу ПФУ або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням ПФУ за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

Частиною 5 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган ПФУ та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Питання щодо подання та оформлення документів для перерахунку пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління ПФУ 25 листопада 2005 року № 22-1, відповідно до пункту 1.7 якого днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Пунктом 2.7 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

Відповідно до пп.2-4 пункту 2.1 Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

- документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637;

- для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам;

- документи про місце проживання (реєстрації) особи.

Згідно з пунктом 2.23 Порядку № 22-1 документи про заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

Відповідно до п. 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Згідно із п. 4.2 Порядку №22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. (п. 4.3 Порядку № 22-1)

Строки перерахунку пенсії визначено статтею 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до частини 4 якої у разі виникнення права на підвищення пенсії перерахунок здійснюється з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Так, окружним адміністративним судом установлено, що постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 10.11.2016 р. у справі № 766/10167/16-а, яка набрала законної сили 09.02.2017 року, визнано неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з дати звернення - 26.07.2016 року відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8, 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Отже, колегія суддів погоджується з висновком суд першої інстанції щодо необгрунтолваності посилань відповідача на відсутність у резолютивній частині рішення суду від 10.11.2016 р. у справі № 766/10167/16-а зобов'язань про перерахунок пенсії позивача після її призначення, оскільки питання щодо такого перерахунку пенсії ОСОБА_1 , після її призначення, не було предметом розгляду справи № 766/10167/16-а.

Також, є вірним, на думку суду апеляційної інстанції, викладений окружним судом в оскаржуваному відповідачем рішенні висновок відносно того, що з моменту призначення позивачу пенсії він має право на її подальший перерахунок (за наявності підстав), в порядку, визначеному Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління ПФУ 25 листопада 2005 року № 22-1.

Крім того, колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції про необґрунтованість доводів відповідача відносно ненадання позивачем документів, які підтверджують місце проживання (реєстрації) на території України, оскільки у рішенні про відмову у перерахунку пенсії № 19/03-16 від 11.10.2019 р. означеного не зазначено.

Оскільки в межах розгляду даних спірних правовідносин судом першої інстанції встановлено протиправність відмови у перерахунку пенсії позивача, оформленої рішенням від 11.10.2019 р. № 19/03-16, суд апеляційної інстанції зазначає, що з метою ефективного захисту порушених прав позивача, окружний адміністративний суд цілком ґрунтовно вийшов за межі позовних вимог, та скасував рішення ГУ ПФУ в Херсонській області від 11.10.2019 р. № 19/03-16.

Оскільки з заявою про перерахунок пенсії за віком позивач до територіального орану Пенсійного фонду звернувся 04.10.2019 року, цілком правомірним є також висновок суду першої інстанції стосовно того, що перерахунок його пенсії за вказаною заявою має бути проведено з 01.10.2019 р., а не з дати первинного звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.

Інші доводи апеляційної скарги не спростовують докази, досліджені та перевірені в суді першої інстанції та не впливають на висновки суду, викладені в оскаржуваному рішенні.

За таких обставин, рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, і доводи відповідача, викладені у скарзі, не свідчать про порушення судом норм матеріального чи процесуального права, які могли б призвести до неправильного вирішення справи.

Отже, при ухваленні оскаржуваного рішення судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для його скасування.

З підстав визначених статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області залишити без задоволення, а рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 10.03.2020р. по справі № 540/199/20 - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її підписання суддями та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання сторонами копії судового рішення.

Головуючий суддя Димерлій О.О.

Судді Танасогло Т.М. Єщенко О.В.