Рішення від 22.10.2020 по справі 520/9017/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2020 року № 520/9017/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бабаєва А.І.

за участі:

секретаря судового засідання Муравської І.Ю.,

представника позивача Головінової Р.В.,

представника відповідача Толстих Л.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

14.07.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просив суд:

- визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо включення з 01.07.2000 по 31.12.2003 нулів в розрахунок заробітків під час обчислення пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 );

- зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 05.04.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), зарахувавши заробітки з 01.07.2000 по 31.12.2003 (III квартал 2000 - 3383,35 грн. IV кв. за 2000 р. - 3050,00 грн., 2001 р - 26750,00 грн., 2002 р. - 122474,00грн., 2003 р. - 101278,00 грн.) з відповідною розбивкою помісячно, на підставі довідок №5044/ФОП/20-40-57-06-22 від 26.02.2019 та №6650/ФОП/20-40-57-06-22 від 15.03.2019, виданих Головним управлінням Державної фіскальної служби України у Харківській області та виплатити заборгованість, що виникла;

- допустити до негайного виконання рішення суду в частині виплати заборгованості з виплати пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у межах суми стягнення за один місяць;

- зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду по даній справі протягом 10 днів з дня набрання рішенням законної сили.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем, на думку позивача, вчинено протиправні дії щодо включення з 01.07.2000 по 31.12.2003 нулів в розрахунок заробітків під час обчислення пенсії ОСОБА_1 .

Відповідач, Головне Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області, надало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

В судове засідання представник позивача прибула, позовну заяву підтримала та просила її задовольнити.

В судове засідання представник відповідача прибула, проти позовної заяви заперечувала та просила відмовити в її задоволенні.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 05.04.2018 року.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо включення з 01.07.2000 по 31.12.2003 нулів в розрахунок заробітків під час обчислення пенсії ОСОБА_1 , позивач звернувся з даним позовом до суду.

Прикінцевими положеннями Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон України №1058-ІV) встановлено, що цей закон набирає чинності з 01 січня 2004 року.

До набрання чинності вказаним законом питання призначення і обчислення пенсії регулювалося виключно Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ.

Відповідно до п.3-1 Прикінцевих положень Закону України №1058-ІV встановлено, що до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно із статтею 26 цього Закону включаються зокрема періоди: ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку: з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності; з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску);

Згідно з ч.1 ст.40 Закону України №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Відповідно до ст.24 Закону № 1058-ІV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців позивач був зареєстрований, як фізична особа-підприємець з 26.04.1996 року.

В довідках Головного управління ДФС у Харківській області №5044/ФОП/20-40-57-06-22 від 26.02.2019 та №6650/ФОП/20-40-57-06-22 від 15.03.2019 зазначено, що позивач перебуває на обліку у податковій інспекції.

З розрахунку заробітків, який здійснено відповідачем при призначенні пенсії позивачу, вбачається, що періоди здійснення підприємницької діяльності з 01.07.2000 по 31.12.2003 було зараховано 0 (нулями).

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-ХІІ встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Довідками головного управління ДФС у Харківській області №5044/ФОП/20-40-57-06-22 від 26.02.2019 та №6650/ФОП/20-40-57-06-22 від 15.03.2019 підтверджено, що відповідно до Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» від 03.07.1998 №727/98 із змінами та доповненнями, внесеними Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування» обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва від 28.06.1999 №746/99 ФОП ОСОБА_1 здійснював діяльність за умови сплати єдиного податку.

Згідно копій звітів суб'єкта малого підприємництва - фізичної особи-платника податку, загальна сума доходу від здійснення підприємницької діяльності складає: І-ІІ кв. 2000 р. - 1165,43 грн., ІІІ кв. 2000 р. - 3383,35 грн., IV кв. за 2000 р. - 3050,00 грн., всього за 2000 р. - 17598,78 грн., за 2001 р. - 26750,00 грн., за 2002 р. - 122474,00 грн., за 2003 р. - 101278,00 грн.

Відповідно до абз.7 ч.2 Указу України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та суб'єктів малого підприємництва» від 03.07.1998 року №727/98 із змінами та доповненнями внесеними Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування» обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва від 28.06.1999 №746/99, суб'єкт підприємницької діяльності фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України. Відділення Державного казначейства України наступного дня після надходження коштів перераховують суми єдиного податку у таких розмірах: до місцевого бюджету - 43 відсотки; Пенсійного Фонду України - 42 відсотки на обов'язкове соціальне страхування - 15 відсотків.

Відповідно до п.6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України № 4-6 від 03.06.99 року, чинної до 29.11.2001 року, органи Пенсійного фонду створюють окрему облікову базу платників (юридичних, фізичних), які обрали спосіб оподаткування доходів за фіксованим та єдиним податком. Інформацію з цього приводу регіональні органи Пенсійного фонду отримують в органах Державної податкової адміністрації України на підставі Угоди про інформаційне співробітництво між Пенсійним фондом України та Державною податковою адміністрацією України від 24 квітня 1999 року.

Згідно з п.9.1, п.9.2, п.9.3 Інструкції затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України № 16-6 19.10.2001 року, чинних до 27.01.2004 року, упровадження системи персоніфікованого обліку (надалі - СПОВ) здійснюється згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 1998 року № 832 ( 832-98-п ) "Про заходи щодо поетапного впровадження у Пенсійному фонді автоматизованого персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування". Відомості про фізичних осіб, що пов'язані з визначенням права на виплати з Пенсійного фонду та їх розмір за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням, збираються і зберігаються у документальній та електронній формі органами Пенсійного фонду в установленому порядку протягом життя фізичної особи та впродовж 75 років після її смерті. На кожну фізичну особу відкривається персональна облікова картка з постійним індивідуальним індентифікаційним номером Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів.

Так, в період 2000-2003 ведення єдиного реєстру персоніфікованого обліку покладалося на Пенсійний фонд, внесення даних повинно було відбуватися на підставі співробітництва органів Пенсійного фонду України та Державної податкової служби, проте такі дані стосовно позивача в період з 2000 по 2003 внесені не були.

Таким чином, хоча фізичні особи платники єдиного податку і не подавали розрахунок зобов'язання зі сплати збору на обов'язкове Державне пенсійне страхування, однак, після сплати ними єдиного податку органи Державного казначейства України повинні були перераховувати 42 відсотки до Пенсійного фонду України, а органи Пенсійного фонду створювали окрему облікову базу платників (юридичних, фізичних), які обрали спосіб оподаткування доходів за фіксованим та єдиним податком, тоді як органи податкової служби здійснювали контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», і надавали органам ПФУ інформацію щодо платників єдиного податку.

Відповідно до абз. 5 ст.40 Закону України № 1058-ІV заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Отже, з аналізу ст.40 Закону України № 1058-ІV та ст.66 Закону України 1788-XII вбачається, що для обчислення пенсії повинна бути наявною саме заробітна плата (дохід) тобто її фактичне нарахування чи отримання.

Так, за період з 01.07.2000 по 31.12.2003 позивач відображував свої доходи, сплачував єдиний податок з усього доходу, що підтверджується довідками про дохід ОСОБА_1 , що видані Головним управління ДФС у Харківській області №5044/ФОП/20-40-57-06-22 від 26.02.2019 року та №6650/ФОП/20-40-57-06-22 від 15.03.2019 року та копіями щоквартальних звітів з відмітками Державної податкової інспекції.

За таких обставин, відповідач протиправно зарахував дохід у вказаний період роботи 0 (нулями).

При цьому, листом від 02.11.2018 №20362-47/02-01 відповідач підтвердив, що частина прибутку з 01.04.2000 по 31.12.2003 відповідно до Закону України «Про внесення до Декрету Кабінету Міністрів України» «Про прибутковий податок з громадян» та Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування» обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва від 03.07.1998 спрямована Державним казначейством України до Пенсійного Фонду України.

З листа відповідача від 30.01.2020 року вбачається, що за період з 01.04.2000 по 31.12.2003 частина сплаченого позивачем єдиного податку була спрямована до Пенсійного фонду України (42%). Також, відповідач зазначив, що чинним законодавством не передбачено внесення доходу органами Пенсійного фонду до персональних даних.

Разом з тим, пенсійним органом все ж таки внесено до персональних даних позивача цифрове значення доходу та вказано - "0", тобто вказана графа не залишилась без зазначення цифрового значення доходу.

При цьому, суми оподаткованого доходу позивача відображені у відповідній квартальній звітності за 2000-2003 роки та у довідках ДФС.

Відповідно до п.1.7 Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Згідно з п.4.2 Порядку №22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності);

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Орган, що призначає пенсію, надає допомогу у разі звернення із заявою про призначення пенсії непрацюючим особам, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії (п.3.3 Порядку №22-1).

Аналіз вказаних норм свідчить про те, що у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис.

Із заяви позивача про призначення/перерахунок пенсії від 10.04.2018 року встановлено, що вказана заява прийнята спеціалістом пенсійного органу. Проте, жодних записів щодо необхідності подачі додаткових документів не здійснено.

Таким чином, відповідач, не повідомивши позивача належним чином про те, які документи необхідно подати додатково та про право в тримісячний строк надати додаткові документи на підтвердження стажу, виніс рішення про призначення пенсії та включив з 01.07.2000 по 31.12.2003 нулі в розрахунок заробітків під час обчислення пенсії ОСОБА_1 .

За таких обставин, суд вважає, що тримісячний строк для надання додаткових документів визначений п.1.7 Порядку № 22-1 у позивача не збіг, у зв'язку із неповідомленням його про такий строк взагалі.

Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області вчинено протиправні дії щодо включення з 01.07.2000 по 31.12.2003 нулів в розрахунок заробітків під час обчислення пенсії ОСОБА_1 .

З огляду на висновки суду щодо протиправності дій пенсійного органу та для належного відновлення порушених прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 05.04.2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), зарахувавши заробітки з 01.07.2000 по 31.12.2003 (III квартал 2000 - 3383,35 грн. IV кв. за 2000 р. - 3050,00 грн., 2001 р. - 26750,00 грн., 2002 р. - 122474,00 грн., 2003 р. - 101278,00 грн.) з відповідною розбивкою помісячно, на підставі довідок №5044/ФОП/20-40-57-06-22 від 26.02.2019 та №6650/ФОП/20-40-57-06-22 від 15.03.2019, виданих Головним управлінням Державної фіскальної служби України у Харківській області.

Щодо клопотання про допуск до негайного виконання рішення суду в частині виплати заборгованості з виплати пенсії ОСОБА_1 у межах суми стягнення за один місяць, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Рішенням по даній справі позовні вимоги задоволено шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 05.04.2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 .

З огляду на викладене суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для застосування в даному випадку приписів статті 371 КАС України.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в даній справі, суд зазначає, що згідно приписів ч.1 ст. 382 КАС України, встановлення такого контролю є правом, а не обов'язком суду, відповідно до фактичних обставин справи.

В даній справі суд не вбачає підстав для застосування судового контролю.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, м-н Свободи, Держпром, 3 під., 2) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо включення з 01.07.2000 по 31.12.2003 нулів в розрахунок заробітків під час обчислення пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 05.04.2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), зарахувавши заробітки з 01.07.2000 по 31.12.2003 (III квартал 2000 - 3383,35 грн. IV кв. за 2000 р. - 3050,00 грн., 2001 р. - 26750,00 грн., 2002 р. - 122474,00 грн., 2003 р. - 101278,00 грн.) з відповідною розбивкою помісячно, на підставі довідок №5044/ФОП/20-40-57-06-22 від 26.02.2019 та №6650/ФОП/20-40-57-06-22 від 15.03.2019, виданих Головним управлінням Державної фіскальної служби України у Харківській області.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.

Повний текст рішення складено 02.11.2020 року.