Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
02 листопада 2020 р. № 520/9001/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Єгупенка В.В.,
розглянувши у приміщенні суду в м. Харкові у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Військово-медичного клінічного центру Північного регіону (Військова частина НОМЕР_1 ) (м. Харків, вул. Культури, 5) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом, в якому позивач просив визнати протиправною бездіяльність Військово-медичного клінічного центру Північного регіону (військова частина НОМЕР_1 ) щодо не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 но 01.12.2018 року. Зобов'язати Військово-медичний клінічний центр Північного регіону (військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.12.2018 року.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач є військовим пенсіонером, проходив військову службу у Збройних Силах України та бу звільнений з військової служби наказом командира Військової частини НОМЕР_1 від 06.12.2018 №276, виключений із списків особового складу частини. Останнім місцем служби була Військова частина НОМЕР_1 . Під час звільнення з військової служби відповідачем не було проведено розрахунок у повному обсязі, а саме не було проведено та виплачено індексацію грошового забезпечення за період з 06.12.2015 по 06.12.2018. Позивач звернувся до відповідача із щодо здійснення виплати грошової компенсації та листом від 24.01.2020 відповідачем відмовлено у виплаті грошової компенсації на підставі того, що чинним законодавством та наявними фінансовими ресурсами не було передбачено проведення індексації грошового забезпечення, крім того було зазначено, що позивачем отримувалася індексація грошового забезпечення у період до 01.01.2016 та з грудня 2018 року.
Відповідачем надано відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що Військово-медичний клінічний центр Північного регіону (Військова частина НОМЕР_1 ) діяв в межах повноважень, встановлених чинним законодавством, а тому просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до положень ст.ст.12, 171, 257, 262 КАС України розгляд позовної заяви здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи адміністративного позову, суд дійшов наступного.
Судовим розглядом встановлено, що наказом командира Військової частини НОМЕР_1 від 06.12.2018 №276 полковника медичної служби ОСОБА_1 , начальника гастроентерологічного відділення клініки загальнотерапевтичної звільненого наказом Міністерства оборони України від 12.10.2018 №649 з військової служби у відставку відповідно до п.2 ч.5 ст.26 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» за пп «в» (за віком) визнано, що справи та посаду здав.
06.12.2018 позивача виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення і направлено для зарахування на військовий облік до Шевченківського районного військового комісаріату м. Харків. Виплачено щомісячну премію у розмірі 47% посадового окладу, надбавку за особливості проходження військової служби у розмірі 10% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, надбавку за вищу кваліфікаційну категорію зі спеціальності «Гастроентерологія» у розмірі 7% посадового окладу, надбавку за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 10% до посадового окладу за період з 01 по 06 грудня 2018 року.
17.06.2020 позивач звернувся до командира Військової частини НОМЕР_1 із заявою, в якій просив виплатити індексацію його грошового забезпечення за період з 06.12.2015 по 06.12.2018.
Листом від 17.06.2020 відповідач повідомив ОСОБА_1 , що ним отримувалась індексація грошового забезпечення до 01.01.2016 та з грудня 2018 року. Позивачу роз'яснено, що у разі незгоди з прийнятим рішенням, він має право звернутися зі скаргою на ім'я старшого начальника або у судовому порядку.
Відповідно до абзацу другого частини третьої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Так, Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" визначені правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Статтями 2 та 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", зокрема, передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Тобто, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов'язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації.
Приписами частини другої статті 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" передбачено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (частина друга статті 6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення").
Згідно пункту 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотків. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2013 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищував поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Частиною 4 статті 43 Конституції України встановлено, що кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
У разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому зарплати без обмеження будь-яким строком (статті 233 КЗпП України).
Індексація є складовою заробітної плати та у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.
Суд зазначає, що відповідачем не надано доказів, що військовою частиною НОМЕР_1 позивачу проведено нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.12.2018.
Згідно частини 2статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності вчинених ним дій, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Військово-медичного клінічного центру Північного регіону (Військова частина НОМЕР_1 ) (м. Харків, вул. Культури, 5) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Військово-медичного клінічного центру Північного регіону (військова частина НОМЕР_1 ) щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 01.12.2018 року.
Зобов'язати Військово-медичний клінічний центр Північного регіону (військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.12.2018 року.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В. Єгупенко