Справа № 420/11337/20
02 листопада 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., вивчивши адміністративний позов Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про скасування права на початок виконання будівельних робіт на підставі повідомлення про початок будівельних робіт,-
До суду надійшов адміністративний позов Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , в якому просить скасувати право на початок виконання будівельних робіт на підставі повідомлення про початок будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1) №ОД 051200821791 від 28.08.2020 року, подане ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, крім іншого, відповідає заява вимогам, встановленим ст.ст.160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Позивач не надав документ про сплату судового збору.
Статтею 1 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат
Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
На 01.01.2020 року прожитковий мінімум для працездатних осіб складав 2102грн.
Згідно зі ст.4 Закону України «Про судовий збір» юридичні особи сплачують за подання до адміністративного суду позову не майнового характеру 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються, крім іншого, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно ч. 1 ст.5 КАС України, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
Відповідно до ч.4 ст.5 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Позивач просить скасувати право на початок виконання будівельних робіт на підставі повідомлення про початок будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1) №ОД 051200821791 від 28.08.2020 року, подане ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
При цьому посилається на ч.2 ст.39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» щодо звернення при наявності визначених підстав органу державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду до суду із позовом про скасування реєстрації такої декларації або про припинення права на виконання підготовчих або будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення.
Також згідно зі змістом ч.9 ст.35, ч.7 ст.36 Закону право на початок виконання підготовчих робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, право на початок виконання будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення може бути припинено відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю у разі, зокрема, на підставі судового рішення, що набрало законної сили.
Що стосується декларацій, то їх реєстрація скасовується.
Таким чином, позивачу, як суб'єкту владних повноважень необхідно викласти позовні вимоги у відповідності до вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Також позивач в обґрунтування позову посилається на те, що виконуються роботи зі зміною геометричних розмірів фундаментів у плані із одночасним захопленням земельної ділянки.
Проте позивач не надає та не зазначає про правомірність містобудівних умов та обмеження забудови земельної ділянки, що видані Департаментом архітектури та містобудування ОМР №01-07/264 від 22.07.2020 року, на яке міститься посилання у повідомленні, враховуючи також про зазначення у повідомленні загальної площі відповідно до проектної документації - 65,5 кв.м, при тому, що у відомостях з державного реєстру речових прав на нерухоме майно квартира АДРЕСА_1 , яка належить на праві власності відповідачам має загальну площу 33,8 кв м.
Позивачу необхідно надати до суду копію містобудівних умов та обмеження забудови земельної ділянки, що видані Департаментом архітектури та містобудування ОМР №01-07/264 від 22.07.2020 року.
Згідно зі ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статями 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, якій не може перевищувати 10 днів з дня вручення ухвали.
Суд вважає необхідним залишити позов без руху та надати позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви та роз'ясняє, що недоліки повинні бути усунути шляхом надання до суду належним чином оформленого позову відповідно до вимог ст. ст. 160, 161 КАС України (не уточненого, доповненого), його копій та копій документів відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, надання відповідних належних доказів по справі викладення вимог чітко та зрозуміло у відповідності до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», надання документу про сплату судового збору, надання копії сплати судового у відповідності надання копії містобудівних умов та обмеження забудови земельної ділянки, що видані Департаментом архітектури та містобудування ОМР №01-07/264 від 22.07.2020 року.
Інститут залишення позовної заяви без руху - це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання до відкриття провадження по справі. Вимоги до адміністративного позову викладені у 160, 161 КАС, згідно яких, крім іншого, саме у позовній заяві повинні бути зазначені ім'я позивача та відповідача, третіх осіб, зміст позовних і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Саме належним чином оформлений позов, якій вважається поданим у день первинного, направляється сторонам, тому не може бути уточненим, доповненим, тощо, оскільки саме за поданим належним чином оформленим позовом суд вирішує питання про відкриття провадження по справі за вимогами викладеними у позові.
Відповідно до ч.9 ст. 120 КАС України строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи чи матеріали здано на пошту чи передано іншими відповідними засобами зв'язку.
У разі своєчасного виконання ухвали суду та усунення недоліків позовної заяви не шляхом здачі належним чином оформленого позову, документів до канцелярії суду, а шляхом відправки його до суду у встановлений строк засобами поштового зв'язку, для попередження повернення судом позовної заяви з підстав невиконання вимог ухвали суду щодо усунення недоліків у встановлений строк позивачу необхідно про надіслання матеріалів засобами поштового зв'язку повідомити суд на його електрону адресу, телефон, факс.
Згідно з п.1 розділу ІІ Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених Наказом Міністерства інфраструктури України від 28.11. 2013року №958, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 28.01.2014року за №173/24950, нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв'язку (без урахування вихідних днів об'єктів поштового зв'язку): місцевої - Д+2; у межах області та між обласними центрами України - Д+3, пріоритетної - Д+1, де Д - день подання поштового відправлення до пересилання в об'єкті поштового зв'язку або опускання простого листа чи поштової картки до поштової скриньки до початку останнього виймання; 2, 3 - кількість днів, протягом яких пересилається поштове відправлення.
У разі неотримання судом позову та матеріалів на виконання ухвали суду з урахуванням встановлених нормативів та відсутності повідомлень іншими засобами зв'язку судом буде вирішене питання про повернення позову у вказані строки.
Керуючись ст. 160,161,169 КАС України, суддя -
Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про скасування права на початок виконання будівельних робіт на підставі повідомлення про початок будівельних робіт - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність у 10-денний строк з дня отримання ухвали усунути недоліки позову та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде повернутий позивачу.
Ухвала суду оскарженню не підлягає.
Суддя Е.В. Катаєва