30 жовтня 2020 р. Справа № 400/1600/20
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Державної установи «Миколаївський слідчий ізолятор», вул. Лагерне поле, 5, м. Миколаїв, 54030
про:стягнення середнього заробітку за час затримки рорзрахунку при звільненні за період з 19.09.2019 р. по 17.03.2020 р. в розмірі 87 829,20 грн.,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом про стягнення з Державної установи «Миколаївський слідчий ізолятор» (далі - відповідач) середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні за період з 19.09.2019 року по 17.03.2020 року включно в розмірі 87829,20 грн.
Ухвалою суду від 22.04.2020 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що з урахуванням встановлених фактів у рішеннях по справам № 400/3143/19 він має право на стягнення з відповідача середнього заробітку за час затримки виплати йому грошового забезпечення у періоді з 19.09.2019 року по 17.03.2020 року (дата останнього розрахунку з позивачем), а тому у відповідача виник обов'язок щодо сплати позивачу компенсації за затримку таких виплат.
Відповідача надав відзив на адміністративний позов, який обґрунтований тим, що питання про стягнення з відповідача на користь позивача грошових коштів за весь час затримки розрахунку при його звільненні по день фактичного розрахунку вирішувались рішеннями Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.11.2019 року та П'ятого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2020 року у справі № 400/3143/19 і за цей час ніяких інших підстав або нових обставин, які б обумовили подання нової позовної заяви з тим самим предметом відповідач не надав.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, на підставі ч. 9 ст. 205 КАС України.
З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
У період з 27.01.2015 року по 28.08.2019 року позивач проходив службу у Державній кримінально-виконавчій службі України. У період з 01.07.2015 року по 28.08.2019 року позивач обіймав посаду заступника чергового помічника начальника СІЗО чергової служби Державної установи «Миколаївський слідчий ізолятор» у званні лейтенант внутрішньої служби.
При звільненні з позивачем не було проведено повного розрахунку, у зв'язку з чим останній звернувся до суду.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.11.2019 року у справі № 400/3143/19 суд зобов'язав Державну установу «Миколаївський слідчий ізолятор» нарахувати та виплати ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунків при звільненні з 28.08.2019 року по 19.09.2019 року.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2020 року рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.11.2019 року у справі № 400/3143/19 скасовано та ухвалено нову постанову про часткове задоволення позовних вимог, а саме: стягнути з Державної установи «Миколаївський слідчий ізолятор» на користь ОСОБА_1 за весь час затримки розрахунку при звільнені по день фактичного розрахунку у сумі 10511,92 грн. з вирахуванням з вказаної суми належних до сплати податків і зборів.
На виконання рішення у справі № 400/3143/19 відповідачем 17.03.2020 року виплачено на користь позивача 8462,09 грн.
Позивач вказує на те, що відповідачем допущено порушення строку розрахунку при звільненні, а отже є підстави для стягнення середнього заробітку за весь час затримки.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
За загальним правилом пріоритетними є норми спеціального законодавства, а трудове законодавство підлягає застосуванню у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні правовідносини або коли про це йдеться у спеціальному законі.
Статтею 116 Кодексу Законів про Працю України (далі - КЗпП України) передбачено, що при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму.
Згідно зі ст. 117 КЗпП України в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
При цьому, виходячи зі змісту трудових правовідносин між працівником та підприємством, установою, організацією, під "належними звільненому працівникові сумами" необхідно розуміти усі виплати, на отримання яких працівник має право станом на дату звільнення згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством для осіб, які перебувають у трудових правовідносинах з роботодавцем (заробітна плата, компенсація за невикористані дні відпустки, вихідна допомога тощо).
Згідно ч. 2 ст. 117 КЗпП України при наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.
За змістом пункту 2.2 Рішення Конституційного Суду України від 22.02.2012 року у справі № 4-рп/2012 за ст. 47 КЗпП України роботодавець зобов'язаний виплатити працівникові при звільненні всі суми, що належать йому від підприємства, установи, організації, у строки, зазначені в статті 116 Кодексу, а саме в день звільнення або не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Не проведення з вини власника або уповноваженого ним органу розрахунку з працівником у зазначені строки є підставою для відповідальності, передбаченої статтею 117 Кодексу, тобто виплати працівникові його середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Відповідно до висновку Верховного Суду України, викладений у постанові від 15.09.2015 року у справі № 21-1765а15 непроведення з вини власника або уповноваженого ним органу розрахунку з працівником у зазначені строки є підставою для відповідальності, передбаченої ст. 117 КЗпП України, тобто виплати працівникові його середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку. Після ухвалення судового рішення про стягнення заборгованості із заробітної плати роботодавець не звільняється від відповідальності, передбаченої ст. 117 КЗпП України, а саме виплати середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, тобто за весь період невиплати власником або уповноваженим ним органом належних працівникові при звільненні сум.
Аналогічну правову позицію було також викладено Великою Палатою Верховного Суду у постановах від 26.02.2020 року по справі № 821/1083/17, від 13.05.2020 року по справі № 810/451/17, відповідно до якої ухвалення судового рішення про стягнення з роботодавця виплат, які передбачені після звільнення, за загальними правилами, встановленими Цивільним кодексом України, не припиняє відповідний обов'язок роботодавця, то відшкодування, передбачене ст. 117 КЗпП, спрямоване на компенсацію працівнику майнових втрат, яких він зазнає внаслідок несвоєчасного здійснення з ним розрахунку з боку роботодавця, у спосіб, спеціально передбачений для трудових відносин, за весь період такого невиконання, тому числі й після прийняття судового рішення.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 30.01.2019 року по справі № 755/10947/17 зазначає, що незалежно від того чи перераховані усі постанови, у яких викладена правова позиція, від якої відступила Велика Палата Верховного Суду, суди під час вирішення тотожних спорів мають враховувати саме останню правову позицію Верховної Палати Верховного суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 16 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
За таких умов суд враховує вищенаведені висновки Великої Палати Верховного Суду.
Як вже було встановлено судом, 17.03.2020 року на підставі рішення у справі № 400/3143/19, яке набрало законної сили, Державна установа «Миколаївський слідчий ізолятор» виплатило позивачу кошті за весь час затримки розрахунку при звільненні по день фактичного розрахунку у сумі 8462,09 грн.
З огляду на що вбачається, що датою останнього розрахунку відповідачем з ОСОБА_1 є 17.03.2020 року.
Разом з тим, оскільки станом на день звільнення позивача з державної служби (29.10.2019 року), відповідачем не було проведено позивачем розрахунку у повному обсязі, позивач відповідно до ст. 117 КЗпП України має право на виплату середнього заробітку за весь період затримки такого розрахунку, а тому позовні вимоги в цій частині адміністративного позову підлягають задоволенню.
При цьому, суд зазначає, що обчислення середнього заробітку за час вимушеного прогулу проводиться згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України № 100 від 08.02.1995 року № 100 «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати»" (далі - Порядок № 100).
Відповідно до п. 2 Порядку № 100 обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв'язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або для виплати компенсації за невикористані відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки.
У всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата.
За приписами абз. 3 п. 3 Порядку № 100 усі виплати включаються в розрахунок середньої заробітної плати у тому розмірі, в якому вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо за винятком відрахувань із заробітної плати осіб, засуджених за вироком суду до виправних робіт без позбавлення волі.
У п. 6 Постанови «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» від 24.12.1999 року №1 3 Пленум Верховного Суду України зазначив, що задовольняючи вимоги про оплату праці, суд має навести в рішенні розрахунки, з яких він виходив при визначенні сум, що підлягають стягненню. Оскільки справляння і сплата прибуткового податку з громадян є відповідно обов'язком роботодавця та працівника, суд визначає зазначену суму без утримання цього податку й інших обов'язкових платежів, про що зазначає в резолютивній частині рішення.
Пунктом 8 Порядку № 100 встановлено, що нарахування виплат, що обчислюються з середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком.
Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.
Судом встановлено, що період затримки виплати позивача складає 180 робочих днів та обраховується з 19.09.2019 року по 17.03.2020 року включно. Розмір середньомісячного грошового забезпечення позивача становить 14638,19 грн., середньоденного грошове забезпечення - 487,94 грн.
Таким чином, стягненню з відповідача на користь позивача підлягає сума у розмірі 87829,20 грн. (180 днів х 487,94 грн. = 87829,20 грн.).
Також, суд враховує, що стягуючи з відповідача на користь позивача суму середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, слід зазначити про відрахування податків, зборів та інших обов'язкових платежів, оскільки справляння і сплата прибуткового податку з громадян є обов'язком роботодавця та працівника, а не суду, тому розрахунки, наведені в судовому рішенні, є тією сумою коштів, з яких в подальшому роботодавцем здійснюються утримання податку з доходів та інших обов'язкових платежів.
Аналогічна правова позиція зазначена в п. 39-41 постанови Верховного Суду 08.11.2018 року у справі № 805/1008/16-а.
Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У відповідності до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 134, 139, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Державної установи «Миколаївський слідчий ізолятор» (вул. Лагерне поле, 5, м. Миколаїв, 54030, код ЄДРПОУ 08564067) - задовольнити.
2. Стягнути з Державної установи «Миколаївський слідчий ізолятор» (вул. Лагерне поле, 5, м. Миколаїв, 54030, код ЄДРПОУ 08564067) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за період з 19.09.2019 року по 17.03.2020 року включно в розмірі 87829,20 грн. (вісімдесят сім тисяч вісімсот двадцять дев'ять гривень 20 коп.).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 30.10.2020 року.
Суддя О.В. Малих