30 жовтня 2020 р. Справа № 400/2023/20
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
до відповідача:Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), пр-т Миру, 46/1, м. Миколаїв, 54056
третя особа:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
про:скасування постанови від 06.05.2020 р. ВП № 61705576,
Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - позивач, ГУ ПФУ) звернулось до суду з адміністративним позовом про скасування постанови Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (далі - відповідач, Відділ ПВР) від 06.05.2020 року ВП № 61705576 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн.
Ухвалою від 29.05.2020 року суд відкрив провадження у справі.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що штраф за невиконання судового рішення державним виконавцем застосовано безпідставно, оскільки ГУ ПФУ, як боржником, рішення Заводського районного суду м. Миколаєва від 14.05.2019 у справі № 487/6312/16-а в межах наявних у ГУ ПФУ повноважень. Нарахована сума компенсації у розмірі 114885,55 грн. буде виплачена пенсіонеру відповідно до Постанови № 649.
Відповідач надав відзив, в якому у задоволенні вимог ГУ ПФУ просив відмовити. Заперечуючи проти позову відповідач зазначив, що виконавчий документ ГУ ПФУ виконано частково, лише в частині нарахування коштів, в частині виплати нарахованої суми компенсації виконавчий документ залишаеться невиконаним. У зв'язку з вказаним Віддлом ПВр законно винесено рішення про накладення на позивача штрафу.
Ухвалою від 17.06.2020 року суд залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, ОСОБА_1 (далі - третя особа).
У своїх поясненнях від 03.07.2020 року третя особа зазначила, що ГУ ПФУ вимогу державного виконавця про виконання рішення суду протягом 10 днів ипроігнорував, рішення суду в частині виплати нарахованої суми компенсації втрати частини доходів не виконав. Тому третя особа вважає накладення на позивача штрафу законним та обгрунтованим.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 19.12.2019 року у справі № 400/3734/19 зобов'язано ГУ ПФУ здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з несвоєчасністю пенсійних виплат за період з 01.01.2016 року по 31.05.2016 року.
На виконання зазначеного рішення судом 25.03.2020 року видано виконавчий лист.
Виконавчий лист пред'явлений стягувачем ( ОСОБА_1 ) до виконання до Відділу ПВР.
02.04.2020 року головним державним виконавцем Відділу ПВР винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 61705576 по примусовому виконанню виконавчого листа від 25.03.2020 року у справі № 400/3734/19. У постанові про відкриття виконавчого провадження держаним виконавцем боржнику (ГУ ПФУ) був встановлений строк для добровільного виконання рішення суду - десять робочих днів.
ГУ ПФУ листом від 14.04.2020 року № 1400-0801-5/17242 повідомило Відділ ПВР, що на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 19.12.2019 року у справі № 400/3734/19 ГУ ПФУ 16.03.2020 року проведено розрахунок компенсації втрати частини доходів. Сума компенсації склала 2755,92 грн. Дані виплати проводяться за рахунок джерел, з яких здійснюються відповідні виплати. Пенсію позивач отримує з Державного бюджету України. 22.08.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду» (далі та раніше за текстом - Постанова № 649), якою встановлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних витрат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюються відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, затвердженого цією постановою. Таким чином, нарахована сума компенсації буде виплачена відповідно до Постанови № 649.
Постановою головного державного виконавця Відділу ПВР від 06.05.2020 року в рамках виконавчого провадження № 61705576 по примусовому виконанні виконавчого листа від 25.03.2020 року у справі № 400/3734/19, винесено постанову про накладення на ГУ ПФУ штрафу у розмір 5100,00 грн.
Оскаржувана постанова про накладення штрафу вмотивована тим, що боржником (ГУ ПФУ) рішення суду в повному обсязі не виконано, жодних документів, які підтверджують виконання рішення суду згідно Порядку № 649 не надано.
Не погорджуючись з постановою ВПВР, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Приймаючі рішення у справі, суд виходить з наступного:
Згідно ч. 1 та 2 ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 року № 1404-VIII (далі - Закон України № 1404), за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначається вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів та попередження про кримінальну відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 75 Закону України № 1404, у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
З матеріалів справи вбачається, що ГУ ПФУ на виконання рішення суду здійснено ОСОБА_1 розрахунок компенсації втрати частини доходів.
Відповідно до п. 1 Постанови № 649, порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Згідно п. 3 та 4 Постанови № 649 боржник (жа нормами п. 2 Постанови № 649 - орган Пенсійного фонду України, визначений судом боржником у виконанні судового рішення) веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.
Черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника.
Виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику (п. 10 Постанови № 649).
ОСОБА_1 отримає пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 01.01.1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон України № 2262). Компенсація втрати частини доходів нарахована пенсіонеру у зв'язку з несвоєчасною виплатою пенсії у відповідності до зазначеного Закону.
Згідно ст. 8 Закону України № 2262 виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно пп. 5 п. 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, завтвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року № 28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно ст. 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства (п. 20 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України)
Отже, фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення позивачем можливе лише за наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.
Враховуючи вищезазначене, невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 18.06.2019 року у справі № 826/721/16 (адміністративне провадження № К/9901/12499/18).
У відповідності до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів суду правомірності накладення штрафу на позивача. Натомість ГУ ПФУ надано достатньо доказів в підтвердження правомірності його дій та вчасного виконання рішення суду.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки під час розгляду справи не було залучено свідків та не призначено експертиз, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (пр-т Миру, 46/1, м. Миколаїв, 54056, код ЄДРПОУ 34889877) - задовольнити.
2. Скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 06.05.2020 року ВП № 61705576 про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області штрафу у розмірі 5100,00 грн.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 30.10.2020 року.
Суддя О.В. Малих