Рішення від 30.10.2020 по справі 944/2711/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №944/2711/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ланкевича А.З., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Новояворівської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення реєстрації ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за місцем реєстрації його батька, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

- зобов'язати відповідача зареєструвати місце проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за місцем реєстрації його батька, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Посилається на те, що з 2012 року проживав з ОСОБА_3 без реєстрації шлюбу. Під час спільного проживання, ІНФОРМАЦІЯ_3 , у них народився син - ОСОБА_2 . Рішенням Яворівського районного суду Львівської області від 06.08.2019 року справі №460/1028/19 визначено місце проживання ОСОБА_2 разом з батьком ОСОБА_1 , а відтак дитина проживає разом з позивачем. Ухвалою Яворівського районного суду Львівської області від 23.12.2019 року роз'яснено вищевказане судове рішення в частині визначення місця проживання дитини ОСОБА_2 з батьком ОСОБА_1 за місцем його реєстрації. У зв'язку з цим, позивач неодноразово звертався до відповідача з заявою та копією судового рішення про визначення місця проживання дитини, в якій просив зареєструвати місце проживання сина за місцем реєстрації позивача, а саме за адресою: АДРЕСА_1 . однак відповідач безпідставно відмовляв у здійсненні такої реєстрації, мотивуючи тим, що відсутнє відповідне рішення суду про визначення місця реєстрації дитини за місцем реєстрації батька. 03.04.2020 року позивач надіслав поштою на адресу відповідача заяви про зняття з реєстрації місця проживання сина ОСОБА_2 та про реєстрацію його місця проживання за адресою батька (позивача): АДРЕСА_1 . Втім, станом на момент звернення до суду з даним позовом, так і не отримав мотивованої відмови на ці заяви, а тому вважає, що відповідач фактично відмовив у реєстрації місця проживання його сина. На думку позивача, така відмова є протиправною та такою, що суперечить п.18 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року №207. Наведене і зумовило позивача звернутись до суду за судовим захистом. Просить позов задовольнити повністю.

Ухвалою Яворівського районного суду Львівської області від 16.06.2020 року адміністративну справу №944/2711/20 передано за підсудністю на розгляд Львівського окружного адміністративного суду.

Ухвалою судді від 16.09.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Копію вказаної ухвали вручено відповідачу 24.09.2020 року, однак станом на момент розгляду цієї справи, жодних заяв по суті справи на адресу суду не надходило. При цьому, суд враховує, що згідно ч.4 ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. А, відповідно до ч.6 ст.162 цього ж Кодексу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відсутність спору про право у цій справі є підставою для незастосування правової позиції, викладеної у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.05.2018 року в справі №337/2535/2017 та ін.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого Новояворівською міською радою Львівської області, ІНФОРМАЦІЯ_3 народився ОСОБА_2 , про що 14.05.2013 року складено відповідний запис №146. У графі «відомості про батька» зазначено - ОСОБА_1 , у графі «відомості про матір» - ОСОБА_3 .

Згідно відмітки у паспорті громадянина України ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 , Яворівським РВ УМВС України у Львівській області 12.12.2009 року, позивач з 02.11.2004 року зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішенням Яворівського районного суду Львівської області (заочним) від 06.08.2019 року справі №460/1028/19 визначено місце проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ..

Ухвалою Яворівського районного суду Львівської області від 23.12.2019 року роз'яснено вищевказане судове рішення в частині визначення місця проживання дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за місцем його реєстрації в АДРЕСА_1 .

Відповідно до довідки про склад сім'ї, виданої ОСББ «Наш Явір» від 10.06.2020 року №301, ОСОБА_2 фактично проживає, але не зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

17.03.2020 року позивач надіслав поштою на адресу відповідача заяви про зняття з реєстрації місця проживання сина ОСОБА_2 (за адресою: АДРЕСА_2 ) та про реєстрацію його місця проживання за адресою батька ( АДРЕСА_1 ).

Однак, станом на момент звернення до суду з даним позовом, відповіді на вищевказані заяви позивач так і не отримав.

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що відповідач, на думку позивача, фактично відмовив у реєстрації місця проживання його сина. Таку відмову вважає протиправною та такою, що суперечить п.18 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року №207.

Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 року №1382-ІV (далі - Закон №1382-IV), громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.

За приписами ст.3 зазначеного Закону, реєстрація - це внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Статтею 6 Закону №1382-IV визначено, що громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання.

Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.

Для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг): письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження; квитанцію про сплату адміністративного збору; документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших, ніж передбачених цією статтею, документів.

Механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також форми необхідних для цього документів, встановлено Правилами реєстрації місця проживання та Порядком передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року №207 (далі - Правила).

Відповідно до п.1, ці Правила визначають механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також встановлюють форми необхідних для цього документів.

Пунктом 3 Правил передбачено, що реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

Згідно п.8 Правил, документи для здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи подаються до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) з урахуванням вимог Закону України «Про адміністративні послуги».

Відповідно до п.11 Правил, орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала необхідних документів або інформації; у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними; звернулася особа, яка не досягла 14 років.

Рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.

Згідно з п.18 Правил, для реєстрації місця проживання особа або її представник подає:

1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8;

2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження. Реєстрація місця проживання дітей, які є іноземцями чи особами без громадянства, здійснюється за умови внесення даних про дітей до посвідки на постійне або тимчасове проживання їх батьків та копії свідоцтва про народження. Документи, видані компетентними органами іноземних держав, підлягають легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами;

3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу);

4) документи, що підтверджують:

- право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників);

- право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи, - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи за формою згідно з додатком 9, копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджується Мінсоцполітики (для осіб, які перебувають на обліку у цих установах або закладах);

- проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини за формою згідно з додатком 10 (для військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби);

5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);

6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).

У разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).

Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання особи інші документи.

Як підтверджено матеріалами справи та не спростовано відповідачем, жодних рішень щодо відмови у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 (за адресою: АДРЕСА_2 ) та в реєстрації його місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , за заявами позивача від 17.03.2020 року не приймалося.

Суд враховує, що бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод та законних інтересів фізичної чи юридичної особи.

З урахуванням встановлених обставин та наведених правових положень, суд приходить висновку, що невиконання відповідачем покладених на нього Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» обов'язків призвело до порушення прав позивача. У зв'язку з чим є наявними підстави для визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не розгляду заяв позивача від 17.03.2020 року про зняття з реєстрації місця проживання сина ОСОБА_2 (за адресою: АДРЕСА_2 ) та про реєстрацію місця проживання сина ОСОБА_2 за адресою батька ( АДРЕСА_1 ).

При цьому, оцінюючи доводи позивача щодо законних підстав для здійснення реєстрації місця проживання сина позивача - ОСОБА_2 , суд враховує наступне.

Згідно ст.19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З вищезазначеної норми Конституції України слідує, що кожен орган державної влади зобов'язаний діяти виключно в межах, передбачених чинним законодавством. Відповідно суд, при вирішенні питання щодо правомірності дій (бездіяльності) суб'єкта владних повноважень, може вирішувати питання щодо відповідності таких дій нормам чинного законодавства, однак не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які віднесені по компетенції цього органу державної влади.

Згідно вимог ст.9-1 та ст.11 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», до повноважень органу реєстрації належить реєстрація та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Тобто прийняття рішення щодо внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку віднесено до виключної компетенції органу реєстрації.

Оскільки суд встановив, що заяви позивача від 17.03.2020 року про зняття з реєстрації місця проживання сина ОСОБА_2 та про реєстрацію його місця проживання не розглядались у встановленому порядку і рішення щодо них відповідачем не приймались, відтак вимога про зобов'язання Виконавчого комітету Новояворівської міської ради зареєструвати місце проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за місцем реєстрації його батька, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є передчасною і у суду відсутні правові підстави для її задоволення.

Водночас суд враховує і те, що ОСОБА_2 , станом на момент звернення позивача до суду з даним позовом, ще не був знятий з попереднього місця проживання.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За правилами п.4 ч.2, ч.4 ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України, яка передбачає повноваження суду при вирішенні справи, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

З урахуванням досліджених судом фактичних даних в контексті вищенаведених норм, суд приходить висновку, що з метою ефективного захисту прав позивача та забезпечення реального виконання рішення суду слід зобов'язати відповідача розглянути заяви позивача від 17.03.2020 року про зняття з реєстрації місця проживання сина ОСОБА_2 та про реєстрацію його місця проживання.

При цьому, при повторному розгляді заяви відповідачем в обов'язковому порядку повинні бути враховані висновки цього судового рішення, зокрема щодо підстав визнання протиправною бездіяльності Виконавчого комітету Новояворівської міської ради.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Щодо судового збору, то відповідно до вимог ч.3 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такі відшкодовуються позивачу пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 291, 382, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльності Виконавчого комітету Новояворівської міської ради щодо не розгляду заяв ОСОБА_1 від 17.03.2020 року про зняття з реєстрації місця проживання сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (за адресою: АДРЕСА_2 ) та про реєстрацію місця проживання сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою батька ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ).

Зобов'язати Виконавчий комітет Новояворівської міської ради (місцезнаходження: вул.Т.Шевченка, 2, м.Новояворівськ, Яворівський район, Львівська область, 81053; код ЄДРПОУ: 34921627) розглянути заяви ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_3 ; РНОКПП: НОМЕР_3 ) від 17.03.2020 року про зняття з реєстрації місця проживання сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (за адресою: АДРЕСА_2 ) та про реєстрацію місця проживання сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою батька ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Новояворівської міської ради (місцезнаходження: вул.Т.Шевченка, 2, м.Новояворівськ, Яворівський район, Львівська область, 81053; код ЄДРПОУ: 34921627)на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_3 ; РНОКПП: НОМЕР_3 ) судовий збір у сумі 420 (чотириста двадцять) гривень 40 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ланкевич А.З.