про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті
28 жовтня 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/2712/20
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Захарової О.В.,
за участю
секретаря судового засідання Пономарьової О.І.,
та
представників сторін:
позивача - Коваленка О.В.,
від відповідача - Парамоненка О.В.,
розглянувши у підготовчому засіданні клопотання про зупинення провадження, про виклик свідка, питання про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті у справі № 360/2712/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання бездіяльності незаконною, зобов'язання вчинити певні дії,
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває зазначена справа.
Ухвалою суду від 14 серпня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено розглядати справу за правилами за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 44-45).
Ухвалою суду від 14 вересня 2020 року клопотання відповідача про розгляд справи в загальному позовному провадженні задоволено, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження (арк. спр. 170).
01 вересня 2020 року та 15 жовтня 2020 року до суду від відповідача - Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області, надійшли клопотання, в яких відповідач керуючись пунктом 9 частини другої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України Управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області просить суд зупинити провадження у справі № 360/2712/20 за позовом ОСОБА_1 , до винесення рішення по справі № 415/3017/17, відкриття провадження за апеляційною скаргою чи повернення апеляційної скарги по справі № 415/7858/17 (арк. спр. 50, 238).
В обґрунтування зазначено, що за № 3156/07-33 від 02.06.2020 до Луганського апеляційного суду через Лисичанський міський суд Луганської області було направлено апеляційну скаргу на ухвалу Лисичанського міського суду Луганської області від 15 травня 2020 року по справі № 415/7858/17. До управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області не надійшло жодного документа про направлення судової справи з апеляційною скаргою до апеляційного суду чи повернення апеляційної скарги апелянту, а лише ухвала про виправлення описки від 16 червня 2020 року по справі № 415/7858/17. З копії витягу результату відстеження відомо про отримання 03 червня 2020 року апеляційної скарги Лисичанським міським судом, а лише 16 червня 2020 року винесена ухвала по справі № 415/7858/20 про виправлення описки в ухвалі від 15 травня 2020 року по справі № 415/7858/20 та яка отримана управлінням 16 червня 2020 року. За № 5554/07-33 від 12.06.2019 до Лисичанського міського суду Луганської області було направлено заяву про перегляд справи за нововиявленими, або виключними обставинами по справі № 415/3017/17. На даний час по справі на виконання вимог ухвали усунуто всі недоліки та очікується відкриття провадження по справі.
21 жовтня 2020 року від відповідача до суду надійшла заява про виклик свідка (арк. спр. 243), в якій представник відповідача просить викликати як свідка ОСОБА_2 , яка проживає в м. Лисичанськ Луганської області та працює в управлінні Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області в відділі з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії на посаді начальника відділу. зазначено, що свідок може підтвердити обставини по справі, щодо нарахування та виплати пенсії позивачу за рішеннями суду, перерахунку та виплати пенсії в зв'язку з індексацією. Пояснення щодо надання будь-яких довідок та роз'яснень позивачу на його звернення. Причини спірного не нарахування та не виплати сум пенсії позивачу за зверненнями його до управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області.
В підготовчому засіданні представник відповідача підтримав заявлені клопотання про зупинення провадження та виклик свідка.
Позивач заперечував проти задоволення клопотання про зупинення провадження та виклик свідка.
Вирішуючи клопотання відповідача про зупинення провадження у справі, суд виходить із такого.
Підстави для зупинення провадження у справі передбачені статтею 236 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Зазначеною статтею визначено передумови для обов'язкового зупинення провадження у справі та випадки, коли суд має право зупинити провадження у справі, а також строки зупинення провадження та підстави і порядок відновлення зупиненого провадження у справі.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
З огляду на зазначені правові норми, для вирішення питання про зупинення провадження у справі суд повинен з'ясувати: який є взаємозв'язок між предметом судового розгляду у справі, яка розглядається адміністративним судом, з предметом доказування в конкретній іншій справі, до розгляду якої просить зупинити провадження заявник; чим обумовлюється об'єктивна неможливість розгляду даної справи. При цьому, об'єктивна неможливість розгляду цієї справи до вирішення іншої полягає в тому, що рішення суду в іншій справі встановлює обставини, які впливають на збирання та оцінку доказів у цій справі, зокрема факти, що мають преюдиційне значення. Метою зупинення провадження у справі до розгляду іншої справи є виявлення обставин, факти тощо, які не можуть бути з'ясовані та встановлені в цьому процесі, але мають значення для справи, провадження у якій зупинено.
Таким чином, в клопотанні про зупинення провадження у справі заявник повинен надати чітке обґрунтування, у чому полягає об'єктивна неможливість розгляду цієї справи до вирішення іншої справи.
Заявником в клопотанні не наведено жодних обґрунтувань необхідності зупинення провадження в даній справі до винесення рішень у справах №№ 415/3017/17, 415/7858/17.
Із поданого клопотання судом не встановлено необхідних підстав для зупинення провадження у справі, які передбачені пунктом 3 частини першої статті 236 КАС України.
З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі.
При вирішенні клопотання про виклик та допит свідка у судовому засіданні суд виходить з такого.
За змістом статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно з частиною другою статті 74 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Частиною першою статті 65 КАС України визначено, що як свідок в адміністративній справі судом може бути викликана будь-яка особа, якій відомі обставини, що належить з'ясувати у справі.
Показаннями свідка є повідомлення про відомі йому обставини, які мають значення для справи (частина перша статті 91 КАС України).
При цьому, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (частина перша статті 90 КАС України).
Зважаючи на зазначені представником відповідача доводи та зміст обставин, які за допомогою вказаного представником відповідача свідка мали би бути підтверджені чи спростовані його показаннями, суд вважає, що клопотання не підлягає задоволенню, оскільки доказів, наявних в матеріалах справи, цілком достатньо для повного, всебічного, об'єктивного розгляду адміністративної справи, з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи.
Відповідно до частин першої - третьої статті 173 КАС України підготовку справи до судового розгляду здійснює суддя адміністративного суду, який відкрив провадження в адміністративній справі.
Завданням підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з'ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Підготовче провадження починається відкриттям провадження у справі і закінчується закриттям підготовчого засідання.
Відповідно до частини другої статті 183 КАС України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про: 1) залишення позовної заяви без розгляду; 2) закриття провадження у справі; 3) закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Судом, з метою виконання завдань підготовчого провадження, відповідно до частини другої статті 173 КАС України остаточно визначено предмет спору та характер спірних правовідносин, позовні вимоги та склад учасників судового процесу, визначено обставини справи, які підлягають встановленню, та зібрано відповідні докази; визначено порядок розгляду справи.
З врахуванням приписів статей 180, 181, 183 КАС України, суд вважає що підготовче провадження у справі слід закрити та призначити справу до судового розгляду.
Керуючись статтями 180, 181, 183, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Відмовити у задоволенні клопотання відповідача - Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області, про зупинення провадження у справі № 360/2712/20.
У задоволенні заяви відповідача - Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про виклик свідка відмовити.
Закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті.
Призначити судове засідання для розгляду справи по суті на 12 листопада 2020 року о 09 год. 30 хв. у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, пр-т Космонавтів, буд. 18.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання та не може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду.
Повну ухвалу суду складено 02 листопада 2020 року.
СуддяО.В. Захарова