Ухвала від 02.11.2020 по справі 360/4164/20

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

02 листопада 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/4164/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., перевіривши матеріали позовної заяви адвоката Коталейчука Сергія Петровича в інтересах Національної академії внутрішніх справи до ОСОБА_1 про відшкодування витрат, пов'язаних з утриманням особи у вищому військовому навчальному закладі,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 27 жовтня 2020 року надійшла позовна заява Національної академії внутрішніх справи (далі - позивач) до ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому просить стягнути з відповідача на користь позивача витрати, пов'язані з його утриманням у зазначеному під час навчання у розмірі 20238,79 грн.

За приписами пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши матеріали позовної заяви, суддя дійшов висновку, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, у зв'язку з чим вона має бути залишена без руху з таких підстав.

Відповідно до частини першої статті 26 КАС України, позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Абзаци 1 та 24 статті 6 Закону України від 11.12.2003 № 1382-IV «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» визначають, що громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Батьки або інші законні представники зобов'язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.

Особи, які не проживають за адресою, що зареєстрована як місце їх проживання, більше одного місяця і які мають невиконані майнові зобов'язання, накладені в адміністративному порядку чи за судовим рішенням, або призиваються на строкову військову службу і не мають відстрочки, або беруть участь у судовому процесі в будь-якій якості, зобов'язані письмово повідомити орган реєстрації про своє місце перебування.

Відповідно до змісту позовної заяви, позивач вказує своє місцезнаходження: АДРЕСА_1 .

В той же час, адреса відповідача зазначена: АДРЕСА_2 .

Однак, оглядом договору про підготовку у вищому навчальному закладі Міністерства внутрішніх справ України від 27.05.2015 вбачається, що ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , проживає: АДРЕСА_3 .

Крім того, з договору про підготовку у вищому навчальному закладі Міністерства внутрішніх справ України від 27.05.2015 вбачається, що паспорт відповідачу видано Маріупольським МУ ГУМВС у Донецькій області та згідно з інформацією, зазначеною у наказі від 06.07.2017 № 322 о/с, відповідача звільнено Головним управлінням національної поліції в Донецькій області (м. Маріуполь).

Також суд звертає увагу позивача, що згідно з даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зазначена ним адреса як місце реєстрації відповідача: м. Луганськ, вулиця Генерала Дідоренка, 4 є колишньою юридичною адресою Луганського державного університету внутрішніх справ імені Е.О. Дідоренка.

Зазначене ставить під сумнів правильність зазначеного позивачем у відповідності до пункту 2 частини п'ятої статті 160 КАС України місця проживання чи перебування відповідача у справі.

Таким чином, з метою дотримання правил територіальної підсудності, що визначені статтею 26 КАС України, позивачу слід надати належні докази зареєстрованого місця проживання (перебування) відповідача за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Згідно з частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до частини п'ятої статті 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

З позовної заяви вбачається, що предметом спору є стягнення витрат, пов'язаних з утриманням курсанта в закладі вищої освіти, тобто даний спір стосується публічної служби.

Таким чином, посилання позивача на подання ним позовної заяви в межах шестимісячного строку є помилковим, оскільки до цих правовідносин визначений місячний строк звернення до суду.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 17 вересня 2020 року № 540/1862/19.

Позивач в позовній заяві щодо строку звернення до суду зазначив, що ухвалою Білокуракинського районного суду Луганської області від 11.12.2019 у справі № 409/2845/19 у відкритті провадження в справі за позовом НАВС до ОСОБА_1 про відшкодування витрат, пов'язаних з утриманням у навчальному закладі відмовлено у зв'язку з тим, що справу належить розглядати у порядку адміністративного судочинства. Не погодившись з зазначеною ухвалою, позивач оскаржив її у Луганському апеляційному суді, який постановою від 26.02.2020 залишив ухвалу Білокуракинського районного суду Луганської області від 11.12.2019 без змін.

Отже з дати отримання постанови Луганського апеляційного суду від 26.02.2020 № 409/2845/19 розпочався перебіг місячного строку звернення позивача з даною позовною заявою до суду.

Позивачем до позовної заяви не додано доказів на підтвердження дати отримання постанови Луганського апеляційного суду від 26.02.2020 № 409/2845/19, а лише зазначено, що отримано зазначену постанову 06.03.2020.

Отже з 06.03.2020 розпочався місячний строк звернення до адміністративного суду з даним позовом, та сплив 06.04.2020.

Таким чином, навіть при первинному звернення позивача з даним позовом до Луганського окружного адміністративного суду (справа № 360/3005/20) позовна заява була подана поза межами місячного строку звернення із цим позовом до суду.

Як наслідок, позивач пропустив визначений Кодексом адміністративного судочинства України місячний строк звернення до суду за захистом порушеного права, пов'язаного з процедурою проходження публічної служби.

Відповідно до частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Частиною першою статті 123 КАС України визначено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, яка звертається до суду, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного звернення до суду та підтверджені належними доказами.

Необхідно зауважити на тому, що інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

При цьому місячний строк визнано законодавцем достатнім для того, щоб у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси, визначилася, чи звертатиметься вона до суду з позовом за їх захистом.

Таким чином, позивачу необхідно подати обґрунтоване клопотання про поновлення строку на звернення до адміністративного суду з даним позовом, надавши відповідні докази наявності поважних причин пропуску строку звернення до суду.

Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно з частиною першої статті 3 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон № 3674-VI) судовий збір, зокрема, справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону № 3674-VI визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано: суб'єктом владних повноважень, юридичною особою - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

З огляду на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01 січня 2020 року - 2102,00 грн, встановлений статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», та враховуючи, ставку судового збору за подання до адміністративного суду позовної заяви майнового характеру у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, позивач за подання даної позовної заяви повинен був сплатити судовий збір у розмірі 2102,00 грн.

Оглядом матеріалів позовної заяви встановлено, що позивачем до суду надано розрахунковий документ від 23 липня 2020 року № 10265, в призначені платежу зазначено: *; 101; 08751177;1001080, 2800, Судовий збір за позовом НАВС до ОСОБА_1 , Луганський окружний суд.

При цьому, під час перевірки зарахування судового збору, судом отримано інформацію, що судовий збір, сплачений за розрахунковим документом від 23 липня 2020 року № 10265 у розмірі 2102,00 грн, врахований по справі № 360/3005/20.

Ухвалою суду від 12 серпня 2020 року у справі 360/3005/20 позовну заяву адміністративний позов Національної академії внутрішніх справ повернути особі, яка її подала.

Згідно зі статтею 2 Закону України № 3674-VI платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 7 Закону України № 3674-VI сплачена сума судового збору повертається за клопотання особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі повернення заяви або скарги.

Відповідно до частини шостої статті 7 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

З огляду на викладене, застосовуючи аналогію закону, суд дійшов висновку, що судовий збір, сплачений за позовною заявою, що була раніше повернута, не вважається його сплатою за повторно поданою позовною заявою.

Таким чином, судом встановлено, що у справі № 360/4164/20 судовий збір у визначеному законодавством порядку не сплачений.

У відповідності до вимог статті 4 Закону № 3674-VI позивачу слід надати суду документ про сплату судового збору в розмірі 2102,00 грн.

Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169, 256, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву адвоката Коталейчука Сергія Петровича в інтересах Національної академії внутрішніх справи до ОСОБА_1 про відшкодування витрат, пов'язаних з утриманням особи у вищому військовому навчальному закладі залишити без руху.

Запропонувати позивачу протягом 10-ти (десяти) днів з дати отримання цієї ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання:

- належних доказів зареєстрованого місця проживання (перебування) відповідача за адресою: АДРЕСА_2 ;

- заяви про поновлення строку звернення до суду з обґрунтуванням та документальним підтвердженням наявності поважних причин пропуску строку звернення до суду з даним адміністративним позовом;

- документу про сплату судового збору в розмірі 2102,00 грн, сплаченого за такими реквізитами:

Отримувач коштів - УК у м.Сєвєродон./М.СЄВЄРОД./22030101;

Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37944909;

Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП);

Код банку отримувача (МФО) - 899998;

Рахунок отримувача - UA218999980313141206084012080;

Код класифікації доходів бюджету - 22030101;

Призначення платежу - *; 101; _________ (код клієнта за ЄДРПОУ (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8);Судовий збір, за позовом ______ (назва установи, організації позивача), Луганський окружний адміністративний суд.

Копію даної ухвали невідкладно надіслати позивачу.

Роз'яснити позивачу, що відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.

СуддяК.О. Пляшкова