Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16
тел. 230-31-77
Іменем України
"25" січня 2007 р. Справа № 227/5-06
Господарський суд Київської області в складі судді Подоляка Ю.В., при секретарі Оксаковській М.А., розглянувши адміністративну справу
за позовом
Іванківської міжрайонної державної податкової інспекції в Київській області, смт. Іванків
до
Київської обласної державної організації «Київагроліс», смт Іванків
про
стягнення 5483,06 грн.
за участю представників:
позивача:
Коваленко О.В. -дов. від 09.01.2007р. № 104/10/25
відповідача:
Малишенко О. І. -дов. від 25.01.2007р.
обставини справи:
В господарський суд Київської області звернулась з адміністративним позовом Іванківська міжрайонна державна податкова інспекція в Київській області (далі -Позивач) до Київської обласної державної організації «Київагроліс»(далі -Відповідач) про стягнення 5483,06 грн. - податкової заборгованості.
Позовні вимоги ґрунтуються на порушенні відповідачем вимог Закону України “Про систему оподаткування » та Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», внаслідок чого за ним утворився податковий борг перед бюджетом в розмірі 5483,06 грн., якій в добровільному порядку відповідачем не сплачений.
Ухвалою господарського суду Київської області від 04.12.2006 року відкрито провадження у даній адміністративній справі.
В судовому засіданні представник Позивача повністю підтримав позовні вимоги, посилаючись на обставини викладені в позові.
Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечив.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, присутніх у судовому засіданні, суд
встановив:
Іванківською міжрайонною державною податковою інспекцією в Київській області 18.04.2006р. та 25.05.2006р. проведено перевірки відповідача щодо своєчасності сплати останнім платежів до бюджету.
За результатами перевірок проведених 18.04.2006р. позивачем складено акти перевірок від 18.04.2006р. №№ 246, 247, 248, якими виявлено порушення п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість», яке полягало в несвоєчасній сплаті відповідачем платежів з податку на додану вартість до бюджету та відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» до відповідача застосовані фінансові санкції в розмірі, 10% узгодженої суми податкового зобов'язання, сплаченої з затримкою, що становить 208,04 грн.; 20% узгодженої суми податкового зобов'язання, сплаченої з затримкою, що становить 2488,91грн.; 50% узгодженої суми податкового зобов'язання, сплаченої з затримкою, що становить 1737,47 грн.
На підставі вказаних актів перевірок позивачем винесені податкові повідомлення - рішення від 18.04.2006р. №№ 0002261630/0 на суму 208,04 грн., 0002251630/0 на суму 2488,91грн., 0002241630/0 на суму 1737,47 грн.
За результатами перевірки проведеної 25.05.2006р. позивачем складено акт перевірки від 25.05.2006р. № 334, яким виявлено порушення п. 16.4 ст. 16 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств», яке полягало в несвоєчасній сплаті відповідачем платежів з податку на прибуток до бюджету та відповідно п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» до відповідача застосовані фінансові санкції в розмірі, 20% узгодженої суми податкового зобов'язання, сплаченої з затримкою, що становить 298,38 грн.; 50% узгодженої суми податкового зобов'язання, сплаченої з затримкою, що становить 754,04 грн.
На підставі вказаного акту перевірки позивачем були винесені податкові повідомлення -рішення від 25.05.2006р. №№ 0012081530/0 на суму 298,38 грн., 0012071530/0 на суму 754,04 грн.
Зазначені податкові повідомлення -рішення були отримані головним бухгалтером Київської обласної державної організації «Київагроліс»21.04.2006 року та 25.05.2006р., що підтверджується доданими до матеріалів справи ксерокопіями корінців податкових повідомлень -рішень.
В добровільному порядку відповідач визначені суми штрафних санкцій в вказаних податкових повідомленнях -рішеннях не сплатив.
Згідно п. 1.3. ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, згідно підпункту 2.3.1. п. 2.3. ст. 2 Закону є виключно податкові органи.
Підпунктом 5.3.1. пункту 5.3. статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку. У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування. Коли ж податкове зобов'язання визначено контролюючим органом за підставами, зазначеними у п. п. “а» “в» п.п. 4.2.2. п. 4.2 ст. 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення.
У разі, коли платник податків, як це передбачено підпунктом 6.2.1. пункту 6.2. ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Так, позивачем на підставі п. 6.2.1. Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у відповідності до Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових вимог, затвердженого наказом ДПА України № 266 від 03.07.2001р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.07.2001р. на адресу відповідача 06.09.2006 р. була надіслано направлена перша податкова вимога від 06.09.2006р. № 1/187 на загальну суму 6330,89 грн., з яких 2,03 грн. основний платіж, 5483,06 грн. штрафні (фінансові) санкції, 845,80 грн. пеня. 10.10.2006 року позивачем на адресу відповідача була направлена друга податкова вимога від 10.10.2006р. № 2/210 на вищезазначену суму. Направлення першої та другої податкової вимоги підтверджується ксерокопіями корінців та повідомлень про вручення поштового відправлення, які залучені до матеріалів справи.
Судом встановлено, що суми штрафу визначені в вищезазначених податкових повідомленнях -рішеннях, відповідачем на час розгляду справи не сплачені. Відповідно до довідки позивача № 300/10/24 від 27.11.2006 року за відповідачем станом на 27.11.2006 року рахується податкова заборгованість перед бюджетом на загальну суму 5483,06, а саме: з податку на додану вартість 4430,64 грн., з податку на прибуток 1052,42 грн. Таким чином бюджетна заборгованість Київської обласної державної організації «Київагроліс» на час прийняття рішення у справі складає 5483,06 грн.
Відповідно до п. 3 ч.1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування»платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Статтею 5 зазначеного Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»встановлено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків (підпункт 5.4.1.).
Згідно підпункту 7.2.1. пункту 7.2. ст. 7 вказаного Закону джерелами погашення податкового боргу платника податків за рішенням органу стягнення, які є виконавчими документами, є будь-які активи платника податків (його філій, відділень, інших відокремлених підрозділів) з урахуванням обмежень, визначених цим Законом, а також іншими законами.
Як передбачено п. 1.7. ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків - це кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Відповідно до підпункту 3.1.1. пункту 3.1. ст. 3 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Згідно п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 № 509-XII, державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Проаналізувавши вищезазначені норми чинного законодавства та враховуючи, що податковий борг відповідачем на час прийняття рішення не погашений, його розмір підтверджується наявними матеріалами справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача податкового боргу в сумі 5483,06 грн. є доведеними, обґрунтованими, відповідачем не спростовані, а відтак підлягають задоволенню.
Судові витрати розподіляються відповідно до ч. 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 71, 94, 158, 160 - 163, 167, п. 6 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд -
постановив:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Київської обласної державної організації «Київагроліс»(07200, Київська область, смт. Іванків, вул. Поліська, 43, ідентифікаційний номер 24219849) на користь Іванківської міжрайонної державної податкової інспекції в Київській області (07200, Київська область, смт. Іванків, вул. Івана Проскури, 24, ідентифікаційний номер 20622270) 5483 (п'ять тисяч чотириста вісімдесят три) грн. 06 коп. податкового боргу.
Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя