Рішення від 21.10.2020 по справі 913/345/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5 м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2020 року м. Харків Справа № 913/345/20

Провадження №1/913/345/20

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України", м. Київ

до відповідача Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Луганськгаз", м.Сєвєродонецьк Луганської області

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ

та третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Східенерго", м. Курахове Мар'їнського Донецької області,

Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, м. Київ

про стягнення 295335863 грн 77 коп.

Суддя Зюбанова Н.М.

Секретар судового засідання - Медуниця Р.І.

Представники сторін:

від позивача - адвокат Новіков С.Ю., свідоцтво № 21/1860 від 17.01.2019, довіреність № 282 від 30.01.2020;

від відповідача - адвокат Сеньков Е.І., свідоцтво № 890 від 19.06.2008, довіреність № 25 від 26.12.2019;

від третьої особи АТ "НАК "Нафтогаз України" - адвокат Лисенко В.О., свідоцтво № 3420 від 26.05.2010, довіреність №14-202 від 17.05.2019;

від третьої особи ТОВ "ДТЕК Східенерго" - адвокат Ліневич Л.В., свідоцтво серії ЧК № 000850 від 15.01.2018, довіреність № 116/ВЕ/2020 від 31.12.2019;

Суть спору: про стягнення заборгованості за обсягами негативних добових небалансів у сумі 286369648 грн 34 коп., 6582657 грн 49 коп. пені, 1118846 грн 99 коп. 3% річних, 1264710 грн 95 коп. інфляційних втрат за договором про транспортування природного газу № 1910000182 від 31.12.2019.

Дослідивши матеріали справи, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, вислухавши представників сторін та третіх осіб, суд дійшов наступних висновків щодо причин виникнення спору між сторонами.

Так, згідно з п.п. 17 п. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу" оператор газорозподільної системи - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників).

24.12.2019 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) прийнято постанову № 3010 "Про прийняття Остаточного рішення про сертифікацію оператора газотранспортної системи", яким є позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України".

Між ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" (оператор - позивач) та АТ "Оператор газорозподільної системи "Луганськгаз" (замовник - відповідач) було укладено договір транспортування природного газу № 1910000182 від 31.12.2019, за умовами якого позивач прийняв зобов'язання надавати послуги з транспортування природного газу на умовах, визначених договором, а відповідач - сплачувати вартість послуг та плат (за їх наявності), які виникають при його виконанні.

Правове регулювання технічних, організаційних, економічних та правових засад функціонування газотранспортної системи України здійснюється Кодексом Газотранспортної системи, затв. постановою НКРЕКП від 30.09.2015, зареєстр. в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1378/27823.

Згідно п. 2.8. договору взаємовідносини між замовником та оператором при забезпеченні (замовленні, наданні, супроводженні) послуг транспортування за цим договором здійснюються сторонами через інформаційну платформу оператора відповідно до вимог вказаного Кодексу ГТС. Замовник набуває права доступу до інформаційної платформи з моменту підписання цього договору, а його уповноважені особи - з моменту їх авторизації, що оформлюється наданим замовником повідомленням на створення облікового запису уповноважених осіб користувача платформи (копія повідомлення додається) за формою, визначеною Кодексом. Після набуття права доступу до інформаційної платформи замовник зобов'язується дотримуватися порядку взаємодії з інформаційною платформою, визначеного Кодексом.

Позивач за результатами співставлення остаточних алокацій подач/відборів відповідачем природного газу до/з газотранспортної системи за лютий-березень 2020 року (складених, зокрема, на підставі інформації, поданої до інформаційної платформи згідно форм 2, 3, 8, 9) виявив наявність у відповідача негативних щодобових небалансів, як різниці між вказаними алокаціями подач/відборів природного газу, на підставі чого здійснив розрахунок остаточних обсягів добового небалансу відповідача за кожну газову добу звітного місяця та визначив його остаточну плату за такі щодобові небаланси за кожну газову добу і сумарно за звітний місяць, а саме:

- за лютий 2020 року було виявлено остаточні обсяги негативних добових небалансів в розмірі 27296,70524 тис.куб.м. (282520899 кВт*год), всього на загальну суму 158 088 868,38 гри;

- за березень 2020 року було виявлено остаточні обсяги негативних добових небалансів в розмірі 27252,74413 тис.куб.м. (282065902 кВт*год), всього на загальну суму 128 280 779,96 гри.

Як зазначає позивач, вказані негативні щодобові небаланси відповідача виникли внаслідок несанкціонованих відборів з газорозподільної системи АТ "Оператор газорозподільної системи "Луганськгаз" природного газу споживачами, у яких в зазначені періоди не було жодного постачальника природного газу.

Як встановлено судом, таким споживачем у спірних правовідносинах виступило ТОВ ДТЕК "Східенерго" (третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача) на підставі типового договору про надання послуг з розподілу природного газу газорозподільними мережами № 09420VN3Q6EPO16 від 01.01.2016.

Відповідно до п. 11.4. договору сторони дійшли згоди, що врегулювання щодобових небалансів оформлюються одностороннім актом за підписом позивача на весь обсяг щодобових небалансів. В акті зазначаються щодобові обсяги небалансів, а також ціни, за якими оператор врегулював щодобові небаланси (у розрізі кожної доби).

Матеріалами справи підтверджено, що на виконання зазначених положень та у відповідності до п. 2.8 договору позивачем через інформаційну платформу направлено відповідачу акти врегулювання щодобових небалансів № 02-2020-1910000182 за лютий 2020 року, № 03-2020-1910000182 за березень 2020 року (арк. справи 50, 51, т. 1).

Пунктом 9.3 договору передбачено, що у випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, оператор до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає замовнику рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця).

На виконання зазначених положень та у відповідності до п. 2.8 договору позивачем через інформаційну платформу направлено відповідачу рахунки № 02-2020-1910000182 від 29.02.2020 на оплату за добові небаланси за лютий 2020 року на суму 158 088 868,38 грн та № 03-2020-1910000182 від 31.03.2020 за березень 2020 року на суму 128 280 779,96 грн (арк. справи 48, 49, т. 1).

Пунктом 9.3 договору встановлено, що замовник має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у термін до 5 робочих днів.

У зв'язку з простроченням відповідачем зобов'язань з оплати негативних щодобових небалансів за лютий та березень 2020 року позивач на підставі ст. 625 ЦК України нарахував відповідачу пеню в розмірі 6582657,49 грн, три відсотки річних від простроченої суми в розмірі 1118846,99 грн та інфляційні втрати в розмірі 1264710,95 грн.

Відповідач у відзиві на позовну заяву від 27.07.2020 № 01002-45/1297 проти позову заперечує з посиланням на неузгодженість сторонами Додатку № 3 до договору № 1910000182 від 31.12.2019, зміст якого регулює пропускну здатність газотранспортної/газорозподільної мережі.

Як стверджує відповідач, вказаний документ у підписаному вигляді він одержав лише у березні 2020 року. Крім цього, відповідач звертає увагу на факти письмової відмови від послуг Оператора листами від 29.01.2020 № 01-02-52/198, від 30.01.2020 № 01-02-52/204, від 03.02.2020 № 01-02-52/239 з проханням про перекриття засувки, опломбування вимірювальних пристроїв та запірної арматури у пункті приймання-передачі ТЕС Щастя (ГРС м. Щастя Луганської області) та факт складання акту № Г 2020/02/12 від 12.02.2020 про неприпинення транспортування обсягів природного газу

Зведені акти приймання-передачі природного газу по точках виходу з газотранспортної системи між ТОВ "ОГТСУ" та АТ "Луганськгаз" відповідач підписав з різницею на 27296705,24 куб.м за лютий 2020 року та - 27252744,13 куб.м за березень 2020 року.

Згідно з правовою позицією відповідача у справі він не погоджується з вимогами позивача, оскільки у спірних періодах Оператором ГТС були враховані обсяги транспортування природного газу по пункту приймання/передачі природного газу - ТЕС Щастя (ГРС м. Щастя Луганської області) всупереч тому, що АТ "Луганськгаз" офіційно відмовилось від отримання послуги з транспортування природного газу у вказаному пункті.

Позивач у відповіді на відзив доводи відповідача відхиляє та посилається на те, що договір транспортування природного газу № 1910000182 від 31.12.2019 укладений належним чином та оскільки після закінчення строку, встановленого законодавством для припинення (обмеження) розподілу природного газу споживачам, АТ "Луганськгаз" не було вжито відповідних заходів з припинення (обмеження) у встановленому порядку розподілу природного газу ТОВ "ДТЕК Східенерго", алокація фактичних обсягів споживання природного газу таких споживачів на виконання вимог п. 5 гл. 5 розділу IV Кодексу ГТС було здійснено на АТ "Луганськгаз" . На думку позивача, п. 9.6 договору передбачено, що розбіжності щодо вартості щодобових небалансів підлягають урегулюванню відповідно до умов договору або в суді, тому до прийняття рішення останнім вартість добових небалансів, яку замовник зобов'язаний сплатити у строк, визначений п. 9.3 договору, визначається за даними Оператора ГТС.

Третя особа - ТОВ "ДТЕК Східенерго" також проти позову заперечує з посиланням на те, що відповідно до розпоряджень КМ України від 19.10.2018 № 867 та від 29.09.2019 № 921-р АТ "НАК "Нафтогаз України" було зобов'язане постачати газ виробникам теплової енергії, для виробництва теплової та електричної енергії, у т.ч. шляхом своєчасної видачі номінацій і це є обов'язком товариства, а не його правом.

В обґрунтування своїх доводів ТОВ "ДТЕК Східенерго" долучило до пояснень Науково-правовий висновок від 18.05.2020 доцента кафедри цивільного права № 1 НЮУ імені Ярослава Мудрого, зроблений за зверненням товариства, у якому зазначено, що споживання природного газу Луганською ТЕС ТОВ "ДТЕК Східенерго" у періоді з жовтня 2019 року по квітень 2020 року відповідає положенням чинного законодавства і не може вважатися несанкціонованим.

Третя особа - Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг у поясненнях № 1480/15-20 від 29.07.2020 проти позову заперечує та зазначає, що АТ "НАК "Нафтогаз України", як постачальник зі спеціальними обов'язками, не мав права визначати кінцеву дату постачання виробнику теплової енергії ТОВ "ДТЕК Східенерго" на інформаційній платформі Оператора ГТС, та за наявності заборгованості за договором постачання природного газу у ТОВ "ДТЕК Східенерго", АТ "НАК "Нафтогаз України" повинен був ініціювати припинення (обмеження) газопостачання такому споживачу.

Оцінивши обставини справи та доводи сторін у сукупності, надані ними докази, суд дійшов висновку про необґрунтованість позову та відмову у його задоволенні, виходячи з наступних підстав.

Так, правове регулювання спірних правовідносин здійснюється Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Кодексом Газотранспортної системи, Кодексом газорозподільних систем, розпорядження КМ України від 29.09.2019 р. № 921-р "Деякі питання опалювального періоду 2019/2020 року", постановою КМ України від 19.10.2018 № 867 "Про затвердження положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу" тощо.

Відповідно до п. 5 глави 4 розділу IV Кодексу ГТС Оператори газорозподільних систем відповідно до вимог цього Кодексу та за відповідними формами електронного документообігу оператора газотранспортної системи вносять наступну інформацію:

- форма № 1. Інформація про споживачів, підключених до газорозподільної системи;

- форма № 2. Інформація про попередні та остаточні прогнози відборів/споживання природного газу споживачами, що не вимірюються щодобово, і відбори/споживання природного газу споживачами, що вимірюються щодобово (протягом доби);

- форма № 3. Інформація про фактичний місячний відбір/споживання природного газу окремо по кожному споживачу, відбір/споживання якого не вимірюється щодобово, та/або щодо яких було змінено режим нарахування відбору/споживання природного газу;

- форма № 4. Інформація про операторів газорозподільних систем (за їх наявності), яким природний газ передається з його газорозподільної системи, з визначенням місць підключення таких операторів та про об'єм/обсяг приймання-передачі природного газу з однієї газорозподільної зони в іншу;

- форма № 5. Інформація про газовидобувні підприємства (за їх наявності), промислові газопроводи яких безпосередньо підключені до газорозподільної системи;

- форма № 8. Інформація про об'єм/обсяг подач природного газу у віртуальній точці входу з газорозподільної системи в розрізі газовидобувних підприємств;

- форма № 9. Повідомлення про споживачів у зоні ліцензійної діяльності оператора ГРМ, які не включені до Реєстру споживачів жодного постачальника/постачальник яких не подав номінацію на точку виходу до ГРМ або така номінація була відхилена оператором ГТС/постачальник яких ініціював припинення їм газопостачання.

Наявність в інформаційній платформі інформації, наданої Операторами ГРМ є підтвердженням вчинення уповноваженими особами Оператора газорозподільної системи, які мають право доступу до інформаційної платформи від імені такого суб'єкту ринку природного газу (користувача платформи), дій, що підтверджують господарські операції із щодобового відбору (споживання) природного газу з газотранспортної системи споживачами в зоні ліцензійної діяльності оператора та/або для власних виробничо-технологічних витрат такого Оператора в зазначених обсягах.

Оператор ГТС на підставі даних, що завантажуються до інформаційної платформи користувачами (суб'єктами ринку), та даних з власних ВОГ про обсяги фактично відібрані в точках виходу з ГТС, здійснює комерційне балансування, що відповідно до Кодексу ГТС полягає у визначенні та врегулюванні небалансу, який виникає з різниці між обсягами природного газу, що надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, відібраного через точку виходу, у розрізі замовників послуг транспортування, що здійснюється на основі алокації. Оператор газорозподільної системи, будучи обізнаним про обсяги фактично відібрані ним на точці виходу з газотранспортної системи, та завантаживши до інформаційної платформи інформацію (форма № 2, № 3) про розподілені споживачам обсяги (по кодах типу «X» та за наявності в розрізі точок комерційного обліку - кодів типу «Z») через уповноважених осіб - вчиняє правочин, яким по суті підтверджує розраховану різницю між обсягом природного газу, поданим через точку входу до його мережі (що підтверджується підписаними Актами приймання-передачі природного газу на ГРС), та відібраним споживачами в його мережі (що підтверджується формами № 2, № 3), чим по суті і є небаланс оператора ГРМ.

Згідно з абз. 2 п. 2 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС у випадку якщо сума подач природного газу замовника послуг транспортування природного газу за газову добу не дорівнює сумі відборів природного газу замовника послуг транспортування природного газу за цю газову добу, вважається, шо у замовника послуг транспортування природного газу є добовий небаланс і до нього застосовується плата за добовий небаланс.

Небаланс - різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається відповідно до алокації (п. 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС).

Плата за добовий небаланс - це сума коштів, яку замовник послуг транспортування сплачує або отримує відповідно до розміру добового небалансу (п. 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС).

Перевищення обсягів відібраного природного газу з газотранспортної системи над обсягами переданого природного газу є негативним небалансом (п. 3 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС).

Алокація - підтвердження фактичного обсягу природного газу за певний розрахунковий період, поданий замовником послуг зберігання в точці виходу з ГТС або відібраного з газосховищ в точці входу до ГТС (ст. 1 Кодексу газосховищ).

Обсяги небалансу визначаються за процедурою алокації, чим є обсяг природного газу, віднесений оператором газотранспортної системи в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи по замовниках послуг транспортування (у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів)) з метою визначення за певний період обсягів небалансу таких замовників (п. 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС).

Таким чином, факт наявності небалансу є правовою підставою для застосування до Оператора газорозподільної системи плати за добовий небаланс.

Абзацом 2 пункту 6 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС передбачено, якщо добовий небаланс замовника послуг транспортування природного газу за газову добу є негативним, то вважається, що замовник послуг транспортування природного газу на підставі попередньої згоди, наданої на умовах договору на транспортування природного газу, придбав природний газ в оператора газотранспортної системи в обсязі добового небалансу та повинен сплатити оператору газотранспортної системи плату за добовий небаланс.

Відповідно до абз. 2 п. 7 глави 6 розділу XII Кодексу ГТС передбачено, що у разі несанкціонованого відбору природного газу споживачем весь відповідний обсяг вноситься в алокацію відповідного оператора газорозподільної системи.

При розгляді справи суд дійшов висновку, що для належного її вирішення слід оцінювати спірні правовідносини, які виникли не тільки між позивачем та відповідачем, які здійснюють діяльність з розподілу природного газу, а й правовідносини між вказаними суб'єктами ринку природного газу та постачальником природного газу і споживачем, якими є треті особи у справі - АТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" та ТОВ "ДТЕК Східенерго" відповідно.

Проти такої оцінки категорично заперечує АТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", проте, суд звертає увагу третьої особи на відповідну правову позицію, висловлену Верховним Судом у постанові від 06.03.2019 у справі № 913/933/17, де суд касаційної інстанції не знайшов підстав для задоволення скарги про виключення зі змісту мотивувальної частини рішення певного тексту з оцінкою дій третьої особи у цій справі, подібній за суб'єктним складом учасників.

Необхідність такої комплексної оцінки спірних правовідносин полягає саме в тому, що за змістом наведеної вище норми абз. 2 п. 7 глави 6 розділу XII Кодексу ГТС суд має визначитись з правомірністю віднесення обсягів природного газу, спожитого споживачем (ТОВ "ДТЕК Східенерго") у лютому-березні 2020 року, в алокацію АТ "Луганськгаз", де ключовим є питання, чи відбувся саме несанкціонований відбір природного газу.

Так, матеріалами справи підтверджено, що з метою забезпечення теплоелектростанцій природним газом між третіми особами - АТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" та ТОВ "ДТЕК Східенерго" були укладені наступні договори постачання природного газу:

- № 6172/1920-БО-20 від 30.09.2019 для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями (арк. справи 31-35, т. 2);

- № 6170/1920-ТЕ-20 від 30.09.2019 для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню (арк. справи 41-45, т. 2);

- № 6171/1920-КП-20 від 30.09.2019 для виробництва теплової енергії, яка споживається підприємствами, організаціями та іншими суб'єктами господарювання, які не є бюджетними установами/організаціями (арк. справи 36-40, т. 2);

- № 6173/1920-ЕЕ-20 від 30.09.2019 для виробництва електричної енергії (арк. справи 46-50, т. 2);

Сторонами були погодженні відповідні обсяги постачання природного газу на період з 01.10.2019 до 30.04.2020.

При розгляді справи учасники спірних правовідносин не висловлювали заперечень щодо обсягів транспортування природного газу за лютий та березень 2020 року, за винятком відповідача, який підписав відповідні акти з різницею, обумовленою повним невизнанням цих обсягів, зокрема:

- різниця між обсягами надання послуги транспортування природного газу за договором транспортування природного газу № 1910000182 від 31.12.2019 за лютий 2020 року склала 27296705,24 куб.м.;

- різниця між обсягами надання послуги транспортування природного газу за цим же договором за березень 2020 року склала 27252744,13 куб.м.

При цьому слід зазначити, що доводи відповідача про неузгодження при укладанні договору транспортування природного газу № 1910000182 від 31.12.2019 Додатку № 3 не знайшли свого підтвердження. Наявний в матеріалах справи засвідчений примірник Додатку № 3 підписаний належним чином сторонами, підписи осіб скріплені печатками, зауважень щодо підписання документу з протоколом розбіжностей немає.

Досліджуючи питання, чи був відбір газу ТОВ "ДТЕК Східенерго" несанкціонованим у спірний період, суд виходить не тільки з норм Кодексу ГТС, але й ураховує зміст укладених сторонами договорів, постанови Уряду, які визначають спеціальні обов'язки АТ "НАК "Нафтогаз України" по відношенню до окремих категорій споживачів в контексті забезпечення загальносуспільних інтересів і безперебійної роботи критичної інфраструктури.

Зокрема, як вбачається з преамбули вказаних вище договорів на постачання природного газу, сторони при їх укладенні керувались в тому числі Положенням про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затв. постановою КМ України № 867 від 19.10.2018, яке діяло до 01.05.2020.

Положення визначає обсяг та умови виконання спеціальних обов'язків, що покладаються на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (далі - спеціальні обов'язки), зокрема для забезпечення стабільності, належної якості та доступності природного газу, підтримання належного рівня безпеки його постачання споживачам без загрози першочерговій цілі створення повноцінного ринку природного газу, заснованого на засадах вільної конкуренції з дотриманням принципів пропорційності, прозорості та недискримінації (п. 1 Положення).

Даним Положенням покладаються спеціальні обов'язки на ПАТ НАК "Нафтогаз України" постачати природний газ на умовах та у порядку, що визначені цим Положенням, виробникам теплової енергії, зокрема, виробникам теплової енергії, які здійснюють виробництво теплової енергії для всіх категорій споживачів (фізичні або юридичні особи, які використовують теплову енергію на підставі договору) (п.3 Положення).

В період дії зазначених договорів, вони не визнавались недійсними та не розривались, а відповідно обидві сторони зобов'язані були їх виконувати.

Важливим є той факт, що забезпечення певної категорії споживачів природним газом стало предметом регулювання на державному рівні, тому покладання так званих спеціальних обов'язків на АТ "НАК "Нафтогаз України" знайшло своє відображення в нормативно-правових актах Уряду.

Так, згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 29.09.2019 р. № 921- р (пункти 1, 2) з метою забезпечення своєчасного початку та сталого проходження опалювального періоду 2019/20 року АТ "НАК "Нафтогаз України" зобов'язано разом з операторами газотранспортних та газорозподільних мереж забезпечити протягом опалювального періоду 2019/20 року безперебійне постачання природного газу виробникам теплової енергії в рамках виробництва теплової енергії для бюджетних установ, релігійних та інших організацій, для надання послуг з постачання теплової енергії та гарячої води населенню в необхідних обсягах.

Згідно з приписами статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

За таких обставин, АТ "НАК "Нафтогаз України" наділений спеціальними обов'язками щодо постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням, бюджетними установами/організаціями та іншими споживачами, є ліцензіатом та монополістом з постачання природного газу, а тому на підставі укладених договорів постачання природного газу та спеціальних підзаконних нормативних актів, якими є вказане вище Положення, Правила постачання природного газу та розпорядження КМ України № 921-р було зобов'язане постачати природний газ ТОВ "ДТЕК Східенерго", як виробнику теплової енергії для вказаних категорій.

Відповідно до п. 3 гл. 5 розділу IV Кодексу ГТС, якщо для споживача відповідно до рішення Кабінету Міністрів України визначений постачальник із спеціальними обов'язками, на якого в установленому порядку покладені обов'язки постачати природний газ такому споживачу (який не має права відмовити такому споживачу в укладанні договору постачання природного газу), оператор газотранспортної системи реєструє такого постачальника за споживачем на інформаційній платформі (на випадок відсутності у такого споживача постачальника). Оператор газотранспортної системи надсилає через інформаційну платформу всім постачальникам із спеціальними обов'язками Реєстр закріплених за ними споживачів.

Термін "постачальник із спеціальними обов'язками" вживається у значенні, наведеному в Правилах постачання природного газу.

У разі якщо споживач, який додатково включений до Реєстру постачальника із спеціальними обов'язками, буде виключений з Реєстру інших постачальників у певний період постачання, вважається, що діючим постачальником такого споживача у цьому періоді буде визначений закріплений за ним постачальник із спеціальними обов'язками.

У разі якщо постачальник із спеціальними обов'язками з причин заборгованості споживача (неналежних розрахунків) хоче відмовитись від фізичного постачання природного газу такому споживачу в певному періоді постачання, він повинен ініціювати заходи з припинення (обмеження) газопостачання такому споживачу відповідно до Правил постачання природного газу.

При цьому відповідно до пункту 8 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС, оператори газорозподільних систем (оператор газотранспортної системи по прямих споживачах) виходячи з інформації про споживачів, яким не замовлені постачальником обсяги транспортування природного газу для їх потреб, зобов'язані протягом двох робочих днів наступної доби з дати отримання відповідної інформації від оператора газотранспортної системи проінформувати таких споживачів про відсутність у них замовлених постачальником обсягів транспортування природного газу з певної дати та можливі для них наслідки та зобов'язані розпочати заходи з припинення (обмеження) в установленому порядку розподілу (транспортування) природного газу на об'єкти таких споживачів.

До закінчення строку, встановленого законодавством для припинення (обмеження) транспортування (розподілу) природного газу таким споживачам, алокація їх відборів відноситься на діючого постачальника.

Після закінчення строку, встановленого законодавством для припинення (обмеження) транспортування (розподілу) природного газу споживачам, алокація фактичного обсягу споживання природного газу такими споживачами здійснюється на відповідного оператора газорозподільної системи (для прямих споживачів - на оператора газотранспортної системи).

Враховуючи викладене вище, суд погоджується з доводами третьої особи у справі НКРЕКП, наведеними у поясненнях від 29.07.2020 № 1480/15-20, про те, що виключення виробника теплової енергії ТОВ "ДТЕК Східенерго" з Реєстру постачальника із спеціальними обов'язками АТ "НАК "Нафтогаз України" на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи та віднесення обсягів природного газу, спожитих споживачем у лютому-березні 2020 року, в алокацію АТ "Луганськгаз" суперечить вимогам Кодексу ГТС.

Суд звертає увагу учасників справи, що згідно з п. 6 ч. 1 ст. 3 ЦК України загальними засадами цивільного законодавства є справедливість, добросовісність та розумність.

Згідно з п. 4 гл. 5 розділу VI Кодексу ГРС якщо за результатами споживання природного газу у період відсутності споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника (несанкціонований відбір природного газу) Оператор ГТС при забезпеченні заходів балансування за підсумками газового місяця за процедурою, визначеною Кодексом ГТС, віднесе такі обсяги (неврегульований небаланс) на Оператора ГРМ, тоді споживач має компенсувати Оператору ГРМ вартість таких обсягів.

Таким чином, вочевидь, що компенсація споживачем ТОВ "ДТЕК Східенерго" відповідачу, як оператору ГРМ, вартості обсягів неврегульованого небалансу унеможливлена доведеністю того, що відбір газу у спірний період не був несанкціонованим, а тому й покладення цієї відповідальності на оператора ГРМ за позовом Оператора ГТС у цій справі не відповідало б вказаним засадам справедливості, добросовісності та розумності.

Наразі, принцип справедливості - це нормативний регулятор, який встановлює рівні умови для участі всіх осіб у цивільних відносинах. Саме для забезпечення принципу справедливості та з урахуванням особливостей спірних правовідносин постачання/транспортування природного газу, суд вважає обгрунтованою оцінку дій усіх учасників, як було вказано вище - це суб'єктів розподілу природного газу, постачальника та споживача.

У відповідності до п. 5 гл. 1 розділу 1 Кодексу ГТС несанкціонований відбір природного газу - відбір природного газу за відсутності споживача в Реєстрі споживачів постачальника будь-якого постачальника протягом розрахункового періоду; без укладення відповідного договору з постачальником; шляхом самовільного під'єднання та/або з навмисно пошкодженими приладами обліку природного газу або поза охопленням приладами обліку; шляхом самовільного відновлення споживання природного газу.

Оскільки в спірних правовідносинах АТ "НАК "Нафтогаз України" не мав правових підстав для виключення виробника теплової енергії ТОВ "ДТЕК Східенерго" з Реєстру постачальника із спеціальними обов'язками АТ "НАК "Нафтогаз України", відбір газу ТОВ "ДТЕК Східенерго" у лютому-березні 2020 року не можна вважати несанкціонованим, тобто таким, що здійснений з порушенням вимог чинного законодавства, що виключає відповідальність відповідача.

Щодо посилань ТОВ "ДТЕК Східенерго" на необхідність застосування судом при розгляді справи численних постанов Верховного Суду, які додані до справи, то суд звертає увагу третьої особи, що ці справи не є подібними, що означає, зокрема, тотожність об'єкта та предмета правового регулювання, а також умов застосування правових норм (часу, місця, підстав виникнення, припинення та зміни відповідних правовідносин). Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 06.09.2017 у справі № 910/3040/16, від 02.07.2020 у справі № 908/955/18.

За вказаних обставин у задоволенні позову про стягнення заборгованості за обсягами негативних добових небалансів у сумі 286369648 грн 34 коп. та додаткових вимог слід відмовити з віднесенням судових витрат на позивача у відповідності до ст. 129 ГПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 129, 232-233, 236-241 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову в і д м о в и т и.

2. Судові витрати покласти на позивача.

У відповідності до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно зі ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається до Східного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення виготовлене 02.11.2020.

Суддя Н.М.Зюбанова