просп. Науки, 5 м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
27 жовтня 2020 року м.Харків Справа № 913/523/20
Провадження №14/913/523/20
Господарський суд Луганської області у складі судді Лісовицького Є.А.,
при секретарі судового засідання Романенко Т.М., розглянувши матеріали справи
за позовом Комунального підприємства «Житлосервіс «Світанок», м. Сєвєродонецьк Луганської області
до відповідача Комунального підприємства «Луганська обласна «Фармація Північ» в особі Відокремленого підрозділу «Центральна міська аптека № 44», м. Сєвєродонецьк Луганської області
про стягнення 57792 грн 27 коп.
У засіданні брали участь:
від позивача - представник не прибув;
від відповідача - представник не прибув.
Комунальне підприємство «Житлосервіс «Світанок» (далі - позивач) звернулось до Господарського суду Луганської області з позовом до Комунального підприємства «Луганська обласна «Фармація Північ» в особі Відокремленого підрозділу «Центральна міська аптека № 44 (далі - відповідач) про стягнення боргу в сумі 57792 грн 27 коп. за надані послуги з утримання багатоквартирного будинку на підставі Договору № 31 від 12.06.2018.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 12.06.2018, на підставі Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», між Комунальним підприємством «Житлосервіс «Світанок», в особі директора Погорєлова Дмитра Олександровича (Управитель), діючого на підставі статуту, та уповноваженого особою виконкому Сєвєродонецької міської ради Прядка Володимир Анатолійович, діючого на підставі рішення Сєвєродонецької міської ради № 366 від 05.06.2018 в інтересах власників/орендарів (наймачів) житлових та нежитлових приміщень (як Співвласників та Замовників послуг з управління) багатоквартирного будинку № 65 по проспекту Гвардійському у м. Сєвєродонецьк, Луганської області, у тому числі в інтересах Відокремленого підрозділу «Центральна міська аптека № 44» Комунального підприємства «Луганська обласна «Фармація Північ», уклали Договір про надання управління багатоквартирним будинком № 31 (далі - Договір) з переліком послуг згідно з Додатком № 1 до Договору.
Згідно п. 1 Договору, управитель (позивач) зобов'язується надавати Замовникові (співвласникам будинку, від імені яких діє уповноважена особа виконавчого органу Сєвєродонецької міської ради Прядка В.А.) послуги з управління багатоквартирним будинком згідно переліку послуг (додаток № 1 Договору), а Замовник (співвласники будинку) перераховують плату за послуги управління будинком Управителю на його поточний рахунок.
Відповідно до п. 5 Договору сторони погодилися, що власники житлових та нежитлових приміщень (у тому числі відповідач, приміщення якого розташоване за адресою: пр. Гвардійський, 65 у м. Сєвєродонецьк), сплачують за вказані послуги щомісяця грошові кошти в сумі 4,8605 грн. за 1 кв.м. пропорційно площі свого приміщення.
У зв'язку з неналежними виконанням відповідачем своїх зобов'язань в частині оплати послуг, у відповідача перед позивачем за період з червня 2018 року по липень 2020 року утворилися заборгованість за надані послуги в сумі 57792 грн 27 коп.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.09.2020 позовна заява передана на розгляд судді Лісовицькому Є.А.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 15.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 913/523/20. Суд ухвалив справу розглядати у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін. Також вказаною ухвалою суд повідомив учасників справи про призначення справи до судового розгляду по суті на 12.10.2020.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 12.10.2020 розгляд справи відкладено на 27.10.2020.
Сторони правом на участь в судовому засіданні 27.10.2020 своїх повноважних сторін не скористались.
26.10.2020 від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву від 23.10.2020 № 01-32/416, в якому він, посилаючись ст. 193 Господарського кодексу України, ст. 901 Цивільного кодексу України, зазначає, що обов'язковою умовою є не тільки оплата, а і споживання послуг. Відповідач стверджує, що протягом всього строку існування Договору № 31 він не споживав послуги з управління багатоквартирним будинком, які надавались позивачем.
Також, відповідач зазначив, що в своєму листі від 04.08.2020 вих. № 43 Комунальне підприємство «Луганська обласна «Фармація Північ» повідомило позивача про свою незгоду з нарахованими борговими зобов'язаннями, мотивуючи це тим, що частина з послуг за Договором № 31 від 12.06.2018 підприємством взагалі не споживається, а інша частина послуг підприємство надає собі власними силами та за власні кошти. Крім того, позивачем не надано жодного доказу надсилання на адресу відповідача актів здачі - приймання виконаних робіт/наданих послуг, за яким можливо було б встановити реальні обсяги послуг, що надавалися позивачем відповідачеві та за якими у відповідача виникли б зобов'язання по оплаті. Відсутність таких актів, на думку відповідача, є підтвердженням відсутності факту надання зазначених послуг відповідачеві.
На думку відповідача, сам договір не може вважатися підставою для виникнення зобов'язань по оплаті та первинним бухгалтерським документом за яким можна проводити господарські операції. Разом з тим, відповідач посилається на правову позицію Верховного Суду України, викладену в постанові від 15.12.2015 № 21-4266а15, за якою договір не є первинним обліковим документом для цілей бухобліку, а свідчить лише про намір виконання дій (операцій) в майбутньому, а не про їх фактичне виконання, в той час як первинні документи складаються лише за фактом надання послуг.
Враховуючи викладене, відповідач просить в задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
У відповідності до ч. 5 ст. 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», у разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об'єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У разі якщо місцевою радою або її виконавчим органом відповідно до законодавства прийнято рішення про делегування іншому органу - суб'єкту владних повноважень функцій із здійснення управління об'єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг, управитель призначається на конкурсних засадах таким органом.
Рішенням виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 05.06.2018 № 366 уповноваженою особою виконавчого органу місцевої ради, за рішенням якого призначається управитель, який від імені співвласників багатоквартирного будинку підписує договір про надання послуг за кожним багатоквартирним будинком, визначено заступника міського голови Прядка В.А.
Рішенням виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 09.06.2018 № 391 «Про затвердження результатів конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків у м. Сєвєродонецьк» було визнано переможцем конкурсу та призначено управителем багатоквартирних будинків у м. Сєвєродонецьк Комунальне підприємство «Житлосервіс Світанок».
12.06.2018 власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку № 65 (співвласники будинку) за адресою пр. Гвардійський в м. Сєвєродонецьк Луганської області, які володіють будинком на праві спільної сумісної власності (далі - замовник) в особі уповноваженої особи виконавчого органу Сєвєродонецької міської ради Прядка В.А., який на підставі ч. 5 ст. 13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14.05.2015 № 417 та повноваженнями наданими згідно рішення виконкому Сєвєродонецької міської ради від 05 червня 2018 року № 366 (далі - Уповноважена особа) та Комунальне підприємство «Житлосервіс «Світанок», в особі директора Погорєлова Д.О. (надалі - Управитель), що діє на підставі Статуту, як переможець конкурсу згідно рішення конкурсної комісії та рішення виконкому Сєвєродонецької міської ради від 09.06.2018 № 391 уклали договір про надання управління багатоквартирним будинком № 31 (далі - договір).
Відповідно до п. 1 договору, управитель зобов'язується надавати замовникові послуги з управління багатоквартирним будинком (далі - об'єкт) згідно переліку послуг Додаток 1, для забезпечення його сталого функціонування відповідно до цільового призначення, збереження його споживчих властивостей та організації забезпечення потреби власників, співвласників (далі - співвласники об'єкта) у своєчасному отриманні житлово-комунальних послуг відповідної якості (далі - послуги), а замовник (співвласники будинку) перераховують плату за послуги управління будинком управителю на його поточний рахунок, а також зобов'язаний відшкодувати здійснені управителем необхідні витрати, які пов'язані з управлінням об'єктом, але не увійшли до плати за послуги з управління багатоквартирним будинком.
Відомості про об'єкт управління зазначаються в акті приймання-передачі (Додаток 2) в управління, який є його невід'ємною частиною (п. 2 договору).
Відповідно до пп. 1 п. 10 договору управитель зобов'язаний прийняти протягом місяця об'єкт в управління та необхідну достовірну документацію в повному обсязі з оформленням акту приймання-передачі об'єкта та забезпечувати належне утримання спільного майна багатоквартирного будинку та прибудинкової території відповідно до нормативних вимог і договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, від власного імені укладати з підрядниками необхідні договори про виконання окремих робіт та послуг.
В пункті 5 договору сторони погодилися, що послуги з управління багатоквартирним будинком, № 65 на пр. Гвардійський, сплачують власники житлових та нежитлових приміщень (співвласники будинку) щомісяця згідно розміру 4,8605 грн. за 1 кв. м пропорційно площі свого приміщення.
Згідно пп. 3 п. 8 договору замовник (співвласники будинку) зобов'язаний своєчасно оплачувати послуги з управління багатоквартирним будинком.
За умовами пп. 19 п. 11 договору управитель має право отримувати плату за виконання власних функцій, а також відшкодування здійснених ним необхідних витрат, пов'язаних з управлінням об'єктом, за умови отримання на них згоди у виді рішення загальних зборів співвласників. Управитель також має інші права, які передбачені Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
В пункті 13 договору сторони погодили, що у разі порушення своїх зобов'язань сторони несуть відповідальність визначену цим договором та законодавством України.
У відповідності до п. 20 договору, цей договір набирає чинності з дати його підписання і діє до 12.06.2019. Якщо за один місяць до закінчення договору сторони не попередили про розірвання договору, то договір вважається пролонгованим на наступний рік.
У Додатку 1 до Договору наведений перелік послуг з управління багатоквартирним будинком № 65 по пр. Гвардійський в м. Сєвєродонецьку Луганської області з вартістю за 1 кв.м загальної площі в гривнях.
За Актом прийняття-передачі об'єкта в управління з управління (з балансу) від 12.06.2018 об'єкт - багатоквартирний будинок № 65 по пр. Гвардійський в м. Сєвєродонецьк Луганської області передано в управління Комунальному підприємству «Житлосервіс «Світанок».
Відповідач - Комунальне підприємством «Луганська обласна «Фармація Північ» в особі Відокремленого підрозділу «Центральна міська аптека № 44» зареєстрован за вищевказаною адресою, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Як стверджує позивач, послуги з управління багатоквартирним будинком за адресою: м. Сєвєродонецьк, пр. Гвардійський, 65 були виконанні ним у повному обсязі, про що свідчить факт відсутності претензії з боку відповідача.
Проте, відповідач свої зобов'язання в частині оплати послуг не виконує. У зв'язку з чим, у відповідача перед позивачем за період з червня 2018 року по липень 2020 року утворилась заборгованість в сумі 57792 грн 27 коп.
Матеріали справи свідчать про те, що 15.07.2020 (згідно поштового штемпелю) позивач за супровідним листом від 13.07.2020 № 2798 направив на адресу відповідача рахунок на оплату послуг з управління багатоквартирним будинком № 2243 від 15.07.2020, акт здачі-приймання робіт (надання послуг) з управління багатоквартирним будинком № 2238 від 31.07.2020 та акт звірки взаємних розрахунків між позивачем та відповідачем за договором про надання управління багатоквартирним будинком № 31 від 12.06.2018 за період з 12.06.2018 по 31.07.2020. Крім того, з опису вкладення вбачається, що відповідачу 15.07.2020 також було надіслано копію договору про надання управління багатоквартирним будинком разом з додатками.
Разом з тим, позивач направив відповідачу лист від 14.07.2020 № 2810, в якому просив у строк до 31.08.2020 сплатити заборгованість за договором про надання управління багатоквартирним будинком № 31 від 12.06.2018, яка утворилась за період з червня 2018 року по липень 2020 року та складає 57792 грн 27 коп.
Оскільки вказана заборгованість відповідачем не була сплачена, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Встановивши фактичні обставини справи, дослідивши надані докази, суд дійшов до наступного.
Частиною 1 статті 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Укладення господарського договору, за приписами частини 3 статті 179 Господарського кодексу України, є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язковим для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Частиною 7 статті 179 Господарського кодексу України передбачено, що господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до вимог ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Аналогічні приписи містить стаття 193 Господарського кодексу України.
Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) (ст. 610 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтею 901 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.
Згідно статті 902 Цивільного кодексу України виконавець повинен надати послугу особисто. У випадках, встановлених договором, виконавець має право покласти виконання договору про надання послуг на іншу особу, залишаючись відповідальним в повному обсязі перед замовником за порушення договору.
Спірні правовідносини регулюються Законом України від 14.05.2015 № 417-VIII «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», який набрав чинності 01.07.2015, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Господарським кодексом України та Цивільним кодексом України.
Закон України від 14.05.2015 № 417-VIII «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» (далі - Закон № 417-VIII) визначає особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулює правові, організаційні та економічні відносини, пов'язані з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління.
Відповідно до ст. 2 Закону № 417-VIII предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі реалізації прав та виконання обов'язків власників квартир та нежитлових приміщень як співвласників багатоквартирного будинку.
Статтею 1 Закону № 417-VIII визначено терміни:
1) багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об'єктами нерухомого майна;
2) допоміжні приміщення багатоквартирного будинку - приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців (колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші підсобні і технічні приміщення);
3) нежитлове приміщення - ізольоване приміщення в багатоквартирному будинку, що не належить до житлового фонду і є самостійним об'єктом нерухомого майна;
4) прибудинкова територія - територія навколо багатоквартирного будинку, визначена на підставі відповідної містобудівної та землевпорядної документації, у межах земельної ділянки, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди, що необхідна для обслуговування багатоквартирного будинку та задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників та наймачів (орендарів) квартир, а також нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку;
5) співвласник багатоквартирного будинку (далі - співвласник) - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку;
6) спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія;
7) управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб;
8) управління багатоквартирним будинком - вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов'язків співвласників, пов'язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку;
9) частка співвласника - частка, яку становить площа квартири та/або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 4 Закону № 417-VIII, власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку можуть бути фізичні та юридичні особи, територіальні громади, держава. Власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 11 Закону № 417-VIII, управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за рішенням зборів співвласників (загальних зборів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку) і згодою управителя та зазначається у договорі з управителем.
Частиною 6 статті 11 Закону № 417-VIII встановлено, що договір з управителем укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово іншу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на наступний однорічний строк. До договорів, предметом яких не є управління багатоквартирним будинком, передбачене частиною шостою цієї статті, обмеження щодо строку договору не застосовується.
Відповідно до ч. 2 ст. 12 Закону № 417-VIII, витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.
У відповідності до ч. 5 ст. 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 417-VIII, у разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об'єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У разі якщо місцевою радою або її виконавчим органом відповідно до законодавства прийнято рішення про делегування іншому органу - суб'єкту владних повноважень функцій із здійснення управління об'єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг, управитель призначається на конкурсних засадах таким органом.
Матеріали справи не містять доказів створення співвласниками багатоквартирного будинку № 65 по пр. Гвардійський в м. Сєвєродонецьк Луганської області, одним із яких є й відповідач, об'єднання співвласників та прийняття рішення про форму управління будинком. Тому відповідно до п. 5 ст. 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку» виконавчим комітетом Сєвєродонецької міської ради було проведено конкурс з призначення управителя багатоквартирного будинку, за яким було визначено ціну послуги та управителя - КП «Житлосервіс «Світанок», наслідком чого стало укладання договору про надання управління багатоквартирним будинком № 31 від 12.06.2018.
При цьому, вказаний договір відповідно до вимог Закону № 417-VIII, укладено від імені співвласників уповноваженою особою виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради Прядка Володимиром Анатолійовичем, який діє на підставі рішення Сєвєродонецької міської ради № 366 від 05.06.2018.
Відповідно до ст. 9 Закону № 417-VIII, управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку).
Згідно з п. 12 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», послуга з управління багатоквартирним будинком - результат господарської діяльності суб'єктів господарювання, спрямованої на забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території відповідно до умов договору.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», до житлово-комунальних послуг належить житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком.
Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку.
Частиною 2 статті 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін, крім випадку обрання управителя органом місцевого самоврядування. Ціна послуги з управління багатоквартирним будинком у разі визначення управителя органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах відповідно до Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку» визначається на рівні ціни, запропонованої в конкурсній пропозиції переможцем конкурсу. Така ціна протягом строку дії договору управління може змінюватися виключно за погодженням сторін з підстав та в порядку, визначених таким договором.
За приписами ч. 3 ст. 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» ціна послуги з управління багатоквартирним будинком встановлюється договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком з розрахунку на один квадратний метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення, якщо інше не визначено договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, та включає: 1) витрати на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку відповідно до кошторису витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, крім витрат на обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги, у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем; 2) винагороду управителю, яка визначається за згодою сторін.
Кошторис витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території є невід'ємною частиною договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.
Кошторис витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території враховує обов'язковий перелік робіт (послуг), який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, а також періодичність виконання (надання) робіт (послуг) з утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території.
У відповідності до пункту 5 договору, послуги з управління багатоквартирним будинком, № 65 на пр. Гвардійський, сплачують власники житлових та нежитлових приміщень (співвласники будинку) щомісяця згідно розміру 4,8605 грн. за 1 кв. м пропорційно площі свого приміщення.
З наведеного вбачається, що вартість послуг з управління багатоквартирним будинком розраховується згідно встановленого тарифу з урахуванням загальної площі житлового або нежитлового приміщення.
В довідці про заборгованість позивач зазначив, що Відокремлений підрозділ «Центральна міська аптека № 44» Комунального підприємства «Луганська обласна «Фармація Північ» займає приміщення за адресою: пр. Гвардійський, буд. 65, площею 967,7 м2. Також, згідно вказаної довідки, тариф становить 2,1827 грн/м2. Отже, вартість послуг з управління багатоквартирним будинком для відповідача на місяць становить 2112,20 грн (2,1827 грн х 967, 7 м2).
За підрахунками позивача станом на 01.08.2020 відповідач має заборгованість перед позивачем в сумі 57792,27 грн.
Згідно пп. 8 п. 11 договору управитель має право вести претензійно-позовну роботу у разі виникнення заборгованості за надані послуги в порядку і строки, встановлені законом.
Як вже було зазначено, 15.07.2020 позивач за супровідним листом від 13.07.2020 № 2798 направив відповідачу рахунок на оплату послуг з управління багатоквартирним будинком № 2243 від 15.07.2020, акт здачі-приймання робіт (надання послуг) з управління багатоквартирним будинком № 2238 від 31.07.2020 та акт звірки взаємних розрахунків за договором про надання управління багатоквартирним будинком № 31 від 12.06.2018 за період з 12.06.2018 по 31.07.2020. Також, відповідачу було надіслано копію договору про надання управління багатоквартирним будинком разом з додатками.
Крім того, позивач листом від 14.07.2020 № 2810 просив відповідача у строк до 31.08.2020 сплатити заборгованість за договором про надання управління багатоквартирним будинком № 31 від 12.06.2018, яка утворилась за період з червня 2018 року по липень 2020 року та складає 57792 грн 27 коп.
З матеріалів справи вбачається, що у відповідь на претензію позивача, викладену в листі № 2810 від 14.07.2020, відповідач надіслав позивачу лист від 04.08.2020 № 43, в якому, зокрема зазначив, що укладених між позивачем та відповідачем договорів на надання послуг не цей час не існує.
Разом з тим, відповідач зазначив, що Центральна міська аптека № 44 Комунального підприємства «Луганська обласна «Фармація Північ» розташована на першому поверсі, займає всю площу першого поверху будинку та більшу частину підвалу та не має виходу до під'їзду, що унеможливлює користування працівниками підприємства сходами та ліфтами. Прибирання прибудинкової території та підвалу виконуються персоналом підприємства. На послуги дератизації та дезінфекції укладені власні договори.
В своєму листі відповідач також посилається на те, що в період з 2015 року за кошти підприємства був виконаний капітальний ремонт систем опалення, водопостачання та каналізації, якими користуються всі мешканці будинку. Роботи були виконанні без залучення коштів та працівників КП «Житлосервіс «Світанок».
Відповідач також зазначив, що площа Центральної міської аптеки № 44 Комунального підприємства «Луганська обласна «Фармація Північ», яка вказана позивачем (967,7 м2), не відповідає дійсності. У зв'язку з чим, він запропонував позивачу направити його представника для уточнення площі, яку обслуговує КП «Житлосервіс «Світанок».
Крім того, відповідач не погодився з розрахунками позивача та просив надати методику нарахування платежів на послуги з управління багатоквартирним будинком.
За умовами пп. 11 п. 9 договору замовник має право отримувати від управителя інформацію про розмір плати за послуги, структуру оплати, режим надання послуг тощо.
Управитель зобов'язаний надавати замовнику інформацію про управління його об'єктом протягом 30 днів з дня звернення (пп. 14 п. 10 договору).
Матеріали справи свідчать про те, що позивач у відповідь на лист відповідача № 43 від 04.08.2020 в листі № 3207 від 12.08.2020 просив Відокремлений підрозділ «Центральна міська аптека № 44» Комунального підприємства «Луганська обласна «Фармація Північ» надати копію паспорту та правовстановлюючих документів на нежитлове приміщення. Даний лист, як стверджує позивач, був залишений без відповіді.
Крім того, позивач за супровідним листом від 13.08.2020 № 3215 направив на адресу відповідача остаточний акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 2238 від 31.07.2020 та рахунок на оплату № 2243 від 31.07.2020 на загальну суму 57792 грн 27 коп. та запропонував у 7 (семиденний) термін з моменту отримання листа погасити заборгованість за вказані послуги. Як стверджує позивач, вказаний лист був також залишений без відповіді.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ст. 73 ГПК України).
Згідно ч. 1 ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Статтею 79 ГПК України визначено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
За приписами ч. 2 ст. 80 ГПК України, позивач повинен подати докази разом з поданням позовної заяви.
У відповідності до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Позивачем не надано суду належних доказів того, що площа приміщення, яке займає відповідач за адресою: пр. Гвардійський, буд. 65 в м. Сєвєродонецьк Луганської області дійсно складає 967,7 м2.
Крім того, за умовами пункту 5 договору співвласники будинку повинні щомісяця сплачувати за послуги з управління багатоквартирним будинком за тарифом 4,8605 грн. за 1 кв. м. Проте, з довідки про заборгованість вбачається, що при нарахуванні відповідачу платежів за послуги з управління багатоквартирним будинком позивач застосовував тариф 2,1827 грн за 1 кв. м. Обґрунтування застосування вказаного тарифу матеріали справи не містять.
Таким чином, суду не надано обґрунтованого розрахунку заборгованості відповідача за послуги з управління багатоквартирним будинком на суму 57792 грн 27 коп.
Крім того, позивач на підтвердження заявленої до стягнення суми за надані послуги не надав доказів надання цих послуг (калькуляції, актів виконаних робіт тощо). Так, матеріали справи не містять жодних належних та допустимих доказів самого факту надання позивачем послуг за період з червня 2018 року по липень 2020 року включно на суму 57792 грн 27 коп.
Відповідач заперечує проти позовних вимог та стверджує, що не споживав послуги з управління багатоквартирним будинком, про що зазначив у відзиві на позовну заяву.
Пунктом п. 15 Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 № 712, установлено, що до складу документації, яка ведеться управителем, крім тієї, що передана йому за актом приймання-передачі, входять: описи робіт на поточний і капітальний (у випадку організації його проведення управителем за рішенням співвласників) ремонт; акти технічних оглядів будинку; журнали аварійних заявок співвласників; протоколи вимірювань опору електромереж (за наявності); акти огляду/повірки димових та вентиляційних каналів; акти огляду/експертизи ліфтів (за наявності ліфтів); акти виконаних робіт з дезінсекції та дератизації (за наявності); акти щодо повірки вузлів обліку води на загальнобудинкові потреби (за наявності); список співвласників будинку; інша документація, передбачена цими Правилами та законодавством.
Відповідно до пункту 7 Порядку здійснення перерахунку вартості послуги з управління багатоквартирним будинком за період її ненадання, надання невідповідної якості, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 05.06. 2019 № 482, управитель веде облік доходів, витрат, кількісних і якісних показників надання послуги щодо кожного багатоквартирного будинку та кожної складової послуги окремо.
Згідно пункту 8 вказаного Порядку, обсяг фактично наданої послуги та фактично понесених управителем витрат на надання такої послуги повинен бути підтверджений відповідною первинною документацією, що зберігається в управителя, зокрема наказами, табелем обліку робочого часу, розрахунковими листками нарахування заробітної плати робітникам, нарядами-завданнями, актами списання матеріалів, матеріальними звітами майстрів, актами виконаних робіт постачальних та підрядних організацій, документами, що підтверджують технічні показники будинку, тощо.
Отже, визначення вартості послуг в договорі не є безумовною підставою для її стягнення без будь-яких первинних документів, що підтверджують надання послуг, за умови заперечення отримання послуг відповідачем.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію. Господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.
Також, положення ч. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» передбачають, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Отже, первинні документи повинні містити відомості, які підтверджують вчинення господарської операції, на виконання якої вони складаються, у зв'язку з чим вчинення певної господарської операції фіксуватиметься документально, що в сукупності свідчить про підтвердження між учасниками такої операції певних прав та обов'язків, зокрема, і щодо обов'язку сплатити певну суму коштів, яка складатиме еквівалент певної вартості наданих послуг.
Однак, позивачем на підтвердження обґрунтованості заявлених позовних вимог до матеріалів справи не надано жодних первинних документів, які б могли підтвердити факт надання відповідачу обумовлених договором послуг.
З урахуванням викладеного, суд оцінивши подані докази та наведені обґрунтування, дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до статті 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. У задоволенні позову відмовити.
2. Судові витрати зі сплати судового збору покласти на позивача.
Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції у строки, передбачені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України та порядку, визначеному пп. 17.5 п. 17 ч. 1 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено - 02 листопада 2020 року.
Суддя Є.А. Лісовицький