Справа № 855/102/20
про залишення позовної заяви без руху
01 листопада 2020 року м. Київ
Суддя Шостого апеляційного адміністративного суду Безименна Н.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
31.10.2020 позивач звернувся до Шостого окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії, в якому просив:
- визнати протиправним рішення Центральної виборчої комісії, яке полягає у нерозгляді його скарги від 28.10.2020 по суті і невжитті заходів для встановлення законності при порушенні виборчих прав кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Центральну виборчу комісію розглянути його скаргу від 28.10.2020 по суті, встановити законність і прийняти рішення зобов'язати ОВК здійснити перерахунок голосів на виборчій дільниці №740440.
Відповідно до ч. 1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом
Згідно з ч. 2 ст. 171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі
Вимоги до позовної заяви та доданих до неї документів визначені у ст. 160 і 161 цього Кодексу адміністративного судочинства України
Згідно з п. 2, 4 і 5 ч. 5 ст. 160 КАС України у позовній заяві зазначається, зокрема: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти; зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
У контексті наведеного суд наголошує, що позовна заява повинна містити максимально чітко і зрозуміло сформовані позовні вимоги та обґрунтування позовної заяви.
Відповідно до ч.4 ст.161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Частиною 7 цієї статті визначено, що до заяви про визнання індивідуального акта протиправним додається також оригінал або копія оспорюваного акта або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта у позивача - клопотання про його витребування.
Частинами 1, 3 ст.273 КАС України передбачено, що право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо встановлення нею результатів виборів чи всеукраїнського референдуму оскаржуються до Верховного Суду. Усі інші рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії, члена цієї комісії, прийняті у межах виборчого процесу, оскаржуються до апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає місто Київ.
Як вбачається з позовної заяви, в порушення п.2 ч.5 ст.160 КАС України позивачем не зазначено реєстраційний номер облікової картки платника податків позивача та код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України відповідача.
Позивачем оскаржується рішення відповідача, яке полягає у нерозгляді його скарги від 28.10.2020 по суті, однак прохальна частина не містить реквізитів оскаржуваного рішення, а саме його дати та номеру, а тому неможна встановити, яке саме рішення Центральної виборчої комісії оскаржує позивач.
До позовної заяви не було додано копії відповідного індивідуального акта, який є предметом оскарження в рамках даної справи, та не заявлено клопотання про його витребування у відповідача.
В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на те, що оскаржуване до суду рішення ЦВК прийнято за результатами розгляду його скарги на рішення ОВК з виборів народних депутатів в одномандатному виборчому окрузі №208 від 27 жовтня 2020 року про залишення без розгляду скарги довіреної особи кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 ОСОБА_2 , однак зазначене рішення ОВК до позовної заяви також не додано.
Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій встановлені ст.273 КАС України
Відповідно до ч. 11 ст. 273 КАС України, суд вирішує адміністративні справи у дводенний строк після надходження позовної заяви.
З огляду на скорочені строки розгляду справи, позовна заява ОСОБА_1 підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків до 09 год. 00 хв. 02 листопада 2020 року шляхом подання до суду позовної заяви, оформленої відповідно до вимог ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, із зазначенням РНОКПП позивача та коду в ЄДРПОУ відповідача, дати та номера рішення Центральної виборчої комісії, яке є предметом оскарження, а також належним чином засвідчених копій вказаних вище рішень Центральної виборчої комісії та ОВК або обґрунтоване клопотання про їх витребування.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 160, 161, 169, 251, 268, 269, 270, 271, 272, 273 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити строк для усунення недоліків позовної заяви до 09 год. 00 хв. 02 листопада 2020 року.
Попередити позивача про те, що у випадку неусунення недоліків позовної заяви, вона буде повернута йому, відповідно до п.1 ч.4 ст.169 КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.В.Безименна