20 жовтня 2020 року м. Рівне №460/4953/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання А.А. Головатчик та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі: позивача: представник Боярчук Ж.В., відповідача: представник Охман Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Doloni Sp. z.o.o.
доУправління Укртрансбезпеки у Рівненській області
про визнання протиправними та скасування постанов, -
Doloni Sp. z.o.o. звернулось до суду з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу №204168, № 204169, № 204170, № 204171, №204172, № 204173, № 204174, № 204175, № 204176, № 204177, № 204178, № 204179 від 18.06.2020.
Ухвалою від 20.07.2020 відкрито провадження у справі № 460/4953/20 розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання на 03.09.2020.
Ухвалою суду від 03.09.2020 розгляд справи відкладено за клопотанням представника позивача на 24.09.2020.
Ухвалою суду від 24.09.2020 розгляд справи відкладено до 15.10.2020 у зв'язку з неприбуттям представників сторін у судове засідання з поважних причин.
Ухвалою суду від 15.10.2020 розгляд справи відкладено до 20.10.2020 у зв'язку з неприбуттям представника відповідача у судове засідання з поважних причин.
В судовому засіданні 20.10.2020 було проголошено вступну та резолютивну частину ухваленого рішення.
Згідно з позовною заявою і поясненнями представника позивача наданими у судовому засіданні, 18.06.2020 працівниками управління Укртрансінспекції у Рівненській області проведено перевірку автомобіля, який належить позивачу. За її результатами складений акт, в якому вказано, що водієм вчинено порушення, відповідальність за які передбачена абз.11 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: виконання міжнародних перевезень вантажів без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку за періоди: 22.05.2020 - 23.05.2020, 01.06.2020 - 04.06.2020, 13.06.2020 - 18.06.2020. Вказала, що інкриміновані перевізнику порушення, як управління транспортними засобами при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку є одним порушенням, за яке встановлено одну санкцію у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Як вбачається зі змісту оскаржуваних постанов порушення норми абз.11 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" було виявлено 18.06.2020, що підтверджується актом від цієї ж дати, в якому зафіксовано керування транспортним засобом при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку за 12 днів: 22.05.2020, 23.05.2020, 01.06.2020, 02.06.2020, 03.06.2020, 04.06.2020, 13.06.2020, 14.06.2020, 15.06.2020, 16.06.2020, 17.06.2020, 18.06.2020. Отже, в даному випадку правопорушення, вчинене водієм є триваючим і до нього може застосовуватись лише одна санкція. Таким чином, застосування за нього 12 санкцій є неправомірним та не ґрунтується на вимогах закону, оскільки автомобіль позивача зупинявся уповноваженими особами відповідача лише один раз в день проведення перевірки. Також зазначила, що спірні постанови могли прийматися лише керівником відповідача або його заступниками, а тому головний спеціаліст управління, який їх виніс був неуповноважений на такі дії. Разом з тим, посилалася на постанову Верховного Суду у справі №420/6544/18 від 24.10.2019 для врахування судом висновків викладених у ній при вирішенні даного спору. З наведеного просила задовольнити позовні вимоги.
Згідно з відзивом на позовну заяву та поясненнями представника, наданими у судовому засіданні, сторона відповідача позов не визнала. В обґрунтування заперечень пояснила, що 18.06.2020 працівниками управління Укртрансінспекції у Рівненській області на підставі щотижневого графіку проведення рейдових перевірок та направлення на №009077 від 12.06.2020 здійснено перевірку автомобіля марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 . Перевіряючи зазначений автомобіль, інспекторами встановлено, що міжнародні перевезення вантажів виконує підприємство-нерезидент Doloni Sp. z.o.o. (Республіка Польща). Перевіркою тахографа виявлено, що управління транспортним засобом здійснюється без щоденних реєстраційних листків режиму праці та відпочинку водія за 11 з 28 попередніх календарних днів, а також за поточний день. Поряд з цим, бланк підтвердження діяльності за ці періоди до контролю інспекторам водієм не пред'явлено. За результатами перевірки складено акт, у якому зафіксовані порушення статті 53 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за які передбачена абзацом 11 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт". Акт складався на місці перевірки в присутності водія. Водій підписав акт без зауважень. Після виявлення порушень і складення акту, посадовою особою Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області у дату фактичного проведення перевірки було прийнято 12 постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу по 680 грн. кожна, на загальну суму 8160 грн. Оскільки перевіркою встановлено відсутність реєстраційних листків режиму праці та відпочинку водія за 11 попередніх днів і за день проведення перевірки, адміністративно-господарські штрафи до позивача як автомобільного перевізника застосовані за кожне правопорушення окремо, тобто за кожен день відсутності реєстраційних листків режиму праці та відпочинку. Крім того, представник підкреслила, що пунктами 2.7, 2.8 та 2.18 посадової інструкції головного спеціаліста управління ОСОБА_1 визначено, що до його обов'язків, зокрема, належить: проведення державного контролю за додержанням перевізниками вимог режимів праці та відпочинку водіїв, що здійснюють перевезення пасажирів і вантажів, а тому він є посадовою особою уповноваженою на винесення спірних постанов. З цих підстав, просила у позові відмовити.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази, суд встановив такі обставини справи та фактичні правовідносини сторін.
18.06.2020 на 434 км. а/д Київ-Чоп о 16 год. 57 хв. працівниками Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області на підставі щотижневого графіку проведення рейдових перевірок та направлення на №009077 від 12.06.2020 (а.с.43) здійснено перевірку автомобіля марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 , який належить і використовується позивачем.
За її результатами складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів №214927 від 18.06.2020, у якому зафіксовані порушення статті 53 "Про автомобільний транспорт", відповідальність за які передбачена абзацом 11 частини першої статті 60 цього ж Закону, які полягали в управлінні водієм транспортним засобом при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень вантажу без щоденних реєстраційних листів режимів праці та відпочинку за 22.05.2020, 23.05.2020, 01.06.2020, 02.06.2020, 03.06.2020, 04.06.2020, 13.06.2020, 14.06.2020, 15.06.2020, 16.06.2020, 17.06.2020, 18.06.2020 (а.с.56). Цей акт підписаний водієм ОСОБА_2 без зауважень.
На підставі зазначеного акту, 18.06.2020 головним спеціалістом управління Укртрансінспекції у Рівненській області Прокопчуком Я.М. було прийнято 12 постанов: №204168, № 204169, № 204170, № 204171, № 204172, № 204173, № 204174, № 204175, № 204176, № 204177, № 204178, № 204179 про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу за управління транспортним засобом при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку водіїв, а саме по 680 грн. штрафу за кожен день: 22.05.2020, 23.05.2020, 01.06.2020, 02.06.2020, 03.06.2020, 04.06.2020, 13.06.2020, 14.06.2020, 15.06.2020, 16.06.2020, 17.06.2020, 18.06.2020, на загальну суму 8160 грн (а.с.44-55). Бланки на яких містяться спірні постанови видані заступником начальника управління Наконечним Т.Ю. та засвідчені його підписом.
Не погоджуючись з постановами відповідача про стягнення з нього адміністративно- господарських санкцій позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень врегульовано положеннями Закону України "Про автомобільний транспорт" №2344-ІІІ від 05.04.2001.
Статтею 1 Закону № 2344-III визначено, що автомобільний перевізник фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
У силу статті 34 Закону № 2344-III, автомобільний перевізник повинен: виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.
Відповідно до частини першої статті 39 Закону № 2344-III автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Згідно частиною 7 Закону № 2344-ІІІ у транспортних засобах, що здійснюють міжнародні перевезення пасажирів та/або вантажів, установлюються і використовуються контрольні пристрої тахографи.
Частиною восьмою статті 53 Закону № 2344-ІІІ передбачено, що водії транспортних засобів, що належать резидентам або нерезидентам України, зобов'язані допускати до перевірки тахографів посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, надавати їм реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв тахокарти, а також, у разі якщо у транспортному засобі використовуються цифрові тахографи, роздруковувати на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водіїв.
Згідно зі статтею 18 Закону № 2344-ІІІ з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов'язані: організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України; здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху; забезпечувати виконання вимог законодавства з питань охорони праці; здійснювати організацію та контроль за своєчасним проходженням водіями медичного огляду, забезпечувати їх санітарно-побутовими приміщеннями й обладнанням.
Контроль за роботою водіїв транспортних засобів має забезпечувати належне виконання покладених на них обов'язків і включає організацію перевірок режимів їх праці та відпочинку, а також виконання водіями транспортних засобів вимог цього Закону та законодавства про працю.
Положення щодо режимів праці та відпочинку водіїв транспортних засобів визначається законодавством.
Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням суб'єктами господарювання ліцензійних умов, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, а також диспетчерського контролю за роботою автомобільних перевізників визначена Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 (далі Порядок № 1567).
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 1567 державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання (далі транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України. Органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103, визначено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Згідно з п. 8 Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до п. 3постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 №592 «Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті» утворено територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком, зокрема, Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області.
Пунктом 4 Порядку № 1567 визначено, що державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Приписами п. 14 Порядку № 1567 передбачено, що рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Згідно п. 15 Порядку № 1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі Європейська угода); відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
З аналізу вказаних норм, суд дійшов висновку, що автомобільні перевізники та водії зобов'язані мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення, до яких відносяться, зокрема, реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарти.
Слід зазначити, що з 20 грудня 2010 року набула чинності Поправка №6 до Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, підписаної в Женеві 01 липня 1970 року, у частині надання до контролю реєстраційних листків (тахограм) за поточний день та попередні 28 календарних дні, а в разі відсутності тахокарт надання Бланку підтвердження діяльності, який заповнюється транспортним підприємством та водієм перед рейсом.
Отже, під час перевірки водії зобов'язані надавати інспектору для контролю реєстраційні листки за поточний день та попередні 28 календарних днів, тобто 29 тахограм, або бланк підтвердження діяльності.
Оформлення результатів перевірки та застосування адміністративно-господарських штрафів визначено в пунктах 20-30 Порядку № 1567.
Відповідно до пунктів 20, 21, 22 Порядку № 1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму. У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3. Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).
Згідно з пунктом 25 Порядку №1567 у разі виявлення вчиненого іноземним перевізником порушення посадова особа складає відповідний акт та приймає постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу, а інформацію про виявлені порушення та адміністративно-господарський штраф надсилає центральному органові виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної митної справи.
Визначальним при вирішенні цього спору є факт надання або ненадання водієм посадовим особам відповідача визначених законодавством документів на підтвердження його режиму праці та відпочинку за дати: 22.05.2020 - 23.05.2020, 01.06.2020 - 04.06.2020, 13.06.2020 - 18.06.2020.
З матеріалів справи вбачається, що 18.06.2020 на 434 км. а/д Київ-Чоп о 16 год. 57 хв. працівниками управління Укртрансінспекції у Рівненській області на підставі щотижневого графіку проведення рейдових перевірок та направлення на №009077 від 12.06.2020 здійснено перевірку автомобіля марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 , який належить і використовується Doloni Sp. z.o.o.
Слід зазначити, що з 20 грудня 2010 року набула чинності Поправка № 6 до Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, підписаної в Женеві 01 липня 1970 року, у частині надання до контролю реєстраційних листків (тахограм) за поточний день та попередні 28 календарних дні, а в разі відсутності тахокарт надання Бланку підтвердження діяльності, який заповнюється транспортним підприємством та водієм перед рейсом.
Отже, під час перевірки водії зобов'язані надавати інспектору для контролю реєстраційні листки за поточний день та попередні 28 календарних днів, тобто 29 тахограм, або бланк підтвердження діяльності.
Оскільки контроль проведено 18 червня 2020 року, то водію перевізника Doloni Sp. z.o.o необхідно було надати для контролю тахокарти за 18.06.2020 року, а також за попередні 28 календарних днів або бланк підтвердження діяльності за вказані дні.
Проте, під час проведення перевірки водієм ОСОБА_2 не було надано заповнених належним чином роздруківок даних роботи тахографа за періоди: 22.05.2020 - 23.05.2020, 01.06.2020 - 04.06.2020, 13.06.2020 - 18.06.2020 та/або бланків підтвердження діяльності за вказані 12 днів, зокрема і за дату проведення контролю 18.06.2020, коли він безпосередньо був зупинений інспекторами відповідача, здійснюючи дорожній рух.
Так, за наявними в матеріалах справи роздруківках даних роботи тахографа автомобіля марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 за 22.05.2020, 23.05.2020, 01.06.2020, 02.06.2020, 03.06.2020, 04.06.2020, 13.06.2020, 14.06.2020, 15.06.2020, 16.06.2020, 17.06.2020, 18.06.2020 стоїть позначка «знак питання», тобто будь-яка інформація про роботу та відпочинок водія у відповідний проміжок цієї доби відсутня, що унеможливлює перевірку дотримання відповідного режиму (а.с.57-60).
Водночас, суд зауважує, що водієм перевізника не було пред'явлено інспекторам, як альтернативу заповненим тахокартам, бланку підтвердження діяльності за такі дати, зокрема, для засвідчення виконання водієм у ці дні іншої роботи, відмінної від управління транспортним засобом.
За результатами заходу контролю складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів №214927 від 18.06.2020. В якому зафіксовані порушення статті 53 "Про автомобільний транспорт", відповідальність за які передбачена абзацом 11 частини першої статті 60 цього ж Закону, які полягали в управлінні водієм транспортним засобом при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень вантажу без щоденних реєстраційних листів режимів праці та відпочинку за наведені вище дати. Акт складався на місці перевірки в присутності водія ОСОБА_2 і підписаний ним без зауважень.
Також, під час оформлення вищеназваних порушень водій позивача не забезпечив надання пояснень чи заперечень перевіряючим, при складанні акту перевірки не вказав про наявність відповідних заповнених тахокарт за вказані вище дні, що також свідчить про їх відсутність.
Відтак, суд дійшов висновку, що позивач допустив порушення законодавства про автомобільний транспорт, а саме, здійснення міжнародних автомобільних перевезень без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку водіїв транспортних засобів за вказані дати.
18.06.2020 посадовою особою управління Укртрансінспекції у Рівненській області було прийнято 12 постанов: № 204168, № 204169, № 204170, № 204171, № 204172, №204173, № 204174, № 204175, № 204176, № 204177, № 204178, № 204179 про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу за порушення статті 53 ЗУ «про автомобільний транспорт» по 680 грн. штрафу за кожен день порушення на загальну суму 8160 грн.
При цьому твердження позивача, що здійснення автомобільних перевезень без реєстраційних листків режиму праці та відпочинку водіїв - це триваюче правопорушення, а, отже, відповідач протиправно виніс 12 постанов про накладення штрафу за одне і те ж правопорушення є непереконливими з огляду на таке.
Частиною ч.1 ст.60 Закону № 2344-ІІІ встановлено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, за управління транспортними засобами при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень без контрольних пристроїв (тахографів) реєстрації режимів праці чи відпочинку водіїв транспортних засобів чи вимкненими такими контрольними пристроями (тахографами) або без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку у вигляді штрафу у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Разом з тим, статтею 60 Закону № 2344-ІІІ передбачено, що при вчиненні однією особою двох або більше правопорушень адміністративно-господарський штраф накладається за кожне правопорушення окремо.
Зі змісту даної статті не вбачається, що управління транспортними засобами при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень без контрольних пристроїв (тахографів) реєстрації режимів праці чи відпочинку водіїв транспортних засобів чи вимкненими такими контрольними пристроями (тахографами) або без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку є триваючим правопорушенням.
Заповнення таких реєстраційних листків режимів праці та відпочинку є щоденним обов'язком водія, а тому перевірка дотримання такого обов'язку проводиться окремо за кожен день, коли водій керував відповідним транспортним засобом.
Отже, у разі виявлення порушення водієм зазначеного вище обов'язку уповноважена особа має право накладати штраф за кожен випадок такого порушення.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10.05.2019 у справі № 816/124/17 і застосовується судом відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.
Щодо аргументів позивача про те, що спірні постанови про накладення на нього штрафів винесені неуповноваженою на особою, то суд відхиляє їх з огляду на таке.
Згідно з пунктом 25 Порядку №1567 у разі виявлення вчиненого іноземним перевізником порушення посадова особа складає відповідний акт та приймає постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу, а інформацію про виявлені порушення та адміністративно-господарський штраф надсилає центральному органові виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної митної справи.
Матеріалами справи підтверджується те, що постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 18.06.2020 №№ 204168-204179 складені головним спеціалістом відділу державного контролю та нагляду за безпекою на транспорті Прокопчуком Я.М.
Цей працівник відповідно до своїх посадових обов'язків уповноважений на проведення державного контролю за міжнародними перевезеннями пасажирів та вантажів, за виконанням суб'єктами господарювання вимог міжнародних договорів України з питань міжнародних перевезень, а також за додержанням перевізниками вимог режимів праці та відпочинку водіїв, що здійснюють перевезення пасажирів і вантажів (пункти 2.7, 2.8 та 2.18 посадової інструкції головного спеціаліста)
Отже такий службовець наділений владними повноваженнями з метою здійснення своїх функцій, а тому є посадовою особою управління Укртрансбезпеки у Рівненській області.
Крім того, бланки спірних постанов видані заступником начальника управління Наконечним Т.Ю. та засвідчені його підписом.
З наведеного суд констатує, що головний спеціаліст Прокопчук Я.М. Укртрансбезпеки у Рівненській області був у повноважений виносити спірні постанови: №204168, № 204169, № 204170, № 204171, № 204172, № 204173, № 204174, № 204175, №204176, № 204177, № 204178, № 204179 від 18.06.2020 згідно з положеннями Порядку №1567.
Водночас суд вважає недоречними посилання позивача на постанову Верховного Суду у справі №420/6544/18 від 24.10.2019, оскільки правові висновки у такій постанові стосуються повноважень Державного агентства рибного господарства України.
Відтак, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач діяв у межах і спосіб наданих повноважень та відповідно до приписів матеріального права, а відтак правомірність винесення оскаржуваних рішень не спростована у ході судового розгляду.
Оцінюючи наявні в справі докази та аналізуючи встановлені фактичні обставини суд дійшов висновку про необґрунтованість доводів позивача. Разом з тим, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, в ході судового розгляду довів правомірність виданих ним рішень.
З урахуванням наведеного вище, за результатами судового розгляду адміністративної справи суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Відмовити в позові Doloni Sp. z.o.o. (вул. Меглевська, 74/5 м.Люблін 20-234 Польща, адреса для листування: вул. Міцкевичаа, 14, оф.119, м.Рівне, 33028) до Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області (код ЄДРПОУ 39816845, вул. Небесної Сотні, 34, м.Рівне, 33013) про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу №204168, №204169, №204170, №204171, №204172, №204173, №204174, №204175, №204176, №204177, №204178, №204179 від 18.06.2020.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складений 30 жовтня 2020 року.
Суддя Н.В. Друзенко