01 листопада 2020 рокум. Ужгород№ 260/3590/20
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гебеш С.А.,
при секретарі судового засідання - Жирош С.Ю.
представника позивача - Марусинець З.С.
представника відповідача - не з'явився;
представника третьої особи 1 - не з'явився;
представника третьої особи 2 - Лещинець Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Закарпатської регіональної організації політичної партії "Опозиційна платформа - за життя" до Мукачівської міської територіальної виборчої комісії Мукачівського району Закарпатської області про визнання протиправною та скасування постанови, третя особа на стороні відповідача - Закарпатська Обласна організація Політичної партії "Слуга народу", третя особа на стороні позивача - кандидат на посаду Мукачівського міського голови Балога Андрій Вікторович, -
30 жовтня 2020 року Закарпатська регіональна організація політичної партії "Опозиційна платформа - за життя" звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Мукачівської міської територіальної виборчої комісії Мукачівського району Закарпатської області, в якому просить суд визнати протиправною та скасувати Постанову № 75 Мукачівської міської територіальної виборчої комісії Мукачівського району Закарпатської області від 29 жовтня 2020 року "Про задоволення заяви представника Закарпатської обласної організації Політичної партії "Слуга Народу" Туз С.О. про повторний підрахунок голосів виборців", якою постановлено провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях № 210337, № 210679, № 210681, № 210683, № 210691, № 210692 з усіх виборів проведених 25 жовтня 2020 року".
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі. Цією ж ухвалою суду від 30 жовтня 2020 року було витребувано від Мукачівської міської територіальної виборчої комісії Мукачівського району Закарпатської області ряд доказів, а саме:
- постанови № 75 Мукачівської міської територіальної виборчої комісії Мукачівського району Закарпатської області від 29 жовтня 2020 року "Про задоволення заяви представника Закарпатської Обласної організації Політичної партії "Слуга Народу" Туз С.О. про повторний підрахунок голосів виборців", якою постановлено провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях № 210337, № 210679, № 210681, № 210683, № 210691, № 210692 з усіх виборів проведених 25 жовтня 2020 року";
- заяви Закарпатської Обласної організації Політичної партії "Слуга Народу" ОСОБА_1 від 28 жовтня 2020 року про проведення повторного підрахунку голосів на виборчих дільницях з кожного виду виборів на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року разом з додатками, які були подані до вказаної заяви, а саме читабельні копії актів про виявлення порушення виборчого законодавства на 18 аркушах та копія посвідчення на 1 арк.;
- та інші наявні у відповідача документи, які стали підставою для прийняття оскаржуваної постанови № 75 Мукачівської міської територіальної виборчої комісії Мукачівського району Закарпатської області від 29 жовтня 2020 року "Про задоволення заяви представника Закарпатської Обласної організації Політичної партії "Слуга Народу" Туз С.О. про повторний підрахунок голосів виборців".
- витягу з протоколу підсумкового засідання Мукачівської міської територіальної виборчої комісії Мукачівського району Закарпатської області щодо прийняття Постанови № 75 від 29 жовтня 2020 року "Про задоволення заяви представника Закарпатської Обласної організації Політичної партії "Слуга Народу" Туз С.О. про повторний підрахунок голосів виборців", якою постановлено провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях № 210337, № 210679, № 210681, № 210683, № 210691, № 210692 з усіх виборів проведених 25 жовтня 2020 року";
- витребувано від Мукачівської міської територіальної виборчої комісії Мукачівського району Закарпатської області якісні, належним чином засвідченні копії документів (доказів), що свідчать про прийняття нею виборчих документів від дільничних виборчих комісій № 210337, № 210679, № 210681, № 210683, № 210691, № 210692;
- постанови № 74 Мукачівської міської територіальної виборчої комісії Мукачівського району Закарпатської області від 28 жовтня 2020 року "Про залишення заяви представника Закарпатської Обласної організації Політичної партії "Слуга Народу" Туз С.О. без розгляду;
- заяви Закарпатської Обласної організації Політичної партії "Слуга Народу" Туз С.О. від 27 жовтня 2020 року про проведення повторного підрахунку голосів на виборчих дільницях з кожного виду виборів на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року;
- рішення Мукачівської міської територіальної виборчої комісії Мукачівського району Закарпатської області про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 210337.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2020 року повторно витребувано від Мукачівської міської територіальної виборчої комісії Мукачівського району Закарпатської області належним чином завірені копії документі, які зазначені в Ухвалі Закарпатського окружного адміністративного суду про відкриття провадження від 30 жовтня 2020 року.
Однак, суд вказує на те, що відповідач вимоги ухвал суду від 30 жовтня 2020 року та 31 жовтня 2020 року не виконав, так як не подав до суду витребувані документи та не повідомив суд про причину неподання таких, як це чітко передбачено ч. 6-8 ст. 80 КАС України.
Надаючи правову оцінку діям Мукачівської міської територіальної виборчої комісії Мукачівського району Закарпатської області, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
У відповідності до п. 12 ч. 1 ст. 4 КАС України судове рішення - рішення, постанова, ухвала суду будь-якої інстанції.
В даному випадку Ухвали суду від 30 жовтня 2020 року та 31 жовтня 2020 року, якими витребувано докази від відповідача набрали законної сили з моменту їх підписання суддею, а тому в розумінні статті 370 КАС України є обов'язкоми для виконання учасниками справи.
Згідно зі статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Європейський суд з прав людини неодноразово висловлював думку в контексті тлумачення статті 6 Європейської конвенції з прав людини, що без ефективної системи виконання судових рішень існування судової системи позбавлене будь-якого сенсу. Як неодноразово підкреслював Суд, органи державної влади є одним із компонентів держави й інтереси цих органів повинні збігатися з необхідністю належного здійснення правосуддя, кінцевим етапом якого є виконання судового рішення. Так, у рішенні по справі «Горнсбі проти Греції» (Hornsby v. Greece) від 19 березня 1997 року, заява № 18357/91, Суд зазначив, що право на звернення до суду було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду одній зі сторін. Важко уявити ситуацію, щоб пункт 1 статті 6 докладно описував процедурні гарантії, які надаються сторонам цивільного судового процесу у провадженні, що є справедливим, відкритим і оперативним, і не передбачав би при цьому гарантій виконання судових рішень; тлумачення статті 6 як такої, що стосується виключно права на звернення до суду і проведення судового розгляду, могло б призвести до ситуацій, несумісних із принципом верховенства права, що його Договірні Сторони зобов'язалися дотримуватися, коли вони ратифікували Конвенцію. Отже, виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатися як невід'ємна частина "судового процесу" для цілей статті 6.
За приписами ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали.
Однак вимоги суду виконано не було, витребовувані документи суду не надано, що свідчить про порушення відповідачем вимог ст. 80 та 370 КАС України.
Суд зазначає, що неодноразове невиконання вимог суду щодо надання доказів по справі, що призводить до штучного затягування розгляду справи та необхідністю вчинення додаткових дій для всебічного, повного та об'єктивного розгляду справи, а також порушує право позивача на своєчасний розгляд справи. Також дані обставини свідчать про неналежне та несумлінне виконання службовими особами Мукачівської міської територіальної виборчої комісії Мукачівського району Закарпатської області своїх службових обов'язків, що призвело до затягування розгляду справи, щодо якої встановлено скорочені терміни розгляду та прояву явної неповаги до суду.
Частинами 1-2 ст. 249 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.
В силу положень ч. 5 ст. 249 Кодексу адміністративного судочинства України з метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.
З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне постановити окрему ухвалу та довести до відома Центральної виборчої комісії про встановлені порушення для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, та призвели до затягування розгляду даної справи, з одночасним направленням такої до Закарпатської обласної прокуратури, для вирішення питання щодо притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності за невиконання рішення суду, що набрала законної сили, -
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 77, 80, 248, 249, 270, 370 КАС України, суд, -
1. Зобов'язати Центральну виборчу комісію вжити дієві заходи щодо усунення та недопущення в подальшому недоліків в діяльності Мукачівської міської територіальної виборчої комісії Мукачівського району Закарпатської області, вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли невиконанню вимог ухвали суду про витребування доказів від 30 жовтня 2020 року та 31 жовтня 2020 року та притягнути до дисциплінарної відповідальності винних осіб.
2. Зобов'язати Центральну виборчу комісію повідомити Закарпатський окружний адміністративний суд про розгляд даної окремої ухвали та вжиті заходи по усуненню недоліків та притягнення до дисциплінарної відповідальності винних осіб.
3. Копію окремої ухвали направити в Закарпатську обласну прокуратуру для вирішення питань щодо притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності за невиконання рішення суду, що набрало законної сили.
Окрема ухвала може бути оскаржена особами, інтересів яких вона стосується до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Закарпатського окружний адміністративний суд.
Суддя С.А. Гебеш