Постанова від 28.10.2020 по справі 592/12008/20

Справа №592/12008/20

Провадження №3/592/2148/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2020 року м. Суми

Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Литовченко Олександр Володимирович, розглянув матеріали, які надійшли від Сумського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Шостка, українця, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , учасника бойових дій,

за ч.1 ст. 172-6 КУпАП,

з участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,

прокурора Сумської місцевої прокуратури - Криштоп В.В.,

встановив:

Згідно Протоколу про адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією № 24-2020 від 20.10.2020, ОСОБА_1 притягується до відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП за те, що 19.05.2017 інспектор взводу № 2 роти поліції особливого призначення ГУНП в Сумській області старший лейтенант поліції ОСОБА_1 написав рапорт на ім'я начальника ГУНП в Сумській області про те, що він просить звільнити його з Національної поліції України за власним бажанням.

Відповідно до витягу з наказу Головного управління Національної поліції в Сумській області № 204 о/с від 25.05.2017, старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 , інспектора взводу № 2 роти поліції особливого призначення Головного управління Національної поліції в Сумській області звільнено зі служби в поліції відповідно до п. 7 (за власним бажанням) ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» з 25.05.2017.

ОСОБА_1 був ознайомлений із зобов'язанням подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, що передбачено Законом України «Про запобігання корупції». Так, 26.01.2017 ОСОБА_1 заповнив та власноручно підписав пам'ятку-попередження, що попереджений про те, що відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкт декларування, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подає електронну декларацію не пізніше дня такого припинення.

Тобто, ОСОБА_1 був ознайомлений із вимогами Закону України «Про запобігання корупції» та добре усвідомлював, що він як суб'єкт декларування, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та зобов'язаний подати електронну декларацію не пізніше дня такого припинення, за період який не був охоплений раніше поданими деклараціями, тобто 25.05.2017.

До Сумського управління ДВБ НП України надійшов лист № 71-03/54658/19 від 01.07.2019 Національного агентства з питань запобігання корупції про дії суб'єкта декларування, а саме ОСОБА_1 в інформаційно-телекомунікаційній системі «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».

За даними «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування» (за текстом - Реєстр), декларація перед звільненням ОСОБА_1 зареєстрована в Реєстрі 12.06.2019 о 15:50:01 год. як фактично подана. Також згідно листа НАЗК отримано додаток послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 . Для подачі декларації перед звільненням 12.06.2019 ОСОБА_1 в Реєстр зайшов о 15:27:30 год. При цьому вчиняв дії із перегляду, видалення чернетки, заповнення та оновлення чернетки. О 15:49:54 год. натиснув кнопку «Перейти на сторінку накладання кваліфікованого електронного підпису» та о 15:50:01 «Декларацію успішно подано».

Таким чином, з моменту вступу у дію Рішення НАЗК № 2 від 10.06.2016 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування інспектор взводу № 2 роти поліції особливого призначення Головного управління Національної поліції в Сумській області старший лейтенант поліції ОСОБА_1 , перед припиненням діяльності, без поважних причин не своєчасно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а подав вказану декларацію 12.06.2019, що є вчиненням правопорушення, пов'язаного з корупцією передбаченого ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та п. 2 розділу XIII «Прикінцевих положень» Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно Протоколу про адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією № 23-2020 від 20.10.2020, ОСОБА_1 притягується до відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП за те, що відповідно до витягу з наказу Головного управління Національної поліції в Сумській області № 204 о/с від 25.05.2017, старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 , інспектора взводу № 2 роти поліції особливого призначення Головного управління Національної поліції в Сумській області звільнено зі служби в поліції відповідно до п. 7 (за власним бажанням) ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» з 25.05.2017.

ОСОБА_1 був ознайомлений із зобов'язанням подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після припинення діяльності, що передбачено Законом України «Про запобігання корупції». Так, 26.01.2017 ОСОБА_1 заповнив та власноручно підписав пам'ятку-попередження, що попереджений про те, що відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларація суб'єкта декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування подається до 01 квітня року наступного за звітним роком, у якому було припинено таку діяльність.

Тобто, ОСОБА_1 був ознайомлений із вимогами Закону України «Про запобігання корупції» та добре усвідомлював, що він як суб'єкт декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов'язаний подати електронну декларацію за 2017 рік до 01 квітня 2018 року.

До Сумського управління ДВБ НП України надійшов лист № 71-03/54658/19 від 01.07.2019 Національного агентства з питань запобігання корупції про дії суб'єкта декларування, а саме ОСОБА_1 в інформаційно- телекомунікаційній системі «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».

За даними «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування» (за текстом - Реєстр), декларація після звільнення ОСОБА_1 зареєстрована в Реєстрі 12.06.2019 о 16:18:12 год. як фактично подана. Також згідно відповіді НАЗК отримано додаток послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 . Для подачі декларації після звільнення, ОСОБА_1 в Реєстр зайшов 12.06.2019 та о 15:51:35 год., переглянув та натиснув кнопку «Нова декларація на основі цієї». При цьому вчиняв дії із заповнення, перегляду та оновлення чернетки. О 16:18:04 год. натиснув кнопку «Перейти на сторінку накладання кваліфікованого електронного підпису». О 16:18:12 год. «Декларацію успішно подано».

Таким чином, з моменту вступу у дію Рішення НАЗК № 2 від 10.06.2016 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», колишній інспектор взводу № 2 роти поліції особливого призначення Головного управління Національної поліції в Сумській області ОСОБА_1 , після припинення діяльності, не своєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, а подав вказану декларацію 12.06.2019, що є вчиненням правопорушення, пов'язаного з корупцією передбаченого ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та п. 2 розділу XIII «Прикінцевих положень» Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у несвоєчасному поданні декларацій перед припиненням діяльності та після припинення діяльності визнав у повному обсязі, зазначивши, що він був ознайомлений належним чином під час проходження служби про необхідність подання декларацій, строки та порядок подачі. Одразу після звільнення виїхав за кордон де перебував тривалий час, мав зв'язок з працівником управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, який йому роз'яснював необхідність надання пояснень з приводу допущених правопорушень.

Прокурор в судовому засіданні вважав, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, строки притягнення до відповідальності не сплинули. Просив призначити штраф у межах санкції за дане правопорушення.

Заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши надані докази, з'ясувавши думку прокурора, доходжу такого висновку.

Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП визначена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та суб'єктом правопорушень є особи, які, відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», зобов'язані подавати декларацію про отримані доходи або придбання майна.

Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

ОСОБА_1 26.01.2017 був під підпис попереджений про спеціальні обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».

За даними «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування» (за текстом - Реєстр), декларація перед звільненням ОСОБА_1 зареєстрована в Реєстрі 12.06.2019 о 15:50:01 год. як фактично подана. Також згідно листа НАЗК отримано додаток послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 . Для подачі декларації перед звільненням 12.06.2019 ОСОБА_1 в Реєстр зайшов о 15:27:30 год. При цьому вчиняв дії із перегляду, видалення чернетки, заповнення та оновлення чернетки. О 15:49:54 год. натиснув кнопку «Перейти на сторінку накладання кваліфікованого електронного підпису» та о 15:50:01 «Декларацію успішно подано».

За даними «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування» (за текстом - Реєстр), декларація після звільнення ОСОБА_1 зареєстрована в Реєстрі 12.06.2019 о 16:18:12 год. як фактично подана. Також згідно відповіді НАЗК отримано додаток послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 . Для подачі декларації після звільнення, ОСОБА_1 в Реєстр зайшов 12.06.2019 та о 15:51:35 год., переглянув та натиснув кнопку «Нова декларація на основі цієї». При цьому вчиняв дії із заповнення, перегляду та оновлення чернетки. О 16:18:04 год. натиснув кнопку «Перейти на сторінку накладання кваліфікованого електронного підпису». О 16:18:12 год. «Декларацію успішно подано».

Враховуючи надані пояснення ОСОБА_1 у судовому засіданні, досліджені докази у об'єднаному провадженні: протоколи про адміністративне правопорушення № 24-2020 від 20.10.2020, № 23-2020 від 20.10.2020, наказом № 383 о/с від 08.12.2016 «По особовому складу», наказом № 204 о/с від 25.05.2017 «По особовому складу», пам'яткою-попередженням ОСОБА_2 від 26.01.2017роздруківками поданих декларацій ОСОБА_1 , листом № 71-03/54658/19 від 01.07.2019 керівника управління інформаційно-аналітичних систем та захисту інформації НАЗК щодо послідовності у період з 24.07.2018 по 21.06.2019 дій користувача ІТС Реєстру ОСОБА_1 , іншими доказами у їх сукупності - винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП є доведеною.

Згідно до положень ч. 2 ст. 254 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Строк накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією відраховується з моменту виявлення правопорушення з подальшою фіксацією останнього в протоколі, який складається не пізніше 24 годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення.

В той же час закон не забороняє розглядати справи, протокол відносно яких був складений й поза межами 24 годин з моменту виявлення правопорушення та не вказує на його недопустимість, як доказу (ч.2 ст. 254 КУпАП ). Ця вимога (скласти протокол на протязі доби) адресована органу (особі), яка його складає і покликана стимулювати в них внутрішню дисциплінованість, відповідність їх дій вимогам таких принципів провадження в справах про адміністративне правопорушення, я швидкість (оперативність) реагування на факт правопорушення та економічність адміністративного процесу.

Частиною 3 статті 38 КУпАП (в редакції, яка діяла на час подання ОСОБА_1 декларацій 12.06.2019) передбачено, що адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Тобто, строк притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 172-6 КУпАП обраховується з дня виявлення адміністративного правопорушення та обмежених двохрічним строком з дня його вчинення.

Пунктами 3 Порядку перевірки факту подання суб'єктами декларування декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 06.09.206 №19 установлено, що перевірка факту подання декларацій та повідомлення Національного агентства про випадки неподання чи несвоєчасного подання декларацій покладаються на уповноважений підрозділ (особу) з питань запобігання та виявлення корупції відповідного органу або інший структурний підрозділ такого органу (далі - відповідальний підрозділ (особа)), визначений керівником органу.

Керівник відповідного органу визначає порядок взаємодії відповідального підрозділу (особи) з іншими підрозділами з метою обліку суб'єктів декларування, у яких виник обов'язок подати декларації відповідно до вимог Закону.

Відповідальний підрозділ (особа) відповідного органу, а також Національне агентство у випадках, визначених Законом, перевіряють факт подання декларацій декларації суб'єктів декларування, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, - протягом 10 робочих днів з граничної дати подання таких декларацій, зокрема, наступного за звітним року, у якому було припинено таку діяльність.

Як вбачається з наявного в матеріалах справи про адміністративне правопорушення листа за підписом заступника начальника Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, 12 червня 2018 року, на адресу начальника Сумського управління ДВБ НП України (отримано 1406.2018) було надіслано повідомлення про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в тому числі і про неподання ОСОБА_1 відповідної декларації після звільнення за 2017 рік, які надійшли з Управління з питань запобігання корупції та проведення люстрації Національної поліції України. Тобто, вже 12 червня 2018 року, керівництву Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України було відомо, що їх співробітник (бувший) не подав декларації.

Крім того, 03.07.2019 до Сумського управління Департаменту внутрішньої безпеки надійшов інформаційний лист № 71-03/54658/19 від 01.07.2019 керівника управління інформаційно-аналітичних систем та захисту інформації НАЗК щодо послідовності у період з 24.07.2018 по 21.06.2019 дій користувача ІТС Реєстру ОСОБА_1 .

Враховуючи вищевикладене та вимоги п.7 ст.247 КУпАП про те, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст.38 КУпАП, керуючись ст.38, ч. 1 ст. 172-6, ст.247, ст. 283 КУпАП, суддя,

постановив:

Провадження по об'єднаній справі про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя О.В. Литовченко