Справа № 591/4944/20
Провадження № 2/591/2364/20
28 жовтня 2020 року
Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого судді Ніколаєнко О.О.,
за участю секретаря судового засідання Левицької Х.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Сумської міської ради в особі управління «Центр надання адміністративних послуг у м.Суми» Сумської міської ради про зобов'язання вчинити дії по приватизації квартири,-
У серпні 2020 року позивачі звернулися до суду з позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що у 2001 році позивачі та ОСОБА_3 на праві спільної сумісної власності приватизували квартиру загальною площею 46,10 кв.м. вартістю на момент приватизації 8,3 грн., розташовану за адресою: АДРЕСА_1 . Квартира була приватизована за рахунок житлових чеків. Після приватизації у позивачів залишилися невикористаними житлові чеки на загальну суму 4,84 грн., які згідно додатку до розпорядження Сумської міської ради №924 від 09.02.2001 повинні були залишитися на приватизаційних депозитних рахунках. У кожного з позивачів залишилось право на безоплатне отримання у власність житлового приміщення державного житлового фонду у розмірі по 8,96 кв.м. загальної площі, що на двох складає 17,92 кв.м.
У 2002 році сім?ї позивачів у складі на той час трьох осіб, на підставі ордеру, виданого відповідно до рішення Виконкому Сумської міської ради, була надана 3-кімнатна квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_2 . Наймачем був ОСОБА_3 . Після його вибуття на постійне місце проживання наймачем стала ОСОБА_1 . Ця квартира є постійним місцем проживання позивачів протягом тривалого часу. Вирішили приватизувати квартиру, використавши при цьому ті житлові чеки, які були невикористані після приватизації квартири по АДРЕСА_1 . Отримали відповідь управління «ЦНАП у м. Суми» СМР про відмову у приватизації, оскільки у довідках, наданих АТ «Державний ощадний банк України» зазначено, що позивачі повністю використали житлові чеки на суму 4,20 грн. кожний 02.08.2001, тому не мають права на приватизацію квартири.
Не погоджуються з такою відповіддю, оскільки документально підтверджено, що ними не могли бути повністю використані надані державою житлові чеки. Позивачам не було відомо, що у 2001 році Сумським обласним управлінням АТ «Ощадний банк» помилково були списані усі приватизаційні цінні папери, однак, як вбачається з копій приватизаційних платіжних доручень-ордерів від 16.07.2001 житлові чеки були зараховані до позабюджетного житлового фонду Сумської міської ради. У цих же документах невірно вказана ціна об?єкта приватизації - 11,86 грн., що не відповідає фактичній вартості приватизованої квартири, вказаної у додатку до розпорядження Сумської міської ради від 09.02.2001 №924.
Зазначають, що такі дії органу приватизації та філії СОУ АТ «Ощадний банк» є незаконними та призвели до порушення права на приватизацію позивачами другої квартири з урахування невикористаних житлових чеків та із здійсненням відповідної доплати, бо право на приватизацію житла не було реалізовано позивачами.
Просять зобов?язати відповідача у встановленому законом порядку вчинити дії по приватизації квартири АДРЕСА_3 з урахуванням невикористаних житлових чеків, згідно додатку до розпорядження Сумської міської ради від 09.02.2001 №924.
Ухвалою суду 19.08.2020 відкрито провадження відкрито провадження у справі за вказаним позовом, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, надано строк відповідачу для подання відзиву на позовну заяву.
Ухвалою суду м. Суми від 18.09.2020 закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до розгляду по суті.
У судове засідання учасники справи не з'явилися. Від позивачів надійшли заяви про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримують у повному обсязі, проти винесення заочного рішення не заперечують. Представник відповідача про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Клопотання про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за відсутності представника відповідача суду не надано. Відзиву на позовну заяву від відповідача також не надходило.
На підставі ст. 280 ЦПК України суд вважає за можливе провести заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, так як розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що 09.02.2001 виконавчим комітетом Сумської міської ради видано ОСОБА_1 та членам її сім?ї ОСОБА_2 , ОСОБА_3 свідоцтво про право власності на житло - квартиру по АДРЕСА_1 . Загальна площа квартири становить 46,10 кв. м., вартість на момент приватизації - 8,3 грн. Свідоцтво видане згідно з розпорядженням відділу комунального майна та приватизації міськвиконкому від 09.02.2001 №924 (а.с. 7).
Відповідно до розпорядження відділу комунального майна та приватизації Сумської міської ради від 09.02.2001 №924 вирішено прохання наймача ОСОБА_3 на приватизацію займаної квартири АДРЕСА_4 задовольнити та передати вказану квартиру у приватну (спільну сумісну) власність йому та членам його сім?ї - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 . Додатком до вказаного розпорядження розраховано площі квартири, що безоплатно приватизується. Ним визначено, що загальна площа квартити становить 46,1 кв.м. Розмір площі, що підлягає безоплатній приватизації на трьох мешканців квартири - 73 кв.м. Визначена вартість квартири - 8,30 грн. Визначена сума житлових чеків, яка підлягає видачі мешканцям - 4,84 грн. (76кв.м.-46,1 кв.м.)*0,18 (а.с. 15).
16.07.2001 складено приватизаційні платіжні доручення- ордери №5в та №6в на списання з позабалансового рахунку ОСОБА_1 житлових чеків на суму 4,20 грн., з позабалансового рахунку ОСОБА_2 житлових чеків на суму 4,20 грн. та зарахування їх одержувачу коштів - позабюджетному приватизаційному форду Сумської міської ради (а.с. 19,20)
Відповідно до довідки з реєстру приватизаційних платіжних доручень - ордерів на зарахування житлових чеків, виданої АКБ «Автокразбанк» 07.07.2001 №2289 наявні платіжні доручення- ордери на зарахування житлових чеків ОСОБА_1 на суму 4,20 грн. та ОСОБА_2 на суму 4,20 грн., всього на суму 8 грн. 40 коп.(а.с. 18)
Відповідно до довідок філії- СОУ АТ «Ощадбанк» від 05.03.2020 №116.145-33/106, №116.145-33/106 ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в основних списках громадян на отримання приватизаційних цінних паперів значаться. Житловий чек на суму 4,20 грн. використаний повністю 02.08.2001 (а.с. 23)
10.07.2002 виконавчим комітетом Сумської міської ради народних депутатів видано ОСОБА_3 ордер на житлове приміщення №1132 за адресою: АДРЕСА_5 . Ордер виданий на сім?ю з трьох осіб - ОСОБА_3 - заявник, ОСОБА_1 - дружина, ОСОБА_2 - син (а.с. 24).
02.06.2020 управлінням «ЦНАП у м. Суми» Сумської міської ради повідомлено ОСОБА_1 , що рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 26.05.2020 №276 її визнано наймачем квартири АДРЕСА_3 , яка має сім?ю з 2 осіб, за згодою членів сім?ї, замість попереднього наймача ОСОБА_3 , який вибув на інше місце проживання (а.с. 25,26).
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно квартира загальною площею 69,36, житловою площею 38,7 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 є об?єктом права комунальної власності, власником якої є територіальна громада м. суми (а.с. 28).
ОСОБА_4 подано до управління «ЦНАП у м. Суми» Сумської міської ради пакет документів з метою приватизації квартири АДРЕСА_3 .
Листом від 27.07.2020 №14.01.-15/897 управління повідомило з посиланням на рішення Конституційного суду України від 10.06.2010№15-рп/10, що право громадян на безоплатну приватизацію державного житлового фонду вважається реалізованим один раз, якщо громадяни використали повністю житловий чек. У довідках, наданих АТ «Державний ощадний банк України» зазначено, що житловий чек використаний повністю у заявника та сина ОСОБА_2 , тому здійснити приватизацію квартири виконавчий комітет Сумською міської ради не має законних підстав.
Суд вважає таку відмову безпідставною.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду (далі - приватизація) - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т.ін.) державного житлового фонду на користь громадян України.
За ст. 5 вказаного Закону право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду з використанням житлових чеків одержують громадяни України, які постійно проживають в цих квартирах (будинках) або перебували на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до введення в дію цього Закону. Кожний громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чеку або з частковою доплатою один раз.
Згідно з ч.ч.1,3,10 ст.8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. Передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.
Таким чином, для участі в приватизації необхідно дотримання двох умов: постійне проживання у приміщенні, яке підлягає приватизації та його особисте звернення до органів приватизації.
Згідно з п.п.17, 18 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженим наказом № 396 Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16 грудня 2009 року (далі - Положення), громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім'ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, звертається в орган приватизації, де одержує бланк заяви та необхідну консультацію.
Громадянином до органу приватизації подаються: оформлена заява на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі; довідка про склад сім'ї та займані приміщення; копія ордера про надання жилої площі (копія договору найму жилої площі у гуртожитку); документ, що підтверджує невикористання ним житлових чеків для приватизації державного житлового фонду; копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації; заява - згода тимчасово відсутніх членів сім'ї наймача на приватизацію квартири (будинку), жилих приміщень у гуртожитку, кімнат у комунальній квартирі. Прийняті документи реєструються органом приватизації в окремому журналі.
Відповідно до п. 20 зазначеного положення документом, що підтверджує невикористання громадянином житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідка(и), видана(і) органом приватизації за попереднім(и) місцем(ями) проживання (після 1992 року), щодо невикористання права на приватизацію державного житлового фонду (крім території проведення антитерористичної операції та тимчасово окупованої території).
Відповідно до п. 6, 9 Положення про порядок передачі квартир (будинків) у власність громадян, затвердженого Наказом Державного України по житлово-комунальному господарству від 15.09.1992 N 56 (який був чинний на момент приватизації позивачами квартири по АДРЕСА_1 ) передача житла у власність громадян здійснюється безоплатно, виходячи з розрахунку санітарної норми (21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена сім'ї та додатково 10 квадратних метрів на сім'ю). Якщо загальна площа квартири менше площі, яку має право отримати сім'я наймача безоплатно, наймачу та членам його сім'ї
видаються житлові чеки, сума яких визначається, виходячи з розміру
недостатньої площі та відновної вартості одного квадратного метра.
У ріщенні Конституційного Суду України від 10.06.2010 №15-рп, на яке посилаєтья відповідач, відмовляючи у задоволенні заяви ОСОБА_5 , суд зазначив, що в аспекті конституційного звернення положення пункту 5 статті 5 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" від 19 червня 1992 року N 2482-XII ( 2482-12 ), згідно з яким кожний громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чека або з частковою доплатою один раз, необхідно розуміти так, що право громадян України на безоплатну приватизацію державного житлового
фонду вважається реалізованим один раз, якщо громадянин України повністю використав житловий чек для приватизації житла у державному житловому фонді, і у його власність безоплатно передано в одній чи кількох квартирах (будинках) загальну площу з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його
сім'ї та додатково 10 квадратних метрів на сім'ю.
Судом встановлено, що позивачі під час приватизації у 2001 році квартири АДРЕСА_4 використали право на приватизацію квартири загальної площі 46,1 кв.м. на трьох осіб, у той час як, з урахуванням встановленої законодавством норми площі, яка передається безоплатно у власність, мали право на безоплатну приватизацію житла площею 73 кв. м. з розрахунку на трьох осіб. З матеріалів справи вбачається, що органом місцевого самоврядування у додатку до розпорядження про передачу квартири у приватну власність визначено вартість житлових чеків, яка підлягає передачі мешканцям, у тому числі і позивачам. Вказані житлові чеки, як невикористані, були зараховані до позабюджетного приватизаційного фонду Сумської міської ради.
Доказів того, що чеки позивачами були використані у подальшому суду не надано.
Суд вважає безпідставним посилання відповідача у відповіді на звернення на довідки, видані філією СОУ АТ «Ощадбанк» 05.03.2020 про використання позивачами житлових чеків 02.08.2001, оскільки інформація, яка міститься у цих довідках суперечить відомостям, вказаним у наявних у матеріалах справи копіям приватизаційних платіжних доручень-ордерів та витягу з реєстру приватизаційних платіжних доручень-ордерів, копія якого згідно відбитку штемпеля видана у той же день, коли, за твердженням банку, житлові чеки було використано - 02.08.2001 року (а.с. 18).
Крім того, суд зазначає, що відповідно до Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженим наказом № 396 документом, який підтверджує невикористання громадянином житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідка, видана органом приватизації за попереднім місцем проживання (після 1992 року), щодо невикористання права на приватизацію державного житлового фонду, тому відповідач безпідставно послався на довідку, видану банком, як на підставу для відмови у приватизації житла позивачами.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем безпідставно прийнято рішення про відмову у приватизації квартири АДРЕСА_3 . Тому з метою захисту порушеного права позивачів суд вважає необхідним зобов?язати відповідача у встановленому законом порядку вчинити дії по приватизації квартири АДРЕСА_3 з урахуванням невикористаних житлових чеків, згідно додатку до розпорядження Сумської міської ради від 09.02.2001 №924.
На підставі ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивачів підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору за звернення до суду з позовом.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 141, 263-265 ЦПК України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Сумської міської ради в особі управління «Центр надання адміністративних послуг у м.Суми» Сумської міської ради про зобов'язання вчинити дії по приватизації квартири задовольнити.
Зобов'язати Сумську міську раду в особі управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради у встановленому законом порядку вчинити дії по приватизації квартири АДРЕСА_3 з урахуванням невикористаних ОСОБА_1 , ОСОБА_2 житлових чеків, згідно з додатку до розпорядження Сумської міської ради від 09.02.2001 № 924.
Стягнути з Сумської міської ради в особі управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840,80 грн., сплачений при зверненні до суду.
Стягнути з Сумської міської ради в особі управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 840,80 грн., сплачений при зверненні до суду.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Позивач: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: Сумська міська рада в особі Управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради, місцезнаходження: м. Суми, вул.. Горького, 21, код ЄДРПОУ 23823253.
Повний текст рішення складено 30.10.2020.
Суддя О.О. Ніколаєнко