20 жовтня 2020 р. Справа № 9873/11/2070
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Катунова В.В.
суддів: Ральченка І.М. , Бершова Г.Є.
за участю секретаря судового засідання Білюк Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державного підприємства "Завод імені В.О.Малишева" на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 30.06.2020 (суддя Сагайдак В.В., 61022, м. Харків,майдан Свободи, 6) по справі № 9873/11/2070
за заявою Державного підприємство "Завод імені В.О.Малишева" про визнання таким, що не підлягає виконанню виконавчий лист за позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України в особі Харківського міського центру зайнятості до Державного підприємства "Завод ім. В.О. Малишева" про стягнення заборгованості,
Заявник, Державне підприємство "Завод ім. В.О. Малишева", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з заявою, в якій просить суд:
- визнати виконавчий лист по адміністративній справі №2а-9873/11/2070 від 22.09.2011 р. таким, що не підлягає виконанню.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 30.06.2020 року заяву Державного підприємства "Завод ім. В. О. Малишева" про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню в адміністративній справі №9873/11/2070 за позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України в особі Харківського міського центру зайнятості до Державного підприємства "Завод ім. В.О.Малишева" про стягнення заборгованості - залишено без задоволення.
Не погоджуючись з ухвалою суду першої інстанції, Державним підприємством "Завод імені В.О.Малишева" року подано апеляційну скаргу, в якій заявник зазначив, що судом, при винесенні оскаржуваної ухвали порушено норми процесуального права, просив скасувати ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 30.06.2020 року та ухвалити нове рішення яким задовольнити заяву про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню.
Зокрема, доводи апеляційної скарги обґрунтовані тим, що згідно норм п.1 ст. 1 Закону України «Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну «Укроборонпром» та п. 1, п. 14 ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» поняття внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування включають в себе поняття страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття. Постановою Харківського окружного адміністративного суду по справі №2-а- 9873/11/2070 від 22.09.2011р. стягнуто з Державного підприємства «Завод імені В.О. Малишева» на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України в особі Харківського міського центру зайнятості прострочену заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, яка входить до поняття внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які підлягають списанню відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України «Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну «Укроборонпром» та забезпечення їх стабільного розвитку». Проте, Харківським окружним адміністративним судом було помилково визначено, що заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у розмірі 40 671,96 грн., яка стягнута з Державного підприємства «Завод імені В.О. Малишева» на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України в особі Харківського міського центру зайнятості постановою Харківського окружного адміністративного суду по справі №2-а- 9873/11/2070 не входить до поняття внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Окрім того, зазначив, що в ході розгляду справи в суді першої інстанції представник Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України в особі Харківського міського центру зайнятості не заперечував проти задоволення заяви ДП «Завод імені В.О. Малишева» про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, оскільки заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у розмірі 40 671,96 грн., яку стягнуто на підставі Постанови Харківського окружного адміністративного суду по справі №2-а-9873/11/2070 від 22.09.2011р. включено до списаної заборгованості на підставі Рішення №2 від 29.11.2012р.
Представник заявника в судовому засіданні суду апеляційної інстанції підтримав доводи апеляційної скарги, просив скаргу задовольнити.
Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України в особі Харківського міського центру зайнятості явку свого представника у судове засідання суду апеляційної інстанції не забезпечив, був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання.
Неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, відповідно до ч. 2 ст. 313 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України), не перешкоджає розгляду справи.
Відповідно до статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність належних підстав для її задоволення.
Відмовляючи у задоволенні заяви про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, суд першої інстанції виходив з того, що заявником не доведено наявність ознак для застосування статті 374 КАС України.
Колегія суддів не може погодитися з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Згідно частини першої статті 373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 374 КАС України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню. Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
Наслідком визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, відповідно до пункту 5 частини 1 ст. 39 Закону України від 02.06.2016 року «Про виконавче провадження» є закінчення виконавчого провадження.
Наведені підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, поділяються на дві групи:
-матеріально-правові (зобов'язання можуть припинятися внаслідок добровільного виконання обов'язку боржником поза межами виконавчого провадження, припинення зобов'язань переданням відступного, зарахуванням, за домовленістю сторін, прощенням боргу, неможливістю виконання)
-процесуально-правові, до яких відносяться обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема: видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню); коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню; видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі за нею виконавчого листа; помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване; видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката; пред'явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред'явлення цього листа до виконання.
Судовим розглядом встановлено, що постановою Харківського окружного адміністративного суду по справі №2-а- 9873/11/2070 від 22.09.2011р. стягнуто з Державного підприємства завод імені В.О. Малишева» на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України в особі Харківського міського центру зайнятості прострочену заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в розмірі 40 671,96 грн.
03.11.2011р. на виконання постанови Харківського окружного адміністративного суду по справі №2-а-9873/11/2070 від 22.09.2011р. видано виконавчий лист.
Державним виконавцем Комінтернівського відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №31457507 від 28.02.2012р. про примусове виконання вищезазначеного рішення суду.
30.10.2012 року набрав чинності Закон України «Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну «Укроборонпром».
У преамбулі Закону України «Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну "Укроборонпром" та забезпечення їх стабільного розвитку» зазначено, що цей Закон визначає комплекс економічних заходів, спрямованих на вирішення питань заборгованості та забезпечення стабільного розвитку державних підприємств оборонно-промислового комплексу, в тому числі казенних підприємств, які включені до складу Державного концерну "Укроборонпром", державних підприємств, утворених Державним концерном "Укроборонпром", а також акціонерних товариств, єдиним акціонером яких є держава в особі Державного концерну "Укроборонпром" (далі - підприємства оборонно- промислового комплексу).
ДП «Завод імені В.О. Малишева» включено до складу Державного концерну Укроборонпром» згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31.08.2011 № 993 «Про утворення Державного концерну «Укроборонпром.
Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України «Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну «Укроборонпром» та забезпечення їх стабільного розвитку» підлягають списанню не сплачені на день набрання чинності цим Законом суми заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу (у тому числі встановлені судовими рішеннями та реструктуризовані) з платежів до Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування України та Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - фонди соціального страхування), а саме: заборгованість зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та пенсійне страхування; єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; з відшкодування пільгових пенсій (у тому числі витрат на їх доставку), наукових пенсій; накладених (нарахованих) сум штрафів та пені, а також суми штрафів та пені, які підлягають (підлягатимуть) накладенню (нарахуванню) на день набрання чинності цим Законом.
Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Згідно з п. 14 ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» страхові внески - кошти відрахувань на страхування на випадок безробіття, сплачені згідно із законодавством, що діяло до набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", кошти єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, спрямовані на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття відповідно до пропорцій, визначених законом.
Згідно з п.п.2, 4 ст. 1 Закону України «Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну «Укроборонпром» та забезпечення їх стабільного розвитку» органи соціальних фондів визначають суму заборгованості, яка підлягає списанню, за даними обліку платежів у соціальних фондах. Списання сум заборгованості здійснюється протягом двох місяців з дня набрання чинності цим Законом за рішеннями органів соціальних фондів, про що підприємствам оборонно- промислового комплексу надсилається повідомлення, в якому зазначається сума списаної заборгованості.
На виконання вимог ст. 1 Закону України «Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну «Укроборонпром» та забезпечення їх стабільного розвитку» між Харківським міським центром зайнятості та ДП «Завод імені В.О. Малишева» було підписано акт звірки розрахунків від 09.11.2012р., що обліковувалась та не сплачена станом на 30.10.2012р.
Так, узгоджена сума до списання становила 2 403 653,21 грн. До вказаної суми включено заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у розмірі 40 671,96 грн., яка стягнута з Державного підприємства "Завод імені В.О.Малишева" на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України в особі Харківського міського центру зайнятості постановою Харківського окружного адміністративного суду по справі № 2а-9873/11/2070.
Рішенням №2 від 29.11.2012р. Харківського міського центру зайнятості списано непогашену заборгованість за ДП «Завод імені В.О. Малишева» у сумі 2 403 653,21 грн., у тому числі заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у розмірі 40 671,96 грн.
Отже, заборгованість боржника у розмірі 40 671,96 грн. є погашеною, що свідчить про відсутність у боржника грошових зобов'язань перед стягувачем.
Таким чином, згідно ст. 374 КАС України виконавчий лист, виданий 03.11.2011 Харківським окружним адміністративним судом по адміністративній справі №2а-9873/11/2070 є таким, що не підлягає виконанню.
Крім того, колегія суддів вважає занеобхідне зазначити, що у відзиві на апеляційну скаргу та під час розгляду справи в суді першої інстанції представник Харківського міського центру зайнятості не заперечував проти задоволення заяви Державного підприємства "Завод ім. В.О. Малишева" про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню та зазначив, що заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у розмірі 40 671, 96 грн., яку стягнуто на підставі постанови Харківського окружного адміністративного суду по справі №2а-9873/11/2070 від 22.09.2011 включено до списаної заборгованості на підставі рішення №2 від 29.11.2012 року.
З огляду на наведене, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для задоволення заяви Державного підприємства "Завод ім. В. О. Малишева" про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню в адміністративній справі №9873/11/2070 за позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України в особі Харківського міського центру зайнятості до Державного підприємства "Завод ім. В.О.Малишева" про стягнення заборгованості
Відповідно до ст.242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що оскаржувана ухвала не відповідає таким вимогам, а тому наявні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог скаржника.
Згідно ст.317 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є : неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального або порушення норм процесуального права.
Переглянувши оскаржувану ухвалу в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що при її прийнятті суд першої інстанції дійшов помилкових висновків, з огляду на що така ухвала має бути скасована із прийняттям постанови про задоволення відповідної заяви.
Керуючись ст. ст. 245, 246, 250, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Державного підприємства "Завод імені В.О.Малишева" - задовольнити.
Ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 30.06.2020 по справі № 9873/11/2070 скасувати.
Прийняти нове судове рішення, яким заяву про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню по справі №9873/11/2070 задовольнити .
Прийняти нове судове рішення, яким заяву про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню по справі №9873/11/2070 задовольнити .
Визнати виконавчий лист, виданий 03.11.2011 Харківським окружним адміністративним судом по адміністративній справі №2а-9873/11/2070, таким що не підлягає виконанню.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя В.В. Катунов
Судді І.М. Ральченко Г.Є. Бершов
Постанова складена в повному обсязі 30.10.20.